Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Nebezpečný přejezd u Polárky dostane závory
  • Dům včelařů v Chlebovicích prochází rekonstrukcí
  • Kolem Olešné se běžel symbolický charitativní běh

Nebezpečný přejezd u Polárky dostane závory

Železniční přejezd na ulici Nádražní poblíž haly Polárka dostane závory. Správa železnic na doporučení města i policie vyhodnotila, že tento přejezd je potřeba lépe zabezpečit. V minulosti se na něm stalo několik dramatických srážek vlaků s kamiony i osobními auty. Naštěstí bez vážných zranění. Výstavba začala před pár týdny, probíhá za plného provozu a vyjde na 17 milionů korun.

Prosinec 2015. Na semaforech jasně blikala červená, ale polský řidič kamionu na ni nereagoval a vjel přímo na přejezd. Tahač ještě projel, ale rozjetý vlak vzápětí smetl přívěs.

Anketa, natočeno 11.12.2015: 1.) "Hrůza jako, to bylo slyšet daleko, slyšeli jsme naraz, ale neviděli. Lidi z vagónů jako vyhlíželi co se děje, někteří třeba jako upadli jistě, ale jak říkám krev nebyla nebo tak něco, ale byli vyděšení." 2.) "Lidi z toho vlaku spíš nevěděli co se děje, protože oni z toho vlaku to ani nepostřehli, takže oni začali vytahovat hlavy z oken a vůbec nevěděli, co se děje."

Podobná situace z konce února 2018. Na červenou projel těsně před přijíždějícím vlakem linkový autobus. Podle místních je přejezd opravdu nebezpečný, Správa železnic proto konečně rozhodla, že na něj nainstaluje závory.

Anketa: 1.) "Určitě, protože je to tady nebezpečné, hodně nebezpečné." 2.) "Že to bude v pořádku, konečně tady nebudou nehody." 3.) "Bude to určitě super, protože i s kočárkem se mi tady blbě chodí, když tady není ten přejezd a bude to určitě bezpečnější i pro ty auta." 4.) "Ty přejezdy si myslím, kde nejsou závory, tak jsou všechny problematické."

Nela Friebová, mluvčí Správy železnic: "Správa železnic se snaží kontinuálně zvyšovat způsob zabezpečení přejezdů po celé republice. Jenom letos dojde k modernizaci 142 přejezdů. Jedním z nich je i přejezd ve Frýdku-Místku, kde dojde k instalaci závor včetně doplnění svislého a vodorovného dopravního značení. Tento postup z důvodu nepříznivého vývoje dopravní nehodovosti doporučila i Policie ČR."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ta aktivita už je velmi dlouhá, po nehodách na tom železničním přejezdu jsme se domlouvali se Správcem železnic, který dneska je nově po SŽDC. Provede montáž závor s tím, že oni s tím počítali, že ta montáž proběhne až při zdvoukolejnění trati a my jsme celou dobu vyvíjeli ty aktivity, aby ten projekt z toho vyndali a aby ho udělali přednostně, což se podařilo a díky tomu teď nyní Správce železnic provádí instalaci závor."

Celkem do zabezpečení tohoto přejezdu investuje Správa železnic 17 milionů korun.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Instalace závor je za plného provozu, takže by nemělo dojít k nějakému omezení provozu, ale přesto, aby řidiči i chodci byli opatrní, protože budeme procházet staveništěm a ta situace tam prostě bude jiná, než jsme zvyklí."

Nela Friebová, mluvčí Správy železnic: "Do 22. října budou probíhat montážní práce bez vlivu na veřejnou dopravu. Od 22. do 29. října se bude přejezd přepínat do nového stavu a nebude v činnosti. Přejezd proto bude osazen značkami STOP a ZABEZPEČOVACÍ ZAŘÍZENÍ MIMO PROVOZ."

Součástí výstavby bude i dobudování chodníku po obou stranách přejezdu, hotovo by mělo být do konce října.

---

Dům včelařů v Chlebovicích prochází rekonstrukcí

Na Domě včelařů v Chlebovicích už probíhá rekonstrukce. Ta přitom byla potřeba doslova jako sůl, do historické budovy z první poloviny 18. století totiž přes střechu zatékalo. Střešní trámy jsou dokonce poškozeny mnohem víc, než se čekalo. Nová střecha z přírodní břidlice by měla být hotová do konce roku.

Historická budova bývalého fojtství v Chlebovicích už je obehnaná lešením. Vše se připravuje na to, aby nynější Dům včelařů, barokní kulturní památka postavená v letech 1739 až 1743 dostala novou střechu, původní už je totiž v havarijním stavu.

Petr Mikulenka, vedoucí investičního odboru: "Přijde celkově demontovat, pod ní se odstraní hydroizolace a začnou se opravovat vnitřní trámy, krovy."

Pod střechu léta zatékalo a voda vážně poškodila většinu střešních trámů, stavební firma postupně zjišťuje, jak vážný je rozsah poškození.

Petr Vítek, stavební mistr: "Musí se provést sanace dalších prvků, které jsou označeny tady barvou, které nebyly ve výkresech, jelikož jsme zjistili, že nejsou staticky způsobilé dalším létům."

Petr Mikulenka, vedoucí investičního odboru: "Po odkrytí a odbroušení stávající malby je to poškození trámů větší. Jde vidět, že předtím, když docházelo k tomu zatíkání a k té hnilobě toho dřeva, tak se to úplně odborně neošetřovalo."

Rekonstrukci připravovalo město ve spolupráci s památkovým ústavem v Ostravě a dalšími odborníky na renovace historických památkově chráněných budov delší dobu. Práce začaly v září a hotovo by mělo být do konce roku.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Jak jsme dneska viděli na stavbě, tak se to začíná komplikovat, protože těch trámů, které jsou zasaženy právě tou vlhkostí, případně nějakou dřevokaznou houbou nebo něčím dalším, je více než se původně čekalo. Ty sondy neodhalily všechno, protože když sundáte to bednění dřevěné, tak uvidíte těch více poruch, takže v současné době se to všechno sundává, demontují se ty trámy, které jsou napadeny a budou se muset vyměnit za nové."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Mám velkou radost z toho, že kulturní památka areál fojtství v Chlebovicích se letos dočká výměny střešní krytiny. Původní střešní krytina z eternitových šablon už je za svou životností a bude vyměněna za novou z přírodní břidlice. Jedná se o bezúdržbovou historickou krytinu vhodnou právě pro tento památkově chráněný objekt."

O budovu i areál se starají místní včelaři. Ti se už nemůžou dočkat, až bude střecha opravená.

Marie Knödlová, předsedkyně ZO Českého svazu včelařů Frýdek-Místek: "Možná se tam objevily nějaké věci, které se budou muset více opravovat, ale věřím tomu, že to všechno proběhne hladce a že výsledek bude skvělý. Museli jsme udělat nějaké opatření, třeba že je omezený provoz včelařského areálu i včelího obchůdku, ale v podstatě s tím jsme museli počítat a my budeme rádi a uděláme maximum proto, aby to bylo bezproblémové."

Hodnota rekonstrukce byla vysoutěžena za necelé 4 miliony korun.

---

Kolem Olešné se běžel symbolický charitativní běh

Udělali něco pro své zdraví a zároveň přispěli na dobrou věc. Každý, kdo se přihlásil do celorepublikového běhu dobrovolnické organizace ADRA pomohl matkám samoživitelkám v africkém Mali. Symbolicky se letos v minimálním počtu kvůli koronaviru běželo i kolem Olešné.

Cyklostezka pod aquaparkem na Olešné byla místem postupného setkání dobrovolníků, kteří přišli podpořit sedmý ročník ADRA běhu.

Anketa: 1.) "Já jsem si to chtěl zkusit, tak se jdu proběhnout, akorát jsem si zapomněl číslo, mám číslo 395 a já ho někde seženu po cestě, jo?" 2.) "Taky si to chci zkusit jenom, uvidíme, jestli to uběhnu vůbec." 3.) "ADRA je skvělá organizace, mám tady spoustu kamarádů a ráda je v tomhle podpořím."

Letos měl běh kvůli koronaviru a řadě omezení úplně jiná pravidla, než tomu bylo v minulosti.

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Jsme museli vyhlásit alternativní běh, který se nám zdá daleko lepší, než když se běží někde v Praze, takže jsme vyhlásili ADRA běh, který je pro celou Českou republiku, je to běh individuální, takže si každý může zaběhnout 5, 10 kilometrů. Olešnou jsme vybrali proto, že se nechceme nějak seskupovat ve velkém množství, ale chceme pár jedinců, kteří jsou nadšení a kteří nám chtějí pomoct nějakým způsobem, tak jsme se rozhodli, že tady na Olešné zaběhneme ty dvě kolečka s tím, že nás také přišly podpořit děti z dětského domova, které nám tady na začátku zatancují, nějakým způsobem nás namotivují k tomu běhu a my pak poběžíme ty dvě kolečka.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek dlouhodobě, dlouhá léta spolupracuje s organizací ADRA a já osobně jsem dnes podpořil tuto organizaci i tím, že jsem se zúčastnil charitativního běhu."

Letošní výtěžek z registrace půjde na matky samoživitelky v africkém Mali, které ADRA dlouhodobě podporuje.

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Nějakým způsobem je učíme, jak žít, jak vyžít z toho co mají a jak třeba si přivydělávat, jakým způsobem. Takže dáváme tam určité peníze i aktivity, které pomáhají těm matkám samoživitelkám. Startovní poplatek je 250 korun a v podstatě celá ta částka jde na ty aktivity v Mali, protože my s tím nemáme žádné velké náklady, takže jsou dávno pokryty, takže to je to, co nám umožňuje i takto pomáhat."

V rámci celé České republiky se do letošního ADRA běhu zapojilo na 500 běžců.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
28. září 2020, 16:30

Nebezpečný přejezd u Polárky dostane závory

Železniční přejezd na ulici Nádražní poblíž haly Polárka dostane závory. Správa železnic na doporučení města i policie vyhodnotila, že tento přejezd je potřeba lépe zabezpečit. V minulosti se na něm stalo několik dramatických srážek vlaků s kamiony i osobními auty. Naštěstí bez vážných zranění. Výstavba začala před pár týdny, probíhá za plného provozu a vyjde na 17 milionů korun.

Prosinec 2015. Na semaforech jasně blikala červená, ale polský řidič kamionu na ni nereagoval a vjel přímo na přejezd. Tahač ještě projel, ale rozjetý vlak vzápětí smetl přívěs.

Anketa, natočeno 11.12.2015: 1.) "Hrůza jako, to bylo slyšet daleko, slyšeli jsme naraz, ale neviděli. Lidi z vagónů jako vyhlíželi co se děje, někteří třeba jako upadli jistě, ale jak říkám krev nebyla nebo tak něco, ale byli vyděšení." 2.) "Lidi z toho vlaku spíš nevěděli co se děje, protože oni z toho vlaku to ani nepostřehli, takže oni začali vytahovat hlavy z oken a vůbec nevěděli, co se děje."

Podobná situace z konce února 2018. Na červenou projel těsně před přijíždějícím vlakem linkový autobus. Podle místních je přejezd opravdu nebezpečný, Správa železnic proto konečně rozhodla, že na něj nainstaluje závory.

Anketa: 1.) "Určitě, protože je to tady nebezpečné, hodně nebezpečné." 2.) "Že to bude v pořádku, konečně tady nebudou nehody." 3.) "Bude to určitě super, protože i s kočárkem se mi tady blbě chodí, když tady není ten přejezd a bude to určitě bezpečnější i pro ty auta." 4.) "Ty přejezdy si myslím, kde nejsou závory, tak jsou všechny problematické."

Nela Friebová, mluvčí Správy železnic: "Správa železnic se snaží kontinuálně zvyšovat způsob zabezpečení přejezdů po celé republice. Jenom letos dojde k modernizaci 142 přejezdů. Jedním z nich je i přejezd ve Frýdku-Místku, kde dojde k instalaci závor včetně doplnění svislého a vodorovného dopravního značení. Tento postup z důvodu nepříznivého vývoje dopravní nehodovosti doporučila i Policie ČR."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ta aktivita už je velmi dlouhá, po nehodách na tom železničním přejezdu jsme se domlouvali se Správcem železnic, který dneska je nově po SŽDC. Provede montáž závor s tím, že oni s tím počítali, že ta montáž proběhne až při zdvoukolejnění trati a my jsme celou dobu vyvíjeli ty aktivity, aby ten projekt z toho vyndali a aby ho udělali přednostně, což se podařilo a díky tomu teď nyní Správce železnic provádí instalaci závor."

Celkem do zabezpečení tohoto přejezdu investuje Správa železnic 17 milionů korun.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Instalace závor je za plného provozu, takže by nemělo dojít k nějakému omezení provozu, ale přesto, aby řidiči i chodci byli opatrní, protože budeme procházet staveništěm a ta situace tam prostě bude jiná, než jsme zvyklí."

Nela Friebová, mluvčí Správy železnic: "Do 22. října budou probíhat montážní práce bez vlivu na veřejnou dopravu. Od 22. do 29. října se bude přejezd přepínat do nového stavu a nebude v činnosti. Přejezd proto bude osazen značkami STOP a ZABEZPEČOVACÍ ZAŘÍZENÍ MIMO PROVOZ."

Součástí výstavby bude i dobudování chodníku po obou stranách přejezdu, hotovo by mělo být do konce října.

---

Dům včelařů v Chlebovicích prochází rekonstrukcí

Na Domě včelařů v Chlebovicích už probíhá rekonstrukce. Ta přitom byla potřeba doslova jako sůl, do historické budovy z první poloviny 18. století totiž přes střechu zatékalo. Střešní trámy jsou dokonce poškozeny mnohem víc, než se čekalo. Nová střecha z přírodní břidlice by měla být hotová do konce roku.

Historická budova bývalého fojtství v Chlebovicích už je obehnaná lešením. Vše se připravuje na to, aby nynější Dům včelařů, barokní kulturní památka postavená v letech 1739 až 1743 dostala novou střechu, původní už je totiž v havarijním stavu.

Petr Mikulenka, vedoucí investičního odboru: "Přijde celkově demontovat, pod ní se odstraní hydroizolace a začnou se opravovat vnitřní trámy, krovy."

Pod střechu léta zatékalo a voda vážně poškodila většinu střešních trámů, stavební firma postupně zjišťuje, jak vážný je rozsah poškození.

Petr Vítek, stavební mistr: "Musí se provést sanace dalších prvků, které jsou označeny tady barvou, které nebyly ve výkresech, jelikož jsme zjistili, že nejsou staticky způsobilé dalším létům."

Petr Mikulenka, vedoucí investičního odboru: "Po odkrytí a odbroušení stávající malby je to poškození trámů větší. Jde vidět, že předtím, když docházelo k tomu zatíkání a k té hnilobě toho dřeva, tak se to úplně odborně neošetřovalo."

Rekonstrukci připravovalo město ve spolupráci s památkovým ústavem v Ostravě a dalšími odborníky na renovace historických památkově chráněných budov delší dobu. Práce začaly v září a hotovo by mělo být do konce roku.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Jak jsme dneska viděli na stavbě, tak se to začíná komplikovat, protože těch trámů, které jsou zasaženy právě tou vlhkostí, případně nějakou dřevokaznou houbou nebo něčím dalším, je více než se původně čekalo. Ty sondy neodhalily všechno, protože když sundáte to bednění dřevěné, tak uvidíte těch více poruch, takže v současné době se to všechno sundává, demontují se ty trámy, které jsou napadeny a budou se muset vyměnit za nové."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Mám velkou radost z toho, že kulturní památka areál fojtství v Chlebovicích se letos dočká výměny střešní krytiny. Původní střešní krytina z eternitových šablon už je za svou životností a bude vyměněna za novou z přírodní břidlice. Jedná se o bezúdržbovou historickou krytinu vhodnou právě pro tento památkově chráněný objekt."

O budovu i areál se starají místní včelaři. Ti se už nemůžou dočkat, až bude střecha opravená.

Marie Knödlová, předsedkyně ZO Českého svazu včelařů Frýdek-Místek: "Možná se tam objevily nějaké věci, které se budou muset více opravovat, ale věřím tomu, že to všechno proběhne hladce a že výsledek bude skvělý. Museli jsme udělat nějaké opatření, třeba že je omezený provoz včelařského areálu i včelího obchůdku, ale v podstatě s tím jsme museli počítat a my budeme rádi a uděláme maximum proto, aby to bylo bezproblémové."

Hodnota rekonstrukce byla vysoutěžena za necelé 4 miliony korun.

---

Kolem Olešné se běžel symbolický charitativní běh

Udělali něco pro své zdraví a zároveň přispěli na dobrou věc. Každý, kdo se přihlásil do celorepublikového běhu dobrovolnické organizace ADRA pomohl matkám samoživitelkám v africkém Mali. Symbolicky se letos v minimálním počtu kvůli koronaviru běželo i kolem Olešné.

Cyklostezka pod aquaparkem na Olešné byla místem postupného setkání dobrovolníků, kteří přišli podpořit sedmý ročník ADRA běhu.

Anketa: 1.) "Já jsem si to chtěl zkusit, tak se jdu proběhnout, akorát jsem si zapomněl číslo, mám číslo 395 a já ho někde seženu po cestě, jo?" 2.) "Taky si to chci zkusit jenom, uvidíme, jestli to uběhnu vůbec." 3.) "ADRA je skvělá organizace, mám tady spoustu kamarádů a ráda je v tomhle podpořím."

Letos měl běh kvůli koronaviru a řadě omezení úplně jiná pravidla, než tomu bylo v minulosti.

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Jsme museli vyhlásit alternativní běh, který se nám zdá daleko lepší, než když se běží někde v Praze, takže jsme vyhlásili ADRA běh, který je pro celou Českou republiku, je to běh individuální, takže si každý může zaběhnout 5, 10 kilometrů. Olešnou jsme vybrali proto, že se nechceme nějak seskupovat ve velkém množství, ale chceme pár jedinců, kteří jsou nadšení a kteří nám chtějí pomoct nějakým způsobem, tak jsme se rozhodli, že tady na Olešné zaběhneme ty dvě kolečka s tím, že nás také přišly podpořit děti z dětského domova, které nám tady na začátku zatancují, nějakým způsobem nás namotivují k tomu běhu a my pak poběžíme ty dvě kolečka.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek dlouhodobě, dlouhá léta spolupracuje s organizací ADRA a já osobně jsem dnes podpořil tuto organizaci i tím, že jsem se zúčastnil charitativního běhu."

Letošní výtěžek z registrace půjde na matky samoživitelky v africkém Mali, které ADRA dlouhodobě podporuje.

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Nějakým způsobem je učíme, jak žít, jak vyžít z toho co mají a jak třeba si přivydělávat, jakým způsobem. Takže dáváme tam určité peníze i aktivity, které pomáhají těm matkám samoživitelkám. Startovní poplatek je 250 korun a v podstatě celá ta částka jde na ty aktivity v Mali, protože my s tím nemáme žádné velké náklady, takže jsou dávno pokryty, takže to je to, co nám umožňuje i takto pomáhat."

V rámci celé České republiky se do letošního ADRA běhu zapojilo na 500 běžců.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-28-09-2020-16-34