Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • V areálu po Slezanu se chystá pečení dortů i muzeum
  • Proměna starého autobusového stanoviště je připravena
  • Sbírka Vánoční strom vynesla pro hospic přes 76 tisíc

V areálu po Slezanu se chystá pečení dortů i muzeum

Pečení dortů, muzeum i venkovní park. To jsou velké plány majitele Marlenky s areálem bývalé historické Lembergerovy textilní továrny ve Frýdku-Místku. Areál koupil v dražbě od Slezanu za téměř 100 milionů korun. Nechce v něm nic demolovat, ale právě naopak oživovat. Počítá s investicí až miliardy korun.

Bývalou tkalcovnu a rozsáhlý areál původní Lembergerovy továrny v Hálově ulici ve Frýdku-Místku čekají velké změny. Majetek společnosti Slezan Holding vydražil v elektronické aukci místní výrobce dortů Marlenka. Potřebuje totiž rozšířit současnou výrobu.

Gevorg Avetisjan, majitel Marlenky: "Ten prostor mě hodně zajímal a líbil se mi. A už kdysi jsem říkal, že mi bude chybět pozemek. Přišla ta doba, kdy už nás tlačí čas. My v té stávající fabrice můžeme maximálně ještě dva až tři roky vyrábět, protože sklady, stroje, linky, všechno je omezeno."

Areál koupil v dražbě za 94,5 milionu korun. A to i přesto, že měl možnost koupit čtyřikrát levnější pozemek v Karviné nebo v průmyslové zóně Mošnov.

Gevorg Avetisjan, majitel Marlenky: "Další, i ten větší důvod je ten, že já jsem patriot. Žiju ve Frýdku, který pro mě znamená nejlepší město. A chci všechno vybudovat ve Frýdku. A ta budova je se vším všudy zajímavá. To je historie, taky to byla kdysi fabrika. Nějaká židovská rodina ji měla. A teď já chci pokračovat, tu budovu vzít, rekonstruovat a zřídit fabriku tam. A přitom být jenom ve Frýdku-Místku."

Jiří Karásek, předseda představenstva společnosti Slezan Holding: "Společnost Marlenka byla jedním z potenciálních zájemců již před tou dražbou a jednala se společností Slezan o možném nabytí. My jsme zvolili ty podmínky dražební tak, abychom otevřeli možnost nabýt to široké veřejnosti."

Město uzavřelo v roce 2016 se společností Slezan Holding , které mělo za cíl ochránit budovy s historickou hodnotou v bývalých textilních areálech.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Naším hlavním cílem bylo, aby se ty plochy přetvořily. Ať dojde ke konverzi na stabilní a nové městské čtvrti. To se postupně daří, což je velmi pozitivní zpráva pro město. Samozřejmě, že to je tak obrovská plocha, že tady musí přijít investoři. Nejlépe domácí investoři, kteří to přetvoří v nějaké funkční celky."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Myslím si, že právě jednání a společné kroky vlastníků, města a budoucích investorů, přinášejí takové ovoce. A já věřím, že tento krok bude jedním z nejdůležitějších na cestě k návratu těchto průmyslových areálů městu."

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Myslím si, že jsme tuto transakci umožnili díky změně územního plánu, kdy plocha, která byla dříve určena pro výrobu, díky změně územního plánu může být využita polyfunkčně. V současné době může být ta plocha využívána pro výstavbu občanské vybavenosti, bydlení nebo právě skladování a výroby nebo kombinací těchto možností."

Převod areálu na nového vlastníka by měl být podle podmínek dražby zahájen do tří měsíců po vypořádání kupní ceny.

Jiří Karásek, předseda představenstva společnosti Slezan Holding: "My jsme samozřejmě spokojeni také s tím, že pan majitel hodlá respektovat ty podmínky memoranda, které jsou v obecné podobě, ale mají zajistit zachování a využití té budovy, která je v přední části, která sloužila administrativě."

Proměna areálu bude rozdělena do několika etap a vyjde na zhruba miliardu korun.

Gevorg Avetisjan, majitel Marlenky: "Udělat krásnou budovu, kde nebude jenom fabrika, ale administrativa. Máme v plánu ultramoderní muzeum historie Marlenky. Bude tam naše firemní prodejna. A ještě originální kavárna. Plus naproti ten malý park chceme také opravit a nachystat takovou hezkou terasu, aby tam lidé mohli přijet, odpočívat."

Kompletní proměnou by měl celý areál projít podle představ nového majitele zhruba do tří let.

---

Proměna starého autobusového stanoviště je připravena

Frýdek-Místek už má k dispozici studii k úpravě zastřešení starého autobusového stanoviště. Výrazně se zkrátí, zbytek se opraví a přidají se nové moderní prvky. Stanoviště je nyní ve špatném stavu a ze dvou třetin nevyužívané. Jeho kompletní oprava by navíc byla velmi nákladná.

Zastřešení na bývalém autobusovém nádraží ve Frýdku-Místku už je v nevyhovujícím stavu. A tak se řešily možnosti, co s ním.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Zadali jsme vytvoření architektonické studie architektu Liškovi a ten nad tím stávajícím zastřešením přemýšlel v tom smyslu, že se část odstraní a zůstane pouze nutná délka pro nynější potřebnost."

Část původní konstrukce se tak opraví a využije. Zastřešení by mělo zůstat zhruba pro dva autobusy.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Rozměry zastřešení té zastávky zůstávají stejné, co se týká šířky zakrytí. Určitě se bude dát pořád nastoupit suchou nohou do autobusu. Zkrátí se pouze délka. A ještě ta zastávka bude doplněna o nějaké zástěny, aby tam nefoukalo nebo lidé nebyli na dešti, na sněhu."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme teď v konečné fázi, kdy už jednáme s technickými službami, které by to měly revitalizovat. Plán jste viděli, společně s hlavní architektkou jsme dospěli do konečné podoby."

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Bude v současných barvách, v antracitové, uvažuje se o tom, že by se doplnila fotovoltaickými panely a byla pěkně nasvětlená. Odstraní se stávající lavičky a ty se nahradí nějakými moderními prvky. A samozřejmě ještě informační tabulí o odjezdech autobusů."

Oprava původního zastřešení byla odhadnuta na částku kolem čtyř milionů korun. Plánované úpravy mají být o více než polovinu levnější.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme přemýšleli, jestli je to skutečně nutno v takovém rozsahu tam mít tak velkou zastávku. A chtěli jsme to také s ohledem na finance pořešit nějak úsporně. Už není potřeba tak velká, protože tam nezajíždí tolik autobusů. Je to městská zastávka, která do budoucna nevíme, jestli tam zůstane, s ohledem na úpravy na Hlavní třídě, tak jak plánujeme do budoucna po dokončení obchvatu. Takže zatím je toto řešení, které by mělo být pro všechny přijatelné."

Práce by měly začít v průběhu letošního roku. Město chce postupně pracovat na opravách všech zanedbaných míst a zastávek.

---

Sbírka Vánoční strom vynesla pro hospic přes 76 tisíc

Více než 76 tisíc korun. Taková částka se podařila vybrat v tradiční dobročinné sbírce Vánoční strom ve Frýdku-Místku. Lidé přispívali do kasičky přímo u stromu na náměstí a také mohli posílat peníze přímo bezhotovostně. Vybraný obnos využije městský hospic pro pořízení speciálních kyslíkových koncentrátorů.

Ve Frýdku-Místku už vyhodnotili tradiční veřejnou sbírku Vánoční strom. A jak se ukázalo, lidé i v nelehké době dokázali věnovat do sbírky neuvěřitelných 76 492 korun.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Tradiční vánoční sbírka pod vánočním stromem na místeckém náměstí měla i letos hezký výsledek. A jsem rád, že lidé stále jsou ochotni přispívat na projekty, které si zaslouží naši pozornost. Aktuálně rada města projednala, tak jak bylo předem předjednáno, že tyto peníze budou předány frýdecko-místeckému hospici."

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Jsme samozřejmě rádi, že jsme byli vybráni jako příjemci sbírky vánočního stromu. A výtěžek použijeme na koupi kyslíkového koncentrátoru, který se používá pro pacienty, kteří mají problém s onemocněním plic. Nejčastěji je to karcinom plic, chronická obstrukční plicní nemoc v terminálním stadiu. A každé další onemocnění, které nějakým dalším způsobem ovlivňuje funkci plic."

Jde o přístroj, který koncentruje vzdušný kyslík. Jeho základní verze stojí kolem 30 tisíc korun. Hospic se teď bude rozhodovat, zda pořídí jeden ve vyšší verzi s dalším vybavením nebo například dva. V roce 2021 se ve sbírce vybralo přes 57 tisíc korun pro Český červený kříž, který pořídil automatický externí defibrilátor a sadu tréninkových figurín pro výuku první pomoci.

Lumír Balhar, předseda oblastní rady ČČK Frýdek-Místek: "Automatický externí defibrilátor je užitečný pomocník při resuscitaci. Vzhledem k tomu, že je dostupný na čím dál tím více místech, jako v nákupních centrech, na úřadech nebo u Policie České republiky, je důležité při výuce první pomoci s nimi všechny seznámit."

Sbírka z roku 2022 vybrala ještě více peněz. Lidé mohli přispět peníze přímo do kasičky nebo převodem na účet. V podobném formátu chce město dál pokračovat. Pro rok 2023 ale plánuje kasičku u stromu lépe zabezpečit.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
26. ledna 2023, 16:45

V areálu po Slezanu se chystá pečení dortů i muzeum

Pečení dortů, muzeum i venkovní park. To jsou velké plány majitele Marlenky s areálem bývalé historické Lembergerovy textilní továrny ve Frýdku-Místku. Areál koupil v dražbě od Slezanu za téměř 100 milionů korun. Nechce v něm nic demolovat, ale právě naopak oživovat. Počítá s investicí až miliardy korun.

Bývalou tkalcovnu a rozsáhlý areál původní Lembergerovy továrny v Hálově ulici ve Frýdku-Místku čekají velké změny. Majetek společnosti Slezan Holding vydražil v elektronické aukci místní výrobce dortů Marlenka. Potřebuje totiž rozšířit současnou výrobu.

Gevorg Avetisjan, majitel Marlenky: "Ten prostor mě hodně zajímal a líbil se mi. A už kdysi jsem říkal, že mi bude chybět pozemek. Přišla ta doba, kdy už nás tlačí čas. My v té stávající fabrice můžeme maximálně ještě dva až tři roky vyrábět, protože sklady, stroje, linky, všechno je omezeno."

Areál koupil v dražbě za 94,5 milionu korun. A to i přesto, že měl možnost koupit čtyřikrát levnější pozemek v Karviné nebo v průmyslové zóně Mošnov.

Gevorg Avetisjan, majitel Marlenky: "Další, i ten větší důvod je ten, že já jsem patriot. Žiju ve Frýdku, který pro mě znamená nejlepší město. A chci všechno vybudovat ve Frýdku. A ta budova je se vším všudy zajímavá. To je historie, taky to byla kdysi fabrika. Nějaká židovská rodina ji měla. A teď já chci pokračovat, tu budovu vzít, rekonstruovat a zřídit fabriku tam. A přitom být jenom ve Frýdku-Místku."

Jiří Karásek, předseda představenstva společnosti Slezan Holding: "Společnost Marlenka byla jedním z potenciálních zájemců již před tou dražbou a jednala se společností Slezan o možném nabytí. My jsme zvolili ty podmínky dražební tak, abychom otevřeli možnost nabýt to široké veřejnosti."

Město uzavřelo v roce 2016 se společností Slezan Holding , které mělo za cíl ochránit budovy s historickou hodnotou v bývalých textilních areálech.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Naším hlavním cílem bylo, aby se ty plochy přetvořily. Ať dojde ke konverzi na stabilní a nové městské čtvrti. To se postupně daří, což je velmi pozitivní zpráva pro město. Samozřejmě, že to je tak obrovská plocha, že tady musí přijít investoři. Nejlépe domácí investoři, kteří to přetvoří v nějaké funkční celky."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Myslím si, že právě jednání a společné kroky vlastníků, města a budoucích investorů, přinášejí takové ovoce. A já věřím, že tento krok bude jedním z nejdůležitějších na cestě k návratu těchto průmyslových areálů městu."

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Myslím si, že jsme tuto transakci umožnili díky změně územního plánu, kdy plocha, která byla dříve určena pro výrobu, díky změně územního plánu může být využita polyfunkčně. V současné době může být ta plocha využívána pro výstavbu občanské vybavenosti, bydlení nebo právě skladování a výroby nebo kombinací těchto možností."

Převod areálu na nového vlastníka by měl být podle podmínek dražby zahájen do tří měsíců po vypořádání kupní ceny.

Jiří Karásek, předseda představenstva společnosti Slezan Holding: "My jsme samozřejmě spokojeni také s tím, že pan majitel hodlá respektovat ty podmínky memoranda, které jsou v obecné podobě, ale mají zajistit zachování a využití té budovy, která je v přední části, která sloužila administrativě."

Proměna areálu bude rozdělena do několika etap a vyjde na zhruba miliardu korun.

Gevorg Avetisjan, majitel Marlenky: "Udělat krásnou budovu, kde nebude jenom fabrika, ale administrativa. Máme v plánu ultramoderní muzeum historie Marlenky. Bude tam naše firemní prodejna. A ještě originální kavárna. Plus naproti ten malý park chceme také opravit a nachystat takovou hezkou terasu, aby tam lidé mohli přijet, odpočívat."

Kompletní proměnou by měl celý areál projít podle představ nového majitele zhruba do tří let.

---

Proměna starého autobusového stanoviště je připravena

Frýdek-Místek už má k dispozici studii k úpravě zastřešení starého autobusového stanoviště. Výrazně se zkrátí, zbytek se opraví a přidají se nové moderní prvky. Stanoviště je nyní ve špatném stavu a ze dvou třetin nevyužívané. Jeho kompletní oprava by navíc byla velmi nákladná.

Zastřešení na bývalém autobusovém nádraží ve Frýdku-Místku už je v nevyhovujícím stavu. A tak se řešily možnosti, co s ním.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Zadali jsme vytvoření architektonické studie architektu Liškovi a ten nad tím stávajícím zastřešením přemýšlel v tom smyslu, že se část odstraní a zůstane pouze nutná délka pro nynější potřebnost."

Část původní konstrukce se tak opraví a využije. Zastřešení by mělo zůstat zhruba pro dva autobusy.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Rozměry zastřešení té zastávky zůstávají stejné, co se týká šířky zakrytí. Určitě se bude dát pořád nastoupit suchou nohou do autobusu. Zkrátí se pouze délka. A ještě ta zastávka bude doplněna o nějaké zástěny, aby tam nefoukalo nebo lidé nebyli na dešti, na sněhu."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme teď v konečné fázi, kdy už jednáme s technickými službami, které by to měly revitalizovat. Plán jste viděli, společně s hlavní architektkou jsme dospěli do konečné podoby."

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Bude v současných barvách, v antracitové, uvažuje se o tom, že by se doplnila fotovoltaickými panely a byla pěkně nasvětlená. Odstraní se stávající lavičky a ty se nahradí nějakými moderními prvky. A samozřejmě ještě informační tabulí o odjezdech autobusů."

Oprava původního zastřešení byla odhadnuta na částku kolem čtyř milionů korun. Plánované úpravy mají být o více než polovinu levnější.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme přemýšleli, jestli je to skutečně nutno v takovém rozsahu tam mít tak velkou zastávku. A chtěli jsme to také s ohledem na finance pořešit nějak úsporně. Už není potřeba tak velká, protože tam nezajíždí tolik autobusů. Je to městská zastávka, která do budoucna nevíme, jestli tam zůstane, s ohledem na úpravy na Hlavní třídě, tak jak plánujeme do budoucna po dokončení obchvatu. Takže zatím je toto řešení, které by mělo být pro všechny přijatelné."

Práce by měly začít v průběhu letošního roku. Město chce postupně pracovat na opravách všech zanedbaných míst a zastávek.

---

Sbírka Vánoční strom vynesla pro hospic přes 76 tisíc

Více než 76 tisíc korun. Taková částka se podařila vybrat v tradiční dobročinné sbírce Vánoční strom ve Frýdku-Místku. Lidé přispívali do kasičky přímo u stromu na náměstí a také mohli posílat peníze přímo bezhotovostně. Vybraný obnos využije městský hospic pro pořízení speciálních kyslíkových koncentrátorů.

Ve Frýdku-Místku už vyhodnotili tradiční veřejnou sbírku Vánoční strom. A jak se ukázalo, lidé i v nelehké době dokázali věnovat do sbírky neuvěřitelných 76 492 korun.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Tradiční vánoční sbírka pod vánočním stromem na místeckém náměstí měla i letos hezký výsledek. A jsem rád, že lidé stále jsou ochotni přispívat na projekty, které si zaslouží naši pozornost. Aktuálně rada města projednala, tak jak bylo předem předjednáno, že tyto peníze budou předány frýdecko-místeckému hospici."

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Jsme samozřejmě rádi, že jsme byli vybráni jako příjemci sbírky vánočního stromu. A výtěžek použijeme na koupi kyslíkového koncentrátoru, který se používá pro pacienty, kteří mají problém s onemocněním plic. Nejčastěji je to karcinom plic, chronická obstrukční plicní nemoc v terminálním stadiu. A každé další onemocnění, které nějakým dalším způsobem ovlivňuje funkci plic."

Jde o přístroj, který koncentruje vzdušný kyslík. Jeho základní verze stojí kolem 30 tisíc korun. Hospic se teď bude rozhodovat, zda pořídí jeden ve vyšší verzi s dalším vybavením nebo například dva. V roce 2021 se ve sbírce vybralo přes 57 tisíc korun pro Český červený kříž, který pořídil automatický externí defibrilátor a sadu tréninkových figurín pro výuku první pomoci.

Lumír Balhar, předseda oblastní rady ČČK Frýdek-Místek: "Automatický externí defibrilátor je užitečný pomocník při resuscitaci. Vzhledem k tomu, že je dostupný na čím dál tím více místech, jako v nákupních centrech, na úřadech nebo u Policie České republiky, je důležité při výuce první pomoci s nimi všechny seznámit."

Sbírka z roku 2022 vybrala ještě více peněz. Lidé mohli přispět peníze přímo do kasičky nebo převodem na účet. V podobném formátu chce město dál pokračovat. Pro rok 2023 ale plánuje kasičku u stromu lépe zabezpečit.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-26-01-2023-16-46