Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Učitelé mají o očkování velký zájem
  • Radnice věří, že lidé budou nařízení dodržovat
  • Zastupitelé projednávali rozdělení dotací
  • V Havířově se konalo 1. kolo ligy masters ve vzpírání

Učitelé mají o očkování velký zájem

Situace je natolik špatná, že vláda rozhodla o uzavření všech školských zařízení. Následné vrácení dětí do lavic bude podmíněno testováním a očkováním učitelů. Podle zjištění radnice je o registraci velký zájem.

Místo postupného vracení dětí do škol přišlo od pondělí úplné uzavření, a to i mateřinek. Od 27. března mohli učitelé, ale i nepedagogičtí pracovníci hlásit ředitelům, zda mají zájem o přednostní očkování. Možnost registrace všichni vítají, ale…

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Situace je taková, že většina pedagogů, ale i nepedagogů chtějí být očkování. Trochu je zaráží věk 55+, protože myslím si, že když by se měly vrátit deváté ročníky do školy, tak se to bude týkat zhruba 90% kantorů, kteří budou muset být ve škole. Takže by bylo lepší, kdyby byli očkování všichni a někteří ředitelé k tomu přistupují tak, že na seznam píší i mladší kolegy. Učitelé dostávají unikátní kódy a budou čekat, až na ně přijde řada. Myslím, že už by měli být očkování všichni, když už chceme, aby se děti do škol vrátily. Měli by být očkování všichni i kuchařky."

Rodiče, kteří pracují jako zdravotníci, hasiči, či policisté budou moci své malé děti umístit do dvou mateřských škol a to na ulici Horymírova a Mládí. Pro krizové složky bude fungovat i Základní škola M. Kudeříkové. Město rovněž uzavře veškeré venkovní sportovní areály. Neoplocená dětská hřiště zůstanou dostupná.

---

Radnice věří, že lidé budou nařízení dodržovat

Od pondělí platí zpřísněná opatření. Primátor i ředitel městské policie věří, že lidé budou zodpovědní a nebude třeba přísných restrikcí. Zároveň se úřad připravuje na povinné antigenní testování, a to nejen všech úředníků, ale také pracovníků v příspěvkových organizacích.

Nákupy jen v rámci okresu, vycházky za volným časem jen v obci, respirátory v uzavřených prostorách, či na zastávkách, minimálně chirurgické roušky i na veřejnosti. To jsou opatření, která budou platit nejméně tři týdny. Vedení radnice lidem věří, že budou zodpovědní k sobě i ke druhým.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Víte my jsme se již od března naučili, že ta opatření se v našem městě v drtivé většině respektují. Já si nemyslím, že tady na území města bude nějaký zásadní problém. Naši občané prokázali, že jsou zodpovědní a chtějí už si sáhnout na světlo na konci tunelu a chtějí ho vidět. Já bych všechny vyzval, abychom ta opatření dodržovali, abychom se opravdu už dokázali jednou a doufám, že definitivně této pandemie zbavit.”

Na dodržování všech nařízení budou dohlížet i strážníci.

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: “V dané chvíli je předpis, předpis a platí pro všechny. To znamená, my to řešíme, snažíme se řešit všechna oznámení, kterých je spousta. Snažíme se je v prvé řadě řešit domluvou tak, abychom navodili právní stav a aby lidé pochopili, že jsou sami proti sobě. Pak pokud se to nedaří, řešíme to nahlášením ke správnímu orgánu.”

Budete mít dostatek lidských zdrojů tak, abyste pohlídali celé město?

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: “V dané chvíli my naštěstí nemáme nemocnost covidem výraznou, ale ani plný stav. Když máme, tak v současné době nezaručuje to, že jsme všude hned a okamžitě. Je toho hodně, jak jsem říkal, oznámení stíhá oznámení a než to na místě vyřešíme, tak to chvilku trvá, děláme co můžeme a věřím, že nedojde k žádnému závažnému narušení veřejného pořádku.”

Magistrát, ale i příspěvkové organizace jsou velkými zaměstnavateli. Všichni se nyní připravují na zavedení povinného testování.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “My už samozřejmě monitorujeme situaci na trhu s těmi testy, jakým způsobem to dělat. Na druhou stranu městské společnosti a příspěvkové organizace tyto záležitosti řeší ve své kompetenci. Na to mají představenstva a dozorčí rady. My samozřejmě pokud jsme schopni to koordinovat, tak v tom rádi pomůžeme a jak říkám, pro naše zaměstnance máme zpracované nějaké nabídky. Teď přišly testy, nabídky testů a jejich poskytnutí z kraje. Takže my je budeme redistribuovat, takže v tomto směru to funguje.”

---

Zastupitelé projednávali rozdělení dotací

V pondělí zasedala rada a následně se sešli zastupitelé. Ještě před zahájením vedení radnice věřilo, že jeden z důležitých bodů, dotace, projdou bez velkých problémů a tak se i stalo.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Já předpokládám, že zastupitelé se ztotožní s návrhy, které přišly z komisí, protože jak jsme deklarovali na začátku volebního období, nechceme do toho vstupovat politicky. Takže ty návrhy, které jsou, jsou standardně projednány a doporučeny komisí, protože je to napříč oblastmi a věřím, že budeme schopni podporovat spolkovou a klubovou činnost na našem území města tak, jako v minulosti. Musím říct, že jsem velmi rád, že se nám podařilo, díky tomu, že dobře hospodaříme, alokovat prostředky, které jsou shodné s loňským rokem. Takže kluby, spolky mohou počítat s prostředky, které měly v loňském roce. Já věřím, že jim to v této nelehké době pomůže. Ráno byla rada a asi nejzajímavější bod, který by mohl veřejnost zajímat je, že rada vyhlásila výběrové řízení na realizaci parkoviště na ulici Majakovského. Což je věc, která je opravdu urgentní, dlouhodobě požadovaná. Věřím, že se to opět podaří vysoutěžit. Musím ještě říct, že toto parkoviště realizujeme z uspořených prostředků z jiných výběrových řízení.”

Další informace ze zasedání zastupitelstva vám přineseme v sobotním Havířovském expresu.

---

V Havířově se konalo 1. kolo ligy masters ve vzpírání

Uspořádat v této době nějaké sportovní závody je pro organizátory náročné. Sportovnímu klubu vzpírání se to podařilo a tak se mohla v Havířově konat soutěž veteránů. Další závody jsou ale v ohrožení.

V sobotu se v Havířově konalo první kolo ligy masters ve vzpírání. Přesto, že se závody konaly ještě před dalším zpřísnění opatření, měli organizátoři hodně práce. Klub si musel vyřídit povolení z Národní sportovní agentury a zároveň i z ministerstva zdravotnictví.

Dalibor Klimša, manažer SKV Baník Havířov: “Před závodem jsme měli testy, takže jsme tady museli přijet dříve všichni. Museli se na to psychicky připravit, protože ne pro každého to bylo příjemné a testovali se poprvé. Ale je to dobře, že alespoň máme jistotu, že bychom neměli být v této chvíli pozitivní. Soutěží se v trhu a v nadhozu veteránech žen nad 30 let a mužů 35 let. Je to první kolo, takže druhé věříme, že už proběhne bez nějakých restrikcí a bude to asi až na podzim, jelikož to povolení bylo problém vyřídit a trvalo nám to asi měsíc.”


Liga masters je vždy mezi vzpěrači oblíbená a účast bývá opravdu velká. V letošním roce ale nemohli všichni přijet.

Dalibor Klimša, manažer SKV Baník Havířov: “Bohužel některá družstva nedorazila. Hlavní favorit Velký Meder, který měl problém přes hranice. Nedojela nám Plzeň, Meziboří, ale přijeli Pražáci, to je dobře. Přijeli kluci tady z okolí a tím pádem je soutěž docela vyrovnaná. Budou soutěžit zejména oddíly z Moravy a máme jeden celek z Prahy.”

V prvním kole se nejvíce dařilo družstvu z Holešova, které obsadilo první místo. Současně se konal i šestý ročník Memoriálu Jaroslava Pešáta, kde zvítězil Karel Prohl z Bohumína. Příští víkend by se mělo v Havířově konat také první kolo ligy mužů a žen. Pořadatelé ale stále čekají na povolení a tak není jisté, zda soutěž proběhne.

---Mohlo by Vás také zajímat