Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Zbavte se exekucí díky akci Milostivé léto
  • Turistické informační centrum oslavilo svůj den
  • Ve F-M uctili 103. výročí vzniku Československa

Zbavte se exekucí díky akci Milostivé léto

Dlužíte státu nějaké peníze a jste kvůli tomu v exekuci? Do 28. ledna můžete zkusit požádat o prominutí exekucí v rámci akce Milostivé léto. Ve Frýdku-Místku stačí přijít například do Centra nové naděje, kde se vám na dluhy podívají a zároveň pomůžou s žádostí o smazání vysokých exekučních poplatků.

Pokuty za jízdy načerno, nezaplacená elektřina, nájem v obecním bytě, pojištění, daně nebo neuhrazené poplatky vůči státu? Z toho často plynou exekuce.

Martina Damková, ředitelka Centra nové naděje F-M: "Nejčastěji co tady řešíme, jsou právě věci týkající se dluhů. Což znamená i exekucí a různých závazků, které z toho vyplývají. Nejčastější příčiny v našem městě a konkrétně v tom regionu vyplývají z nějakých půjček, takzvaných rychlých půjček, kdy ti lidé jednou půjčkou řeší druhou a je to takový začarovaný kruh."

Jen ve Frýdku-Místku bylo podle dostupných statistik za rok 2019 v exekuci 5 055 lidí. Aktuální číslo bude podle odborníků zřejmě mnohem vyšší. Teď mají lidé v exekuci jedinečnou příležitost zaplatit mnohem menší dluh.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Stát se rozhodl, že svým dlužníkům vyjde vstříc. To znamená teď na podzim od 28. října do 28. ledna probíhá takzvané Milostivé léto, kdy se dlužníci, kteří dluží státu, mohou zbavit svých dluhů. Doplatí jenom jistinu, tedy původní částku dluhu a nebudou jim počítány žádné další úroky z exekuce anebo další příslušenství toho dluhu. Já doporučuji lidem, kteří si buď nejsou jisti nebo ví, že dluží státu, aby se obrátili na občanskou poradnu v rámci Centra nové naděje na ulici Palackého a zkusili svůj dluh vyřešit."

Martina Damková, ředitelka Centra nové naděje F-M: "V rámci toho Milostivého léta jde o to, že každý klient, který má pocit, že by se ho to mohlo dotýkat nebo si není jistý, může přijít tady k nám, my ty jeho dluhy zjistíme a uděláme mu přehled toho, co patří do toho milostivého léta a poučíme ho, jak s tím dále pracovat."

Občanská poradna Centrum nové naděje poradí anonymně a zcela bezplatně. Objednat se můžete předem telefonicky nebo prostřednictvím internetových stránek poradny.

Martina Damková, ředitelka Centra nové naděje F-M: "To naše základní poradenství spočívá v tom, že s tím klientem mapujeme vůbec to, kde ty dluhy má, z čeho jsou a jak se s nimi dá dál pracovat. Protože to, že nějaký dluh je, ještě neznamená, že tak musí zůstat. Někteří klienti si zkouší vyřídit splátkový kalendář a někteří už v rámci svých exekucí pracují s tím, aby ty exekuce nějakým způsobem byly skončeny a těch možností je několik."

Podobné poradenství v této oblasti nabízí také Charita Frýdek-Místek. A to i na své pobočce ve Frýdlantu nad Ostravicí. Podrobnosti o samotné akci Milostivé léto najdete také na webu .

---

Turistické informační centrum oslavilo svůj den

Asociace turistických informačních center České republiky vyhlásila TÝDEN turistických informačních center. K oslavám se připojilo také to frýdecko-místecké. Na náměstí Svobody postavilo stánek, aby bylo lidem ještě blíž. Připraveny byly drobné dárky pro děti i možnost si zasoutěžit o různé ceny.

Celé úterý stál na náměstí Svobody ve Frýdku-Místku stánek zdejšího Turistického informačního centra. Během chvíle po otevření byl doslova v obležení zdejších kolemjdoucích. Děti si braly připravené balónky, také si mohly vytvořit vlastní namalovanou magnetku nebo i zasoutěžit právě v malování.

Markéta Tabachová, TIC Frýdek-Místek: "My jsme dneska vyrazili do terénu, abychom ukázali návštěvníkům, co všechno naše informační centrum připravuje, co prodáváme a na co se mohou přijít do našeho informačního centra podívat. Děti si mohou vyrobit placku, kterou si sami vymalují a potom já jim pomůžu s tou výrobou, kterou si můžou potom odnést. Jinak tady nabízíme trička Frýdku-Místku, máme tu i nová trička, která jsou momentálně celkem velký trhák."

Venkovní akce proběhla na základě oslavy Světového dne pro rozvoj informací, který připadá na 24. říjen.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "My jsme se spolu s dalšími turistickými informačními centry po celé republice připojili k oslavám našeho dne. Celý den jsme lidem kromě našich poboček k dispozici také tady na náměstí, abychom jim přiblížili naši práci. Mohou si s námi povídat o tom, co vše tato práce obnáší, co se o nás mohou dovědět nebo kam se s námi mohou vydat v rámci komentovaných prohlídek. Vše máme doplněno anketami, kvízy a zábavou pro velké i malé. A zároveň mohou být návštěvníci zařazeni do slosování o návštěvnickou kartu Beskydy Valašsko Card nebo o volné vstupenky od našich partnerů akce."

Turistické centrum ve městě je všeobecně velmi známé a rádi tam chodí právě pro důležité informace.

Anketa: 1.) "Využívám, chodím tam pro časopisy. Tým, Kudy z nudy, Kam po Česku. To mám moc ráda. Pak si vstupenky kupuji přes informační centrum no a jinak pokud jsou tam nějaké zajímavosti a někdy i koupím nějaké dárečky, jako třeba magnetku nebo pokud byla Lysá hora třeba, když jsem v Beskydech a jedu někde do Čech a podobně." 2.) "S dětmi se pořád informujeme, kde bychom mohli zajít, co bychom mohli podniknout."

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "Samozřejmě budeme rádi také za jejich zpětnou vazbu, kdy nám mohou říct, jaké další služby by u nás přivítali nebo jaké doporučují doplnit. Chceme být totiž místním i návštěvníkům města službami co nejblíže a stále přicházet s novými informacemi."

K oslavám se připojilo téměř 150 turistických informačních centrem napříč celou Českou republikou.

---

Ve F-M uctili 103. výročí vzniku Československa

28. říjen je svátkem Dne vzniku samostatného Československa. Letos si připomínáme už 103. výročí. Významnou památku uctili také představitelé Frýdku-Místku. Ti se sešli už o den dříve u památníku Tomáše Garrigua Masaryka.

Památník prvního Československého prezidenta osvoboditele před Základní školou Petra Bezruče ve Frýdku-Místku bývá tradičním místem pro setkávání občanů při připomínkách historických událostí. Vedení města se zde sešlo, aby uctilo vznik samostatného státu.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Dnes jsme se sešli u památníku Tomáše Gariggua Masaryka u příležitosti 28. října. Tento den je významný nejenom na cestě k samostatnému Československému státu, ale poté i k české státnosti. Vnímám to tak, že cesta, kterou nastoupil Tomáš Gariggue Masaryk, když chtěl získat samostatnost pro slovanské národy, tak udělal ten první krok k tomu, aby i samostatná Česká republika mohla vzniknout na mapě Evropy a měla plnohodnotné místo. A myslím, že jsou okamžiky, data, významné dny, které bychom si měli stále připomínat a v tom nejlepším slova smyslu na ně navazovat."

Igoor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Priráti/: "28. říjen je významný den, přestože už Česká republika přes 30 let je samostatným státem, nejsme Československo a já bych chtěl navázat na projev pana primátora a připomenou také jeden z citátů Gariggua Masasyka. Neřeknu to asi úplně přesně, ale chtěl bych říct, že pokud má demokracie nedostatky, je třeba překonávat ty nedostatky, ne překonávat demokracii."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Osobně vnímám Tomáše Garrigua Masaryka jako politika, který ve své době udělal maximum proto, aby Československý a poté Český a Slovenský národ získal svoji samostatnost a vydobyl si uznání na mezinárodním poli."

Málokdo ví, že pomník Tomáše Garrigua Masaryka byl vybudován ve dvacátých letech z veřejných prostředků a také z peněz, které se vybraly mezi občany.

Jaromír Polášek, Muzem Beskyd: "Zároveň je to nejčastěji stěhovaná plastika a památník na území našeho města. Kupodivu vydržela až do pokročilého roku 1939. I okupanti si hned v březnu, dubnu netroufli ten pomník odstranit, nakonec ale zmizel. Ještě tady všechny ty domy byly vystřílené a už v květnu 1945, krátce po osvobození, z půdy tady té školy za námi vytáhli plastiku a celý památník obnovili. Komunisté si taky na to netroufali, takže až někdy v roce 1955, když už to měli pevně v rukou, odstranili. Znovu se tady ta plastika vrátila v tom revolučním roce 1968 a pak až v polovině 70. let byl Masaryk takzvaně na věčné časy odstraněn, skončil na půdě v muzeu a hned po revoluci ten památník byl obnoven. Takže věřím, že už nikdy se nebude tato plastika, tento památník rušit a stěhovat."

Tomáš Gariggue Masaryk osobně navštívil město 5. července 1930. Tehdy byla města Frýdek a Místek a ještě samostatná. Od 7. března 1935 je pak Masaryk čestným občanem Frýdku-Místku.

---Mohlo by Vás také zajímat