Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Rozsvícením vánočního stromu začal Advent
  • Rozpočet na příští rok počítá s vyššími výdaji
  • Startovací byt charity bude vracet lidi opět do života

Rozsvícením vánočního stromu začal Advent

Frýdek-Místek zahájil čekání na Vánoce. Adventní období symbolicky odstartovalo rozsvícením vánočního stromu na zcela zaplněném náměstí Svobody v Místku. Vánoční trhy, hudební program, divadélka, dílničky a spoustu dalšího mohou lidé navštěvovat až do konce roku.

Doslova tisíce lidí přišly v neděli na zahájení adventního programu na náměstí Svobody ve Frýdku-Místku. V 16:45 pak všichni společně odpočítali rozsvícení vánočního stromečku.

Anketa: 1.) "Jo, je to tu paráda, akorát hrozně moc lidí." 2. a 3.) "Stromeček je pěkný, hezky nazdobený, krásně svítí a fontána je taky pěkná, stánků je tady docela dost. A mám pocit, že se tu sešel skoro celý Frýdek-Místek" 4. a 5.) "Bylo to krásné, moc krásné, podařilo se vám to. Ale mělo by se to rozdělit. Do frýdeckého náměstí a do místeckého, aby nebylo tolik lidí na jednom místě."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: Já jsem moc rád, že po těch dvou letech, kdy jsme se nemohli potkávat, tak je vidět, že lidé se chtějí potkávat, že se těší na tradiční akce. A i bez těch velkých jmen si dokážeme udělat krásnou atmosféru. A dnešní zaplněné místecké náměstí toho je důkazem. A já věřím, že si společně ten adventní čas, který je časem hledání, časem zklidnění, společně užijeme. A snažili jsme se i ten program, který tady bude probíhat na tom náměstí po celou dobu, aby byl více tradiční, aby se přiblížil opravdu těm vánočním svátkům. A věřím, že se to bude občanům, a hlavně dětem líbit.

Program je naplánován na každý den až téměř do konce roku. Na pódiu vystoupí různé folklorní soubory, cimbálové muziky, vítězové Beskydského slavíka i místní a vzdálenější kapely. Dětský program začíná 5. prosince Mikulášskou nadílkou.

Lenka Vašková, mluvčí Kultury F-M: "Novinkou je Kovářská školka, kde si děti budou moci ukout svůj vlastní výrobek a také si ho odnést domů. Samozřejmě nebudou chybět takové ty tradiční věci, jako Ježíškova pošta, adventní dílny, zvířátka v ohrádce."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město bude svítit celé, my jsme udělali takovou drobnou změnu. Symbolicky jsme vypnuli radnici a před radnicí máme stromečky, které nazdobily děti z našich škol a školek. Myslím si, že je to velmi krásné a jestli tam ještě někdo nebyl, tak velmi doporučuji, aby se šel podívat na ty nazdobené stromečky. Myslím, že to je velmi pěkná akce."

V Sadech Bedřicha Smetany bude tradiční stromový Betlém i hra pro děti Adventní putování za Ježíškem.

Lenka Vašková, mluvčí Kultury F-M: "Potom tady v kostelech v Místku a ve Frýdku budou probíhat adventní koncerty. Za všechny bych ráda pozvala na Českou mši vánoční, která bude tady v Místku v kostele svatého Jana a Pavla 22. 12., dále potom bude ještě tradiční festival adventních a vánočních zvyků Souznění."

Podrobnosti o programu najdete na webu města nebo Kultury F-M.

---

Rozpočet na příští rok počítá s vyššími výdaji

Rada města Frýdek-Místek připravila návrh rozpočtu na rok 2024. Bohužel se kvůli velkému nárůstu nákladů na energie počítá s výrazně vyššími výdaji, než by měly být příjmy. A to o zhruba 365 milionů korun. Návrh teď musí prostudovat zastupitelé, kteří ho budou v prosinci schvalovat.

Frýdek-Místek se připravuje na schvalování rozpočtu na příští rok. Jeho návrh je poměrně konzervativní, protože se spolehlivě zatím nedá odhadnout, jaké budou příjmy.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Příjmy jsou postaveny ve výši 1,5 miliardy, výdaje 1,8 miliardy, kde jsme vycházeli z potřeb všech odborů, zbytek je v okruhu financování. Zapojíme úvěr, který má výhodné úroky a z toho pokryjeme naše investiční potřeby."

Město se bojí, že nárůst cen energií neustojí drobní podnikatelé a firmy a mohlo by tak dojít ke snížení příjmů z daní.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "To prostředí je velmi nestabilní. V podstatě jsme ještě v takovém prostředí nikdy nepracovali. Na energie musíme vynaložit zhruba o 100 milionů korun více než v minulých letech. Což je jedna z takových nepříjemných věcí. Musíme udělat opatření takové, abychom ušetřili v provoze. Budeme dělat opatření takové, že se budou v budoucnu slučovat některé odbory. Tak, jak jsme to už udělali v minulém volebním období. A budeme šetřit provozní náklady, energie a všechno, co se dá."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Je lépe být připraven na horší situaci a poté být příjemně překvapen. A já jsem rád, že v tom rozpočtu se nám podařilo dodržet dvě pravidla. Na jedné straně jsme opatrní ve velkých investicích, jsme obezřetní v tom, jak utrácíme peníze. Ale zároveň se nám podařilo zachovat podporu všem sociálním programům, sportu, kultuře, tomu spolkovému životu. Protože si myslím, že je velmi důležité, aby zůstala zachována ta činnost organizací, spolků, kroužků, a tak dále, které vznikaly třeba desítky let. A tady je příjemné, že jak v oblasti sociální, kulturní, došlo k navýšení těch podpor."

Prioritou byla podpora úhrad rostoucích nákladů právě na energie, tak aby všechny důležité organizace přečkaly rok 2023.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Snažíme se dodělat a dokončit všechny rozdělané a rozestavěné investiční akce. A připravujeme další investiční akce a opravy majetku a další věci. Rovněž doprava zůstává tak, jak byla dotovaná pro všechny a další programy."

S návrhem rozpočtu se teď musí seznámit všichni zastupitelé. Zda ho v této podobě schválí se rozhodne na jednání ve středu 14. prosince.

---

Startovací byt charity bude vracet lidi opět do života

Prodělali duševní onemocnění a potřebují se vrátit zpátky do života. Pomůže jim byt Charity Frýdek-Místek, která ho dostala darem. Díky sbírce se opravil a vybavil. A nyní ho už užívá první klient Beskydského centra duševního zdraví.

Pan Ladislav je úplně prvním klientem startovacího bytu ve Frýdku-Místku. Ten provozuje charita ve spolupráci s Beskydským centrem duševního zdraví.

Ladislav, klient Beskydského centra duševního zdraví: "Příjemná ulice, blízko autobus. Důležité pro mě je dojet do Frýdku, do Beskydského centra duševního zdraví, které bych taky fakt pochválil, protože přístup sester a psychologů, doktorů, je super."

Jana Jourová, sociální pracovník Beskydského centra duševního zdraví: "Prostřednictvím týmu, kde spolupracují odborníci různých profesí, ať to jsou psychiatři, psychologové, zdravotní sestry a sociální pracovníci, podporují lidi se zkušeností s duševním onemocněním na jejich cestě k zotavení. Zotavení, to je takový vznešený pojem. Kdybych to měla přeložit, tak jednoduše podporujeme naše klienty v tom, aby žili smysluplný život."

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Ten byt, který jsme, tak je součástí dědictví, které jsme v minulosti dostali po klientovi, o kterého se Charita Frýdek-Místek hodně dlouho starala. My jsme přemýšleli, co s ním a pak nás napadlo ho využít jako startovací byt v souvislosti s tím, co dělá Beskydské centrum duševního zdraví, protože víme, že u těch lidí, kteří se po nějaké dlouhodobější hospitalizaci vrací, tak může nastat situace, kdy ještě nejsou úplně připraveni, aby žili samostatně. Stejně jako může nastat situace, kdy se nemají kam přesně vrátit."

Charita byt zrekonstruovala a využila na to i peníze z loňské Tříkrálové sbírky.

Ladislav, klient Beskydského centra duševního zdraví: "Byt mi vyhovuje, mám to na půl roku, až rok. Již teď to skoro splnilo svůj účel. Že se vyznám ve městě, dovedu si zařídit, co potřebuji."

Jana Jourová, sociální pracovník Beskydského centra duševního zdraví: "Už svoji klíčovou pracovnici, paní Dominiku, už ji znal, měl s ní dobrý vztah a zpočátku byla ta spolupráce velmi intenzivní, že se viděli i několikrát týdně. Aktuálně už zvládá ten samostatný život, takže ta podpora se postupně snižuje."

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Ten byt je koncipovaný jako startovací, to znamená, že klient je tady po omezenou dobu, spolupracuje s centrem, ať už formou ambulantní nebo terénní. A předpokládáme, že po nějaké dobře, až zase nabyde nějaké sebevědomí, tak se posune kousek dál a my ten prostor využijeme pro nějakého dalšího klienta."

Charita Frýdek-Místek by chtěla v souvislosti s rozvojem Beskydského centra duševního zdraví hledat další možnosti startovacích bytů.

---Mohlo by Vás také zajímat