Příběhy zmizelých lidí z Frýdku-Místku připomínají Stolpersteiny
Frýdecko-místecké ulice zdobí další Stolpersteiny. Radnice nechala umístit dalších 10 kamenů s mosaznou destičkou jako připomínku obětí nacismu, jejichž život byl spjat s Frýdkem-Místkem. Odhalení se zúčastnila i dcera zavražděné převaděčky Marie Pětrošové, 86letá Milena Ručková.
Lidé ve Frýdku-Místku najdou v chodnících další kameny zmizelých. Radnice nechala zasadit do dlažby celkem 10 Stolpersteinů.
Lukáš Slíva (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora F-M: "Jedná se o projekt německého umělce Güntera Demniga a jeho nadace. Jedná se v podstatě o to, že ty malé kameny s mosaznou destičkou nějakým způsobem jsou instalovány v těch chodnících a připomínají tragické osudy obětí nacismu a holocaustu. Takže tyto destičky jsou instalovány právě před domy těchto obětí. Na každé té mosazné destičce je znázorněno jméno, den narození a tragický osud této oběti."
Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: "Obecně myšlenka Stolpersteinů je za mě věc, která je mimořádná tím, že tím škobrtnutím o ten kámen se můžeme poklonit. Tak nejenom nám, kteří třeba ještě si pamatujeme z vyprávění tu dobu, ale zejména mladým lidem připomíná to, že jsme tady žili s mnohými jinými lidmi, kteří zmizeli v tom víru událostí kolem druhé světové války. A myslím si, že je na místě si připomínat tyto události a myslet na své kořeny. Protože pokud nebudeme znát svoji minulost a nepochopíme, co se v minulosti dělo, tak budeme odsouzeni k tomu, abychom ty stejné chyby opakovali i v budoucnosti."
Jeden z nich připomíná Marii Pětrošovou, která žila v Nerudově ulici v Místku. Podílela se na převádění uprchlíků přes hranice do Polska na území obce Morávka. Zatčena byla dvakrát, nejprve v roce 1939, poté o pět měsíců později, tehdy již v jiném stavu. Deset dní po porodu ji ale gestapo odvezlo a se svou dcerou Milenou už se nikdy neviděla.
Milena Ručková, dcera Marie Pětrošové: "Byla odvážná. Co k tomu mohu víc říct? Nic. Takoví odvážní lidé už se asi dneska ani nerodí. Je to krásné. Zaslouží si to. Určitě."
Radmila Hrouzková, Židovská obec Ostrava: "Jsme velice rádi, že i tady náš kraj, náš region je do toho zapojený. Je to pro nás opravdu srdeční záležitost. Já sama jsem vedoucí pečovatelské služby pro přeživší holocaust a s těmito osudy a s tím, co se dělo, jsem každý den. Každý den to vidím, jaké dopady na ty rodiny to mělo. Moji klienti mají kolem devadesáti let a je to opravdu pro ně takové zadostiučinění."
Pět Kamenů zmizelých je nově zasazeno v chodníku před „Horničákem“ v ulici Pionýrů, která je spjata s rodinou továrníka z tehdejší místní likérky Hermanna Löwa.
---
Dobrovolní hasiči z Frýdku-Místku vyhráli soutěž ve vyprošťování osob
Dobrovolní hasiči z Frýdku-Místku opět potvrdili, že patří mezi absolutní českou elitu. Na soutěži v Ostravě obhájili loňské vítězství a pokud se jim podaří zvítězit i příští rok, pojedou na mistrovství České republiky.
Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje pořádá každý rok závody ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel.
Dalibor Rojíček, velitel družstva, SDH Frýdek-Místek: "Úkol jsme ze začátku nevěděli, protože družstvo je v izolaci, takže jsme byli bokem. Po příjezdu na místo jsme zjistili, že se jedná o dopravní nehodu jednoho osobního vozidla, které je na střeše. Je to třídveřové malé vozidlo. Přední část střechy byla zcela zdeformovaná a průzkumem jsme zjistili, že osoba se nachází v zadní části. První úkol, co bylo, tak jsme museli zajistit sloup elektrického vedení, co tam byl. Takže jsme zjistili, jestli není pod napětím, ať nám nehrozí nějaké nebezpečí. Poté, jak jsme zjistili, že nám nebezpečí nehrozí, tak jsme museli zajistit tu osobu. Takže zdravotník si našel nějaké místo, kde se k němu nejrychleji dostane, zajistil mu záklon hlavy a začal s vyšetřením toho člověka. Dále kluci museli uzavřít cestu, aby byla komunikace zcela uzavřena. Dělala se stabilizace vozidla a potom se začalo samotné vyprošťování. Otevřeli jsme pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení páté dveře. Odstranili jsme je, ať máme prostor. Museli jsme vystříhat zadní sedačky a potom jsme pomaličku zjišťovali, jak tam ten pacient je, abychom ho mohli opatrně a bezpečně vytáhnout."
Vedení města mělo z úspěchu dobrovolných hasičů velkou radost.
Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora F-M: "Z každého územního odboru je vždycky vybrána jedna jednotka, která reprezentuje daný okres za Frýdek-Místek. Byla nejenom vybrána jednotka Frýdek, ale je to i tím, že v minulém roce se umístila na prvním místě, takže v podstatě šla obhajovat ten krajský titul."
Podařilo se. Takže jak vnímáte tento úspěch?
Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora F-M: "Je to obrovský úspěch, když si vezmu, jak těžký je ten závod. Každý ten scénář je jiný, nikdo neví, co bude předem dělat. Je v takzvané izolaci a teprve si vylosuje ten daný scénář. Hodnotí se technika zásahu i samotná taktika. Jsou tam od toho rozhodčí, kteří to bodují. A mimo to se samozřejmě hodnotí i kvalita tzv. přednemocniční neodkladné péče, kterou má na starosti zdravotník toho týmu a u něho jsou rozhodčí, kteří toto posuzují."
Vyprošťování osob z havarovaného auta je věc, kterou běžně dobrovolní hasiči ve Frýdku dělají?
Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora F-M: "Ano, dobrovolní hasiči ve Frýdku jsou předurčenou jednotkou. Toto předurčení mají od začátku minulého roku a jak je vidět, tak ta odborná příprava je opravdu kvalitní a chtěl bych za to poděkovat zejména Hasičskému záchrannému sboru Moravskoslezského kraje, který nám pomohl se samotnou přípravou."
Ta vypadala jak?
Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora F-M: "Skládá se samozřejmě z prvků techniky, taktiky i té předlékařské přednemocniční péče. Nicméně samozřejmě největší práci musí udělat ti naši členové, kteří tady chodí denně, trénují a je to zahrnuto do odborné přípravy jako takové."
Mistrovství republiky se koná pouze co dva roky, takže dobrovolní hasiči z Frýdku-Místku si musí šanci na celostátní úspěch vybojovat opět za rok v Ostravě.
---
Část dotací zamířila do vybavení Centra aktivních seniorů
Frýdek-Místek v loňském roce obdržel titul obec přátelská rodině a seniorům. S tím byla spojená i finanční dotace a teď uvidíte, k čemu ji město použilo.
Město potěšilo seniory z Frýdku-Místku, protože část dotací použilo na vybavení Centra aktivních seniorů v Místku.
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Z těchto financí jsme částečně vybavili i Centrum aktivních seniorů i posezení na letní terase. Věřím, že právě tato terasa bude hojně využívána, protože doteď tomu tak moc nebylo. Takže tímto zvu i seniory z města Frýdku-Místku, aby se přišli podívat do Centra aktivních seniorů. Můžou si tady posedět, dát si kávu, přečíst si nějakou knihu a třeba se právě zapojit do některé z aktivit, které tady pro seniory dělají zejména spolky, jak Senioři ČR, tak Aktivní senioři České republiky. Takže myslím si, že si každý tady najde své uplatnění. Dále jsme použili finance na nákup nového klavíru, na ozvučení, nákup deskových her a dalšího vybavení."
Senioři si tak mohou svůj pobyt ve svém oblíbeném stánku ještě více užít.
Dagmar Kaňoková, předsedkyně, Aktivní senioři Frýdek-Místek: "Jsme s ním velice spokojeni. Líbí se nám. Využíváme hojně. Nejvíce tedy využíváme sál a cvičební pomůcky, protože náš spolek klade velký důraz na kondici, na to, aby opravdu lidé i v pozdějším věku byli schopni se nejen o sebe postarat, ale prostě i si nakoupit a sportovat co nejdéle to jde. To posezení budeme hojně využívat. Už se na to těším. Ještě zjistíme, zda sem dosáhne wi-fi signál a už to rozjedeme, protože tady za námi lidé chodí, noví členové nebo i takoví, kteří se jenom přijdou zeptat, jak se máme. My řekneme, že dobře, oni se mají taky dobře a tak to funguje."
Ladislav Steininger, místopředseda, Městská organizace seniorů F-M: "Co se týká tohoto baráku nebo domu, který byl postaven v roce 2019 a předán do užívání, tak našich dva tisíce členů, které máme v městské organizaci, tak to využívají opravdu hojně. Stále se rozšiřuje to portfolio nabídky, které jim můžeme ještě poskytnout další a nové věci. I tady v tom směru je ta spokojenost lidí velká."
Centrum aktivních seniorů využívá čím dál více lidí pokročilejšího věku i díky novému vybavení.
---