Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Frýdek-Místek povedou hnutí NAŠE MĚSTO a ANO
  • Olympiáda pro handicapované oslavila 25 let
  • Trh vzdělávání představil 66 škol i zaměstnavatele

Frýdek-Místek povedou hnutí NAŠE MĚSTO a ANO

Ve Frýdku-Místku se dohodla podoba nové koaliční vlády. Město povedou dvě strany, které získaly ve volbách nejvyšší počet hlasů. Tedy hnutí NAŠE MĚSTO F-M a ANO. Primátorem zůstane současný lídr Petr Korč. Nová koalice bude mít v zastupitelstvu nově 24 hlasů, tedy většinu. Pokud se do ustavujícího zastupitelstva nic nezmění, tak v opozici budou Přátelé FM s 9 mandáty a SPD i koalice SPOLU, kteří mají shodně po pěti mandátech.

Ve Frýdku-Místku už mají jasno o podobě vedení města. Dohodly se na něm pouze dvě uskupení. Hnutí NAŠE MĚSTO F-M, které získalo v zastupitelstvu 13 mandátů a hnutí ANO, které má 11 mandátů.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My jsme chtěli město stabilizovat, což se už za poslední rok a půl povedlo. Velmi razantně jsme zvýšili investice. Klesá zadlužení města a vytvořili jsme více než 100 milionů rezerv, které nyní budeme uvážlivě používat v rovnováze mezi investice a zajištění sociálních jistot občanů, zejména rodin s dětmi. Ale například to, na co odpověděly volby velmi jednoznačně je budoucnost Národního domu, místecké záložny a přístavby nového sálu. My jsme sice řekli, že v dnešní ekonomické situaci to není vhodné a odložili jsme tu investici v čase. Nicméně všechny práce na projektové dokumentaci, přípravě stavební dokumentace budou pokračovat. A zároveň budou pokračovat všechny strategické rozvojové projekty. Spolupráce mezi městem a společností Slezan Holding o revitalizaci všech bývalých průmyslových areálů. Vzniku nových čtvrtí. Město bude podporovat výstavbu těch nových bytových oblastí právě v těchto areálech."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Poměrně zásadní je ta otázka hotelu Centrum. Tam jsme se dohodli s hnutím NAŠE MĚSTO F-M na postupu jednoznačně. Že máme zájem, aby zůstal v majetku společnosti Distep, tak jak byl této společnosti prodán. My jsme měli dva základní body. Příspěvky na obědy ve školních jídelnách na základních školách. Pak výstavba alzheimer centra. Pak jsou tam takové body, které jsou možná drobnější, nicméně hnutí Naše město naše body akceptovalo, takže ani tam nenastal problém."

Ve městě bude nová náměstkyně pro sociální oblast a náměstek pro dopravu. Všichni se chtějí soustředit hlavně na dotažení rozjetých projektů, ale chystají se i nové priority.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "6 radních bude za hnutí NAŠE MĚSTO F-M, 5 radních bude za hnutí ANO. Všechny kompetence stávajících radních přecházejí do nové koalice. Dále nový radní za NAŠE MĚSTO, pan Miroslav Bartek bude mít v kompetenci dopravu."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nově nám přibyla gesce sociálních věcí, kde si myslím, že skutečně máme i odborně způsobilou osobu, která se v této problematice orientuje a bude schopna to zase posunout někam dále ty sociální služby, paní Sárköziová. Bude pokračovat ve své funkci, pokud bude zvolen, pan Milan Halabalík, který vykonával v minulém volebním období. A počítáme i s panem Radimem Mamulou, jako s radním."

Ustavující zasedání zastupitelstva by mělo proběhnout ve druhé polovině října. Pokud se do té doby nic nezmění, poté dojde k podpisu programového prohlášení rady města. Přátelé FM, SPD a SPOLU budou v opozici.

---

Olympiáda pro handicapované oslavila 25 let

Stadion TJ Slezan zažil jubilejní 25. ročník mezinárodní olympiády v lehké atletice pro handicapované. Zúčastnilo se jí 17 družstev ze tří zemí. Závodníci s mentálním postižením a kombinovanými vadami soutěžili o medaile, věcné ceny i putovní pohár.

Jsou handicapovaní, ale dostali možnost sportovat jako opravdoví olympionici. 17 družstev z Česka, Polska a Slovenska slavnostně nastoupilo do Mezinárodní olympiády.

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "Olympiáda je o dobré náladě, o fair play hře. O tom, že se tady klienti dostanou mezi své kamarády, že se poznají opět po roce, že si najdou i nové kamarády, samozřejmě. A o tom setkávání a o té inkluzi a integraci zdravotně postižených s běžnou populací."

Tribunu zaplnili fanoušci z řad žáků základních a středních škol ve Frýdku-Místku. Závodníkům vytvořili skvělou kulisu.

Stefi Nováková, předsedkyně Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR: "Je to skvělé, vždy je tu strašně výborná atmosféra, je tady lidskost, vzájemné zápolení, ale všechno v takové dobré pohodě. Jsme rádi, že jsme se znovu zúčastnili, i moje nové družstvo je velmi rádo. Líbí se jim tady a jsou spokojení. Jsou poprvé na této velké skutečné olympiádě."

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "Disciplíny hod kriketovým míčkem, běh na 400 metrů, skok do dálky, přetahovaná štafeta, takže takové ty lehčí sporty, které zvládnou."

Letošní 25. ročník se nesl v duchu ocenění všech, kteří se na akci dlouhodobě podílejí. Zakladatel navíc předal žezlo své nástupkyni.

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "Převzala jsem tuto štafetu po svém tatínkovi. Moc si toho vážím a budu se snažit dalších 25 let znovu pokračovat v jeho šlépějích. Táta nastavil opravdu vysokou laťku. Takže nebude úplně jednoduché v tomto pokračovat. Ale věřím, že to půjde."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já bych chtěl hlavně poděkovat pořadatelům, kteří dlouhá léta tuto krásnou akci udržují a přeji všem, kteří se dneska zúčastní, aby si ty závody užili, užili si krásný sportovní den a odešli spokojeni."

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek dlouhodobě spolupracuje se Školou života, která se věnuje lidem s mentálním handicapem. Dnes máme tady třicáté jubileum založení Školy života a 25. olympiádu, kterou město také podporuje. Já bych chtěl tímto také hlavně zakladatelům panu Güntheru Kuboňovi a panu Žáčkovi z hloubi srdce poděkovat. Za to, že se věnují této činnosti a doufám, že si dneska závodníci užijí celý závod."

Závodníci bojovali o medaile, drobné dárky a nejlepší družstvo si odvezlo domů putovní pohár primátora.

---

Trh vzdělávání představil 66 škol i zaměstnavatele

V hale Polárka ve Frýdku-Místku se opět konal Trh vzdělávání a uplatnění. Představilo se na něm 66 středních škol a zástupci velkých zaměstnavatelů. Tradičně vzbudil velký zájem. Hlavně mezi žáky základních škol, ale na své si přišli i běžní návštěvníci.

Ve Frýdku-Místku opět proběhl plnohodnotný Trh vzdělávání a uplatnění. Letos byl pro žáky základních škol hlavně ve znamení novinek a zajímavostí z oblasti informačních technologií.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V letošním roce přišlo 66 vystavovatelů. S tím, že žáci 8. a 9. tříd základních škol i žadatelé o zaměstnání se mohli přijít podívat a hledat, jak navazující vzdělávání, tak pracovní uplatnění."

Adam Bujok, Třinecká obchodní akademie informačních technologií a veřejné správy: "Studenti se mohou s virtuální realitou setkat právě u nás na informačních technologiích, kde děláme různé projekty a ty projekty potom zařazujeme do té virtuální reality. Jak prohlídku města ve 3D anebo taky hry. Jako student, který si může vyzkoušet nebo vytvořit na virtuální realitě a potom to sám vidět svýma vlastníma očima, tak to je vskutku báječné."

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Každá škola vždycky vytvoří nějaký projekt nebo představí projekt, kterým láká ty žáky k sobě, takže jsme mohli vidět samozřejmě spousty zajímavých ukázek od zbraní, přes robotiku, medicínské obory a tak dále. Takže určitě bylo, co k vidění i pro běžného návštěvníka, který nemá nutnost hledat další vzdělávání nebo uplatnění na trhu práce."

Akci pořádá město ve spolupráci s úřadem práce. Školy se prezentovaly v Polárce a některé i venku před halou.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Hodnotím to velice kladně, účast byla vysoká. S tím, že konečně se tento projekt přesunul z online prostoru a mohli se fyzicky setkávat, jak ti vystavovatelé s těmi žadateli, takže rozhodně došlo k nějakému většímu kontaktu. A tudíž to rozhodování těch, co nyní musí rozhodnout o tom, kam půjdou, tak bude snazší."

Přihlášky na střední školy budou žáci podávat tradičně do 30. března příštího roku. Talentové obory se naopak uzavírají už do 30. listopadu.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat