Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Frýdecké i místecké náměstí už mají své vánoční stromy
  • Do kurzu Pečovatel v záloze se hlásí desítky lidí
  • Zastávka MHD "Frýdek, Rozcestí u školy" bude přemístěna

Frýdecké i místecké náměstí už mají své vánoční stromy

Náměstí ve Frýdku i v Místku už mají své vánoční stromy. Jde o jedle vysoké dvanáct a deset metrů. Letos jsou navíc obě z místních lokalit. Instalace se jako obvykle stala velkým středem pozornosti kolemjdoucích, kteří měli ze stromečků velkou radost.

V pondělí dopoledne přijel na náměstí svobody v Místku návěs s obrovským vánočním stromem. Jen o něco málo menší přijel i na Zámecké náměstí.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Stejně jako v letech předcházejících vždy v pondělí v tom posledním týdnu před samotným rozsvícením naši zaměstnanci provozu zeleň kácejí dva stromy. V letošním roce to budou dvě jedle z lokality města, kde na místeckém náměstí Svobody půjde dvanáctimetrová jedle z ulice Nová na frýdecké náměstí bude desetimetrová jedle ze sídliště K Hájku."

Instalaci tradičního vánočního symbolu sledovaly na náměstí desítky kolemjdoucích, strom se všem líbil, a i pod rouškami bylo poznat, že dokázal lidem na tváři v tento nelehký čas vykouzlit nejeden úsměv.

Anketa: 1.) " No je krásný, jo." 2.) "Stromeček je teda moc krásný, to jo, to našli krásný strom, ale ty Vánoce si myslím, že budou takové smutnější, než obvykle." 3.) "Krásný." 4.) "No vidíte, je to omezené, člověk to musí vydržet, že? Nic se nedá dělat, stromeček pěkný, no jenom to nazdobit, že?"

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Na místeckém náměstí strom, tam půjde zhruba 100 stříbrných koulí, několik stovek zábleskových žárovek, které mění barvu a taky zhruba kilometrový řetěz led diodových světel. Na frýdeckém náměstí, tam to budou zábleskové led diodové žárovky ve studeném odstínu."

Vánoční trhy letos nebudou

Lidé doposud nevěděli, jak to letos bude s adventním městečkem a těšili se, že by přece jen mohla svitnout kapka vánoční naděje.

Anketa: 1.) "Uvidíme, jaké to bude s tím adventem, jestli ty stánky budou a bude to takové trošku veselejší pro ty lidi, přece jenom to k těm Vánocům patří, že jo." 2.) "Člověk tady přišel třeba i na punč nebo prostě podívat se na tu vánoční atmosféru."

Magistrát už ale v souvislosti na doposud stále platná vládní nařízení raději rozhodl, že vzhledem k preventivní ochraně zdraví obyvatel nebude vánoční městečko v takovém rozsahu, jak jsou lidé zvyklí.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "To znamená nebudeme letos instalovat stánky, budou prováděny jenom instalace takzvaných pasivních prvků, to znamená bude tam na místeckém náměstí betlém, budou tam rozmístění sněhuláci, zhruba 25 jehličnatých stromků. S tím, že na území města stejně jako v minulém roce budou instalování světelní andělé s hudebními motivy. Jeden bude u bývalého autobusového stanoviště, druhý v parku u Jošta a ten třetí letos nově na frýdeckém náměstí před zámkem."

Rozsvícení vánočních stromů a výzdoby města bylo naplánováno na pátek 27. listopadu, letos ale bez doprovodného programu, ten bohužel nebude ani během vánočního období.

---

Do kurzu Pečovatel v záloze se hlásí desítky lidí

Jak správně manipulovat s člověkem na lůžku, jak mu provést hygienu nebo převléct postel. Nejen to se mohou lidé zcela zdarma naučit v kurzech Českého červeného kříže. Po absolvování se z nich stanou pečovatelé v záloze. O kurzy mají zájem desítky lidí, kteří se shodují, že všichni chtějí pomoct tam, kde je to aktuálně potřeba.

Jedna z lektorek leží v lůžku a předstírá typickou klientu, o kterou se musí denně starat pečovatelky v nemocnicích či domovech pro seniory. Druhá lektorka názorně vysvětluje přihlížejícím, co mají s člověkem na lůžku dělat, vzápětí si to krok po kroku vyzkouší každý z přítomných, přihlásili se totiž do kurzu „Pečovatelů v záloze“.

Gabriela Moldřiková, účastnice kurzu: "Normálně pracuji v hotelu na recepci v hotelu a přivedlo mě, prostě udělat něco dobrého pro okolí, když bude možnost."

David Stibor, účastník kurzu: "Pracuji v GO Steel Frýdek-Místek jako dělník no a tady mě přivedlo, že bych rád pomáhal, protože je taková doba, že je málo lidí, a když je ten čas, tak je třeba pomoct. Nevím, kdy to budu potřebovat já."

Jedním z účastníků kurzu byl i náměstek primátora Frýdku-Místku pro sociální oblast, který by se později chtěl také zapojit jako dobrovolník, tam, kde bude potřeba.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vím, že v sociálních zařízeních, ve zdravotnických zařízeních je nedostatek personálu, právě z toho, že jsou nakažení Covidem nebo jsou v karanténě, tak jsem se rozhodl přihlásit i tady do tohoto kurzu Českého červeného kříže – Ošetřovatel v záloze, abych právě mohl těmto zařízením, jak domovům pro seniory nebo třeba v nemocnici pomoci při personální krizi."

Kurzy jsou zcela zdarma a trvají 8 hodin, během kterých čeká zájemce především pečlivá praxe.

Tereza Pyšková, lektorka kurzu: "Základem je manipulace s tím lůžkem, potom práce samotná s tím klientem na tom lůžku nebo s tím pacientem, jde hlavně o polohování, umývání, o převlékání, podávání stravy, o nějakou prevenci těch dekubitů a opruzenin a taková základní ošetřovatelská činnost."

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Dneska už probíhá pátý běh tohoto kurzu a je zatím s dnešním dnem vyškoleno 42 dobrovolníků."

Ve Frýdku-Místku počítají, že kurzem projde minimálně 150 zájemců, každý získá certifikát o absolvování.

Tereza Pyšková, lektorka kurzu: "Všichni po absolvování toho kurzu chválí to, že to je hlavně praktické, že si opravdu všechno vyzkouší, že si na všechno mohou sáhnout, že si vyzkoušejí i tu manipulaci s tím člověkem a že si opravdu vyzkoušejí i to, jaké to je být na té druhé straně, ležet v tom lůžku a nechat se sebou manipulovat."

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Dobrovolníky vyzýváme, aby sledovali naše stránky, kde budou už vystaveny termíny na prosinec."

Projekt podpořila i rada města částkou podpořila tento projekt částkou 50 tisíc korun. V případě zájmu se na kurzy můžete přihlásit přes centrální web Českého červeného kříže.

---

Zastávka MHD "Frýdek, Rozcestí u školy" bude přemístěna

Frýdek-Místek se postupně snaží budovat autobusové zálivky, zvláště v místech, kde jsou na cestě jen dva pruhy. Pomůže to plynulosti dopravě, ale ne všude je možné takový záliv postavit. Aktuálně jeden takový vzniká na ulici Elišky Krásnohorské.

Oplocené staveniště, ze kterého je jasné, že tady už brzy vyroste nová autobusová zastávka. O rozšíření autobusové obslužnosti v tomto případě ale nejde, pouze o přemístění zastávky „Frýdek, rozcestí u školy.“

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Zaměstnanci provozu komunikace zahájili již v průběhu měsíce září výstavbu nového autobusového zálivu na ulici Elišky Krásnohorské, je to na křížení s ulicí Puškinovou. Jedná se o stavbu, kde vznikne nový autobusový záliv, bude 3 metry široký, 12 metrů dlouhý, samozřejmě z betonového podkladu."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Už dlouhé roky jsme se snažili jednat s majiteli okolních domů, aby mohlo dojít k vybudování autobusového zálivu zde, popřípadě, aby tam mohla být odpočívárna, to znamená nějaké zakrytí. Bohužel nic z toho nebylo možné, nepatří nám tam žádné pozemky, takže jako řešení se ukázalo posunout tu autobusovou zastávku právě směrem k parku a tady vznikne autobusový záliv a do budoucna bychom tam měli rádi i nějaké zakrytí před povětrnostními vlivy."

Město tak reaguje na dlouhodobé požadavky občanů, kteří připomínkovali blízkost dvou zastávek uprostřed ulice a zároveň dalekou vzdálenost od jedné z největších základních škol ve městě a taky od sídliště K Hájku.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "V současné době máme víceméně hotovou hrubou stavbu. Záliv je vybetonován. Tělesa v chodníku jsou navezeny kamenivem. Budeme se připravovat na pokládku zámkové dlažby. S tím, že budou v rámci těch konečných prací realizovány i terénní úpravy. Bude tam oprava asfaltového povrchu, ať už na komunikacích, případně na svedení přilehlého chodníku, který ústí do parku. Stávající veřejné osvětlení bude nasvětlovat tu autobusovou zastávku, která bude i pokrytá novým přístřeškem."

Přemístění zastávky je pak naplánováno na druhou polovinu prosince a cestující budou o změně včas informováni. Výstavba vyjde na zhruba 750 tisíc korun bez DPH.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ta snaha města je postupně vybudovávat autobusové zálivy, hlavně na dvoupruhových komunikacích, kdy stojící autobus potom omezuje průjezd dopravy a ta doprava není plynulá. Bohužel jsou ale místa ve městě, kde víme, že to nejde udělat. Příkladem je třeba Lískovecká ulice, kde na jedné straně jsou rodinné domy a my tam nevlastníme žádné pozemky a vybudování autobusového zálivu není možné nebo zase na Lískovecké ulici na protější straně blíž ke kulturnímu domu, kde nám vedou horkovody, inženýrské sítě, popřípadě zeleň."

Vybudovat zálivy na takových místech sice není nemožné, ale stálo by to obrovské množství peněz. Proto město hledá alespoň reálné alternativy, kde může přispět ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti dopravy.

---Mohlo by Vás také zajímat