Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Kolem frýdecké Baziliky se kácejí poškozené stromy
  • Očkovací centrum se přestěhuje do nemocnice
  • Lidé s postižením si velmi užili Havajský ples

Kolem frýdecké Baziliky se kácejí poškozené stromy

Suché a nemocné stromy kolem Baziliky Navštívení Panny Marie jdou postupně k zemi. O kácení rozhodl z bezpečnostních důvodů odborný posudek. Práce nejsou jednoduché, protože ve stromech žijí chránění netopýři a další ptáci. Za pokácené stromy se následně vysadí nové.

Více než stoleté stromy kolem Baziliky ve Frýdku-Místku postupně padají k zemi. Jejich zdravotní stav totiž dlouhodobě vykazoval problémy. V poslední době musela pod některými z nich farnost zakázat i pohyb.

Michal Bučko, asistent děkanátu Frýdek: "Jsme opravdu už měli obavu toho, aby nedošlo třeba ke zranění. Protože nejednou se stalo, že spadla větev. Nebo celý strom dokonce. Takže nechali jsme udělat průzkumy, biologické, dendrologické."

Stav některých stromů je natolik vážný, že je nebude možné už zachránit. Proto bylo rozhodnuto, že musí jít k zemi bohužel celkem 17 stromů.

Ladislav Lisztwan, arborista, Svobodné zahrady Klus: "Opravdu jak jsme teď řezali ty stromy, tak jsou hodně poškozené. Sami vidíte, některé stromy mají proschlé koruny. A to velmi, takže je to skoro jasné. Ty stromy by tady mohly sice ještě být, ale myslím si, že tady hrozilo nebezpečí pádu větví kosterních a mohlo se to kdykoliv vyvrátit. Některé stromy jsou úplně duté až dolů. Dutiny jsou velké tak, že by tam člověk mohl zůstat úplně celý."

Michal Bučko, asistent děkanátu Frýdek: "I sami ochránci přírody konstatovali, že ty příčiny. Těch příčin je několik, které způsobily právě zhoršení zdravotního stavu těchto stromů. A to byly ať už sucho, stáří samozřejmě taky, napadené byly ty stromy chorobami."

Kácení přitom vůbec není jednoduché. V dutinách stromů se totiž nacházejí chráněné druhy ptáků a hlavně netopýrů.

Ladislav Lisztwan, arborista, Svobodné zahrady Klus: "Našli jsme jich už několik a musíme ty některé věci a duté části stromů spouštět. Proto tady máme plošinu, řežeme to na kousky, pomocí lana to spouštíme dolů. A v dutinách, kde se nacházejí netopýři, ty musíme dát bokem. Ty tam máme položené vedle a necháme je tam ležet 24 hodin a pokud tam jsou netopýři, tak oni odletí."

Pařezy po vykácených stromech se budou následně frézovat. Místa se zatravní a také se zde vysadí nové lípy a jírovce. Ale také duby, buky, habry a javory.

Michal Bučko, asistent děkanátu Frýdek: "Byl zpracovaný projekt, podle kterého se postupuje a zároveň bude vysazeno 38 nových stromů."

Kompletní práce vyjdou na 965 tisíc korun. Na financování se podílí farnost, město, kraj i evropské fondy.

---

Očkovací centrum se přestěhuje do nemocnice

Velkokapacitní očkovací centrum v Národním domě ve Frýdku-Místku končí. Očkovat se tady bude do konce září. Pak začne stěhování do nově zrekonstruovaných prostor nemocnice. Tam by se mělo opět dál očkovat od pondělí 4. října. K běžné vakcinaci se už přidalo očkování třetí dávkou.

V Národním domě ve Frýdku-Místku fungovalo očkovací centrum sedm měsíců. Během největšího náporu zvládlo naočkovat i tisíc lidí denně. Nyní už ale tak velké prostory nejsou potřeba.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V Národním domě budeme očkovat do konce měsíce září a pak se přestěhujeme do připravovaného očkovacího centra už v nemocnici, které vidíme za sebou. Jsou to bývalé ambulance, které jsme jako ambulance zrekonstruovali a teď je využijeme pro očkovací centrum. V Národním domě jsme podali cirka 100 tisíc dávek, takže za to jsme velmi vděční, že jsme ten prostor mohli využít."

Město vyhradilo nemocnici deset parkovacích míst hned na vedlejším parkovišti. Ta budou dočasně sloužit pouze během provozu nového očkovacího centra. To by mělo fungovat minimálně dalšího tři čtvrtě roku.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Předpokládám, že to bude nejméně do poloviny příštího roku, ale uvidíme, jak se to bude dál boj s covidem vyvíjet a jaká budou další pravidla."

Kromě běžného očkování je totiž možné přijít už na třetí dávku vakcíny.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Třetí dávka už je nyní možná, aby byla aplikována každému, kdo ji nyní potřebuje. Nebo kdo ji chce, nutné je, aby to bylo osm měsíců po ukončeném očkování. To znamená po druhé dávce. Můžou být výjimky, může být aplikována i dříve, ale pak je to po dohodě s lékařem."

Lidé dostanou SMS s informací, že se mohou nechat naočkovat a pak se stačí zaregistrovat v libovolném očkovacím centru. Platí také, že si může vybrat i vakcínu.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Pokud je to MRA vakcína, tak si může vybrat buď Pfizera nebo Modernu. Podle toho, čím byl očkovaný. Nebo si může vybrat i tu druhou vakcínu, ale znovu by to bylo na doporučení lékaře. A určitě by se měl zeptat, zda je to pro něj vhodné."

Ve Frýdku-Místku už mají naočkováno také přes 2 500 dětí. Ty teď převažují nad dospělými.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V současné době to očkování druhých dávek nebo prvních dávek je velmi nízké. Pohybujeme se kolem čtyřiceti klientů za den. Víc se očkují děti a ten počet začíná narůstat asi díky tomu, že začíná školní rok a děti jsou více nachlazené, tak se více očkují."

Jana Březinová, mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V rámci testování PCR testů, antigenních testů, pokračujeme stále v našem odběrovém stanu. Denně uděláme zhruba 100 testů. Mimo to nabízíme také testování na protilátky, kdy občan se nemusí nikde hlásit, nikde objednávat. Stačí přijít k nám na recepci, zaplatit poplatek a jít na odběr krve. Tam po odebrání výsledky bude mít zhruba do půl hodiny."

Situace v nemocnici je zatím klidná. Není tady hospitalizován žádný covidový pacient. Jejich počty ale opět celoplošně mírně rostou. V nemocnici se proto na případné hospitalizace opět připravují.

---

Lidé s postižením si velmi užili Havajský ples

I lidé s postižením se dokáží pořádně bavit. Předvedli to na Havajském plese, který pro ně tradičně pořádá spolek Katolický lidový dům ve Frýdku-Místku. Po roční odmlce, kterou způsobila pandemie koronaviru si letošní ročník všichni opravdu nesmírně užívali.

Zcela zaplněný parket Lidového domu ve Frýdku-Místku značí, že se tady lidé velmi dobře baví. Už v dopoledních hodinách se tady sešli handicapovaní i mentálně postižení a díky tanci a hudbě si byli všichni rovni. Zažili totiž opět tradiční Havajský ples.

Anketa: 1.) "Já jsem vždycky byla tance chtivá už od dětství, takže tuto akci vítám. No a loni jsem tady nebyla, protože všichni víme, jaká byla situace, ale poprvé to tu bylo předloni a bylo to tu moc fajn, tak když letos přišla nabídka, tak samozřejmě kdo by toho nevyužil." 2.) "Pro mě je trošku hlasitá, ale jinak uvidíme."

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Je to náš havajský ples aneb setkání všech zdravotně postižených z celého okolí, nejenom z Frýdku-Místku. Máme tady z Ostravy, z Čelnadné, z Pržna, protože taková akce v Moravskoslezském kraji defacto chybí a asi jsme jediní takového charakteru."

Cílem akce je přispět ke zkvalitnění života lidí s postižením. A to se jednoznačně organizátorům daří.

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Je tady asi 150 lidí, takže to je krásné, jsme moc rádi, že všichni přišli a věříme, že to tady bude pořád."

Zuzana Skotnicová, Náš svět Pržno: "Je pro nás hodně důležitá, protože ti uživatelé se socializují, uvědomují si, že existuje i jiný život než jenom ten, který žijí v našem zařízení. Takže tyhle ty akce velmi vítají a jsou šťastní a spokojení. Poznávají nové přátelé a je to něco, co si opravdu všichni zaslouží."

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Lidový dům začal tady tuto akci hlavně proto, že když jsou akce pro zdravotně postižené, tak jsou buď sportovního charakteru nebo nějaké setkání, ale chyběly jim akce kulturního společenského vyžití, kdy je nikdo nesoudí, nikdo se na ně nedívá a jak jsem řekla, všichni jsme na jedné lodi."

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MSK/KDU-ČSL/: "Já jsem rád, že se Lidový dům ve Frýdku-Místku, potažmo Jana Kohoutová rozhodla, že v tom bude pokračovat i v dalších letech a i přesto, že máme někdy problémy s tím covidem, tak i tito lidé se budou moci setkat. A právě zorganizovala toto setkání. Takže velké poděkování, a i to v tom havajském stylu je úplně perfektní pro všechny a je vidět, že si to užívají."

Během zimního období pořádá Spolek Katolický lidový dům pro postižené ještě jednu podobnou akci. Karneval v maskách.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry