Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Primátor hodnotí rok 2022 a představí vize do budoucna

Primátor hodnotí rok 2022 a představí vize do budoucna

Jaký byl rok 2022 z pohledu současného primátora Frýdku-Místku? Co zásadního se povedlo? Na co je důležité se zaměřit anebo jak si představuje rok nadcházející? Nejen to zhodnotil v následujícím bilančním rozhovoru.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Rok 2022 z pohledu města, tak jako v jiných městech, byl samozřejmě rokem volebním. Já osobně jsem rád, že i když jsme se dostali jako hnutí Naše Město k odpovědnosti a do vedení města v průběhu toho minulého volebního období, tak že v těch volbách podzimních si lidé všimli, že některé věci se ve městě postupně mění. A mění se k lepšímu. A promítli to do toho volebního výsledku. A naše hnutí jako v málo statutárních městech, jako nezávislé statutární hnutí, ty volby vyhrálo. Já to vnímám jako velký závazek a zároveň to vnímám jako signál, že opravdu nejenom tou líbivou politikou nebo nějakými lehkými, jednoduchými řešeními, populistickými kroky, se dají získat hlasy třeba krátkodobě. Ale opravdu je tady velká část obyvatel, kteří chtějí, aby město prosperovalo. Aby mělo nějakou vizi, bylo řízeno strategicky. A v podstatě všechny kroky, které se v tom loňském roce děly, tak k tomu směřovaly. A jsem rád, že jsme dostali opravdu teď už legitimitu. A můžeme všechny ty věci, na které teď budeme mít čtyři roky prostor, zrealizovat. A snažit se to město, ne postavit na nohy, protože si myslím, že stojí už na pevných základech. Ale dát mu nějakou perspektivu a dělat prostě rozhodnutí, která budou v zájmu všech a budou dlouhodobá."

Letošní rok nebyl zároveň vůbec jednoduchý z hlediska narůstající inflace a zvyšování cen energií. S tím souvisejících nákladů na bydlení i na život obecně. Ve Frýdku-Místku se přesto snaží hledat způsoby, jak lidem tuto situaci alespoň trochu zmírnit.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já si myslím, že jsou tady kroky, kdy se snažíme pomoci občanům v té nelehké době. Takže to, že jsou zachovány všechny sociální programy, objevují se další. Jak podpora dětí ve sportovních kroužcích. Ve školách například při podpoře obědů. Ale já vnímám jako zásadnější ta strategická rozhodnutí. Myslím si, že jedním z nejkrásnějších výsledků a příkladů toho, že ty kroky, které jsme činili v minulosti, je situace, kdy městská společnost Distep, aktuálně navýšila cenu za teplo, nejméně z celého regionu. Všechna ostatní města musela tu částku navýšit více. A já bych velice rád, aby ve všech oblastech a v městských společnostech jsme činili taková rozhodnutí, abychom měli silné společnosti, abychom měli město, které má zdravý rozpočet a investovalo. Investovalo do budoucnosti, protože jednoduše řečeno, my můžeme všechnu naši energii a prostředky utratit krátkodobě, abychom se měli v krátkém čase lépe. Nebo přesně tak, jak si myslím, že to je správně. Dělat rozhodnutí, která nám přinesou prospěch v budoucnosti. A to je myslím to nejdůležitější, kdy my jsme položili v těch minulých letech a v tom loňském, nějaké základy, od kterých se nyní můžeme odrazit. A opravdu se dívat do budoucnosti. Věřím, že optimisticky."

Vedle energetické samostatnosti a soběstačnosti města, na čem se pracuje, je také dalším důležitým krokem jeho rozvoj.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Došlo k několika úpravám územního plánu a zároveň se do praxe začíná promítat memorandum, které má město s jedním z největších vlastníků nemovitostí nebo ne-li největším vlastníkem nemovitostí ve Frýdku-Místku. Bývalých textilních továren. A tady je obrovská příležitost vrátit ty areály městu. A konkrétní kroky už se dějí ve dvou prvních areálech. Na ulici Těšínské vzniká nové sídlo policie, vznikne nový bulvár. Společnost Slezan tam rozjíždí investice ve své vlastní režii, co se týká bytových domů a obslužnosti. A v druhé fázi nyní byl připravený pro investora areál Hálkova, kde došlo k demolici těch nehodnotných budov a zůstala zachována ta historická část bývalé Landsbergerovy továrny. A v těchto areálech můžou vzniknout věci, nejenom průmyslová výroba, která byla tou alfou omegou v tom původním územním plánu, ale mohou tam vzniknout zase části města, které jsou přínosem pro jeho strukturu, pro občany. Takže věřím, že postupně tyto areály budou ožívat. A město bude získávat další prostory, kde se rozvíjet, kde zvyšovat tu úroveň života. A pokud bych měl mluvit do budoucnosti, tak myslím si, že nové kulturní centrum, které nyní je jako investice odsunuto v čase, tak pokud ho pojmeme opravdu jako kulturní centrum. Dáme tam prostor všem frýdecko-místeckým souborům a spolkům. Pokud začneme od symfonického orchestru, přes Ostravici, Ostravičku, divadelní soubory. A vytvoříme ho tak, aby opravdu se stal tím centrem a nabídl několik multifunkčních sálů, které budou zajímavé i pro třetí strany, které tady mohou pořádat akce a zvát tady opravdu zajímavé hudební soubory, divadla, kapely. Tak si myslím, že zase nabídneme pro určitou část obyvatel zajímavou volnočasovou aktivitu, která tady chybí. A pokud všechny ty věci spojíme, bude tady dostatek pracovních míst, investice v těch areálech, bude tady dostatek bytů a bude tady dostatek vyžití, tak si myslím, že Frýdek-Místek může být díky své poloze velmi atraktivním městem do budoucna."

Rok 2023 nebude podle primátora procházkou růžovým sadem. Rozpočet města je na něj ale velmi dobře připravený. Chce maximálně vyjít vstříc všem aktivitám a spolkům.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Příští rok všichni vnímáme, že vzhledem k nárůstu cen energií bude takovou zkouškou. My jsme se na něj připravili v rámci rozpočtu tak, abychom maximálně vyšli vstříc všem aktivitám, spolkům ve městě. Abychom udrželi jejich činnost během toho roku. Chceme, aby všechny školy, školky, penzion pro seniory, domov a tak dále, měly dostatek prostředků na ten chod. Ale myslím si, že příští rok bude takový zlomový a ukáže, kam se bude ubírat jako celá společnost. A jestli tu krizi využijeme jako příležitost a zkusíme se odrazit a chopit se těch nových příležitostí, které nám ukazuje. A já si myslím, a pevně věřím tomu, že každá taková situace je příležitostí podívat se na spousty věcí nově. A chopit se těch příležitostí a využít je."

Velkou výzvou pro město bude také příprava proměny Hlavní třídy, na které už se pracuje a první návrhy na základě spolupráce s Českým vysokým učením technickým by se mohly objevit v polovině příštího roku. Obchvat, na který město čekalo dlouhá desetiletý už je průjezdný a tím pádem by si zároveň mělo postupně centrum oddechnout od velkého dopravního zatížení. Finální statistiky dopravy se budou vyhodnocovat právě během roku 2023.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Co závěrem? Samozřejmě popřát všem občanům města do roku 2023 hlavně hodně zdraví. Hodně životní energie, hodně síly. A myslím si, že téměř vše ostatní, pokud máme zdraví a odhodlání, tak jsme schopni zvládnout. A myslím si, že společnými silami dosáhneme toho, aby se nám v našem městě žilo zase lépe."

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry