Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Nemocnice v Havířově zmodernizovala urgentní příjem
  • V Havířově se konalo 1. kolo ligy mužů a žen ve vzpírání
  • Zdravotně handicapovaný student pomáhal v nemocnici

Nemocnice v Havířově zmodernizovala urgentní příjem

Nemocnice jsou pro mnohé lidi velkým bludištěm. To si uvědomili i v Havířově, kde naprosto změnili systém při návštěvě pacienta. Urgentní příjem prošel vizuální i technologickou modernizací.

Nemocnice v Havířově zmodernizovala urgentní příjem. Pacient už nemusí přemýšlet, na koho se má se svým zdravotním problémem obrátit. Při vstupu se pacienta ujme pracovník, který ho nejdříve navede k vyvolávacímu systému.

Lenka Škutová, vedoucí sestra urgentního příjmu NsP Havířov: “Následně je přivolán k recepci, kde je zapsán do příslušné ambulance, jsou mu změřeny základní fyziologické funkce a následně odeslán do ambulance, kde sestra odvádí pacienta a kde předá dokumentaci sestře daného pracoviště a tam už je o pacienta postaráno. Odpadlo teda to, že pacient už nebloudí, neposílají si ambulance mezi sebou pacienta, ale opravdu už při prvním kroku je pacient zaznamenán, je ve vyvolávacím systému, tak vidíme jeho cestu, kde putoval, jak dlouho čekal atd.”

Každý pacient dostane také identifikační náramek, aby při ošetření nemohlo dojít k záměně pacienta.

Martin Sedláček, náměstek pro léčebnou péči NsP Havířov: “Pacient je zaevidován do nemocničního informačního systému na recepci a každý pacient dostává náramek na ruku, se kterým prochází celým komplexem, včetně hospitalizace. Je to další bezpečnostní prvek v případě, že by se pacientovi během pobytu mohlo přitížit a nějakým způsobem by byla omezena komunikace, tak díky tomu náramku už ho máme jednoduše identifikovatelného.”

V prostorách vznikla také nová šatna, kde se v případě hospitalizace pacient převleče a následně je sanitářem doprovozen až na dané oddělení.

anketa: “Překvapilo mě to tím, že jsem nemusela čekat dlouho než se mě někdo ujal, ošetřil a celkově je to tahy hezčí, než to staré. A také se mi líbilo, že mě všude doprovázeli a nemusela jsem nikde po nemocnici bloudit.”

Jak se vám tady věnovali na tom urgentním přijmu?

anketa: “Musím říct, že velmi dobře. Bylo mi vše jasné.”

Urgentní příjem funguje 24 hodin denně.

Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči NsP Havířov: “Tato změna se připravovala dlouho a jsme za ni rádi a znamenalo to i navýšení personálu ošetřovatelského, protože bez personálu, bez lidských zdrojů bychom tuto změnu nemohli realizovat. To navýšení bylo v tom smyslu, že zůstalo stávající pracoviště interní části, boxů, kde se starají přímo o ty pacienty v boxech sestřičky a tady jsme museli přijmout nové kolegy a kolegyně.”

Zdravotníci mají i díky novému systému přehled o pohybu sanitních vozů.

---

V Havířově se konalo 1. kolo ligy mužů a žen ve vzpírání

Můžete ligu uspořádat, ale musíte mít udělané všichni PCR testy. To byla podmínka hlavní hygieničky pro pořádání prvního kola ligy ve vzpírání. Do Havířova přijeli i vzpěrači, kteří mají šanci se nominovat na olympiádu.

I přes to, že vzpěračský klub v Havířově věděl, že nebude jednoduché uspořádat první kolo ligy mužů a žen, šel do toho.

Dalibor Klimša, manažer SKV Baník Havířov: “Byli jsme testování PCR testy všichni závodníci, všichni funkcionáři, všichni, kdo se tady zúčastňují. Byl to docela vysoký náklad, ale doufám, že nám s tím pomůže i český svaz a podělíme se o ty náklady, protože jsme chtěli startovat. Od paní hlavní hygieničky, která nám povolila pouze 48 hodin od testování a mohou se zúčastnit bez testu jenom ti, kteří jsou méně než 90 dní od prodělání nemoci.”

Vzpěrači měli velkou chuť závodit, o čemž svědčila i účast. Českou špičku zastupovali sportovci, kteří mají šanci se zúčastnit olympiády v Tokiu. Nedávno se vrátili z ME v Moskvě.

Kamil Kučera,vzpěrač: “Dařilo se mi výborně, protože se mi podařilo zopakovat výsledek z roku 2019, který byl v podstatě jen o tři kila menší. Sice mě mrzí, že jsem nepostoupil na olympiádu, ale výsledek dobrý a na to, že byla ta pandemie a rok jsme stáli, tak to bylo dobré.”

Jiří Gasior, vzpěrač: “Zkusil jsem ještě něco potrénovat. Po ME uplynuly dva týdny, něco tomu zkusíme dát, uvidíme a možná padne i těch 200.”

Patrik Krywult, vzpěrač: “Skončil jsem 11. Nebylo to nejhorší, nebylo to nejlepší. Psychika udělala své. Teď jsme to měli s rodinou hodně těžké. Odešel nám tatínek na covid. Bylo to celé špatné. Dneska to bylo podobné tak, jako na ME, ale řeším problém s kolenem. Trh je dobrý, ale nadhoz špatný, ale v rámci možností se to dalo.”

V prvním kole ligy se nejvíce dařilo družstvu z Horní Suché, domácí Havířov skončil na třetím místě. V kategorii žen si první místo odvezly vzpěračky z Brna.

---

Zdravotně handicapovaný student pomáhal v nemocnici

Během pandemie jsou nemocnice rády za každou pomocnou ruku. Během minulého roku si vážnost situace uvědomoval i student z Havířova, který je přitom sám upoután na invalidní vozík. Za pomoc v nemocnici dostal cenu ministra školství.

Třiadvacetiletý Jan Melicher z Havířova studuje na vysoké škole Prigo. I přes své zdravotní problémy se rozhodl, že chce během pandemie pomáhat. V nemocnici dělal zdravotně sociální šetření zejména u starších pacientů. Strach, že se sám nakazí, neměl.

Jan Melicher, oceněný student: “V ten moment jsem na to nemyslel. Důležité pro mě bylo to, že jsem pomohl. Člověk na to tak trochu myslí, ale chránili jsme se a musím říct, že to dopadlo dobře, že jsem se nenakazil já, ani má paní vedoucí a důležité pro mě bylo také to, že jsem se hodně naučil.”

Na Honzu je pyšná vysoká škola i radnice. Student dokonce dostal cenu za pomoc v pandemii i od ministra školství.

Sabina Vaňková, prorektorka pro zahraniční a vnější vztahy, Vysoká škola Prigo: “My jsme velice hrdí, že takové studenty máme a možná si za to trochu připisujeme i zásluhy, protože se je snažíme vést k zodpovědnému přístupu nejen k sobě, ale i vůči svému okolí. Takže jsme rádi, že se Honza rozhodl pomáhat těm, kteří to v tu chvíli potřebovali.”

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Já si myslím, že příští rok bude vysoká škola podávat žádost o ocenění tak, jak máme ocenění v rámci ocenění osobností z různých oblastí společenského života a tak si myslím, že by takovýto student tam byl úplně na místě.”

Honza nyní dodělává svou bakalářskou práci a ve studiu chce pokračovat.

Jan Melicher, oceněný student: “Chtěl bych se pohybovat dále v té sociální práci. Baví mě pomáhat lidem a naplňuje mě to. Já jsem třeba uvažoval o nějakém poradenství pro handicapované a podobně.”

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry