Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Technické služby se připravují na zimní sezonu
  • Na zimním stadionu začíná bruslení pro školy i veřejnost
  • Rodiny s autistickými dětmi prožily zábavné odpoledne

Technické služby se připravují na zimní sezonu

Oficiálně začne Technickým službám zimní sezona až za měsíc. S přípravami začala společnost už nyní. V letošním roce mají některá města problémy sehnat posypový materiál. Havířov bude ale mít zásob dostatek.

Jak tuhá bude v letošním roce zima, to nelze dopředu určit. Ale jak se říká, kdo je připraven, není zaskočen. A to platí i v Technických službách, kde jsou přípravy na zimní sezonu v plném proudu.

Kamil Padisák, vedoucí zimní údržby: “Příprava sýpek do města a jejich naplnění. Školení řidičů na techniku, školení dispečerů, objednání počasí u Českého hydrometeorologického ústavu a další s tím povinnosti spojené. Materiálu máme dostatek, máme skladem kolem 650 tun soli, asi 400 tun inertního posypového materiálu a další tisícovku soli máme objednanou, nebo zaplacenou v konsignačním skladě. V případě nějakých přízemních mrazíků se dá technika, která ještě momentálně není ještě připravená, přestrojit během hodiny a půl a jsme připravení vyjet.”

Zajistit v letošním roce posypový materiál, ale nebylo jednoduché ani levné.

Václav Zyder, náměstek ředitele Technických služeb: “Bohužel je problém s dodávkami i co se týká posypových materiálů, my o těch problémech například v jiných městech v technických službách víme, ale povedlo se nám už v letním období vysoutěžit dodavatele posypových materiálů a zejména u soli se nám podařilo zasmluvnit potřebné množství na celou zimní sezonu. Zvýšení cen se bohužel nevyhnulo ani posypovým materiálům a obecně i nákladům pro provádění zimní údržby, protože to není jen o posypovém materiálu, ale například i u pohonných hmot. U posypového materiálu došlo v případě soli k navýšení i o desítky procent.”

Že se zima blíží a s ní i vánoční období, poznají lidé už od příštího týdne.

Václav Zyder, náměstek ředitele Technických služeb: “Vánoce jsou, dalo by se říct, ještě daleko, ale už jdou vidět i v obchodech a my se na to musíme také už připravovat. Máme na starosti vánoční výzdobu města. Co se týče osvětlení, my už víc jak měsíc děláme technické prohlídky vánoční výzdoby na sloupech veřejného osvětlení, na stromech na Hlavní třídě a podobně. Prohlídky by měly být dokončeny do konce tohoto týdne a od začátku příštího týdne začnou montáže v ulicích. Na začátku listopadu by měl být instalován strom na náměstí Republiky a ten samozřejmě budeme také zdobit.”

I v letošním roce město požádalo veřejnost a darování hlavního vánočního stromu. V současné době radnice vyhodnocuje nabídky. Strom musí totiž splňovat určité parametry, jako je výška, košatost i přístup pro techniku.

---

Na zimním stadionu začíná bruslení pro školy i veřejnost

O tomto víkendu začalo na zimním stadionu veřejné bruslení. Stejně jako v loňském roce budou moci během týdne využívat ledovou plochu také děti z mateřských a základních škol.

Na zimním stadionu už je opět pořádně živo. Začala hokejová utkání, ale ledovou plochu si bude moci užít i veřejnost.

Jiří Matěj, ředitel SSRZ: “My máme tak, jak to bylo v minulých letech, připraveno pro děti bruslení. V dopoledních hodinách, kdy k nám chodí bruslit žáci základních škol a školek. Pro ty máme prostor v těch dopoledních hodinách. Pro veřejnost budou vyhrazeny dny sobota, neděle. Co se týká soboty, budou to ty, kdy hokejové mužstvo nebude hrát doma zápasy. Co se týká nedělního bruslení, tak dochází k malé změně, kdy veřejnost byla zvyklá, že se chodí v neděli bruslit od pěti hodin, ale vzhledem k tomu, že se změnil systém především mládežnického hokeje, který hraje převážně v neděli, tak bude docházet k tomu, že ten čas budeme mírně posouvat. Já bych chtěl poprosit veřejnost, aby sledovala naše webové stránky, facebook a případně i světelnou tabuli, kterou máme na víceúčelové hale, kde budeme informovat, jak to bruslení bude probíhat, ale pořád se to bude pohybovat kolem té 17 hodiny.”

Tak jako v loňském roce, i letos si budou moci návštěvníci brusle zapůjčit. Tuto možnost hojně využívají právě školy.

Kalus, vedoucí zimního stadionu: "V loňském roce jsme dokoupili celkem dost bruslí. Teď jich je 182, ale ještě se chystáme dokoupit pár dámských, protože v loňském roce měl výrobce problémy s kopyty, takže uvidíme, jak to letos bude. Nejmenší velikost bruslí je 27, to jsou ty dětské a máme až po pánské, která je největší velikost 47. A zároveň máme tady i dětské chodítka, které byly loni velice populární, ty tzv. medvědy, které rovněž chceme ještě dokoupit.”

Připravujete i nějaké vánoční akce?

Jiří Matěj, ředitel SSRZ: “Tak přemýšlíme o tom tak, jak to bylo v minulých letech. Zkusíme něco vymyslet i na Mikuláše a určitě vymyslíme něco i na ty vánoce.”

Správa rekreačních a sportovních zařízení se snaží, aby kapacita ledu byla maximálně využita.

Jiří Matěj, ředitel SSRZ: "Není to jenom o hokejovém klubu tak, jak většinou veřejnost vnímá, že je tady hlavně hokejové mužstvo. Zimní stadion využívá i oddíl krasobruslení, využívá ho i oddíl parahokeje a vedle toho i amatérská hokejová liga. Takže ten led je využit maximálně a my se snažíme i vedle těchto subjektů, o kterých jsem hovořil pronajmout ledovou plochu i pro soukromé osoby, případně kolektivy. Takže i ti budou mít možnost hlavně ve večerních hodinách, případně nočních hodinách si ledovou plochu pronajmout.”

---

Rodiny s autistickými dětmi prožily zábavné odpoledne

Rodiny, které se starají o děti s autismem, to nemají jednoduché. V Havířově jim pomocnou ruku nabízí Středisko pro rodinu a dítě. Kromě individuální péče, středisko pořádá i skupinové akce.

Středisko pro rodinu a dítě, které spadá pod Sociální služby města Havířova, uspořádalo každoroční slavnost. Smyslem akce bylo, aby se rodiny, které mají děti s poruchou autistického spektra sblížily, vyměnily si zkušenosti a ratolesti, aby si užily zábavu. Jelikož se letošní slavnost nesla v duchu venkova, nechyběly ve středisku zvířata, cimbálová muzika, nebo soutěže.

Renáta Vališová, vedoucí střediska RaD: “Dá se říct, že nejčastější skupinou dětí, které tady máme, jsou děti s autismem. Je to takové specifické postižení. Je náročné na to zvládnutí a je těžké, aby si s tím rodiče sami poradili. Potřebují někoho, kdo je alespoň zpočátku trochu odborně navede a oni už potom vědí, jak na to.”

Vy jste s těmi rodinami téměř v každodenním kontaktu. Máte představu, co těm rodinám tady v Havířově ještě chybí?

Renáta Vališová, vedoucí střediska RaD: “Z posledních let jsme zaregistrovali, že by pro ně bylo možná fajn mít nějaké volnočasové aktivity ve smyslu pravidelných kroužků pro tyto děti. My se snažíme v rámci odlehčovacích služeb jim je nabídnout, ale myslím si, že je to pořád ještě taková trochu díra. Tohle to by chtělo vyplnit.”

Syn paní Zuzany Lukoszové dostal odklad do první třídy. Proto během roku bude chtít Patrika co nejvíce na školu připravit. I s tím jim středisko pomůže.

Zuzana Lukoszová, maminka: “My tady chodíme, že se tady učíme psát, počítat, písmenka. Celkově ho zapojovat do kolektivu a ještě tady mají různé aktivity, kroužky. Takže každý čtvrtek chodí na kroužek a strašně mu to tady pomáhá.”

A jak to pomáhá vám, maminko?

Zuzana Lukoszová, maminka: “Tím, že on je spokojený, tak jsem spokojená i já. Už tady chodíme asi přes rok a dozvěděla jsem se to od kamarádky, která má stejně postižené dítě. Takže mi dala kontakt, skvěle nás tady přijali a už jsme tady začali chodit.”

Stejné důvody přivedly do střediska i paní Nikol Wilczek.

Nikol Wilczek, maminka: “My jsme tady začali chodit z důvodu nácviku komunikace, když ještě Simon nepoužíval vůbec slova. Takže nám pomohli nastartovat komunikaci v rámci obrázků, gesta. Chodíme tady i na přípravku do školy, než bude chodit do první třídy, protože má Šimon odklad. A celkově i ten kolektiv dětí, cítíme se tady dobře. Školu ještě zvažujeme. Jedna je tady Havířov-Šumbark, nebo v Orlové na doporučení kamarádky.”

Obě maminky potvrdily, že by pro své děti uvítaly v Havířově více pravidelných kroužků.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry