Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Handicapovaní zažili olympijské sportovní klání
  • Zapojte se do výzvy 10 000 kroků a soutěžte za město
  • Osadní výbory dostanou ročně 10 milionů korun

Handicapovaní zažili olympijské sportovní klání

Jsou handicapovaní, ale dostali šanci sportovat jako opravdoví olympionici. Ve Frýdku-Místku proběhl už 24. ročník Mezinárodní olympiády v lehké atletice pro mládež s mentálním postižením. Jak bývá zvykem, akci si všichni nesmírně užili, zvláště když loni kvůli covidu být nemohla.

Atletický stadion TJ Slezan Frýdek-Místek se stal dějištěm olympijských her pro handicapované. Po slavnostním nástupu družstev následovaly proslovy a slib hráčů i rozhodčích, že budou dbát na čestnou a fair play hru. Slavnostní zahajovací olympijský ceremoniál pak završilo zažehnutí olympijského ohně.

Antonín Žáček, ředitel Olympiády: "Tato sportovní olympiáda je o setkávání mladých handicapovaných lidí i se zdravými, protože mimo naše disciplíny, kterými jsou běh na 50 metrů, běh na 400 metrů, skok do dálky, hod kriketovým míčkem a přetahování lanem, tak ještě máme tady i vložený závod žáků základních škol, který pořádáme v rámci integrace handicapovaných a zdravých mladých lidí."

Anketa: 1.) "Dobře se mi tu líbí a jsem rád, že tu je všechno v pořádku. Prozatím si nikdo neudělal bebíno a to skákání do písku je taky skvělé." 2.) "Dobře se mi tu líbí." - Skákal jste do dálky, jak to šlo? - "Ještě ne, teď budu skákat do dálky." - A běžel jste? - "Běžel." 3.) "Je to celkem fajn a líbí se mi tady. Můžu závodit a sportovat."

Letos se olympiáda konala už po čtyřiadvacáté. Loni byl ročník kvůli covidu vynechán. A nyní navíc bohužel nepřijeli týmy z Polska a Slovenska.

Ivan Příhoda, ŽIRAFA – Integrované centrum Frýdek-Místek: "My jsme pravidelní účastníci, ta akce je úplně skvělá pro naše klienty. Jsou úplně spokojení a nadšení. Mají úplně pocit, že patří mezi sportovce a tím pádem jsou úplně úžasní."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Na dnešní olympiádě, kterou pořádá místecká Škola života, od začátku panuje dobrá nálada. Sportovci jsou dobře naladěni. Myslím si, že si to tady dneska skvěle užijí. Já bych chtěl určitě tímto poděkovat panu Kuboňovi a panu Žáčkovi, za skvělou organizaci. Bez nich by tady tato akce celá nevznikla."

Antonín Žáček, ředitel Olympiády: "Jako každý rok máme připravenou spoustu medailí, spousty pohárů. Nejenom na oko a pro potěchu duše, ale máme pro vítěze připravené dorty a pro každého závodníka máme připravenou tašku upomínkových předmětů, aby si vzpomněli, že si tady mohli zazávodit u nás."

Na nejúspěšnější tým čekal také velký putovní pohár, který budou mít vítězové po celý rok u sebe.

---

Zapojte se do výzvy 10 000 kroků a soutěžte za město

Frýdek-Místek se za pojil do říjnové výzvy 10 000 kroků. Smyslem akce je motivovat k pravidelnému pohybu. Pokud se zapojíte za město i vy, uděláte nejen něco pro své zdraví, ale také můžete vyhrát zajímavé ceny. Zároveň pomůžete městu k nejlepšímu celorepublikovému umístění. Registrace končí 4. října.

Chůze je nejpřirozenějším lidským pohybem. Posiluje naše tělo i mysl. Nezisková organizace Partnerství pro městskou mobilitu letos už podruhé přišla se zajímavou celorepublikovou výzvou 10 000 kroků. Zapojilo se do ní i město Frýdek-Místek.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Nejde o to denně ujít 10 000 kroků, ale chodit více než dosud a hlavně pravidelně. Každý si určuje, jaké jsou jeho možnosti a kde má své hranice."

Sylva Machová, manažerka projektu 10 000 kroků: "Ta akce vznikla proto, abychom motivovali lidi k pravidelnému pohybu a abychom znovu navrátili chůzi do běžného života. A to hlavně proto, abychom posílili zdraví lidí a taky posílili vztahy lidí v okolí, ve kterém žijí a ve kterém se vyskytují. Teď aktuálně už máme téměř 4 000 účastníků. Předpokládám, že to teďka ještě hodně poroste."

Nápad vznikl během lockdownu, kdy byli všichni vystaveni náročným zkouškám. Lidé se zdravým životním stylem a pravidelným pohybem v této situaci měli větší šanci zůstat zdraví a obstát.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Aby byl organismus odolnější, není nutné ujít celých 7,5 km, které odpovídají 10 000 kroků v hlavním sloganu výzvy. Důležitější než objem, je spíše pravidelnost, svižné tempo a příjemné prostředí."

Sylva Machová, manažerka projektu 10 000 kroků: "Speciální důraz klademe na účastníky, kteří mají větší BMI nebo jsou staršího věku, a to bodování je přizpůsobeno speciálně jim, aby i oni měli možnost se zúčastnit a vyhrát v této soutěži."

Body, které účastníci během celého října získají za každý nachozený kilometr, se přepočítávají koeficienty, a tak lidé starší a lidé s vyšším BMI dostanou za jeden kilometr více bodů než lidé mladší a štíhlejší. Na účastníky s nejvyšším počtem nasbíraných bodů čekají zajímavé ceny.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Kromě jednotlivců ale mezi sebou budou soutěžit i týmy a celá města. Takže se přidejte, zaregistrujte se a choďte, ať se Frýdek-Místek umístí co nejlépe."

Sylva Machová, manažerka projektu 10.000 kroků: "Registrace je velmi jednoduchá, stačí se dostat na naše stránky a zmáčknout tlačítko „registrovat“, přihlásit. Tím si člověk vytvoří profil na těchto stránkách, a pak už stačí jenom během října každý den chodit a svoji aktivitu si monitorovat na libovolné zařízení. Je to úplně jedno, mohou to být chytré hodinky, fit náramek, aplikace nebo i obyčejný krokoměr. A poté tuto aktivitu nahrát v podobě nějakého snímku do toho systému ke svému profilu."

Do výzvy se zapojilo na 60 měst z celé země. 6 z nich je jich z Moravskoslezského kraje. Organizátoři prodloužili registraci do pondělí 4. října.

---

Osadní výbory dostanou ročně 10 milionů korun

Osadní výbory dostanou od města více peněz. Zastupitelstvo potvrdilo návrh, který jejich před lety postupně krácený příspěvek opět navýší. A to rovnou dvojnásobně. Místo současných pěti milionů korun dostanou deset milionů. Peníze by pak měly investovat dle svého nejlepšího uvážení.

Frýdek-Místek má celkem pět městských částí. Chlebovice, Zelinkovice-Lysůvky, Lískovec, Skalici a Panské Nové Dvory. Tamním osadním výborům dává každoročně město určitou finanční částku.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "My jsme po březnové změně zjistili, že osadní výbory mají na tento rok pouze 5 milionů do svých rozpočtů, které jsou víceméně autonomní a osadní výbory si samy rozhodují na co ty prostředky použijí. Tato praxe byla zavedená tuším v roce 2017. Bylo tam 20 milionů, pak se to postupně snížilo na 10 a v tomto roce bylo pouze 5."

Město se proto nyní rozhodlo peníze pro osadní výbory opět navýšit.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Takže jsme udělali takové opatření, kdy jsme po dohodě s osadními výbory zase navýšili tu částku na těch 10 milionů. Našli jsme ty prostředky, protože si myslíme, že to je věc důležitá. A že by osadní výbory si v těch územích měly samy rozhodovat o tom, na co ty peníze použijí."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Zároveň věříme, že osadní výbory budou s těmito prostředky nakládat smysluplně, uváženě a budou se spolupodílet na těch investičních akcích a těch, které jsou přínosem nejen pro tu městskou část, ale i pro město jako celek."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Víceméně utrácejí za věci potřebné a pomáhají i třeba investičním akcím a podílejí se i na nich, které my financujeme. Je to třeba příklad Chlebovic, které alokovaly tu částku na budoucí výstavbu tělocvičny v Chlebovicích. Popřípadě na opravu cest a další věci."

Osadní výbory podporují rozvoj městských částí. Skládají se z předsedy a čtyř členů. Ti se scházejí pravidelně jednou měsíčně a řeší různé investiční a organizační záležitosti ve své městské části.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry