Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Výlukové jízdní řády ve Frýdku-Místku čekají další úpravy
  • Frýdek-Místek opět finančně podpoří dobrovolnické organizace
  • Technotrasa odhalí tajemství textilek, litiny a smaltu

Výlukové jízdní řády ve Frýdku-Místku čekají další úpravy

Oprava sjezdů a nájezdů na estakádu ve Frýdku-Místku si vyžádala i změnu téměř většiny autobusových jízdních řádů. Po letním režimu budou nově od 30. srpna výlukové jízdní řády opět upraveny. Hlavním důvodem je především zajištění lepší návaznosti na dálkové spoje.

Až dva roky by mohly ve Frýdku-Místku platit výlukové jízdní řády. Většina běžných cestujících se s nimi v průběhu léta seznámila, někteří výrazné změny ani nepocítili a k cestování městskou hromadnou dopravou výhrady nemají.

Anketa: 1.) "Je to úplně normální, jak přes normální rok, jako autobusy jezdí. 2.) "To jsem moc ani nezažil, vždycky co jezdím autobusem, tak bez problémů, nemám proti tomu námitky." 3.) "Já jsem teď sice byla v nemocnici dlouho, ale ty bezbariérové autobusy jsou výborné, takže celkem se mi dobře jezdí, bohužel musíme mít roušky, jediní v republice myslím."

Cestující by ale i přesto měli být opět na pozoru. 30. srpna totiž dojde k další úpravě výlukových jízdních řádů u autobusů. A to na základě připomínek některých cestujících, ale i z provozních důvodů.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tím, jak je hodně stavebních prací po městě, s tím, že jsou uzavřeny sjezdy a nájezdy na estakádu, tak jsou výlukové jízdní řády. Ale během provozu se ukázalo, že některé ty linky nezajíždějí tak jak bychom potřebovali. Měnila se návaznost a právě díky zpoždění některých autobusů se na některé návaznosti nedaří dosahovat, takže došlo k úpravám právě spíš času."

Upraveny budou spoje na 12 z celkem 19 linek. Některé budou uspíšeny nebo opožděny. U linek 302 a 306 budou upraveny víkendové spoje a například vybrané spoje linky 302 pojedou až k Tescu v Místku a u linky 301 bylo několik spojů prodlouženo až na zastávku Řepiště, U Kříže, aby měly o víkendu lepší návaznost na linku ostravské MHD číslo 81.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Aby autobus stihnul na ty jednotlivé přípojné linky, které má, popřípadě došlo i k protažení některých linek, protože autobus nám třeba skončil někde a pak dvacet minut čekal a teprve následně projížděl třeba na nějakou další konečnou, takže my jsme to upravili, ať nečeká a rovnou jsme ho natáhli na konečnou, ať může rovnou pokračovat dál."

Upravené jízdní řády budou vyvěšeny na autobusových zastávkách, k dispozici jsou také na webu města, dopravce i v databázi IDOS. V tištěné podobě si je můžete vyzvednout i na pobočkách turistických informačních center.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Doporučuju, ať si jednotliví uživatelé zkontrolují ty své pravidelné linky na idosu a přesvědčí se, zda ta jeho linka došla nějaké úpravě."

MHD čeká ještě jedna pozitivní změna. Nové přepravní podmínky umožní cestujícím ve Frýdku-Místku platit jízdné také prostřednictvím mobilní aplikace ODISapka.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD: "Cestující si může stáhnout v podstatě do chytrých telefonů vlastně aplikaci, přes kterou přes bankovní kartu si zaplatí vlastně jízdenku po celém kraji s tím, že vlastně aplikace potom řidičům ukáže, jestliže je jízdenka platná, jak dlouho je platná, pro kolik cestujících platí a podobně."

Přepravce do budoucna počítá i s dovybavením autobusů čtečkou QR kódů, což by zajistilo plynulejší moderní odbavování cestujících.

---

Frýdek-Místek opět finančně podpoří dobrovolnické organizace

Práce pro handicapované, canisterapeutické terapie nebo návštěvy dobrovolníků v domácnostech u seniorů. Nejen to jsou aktivity, kterými se ve městě zabývají různé dobrovolnické organizace. I letos pro ně magistrát připravil dotační programy, v rámci kterých mohou žádat o finanční podporu na příští rok.

ADRA Frýdek-Místek je jedna z organizací, která výrazně pomáhá zlepšovat životy zvláště osamělým seniorům.

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Provozujeme studentský dobrovolnický klub, v tom klubu se připravují mladí lidé na to dobrovolnictví a sami dělají nádherné aktivity, které seniory nesmírně povzbudí a potěší. Těch aktivit je nesmírně bohatá škála, protože těch dobrovolníků je tady 150."

Dobrovolnickým organizacím proto město pravidelně přispívá na jejich fungování.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Došlo ke schválení podmínek dvou dotačních programů pro rok 2021 a to programů na podporu a rozvoj ostatních aktivit navazujících na sociální služby a dále programů na podporu projektů v oblasti zdravotnictví. Celkem je na tyto programy alokovaná částka ve výši 1,4 milionu korun."

Cílem prvního programu je právě podpora dobrovolnictví, či aktivit seniorů nebo také zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V roce 2020 z tohoto programu získaly finance například ADRA, a to na dobrovolnické programy, nebo také Podané ruce, ty zabezpečují Canisterapii. Ale je to i KAFIRA a ta získala finance na podporu osob se zrakovým postižením."

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Jsme nesmírně rádi, že nás statutární město Frýdek-Místek aktivně mnohaletě podporuje. V projektu Canisterapie máme asi 70 dobrovolníků, 50 aktivních canisterapeutických týmů a vlastně asi 50 a více pejsků."

Lhůta pro podávání žádostí o finanční podporu v tomto programu je od 19. října do 9. listopadu.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Druhý program, který podporuje projekty v oblasti zdravotnictví má za cíl podpořit projekty organizací, jejichž činnost zlepšuje kvalitu života zdravotně postižených občanů. Podporuje také projekty zaměřující se na poskytování mobilní paliativní péče, což jsou mobilní hospice a od letošního roku podporuje také aktivity rodin s dětmi, které mají poruchu autistického spektra."

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "My se věnujeme těmto rodinám, teď máme tak 20 klientů, kteří dochází na ty aktivity, které pro ně připravujeme. Vytvořili jsme také svépomocnou skupinu z těch rodičů, kteří tady jednou měsíčně dochází. Máme také poradenské centrum."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V letošním roce bylo v tomto programu rozděleno více než 580 tisíc korun, a to například právě mobilnímu hospici Ondrášek, či mobilnímu hospici Strom života, ale rovněž i Českému červenému kříži, který provozuje humanitární jednotku."

O peníze z tohoto programu mohou organizace žádat od 12. do 31. října letošního roku.

---

Technotrasa odhalí tajemství textilek, litiny a smaltu

Nestihli jste o prázdninách vyrazit na Technotrasu? Máte ještě šanci v průběhu září a října. Společně s průvodci Turistického informačního centra Frýdek-Místek tak nahlédnete do historie kdysi ve městě významné textilní výroby nebo ve Frýdlantu nad Ostravicí poodhalíte tajemství výroby litiny a smaltu.

První textilka vznikla ve Frýdku-Místku už v roce 1832. Další postupně v 60. letech 19. století. Turistické informační centrum už loni nabídlo zájemcům možnost absolvovat prohlídky Po stopách textilek, letos se navíc staly součástí Technotrasy.

Kateřina Švarcová, průvodkyně: "Prohlídka, která je zaměřená na historii textilnictví tady ve Frýdku-Místku trvá zhruba tak 3 hodinky, je to taková delší náročnější procházka, začínáme vlastně v Místku na náměstí a projedeme velké množství místních textilních podniků a prohlídka je zakončená zde ve Slezanu v bývalé tkalcovně Slezan 05."

Zájemci si prohlédnou interiér i textilní budovy a poznají tehdejší život z obou stran mince. Poznají jak žili dělníci, bez kterých by manufaktury nemohly fungovat, tak majitelé továren, bez kterých by zase podniky nikdy nevznikly.

Lucie Talavašková, Turistické informační centrum Frýdek-Místek: "Již 8 let v Moravskoslezském kraji funguje projekt Technotrasa, který představuje průmyslové dědictví Moravskoslezského kraje neotřele a se zážitkem. Nyní spojuje již přes 30 technických zajímavostí mezi nimiž najdeme také Frýdek-Místek a Frýdlant nad Ostravicí, kde průvodce zavede do mnohdy veřejnosti nepřístupných míst."

Ve Frýdlantu nad Ostravicí zase čeká zájemce komentovaná prohlídka Po stopách litiny a smaltu.

Kateřina Švarcová, průvodkyně: "Je rozdělena celkem na tři části, ta první část je taková historická a máme tam zhruba třiceti až čtyřicetiminutovou procházku městem. Potom prohlídka pokračuje v dílně uměleckého smaltu, pak se přesouváme do kulturního centra, kde návštěvníci okusí pravou dělnickou svačinku, takže dostanou chleba s paštikou a nebo chleba se škvarky."

Vzápětí následuje hodinová prohlídka provozu přímo ve Slévárně.

Kateřina Švarcová, průvodkyně: "Návštěvníci jsou většinou spokojení, jsou to lidé, kteří mají zájem o technické památky, protože obliba technických památek tady v Moravskoslezském kraji nebo návštěvy technických památek vlastně vzrůstají a návštěvníci jsou zaujatí hlavně ve Frýdlantu prohlídkou té slévárny, kde vidí přímo ten provoz, což není zrovna tak obvyklé."

Lucie Talavašková, Turistické informační centrum Frýdek-Místek: "Své místo je možné si rezervovat na webu . Sraz účastníků je vždy u našich poboček, ať už ve Frýdlantu nad Ostravicí, tak v Místku na náměstí svobody v 15 hodin. Cena je stanovena na 120 korun za dospělou osobu, 80 korun dítě, majitelé návštěvnické karty Beskydy card mají pak výhodu 20 procent."

Turistické informační centrum už má za sebou letos 6 těchto prohlídek. Po stopách litiny a smaltu se můžete vydat letos ještě 1. září a 6. října a Po stopách textilek pak 6. září a 1. října.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
27. srpna 2020, 16:40

Výlukové jízdní řády ve Frýdku-Místku čekají další úpravy

Oprava sjezdů a nájezdů na estakádu ve Frýdku-Místku si vyžádala i změnu téměř většiny autobusových jízdních řádů. Po letním režimu budou nově od 30. srpna výlukové jízdní řády opět upraveny. Hlavním důvodem je především zajištění lepší návaznosti na dálkové spoje.

Až dva roky by mohly ve Frýdku-Místku platit výlukové jízdní řády. Většina běžných cestujících se s nimi v průběhu léta seznámila, někteří výrazné změny ani nepocítili a k cestování městskou hromadnou dopravou výhrady nemají.

Anketa: 1.) "Je to úplně normální, jak přes normální rok, jako autobusy jezdí. 2.) "To jsem moc ani nezažil, vždycky co jezdím autobusem, tak bez problémů, nemám proti tomu námitky." 3.) "Já jsem teď sice byla v nemocnici dlouho, ale ty bezbariérové autobusy jsou výborné, takže celkem se mi dobře jezdí, bohužel musíme mít roušky, jediní v republice myslím."

Cestující by ale i přesto měli být opět na pozoru. 30. srpna totiž dojde k další úpravě výlukových jízdních řádů u autobusů. A to na základě připomínek některých cestujících, ale i z provozních důvodů.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tím, jak je hodně stavebních prací po městě, s tím, že jsou uzavřeny sjezdy a nájezdy na estakádu, tak jsou výlukové jízdní řády. Ale během provozu se ukázalo, že některé ty linky nezajíždějí tak jak bychom potřebovali. Měnila se návaznost a právě díky zpoždění některých autobusů se na některé návaznosti nedaří dosahovat, takže došlo k úpravám právě spíš času."

Upraveny budou spoje na 12 z celkem 19 linek. Některé budou uspíšeny nebo opožděny. U linek 302 a 306 budou upraveny víkendové spoje a například vybrané spoje linky 302 pojedou až k Tescu v Místku a u linky 301 bylo několik spojů prodlouženo až na zastávku Řepiště, U Kříže, aby měly o víkendu lepší návaznost na linku ostravské MHD číslo 81.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Aby autobus stihnul na ty jednotlivé přípojné linky, které má, popřípadě došlo i k protažení některých linek, protože autobus nám třeba skončil někde a pak dvacet minut čekal a teprve následně projížděl třeba na nějakou další konečnou, takže my jsme to upravili, ať nečeká a rovnou jsme ho natáhli na konečnou, ať může rovnou pokračovat dál."

Upravené jízdní řády budou vyvěšeny na autobusových zastávkách, k dispozici jsou také na webu města, dopravce i v databázi IDOS. V tištěné podobě si je můžete vyzvednout i na pobočkách turistických informačních center.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Doporučuju, ať si jednotliví uživatelé zkontrolují ty své pravidelné linky na idosu a přesvědčí se, zda ta jeho linka došla nějaké úpravě."

MHD čeká ještě jedna pozitivní změna. Nové přepravní podmínky umožní cestujícím ve Frýdku-Místku platit jízdné také prostřednictvím mobilní aplikace ODISapka.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD: "Cestující si může stáhnout v podstatě do chytrých telefonů vlastně aplikaci, přes kterou přes bankovní kartu si zaplatí vlastně jízdenku po celém kraji s tím, že vlastně aplikace potom řidičům ukáže, jestliže je jízdenka platná, jak dlouho je platná, pro kolik cestujících platí a podobně."

Přepravce do budoucna počítá i s dovybavením autobusů čtečkou QR kódů, což by zajistilo plynulejší moderní odbavování cestujících.

---

Frýdek-Místek opět finančně podpoří dobrovolnické organizace

Práce pro handicapované, canisterapeutické terapie nebo návštěvy dobrovolníků v domácnostech u seniorů. Nejen to jsou aktivity, kterými se ve městě zabývají různé dobrovolnické organizace. I letos pro ně magistrát připravil dotační programy, v rámci kterých mohou žádat o finanční podporu na příští rok.

ADRA Frýdek-Místek je jedna z organizací, která výrazně pomáhá zlepšovat životy zvláště osamělým seniorům.

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Provozujeme studentský dobrovolnický klub, v tom klubu se připravují mladí lidé na to dobrovolnictví a sami dělají nádherné aktivity, které seniory nesmírně povzbudí a potěší. Těch aktivit je nesmírně bohatá škála, protože těch dobrovolníků je tady 150."

Dobrovolnickým organizacím proto město pravidelně přispívá na jejich fungování.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Došlo ke schválení podmínek dvou dotačních programů pro rok 2021 a to programů na podporu a rozvoj ostatních aktivit navazujících na sociální služby a dále programů na podporu projektů v oblasti zdravotnictví. Celkem je na tyto programy alokovaná částka ve výši 1,4 milionu korun."

Cílem prvního programu je právě podpora dobrovolnictví, či aktivit seniorů nebo také zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V roce 2020 z tohoto programu získaly finance například ADRA, a to na dobrovolnické programy, nebo také Podané ruce, ty zabezpečují Canisterapii. Ale je to i KAFIRA a ta získala finance na podporu osob se zrakovým postižením."

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Jsme nesmírně rádi, že nás statutární město Frýdek-Místek aktivně mnohaletě podporuje. V projektu Canisterapie máme asi 70 dobrovolníků, 50 aktivních canisterapeutických týmů a vlastně asi 50 a více pejsků."

Lhůta pro podávání žádostí o finanční podporu v tomto programu je od 19. října do 9. listopadu.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Druhý program, který podporuje projekty v oblasti zdravotnictví má za cíl podpořit projekty organizací, jejichž činnost zlepšuje kvalitu života zdravotně postižených občanů. Podporuje také projekty zaměřující se na poskytování mobilní paliativní péče, což jsou mobilní hospice a od letošního roku podporuje také aktivity rodin s dětmi, které mají poruchu autistického spektra."

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "My se věnujeme těmto rodinám, teď máme tak 20 klientů, kteří dochází na ty aktivity, které pro ně připravujeme. Vytvořili jsme také svépomocnou skupinu z těch rodičů, kteří tady jednou měsíčně dochází. Máme také poradenské centrum."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V letošním roce bylo v tomto programu rozděleno více než 580 tisíc korun, a to například právě mobilnímu hospici Ondrášek, či mobilnímu hospici Strom života, ale rovněž i Českému červenému kříži, který provozuje humanitární jednotku."

O peníze z tohoto programu mohou organizace žádat od 12. do 31. října letošního roku.

---

Technotrasa odhalí tajemství textilek, litiny a smaltu

Nestihli jste o prázdninách vyrazit na Technotrasu? Máte ještě šanci v průběhu září a října. Společně s průvodci Turistického informačního centra Frýdek-Místek tak nahlédnete do historie kdysi ve městě významné textilní výroby nebo ve Frýdlantu nad Ostravicí poodhalíte tajemství výroby litiny a smaltu.

První textilka vznikla ve Frýdku-Místku už v roce 1832. Další postupně v 60. letech 19. století. Turistické informační centrum už loni nabídlo zájemcům možnost absolvovat prohlídky Po stopách textilek, letos se navíc staly součástí Technotrasy.

Kateřina Švarcová, průvodkyně: "Prohlídka, která je zaměřená na historii textilnictví tady ve Frýdku-Místku trvá zhruba tak 3 hodinky, je to taková delší náročnější procházka, začínáme vlastně v Místku na náměstí a projedeme velké množství místních textilních podniků a prohlídka je zakončená zde ve Slezanu v bývalé tkalcovně Slezan 05."

Zájemci si prohlédnou interiér i textilní budovy a poznají tehdejší život z obou stran mince. Poznají jak žili dělníci, bez kterých by manufaktury nemohly fungovat, tak majitelé továren, bez kterých by zase podniky nikdy nevznikly.

Lucie Talavašková, Turistické informační centrum Frýdek-Místek: "Již 8 let v Moravskoslezském kraji funguje projekt Technotrasa, který představuje průmyslové dědictví Moravskoslezského kraje neotřele a se zážitkem. Nyní spojuje již přes 30 technických zajímavostí mezi nimiž najdeme také Frýdek-Místek a Frýdlant nad Ostravicí, kde průvodce zavede do mnohdy veřejnosti nepřístupných míst."

Ve Frýdlantu nad Ostravicí zase čeká zájemce komentovaná prohlídka Po stopách litiny a smaltu.

Kateřina Švarcová, průvodkyně: "Je rozdělena celkem na tři části, ta první část je taková historická a máme tam zhruba třiceti až čtyřicetiminutovou procházku městem. Potom prohlídka pokračuje v dílně uměleckého smaltu, pak se přesouváme do kulturního centra, kde návštěvníci okusí pravou dělnickou svačinku, takže dostanou chleba s paštikou a nebo chleba se škvarky."

Vzápětí následuje hodinová prohlídka provozu přímo ve Slévárně.

Kateřina Švarcová, průvodkyně: "Návštěvníci jsou většinou spokojení, jsou to lidé, kteří mají zájem o technické památky, protože obliba technických památek tady v Moravskoslezském kraji nebo návštěvy technických památek vlastně vzrůstají a návštěvníci jsou zaujatí hlavně ve Frýdlantu prohlídkou té slévárny, kde vidí přímo ten provoz, což není zrovna tak obvyklé."

Lucie Talavašková, Turistické informační centrum Frýdek-Místek: "Své místo je možné si rezervovat na webu . Sraz účastníků je vždy u našich poboček, ať už ve Frýdlantu nad Ostravicí, tak v Místku na náměstí svobody v 15 hodin. Cena je stanovena na 120 korun za dospělou osobu, 80 korun dítě, majitelé návštěvnické karty Beskydy card mají pak výhodu 20 procent."

Turistické informační centrum už má za sebou letos 6 těchto prohlídek. Po stopách litiny a smaltu se můžete vydat letos ještě 1. září a 6. října a Po stopách textilek pak 6. září a 1. října.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-27-08-2020-16-44