Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Prázdniny nabídnou pohybové a zábavné akce pro děti
  • Gymnastika při 11. ZŠ sbírá medaile i úspěchy
  • Ve městě už probíhají další seče travnatých ploch

Prázdniny nabídnou pohybové a zábavné akce pro děti

Frýdecko-místecké děti se mohou o prázdninách hýbat a bavit. Město pro ně spolu se Střediskem volného čau Klíč připravilo na všední dny 60 akcí s různým zaměřením. Celkem se do tvorby programu zapojilo 23 organizací, které ve městě pracují s dětmi a mládeží ve volném čase.

Děti ve Frýdku-Místku letos čeká léto plné pohybu a zajímavých aktivit. Tradiční akce Prázdniny ve městě byla ve svém 17. ročníku obohacena o loňskou novinku Vraťme dětem pohyb.

Renáta Zahurská, zástupce ředitele pro provoz SVČ Klíč FM: "Bude během prázdnin 60 akcí, které jsou zdarma za finanční podpory statutárního města Frýdku-Místku. Podílí se na nich 23 organizátorů. Děti si mohou vyzkoušet tancování, sporty, hokej nebo nějaké výtvarné rukodělné činnosti a také budou oblíbení hasiči v Lískovci s pěnou, včelaři a různé jiné aktivity."

Kompletním programem děti provede brožura, do které získají na každé akci nálepku. Kdo bude mít v brožuře alespoň nějaké nálepky, může přijít 9. září na akci „Ahoj, prázdniny!“, kde mu SVČ Klíč vymění brožuru za malý dárek.

Renáta Zahurská, zástupce ředitele pro provoz SVČ Klíč FM: "K akci Prázdniny ve městě – Vraťme dětem pohyb jsou vydány brožury, které si mohou děti a rodiče vyzvednout na magistrátu ve Frýdku a v Místku. Na recepci ve Středisku volného času Klíč a v Turistickém informačním centru."

Kromě rozšíření tradičních aktivit jsou pro děti připraveny i letní pobytové a příměstské tábory.

Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč FM: "Za pobytové tábory máme tady připraveno 9 táborů na různá témata, na různých místech republiky. Jedeme do jižních Čech, jedeme třeba vlakem, jedeme na jižní Moravu, jedeme tady do Beskyd. A kdyby měli ještě rodiče zájem, tak pár míst se na těch táborech ještě najde. Než ten tábor odjede, tak je ještě pořád šance se přihlásit."

Příměstských táborů je pak naplánováno na celé léto dvacet.

Veronika Bortlová, zástupce ředitele pro pedagogiku SVČ Klíč FM: "Z toho některé jsou se všeobecným zaměřením, například příměstský tábor Harry Potter nebo Eldorádo. Na těchto příměstských táborech se mohou účastníci těšit na různé výtvarné aktivity, pohybové a sportovní aktivity, vycházky do přírody nebo například na různé výlety. A kromě těchto všeobecných příměstských táborů jsme taky do nabídky zařadili řadu speciálních příměstských táborů. To jsou například koňské příměstské tábory, výtvarné příměstské tábory. Dále také příměstský tábor technický, kde se například děti seznámí s 3D tiskem nebo také s legorobotikou, což je velice žádané, hlavně teď u mladých kluků."

Podrobný přehled všech letních akcí a táborů s informacemi o volných místech najdete na internetových stránkách Střediska volného času Klíč. Na tábory je také možné se tam rovnou i přihlásit.

---

Gymnastika při 11. ZŠ sbírá medaile i úspěchy

Zlato, stříbro a bronz vybojovaly sportovní gymnastky z oddílu při 11. základní škole ve Frýdku-Místku na mistrovství České republiky v Praze. Celému oddílu se v posledních letech velmi daří. Dokonce měl zástupkyně i v národní reprezentaci na mistrovství světa v Portugalsku, kde obsadil náš tým šesté místo.

Opravu obdivuhodné výkony předvádí mladí gymnasté a gymnastky z oddílu při 11. základní škole ve Frýdku-Místku. Oddíl funguje od roku 1993 a za tu dobu vychoval spousty medailistů.

Vendula Henychová, trenérka gymnastiky při 11. ZŠ Frýdek-Místek: "Založila ho právě Pavla Rašková, která tady fungovala do roku 2016. Stali jsme se během těch let s ní několikrát třeba mistryněmi republiky, že jsme ten titul několikrát obhájili. Teď je tady mladý trenérský tým. To jsou holky, které trénují a zároveň i cvičí ještě. Že například reprezentují i Česko. A věnujeme se dětem přibližně od 5 do 20 let. Máme kluky i holky."

Kristina Gřesová, gymnastka z oddílu při 11. ZŠ Frýdek-Místek: "Gymnastice už se věnuji 15 let, ale tady na 11. Základní škole jsem teprve šestým rokem. To jsem se i začala poprvé věnovat tomu TeamGymu."

Vanda Gřesová, gymnastka z oddílu při 11. ZŠ Frýdek-Místek: "Gymnastice se věnuji už 13 let a TeamGymu asi jenom 5 let. Předtím jsem dělala jenom sportovní gymnastiku."

Vendula Henychová, trenérka gymnastiky při 11. ZŠ Frýdek-Místek: "Největší úspěchy, teď jsme objeli tři TeamGymové soutěže, což je týmový gymnastika, kde senior mix dvakrát dokázal vyhrát a juniorky mezi sedmnácti týmy se udržely v TOP 5 a dokázaly obsadit i třetí místo."

Právě Vanda Gřesová přivezla z mistrovství České republiky zlato. Společně se sestrou už samy trénují a také se dostaly do reprezentačního výběru a vyjely na mistrovství Evropy 2021, které proběhlo v Portugalsku kvůli covidu až letos.

Kristina Gřesová, gymnastka z oddílu při 11. ZŠ Frýdek-Místek: "Vůbec jsem nechápala, že tam vůbec jsem, protože jsem to vždycky sledovala přes telefon a říkala jsem si, jaké by to asi bylo, kdybychom se tam dostali. A nejednou jsme tam prostě byli a bylo to neskutečně vidět ty lidi tak skákat naživo. A tu atmosféru celou, bylo to zajímavé."

Vanda Gřesová, gymnastka z oddílu při 11. ZŠ Frýdek-Místek: "Viděla jsem holky a kluky, kteří skáčou mnohem víc než my. A bylo to super je vidět, protože jsme měli nějakou motivaci skákat dál a těžší řady. A myslím si, že to bylo super."

Kristina Gřesová, gymnastka z oddílu při 11. ZŠ Frýdek-Místek: "My se svým seniorským týmem jsme skončily na 6. místě, bohužel jsme se neprobojovaly do finále. Ale juniorky se tam potom dostaly a taky skončily na 5. místě. A určitě nás to posunulo dál, protože jsme viděly ta ostatní děcka, jak skáčou. Tak jsem říkala, že to taky chci zkusit, takové těžší skoky a tak."

Vendula Henychová, trenérka gymnastiky při 11. ZŠ Frýdek-Místek: "Každou tou soutěží se získávají různé zkušenosti a ty jsou i nejcennější, protože zároveň ty týmy, jaké předvádějí různé prvky, tak i z toho se hodně učíme. Zároveň se účastníme i různých celorepublikových kempů, kde taky získáváme další zkušenosti a vidíme ty možnosti, co dál ještě potřebujeme zlepšovat."

Zdejší oddíl má v národní reprezentaci 5 členů. Ti už se připravují na mistrovství Evropy, které bude v září v Lucembursku.

---

Ve městě už probíhají další seče travnatých ploch

Od jara do podzimu udržuje Frýdek-Místek jeden a tři čtvrtě milionu metrů čtverečních travnatých ploch. Tráva navíc roste velmi rychle a lidé proto musejí být v případě údržby trávníků trpěliví. Seče probíhají vždy na etapy a jen co se dokončí jedna, už se musí většinou začít další.

25 pracovníků Technických služeb ve Frýdku-Místku od začátku května pravidelně brázdí ulice na sekačkách a s křovinořezy. Musejí se postarat o poměrně velké množství parkových a parterových trávníků.

Radim Svoboda, vedoucí provozu zeleň TS: "Máme po první seči parkových trávníků. To jsou právě ty trávníky, které jsou v sídlištích. To je ta sídlištní zeleň, kterých je více jak milion metrů čtverečních. Tady na těchto plochách máme plánovány na tento rok 3 seče."

První seč na sídlištích byla dokončena v polovině června a vzápětí postupně najely sekačky na začátek seče číslo dvě.

Radim Svoboda, vedoucí provozu zeleň TS: "Začneme částí města Frýdek-Jih, to znamená asi s největším sídlištěm Slezská. Co se týče parterových trávníků, to jsou trávníky, které jsou v té nejvyšší intenzitě údržby. Tam máme hotovou třetí seč a budeme pokračovat čtvrtou sečí. Ta seč na těch parkových trávnících trvá cirka 6 týdnů."

U parkových trávníků by tak druhé sečení mělo být hotové do konce července.

Radim Svoboda, vedoucí provozu zeleň TS: "Máme zpracovaný harmonogram, ten je opravdu za předpokladu, že nám přeje počasí a jsme schopni ho dodržovat. Co se týče, když nám vypadne kvůli počasí, byť dva, tři dny, tak samozřejmě se ta seč protahuje o ty dny, kdy nemůže technika vyjet."

Je třeba také počítat s tím, že déšť plevelu výrazně prospívá a tráva tak po dešti roste mnohem rychleji. Pracovníci technických služeb tak nemůžou být v některých situacích na dvou místech současně, ale řídí se podle plánu.

Radim Svoboda, vedoucí provozu zeleň TS: "Samozřejmě, když si vezmu, že dneska i město se musí na to dívat i z ekonomické situace, protože i my opravdu dneska se potýkáme se zdražováním. Zrovna teda u těch sečí je to otázka paliv, které meziročně nám šly o 52 procent nahoru. Takže samozřejmě i toto má vliv na to, že děláme plánovaně ty tři seče na těch parkových trávnících."

Jedna seč všech druhů trávníků spolu s náklady na odstranění odpadů vyjde zhruba na 3,3 miliony korun.

---Mohlo by Vás také zajímat