Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Havířovská nemocnice otevřela Centrum obezity
  • Defibrilátor může zachránit život, plavčíci prošli školením
  • Knihovna i MKS připraví na prázdniny bohatý program
  • Klienti Santé v Havířov na své párty poznali i MISS Czech Republic

Havířovská nemocnice otevřela Centrum obezity

Havířovská nemocnice otevřela nové Centrum pro léčbu obezity, které se bude zabývat i poruchami výživy a metabolickými poruchami. Diagnostika bude prováděna na speciálním přístroji.

Nemocnice v Havířově se dlouhodobě věnuje obézním pacientům, kterým provádí bariatrické operace. Základem pro tuto civilizační chorobu by ale měla být konzervativní léčba, proto nemocnice otevřela Centrum pro léčbu obezity. Pacientům se budou věnovat nutriční specialisté a lékaři napříč obory.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Všichni jsou nějakým způsobem nemocní a mají přidružené onemocnění. Ať už kardiovaskulárního systému, cév, ale i pohybového ústrojí, diabetes druhého typu a další onemocnění, které trápí lidi. A my bychom se jim měli věnovat i v návaznosti na přidružená onemocnění a sledovat jak před konzervativním procesem a případně tou bariatrickou operací, a zejména po něm. Aby nedocházelo k nějakému jojo efektu. Ale abychom viděli, nejen jak ten člověk hubne, ale jak se ty přidružené onemocnění projevili v rámci celého programu.”

Pro diagnostiku nemocnice zakoupila speciální analyzátor, který odhalí celé složení těla.

Igor Satinský, primář MOJIP a vedoucí lékař centra: "Dokáže říci, kolik pacient má procent tukové tkáně a svalové. To je pro nás nejdůležitější. Dovede určit i minerály ve skeletu v kostře. Dovede pracovat s tzv. fázovým úhlem, to je veličina, která je zatím hodně ceněná ve vědeckých kruzích a teprve do kliniky se dostává. Je to něco, co ukazuje zdravotní stav vaší buňky. Měří to samozřejmě obsah vody, kterou má pacient v buňkách, nebo vody, kterou má mimo buňky.”

Neustálý rozvoj nemocnice vítá i radnice.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Nemocnice se nám mění pod očima. Já jsem za to moc rád, protože je to civilizační choroba. 70% lidí se s tímto problémem potýká. Takže je moc fajn, že zase obyvatelé Havířova a přilehlého okolí nebudou muset do podobného centra dojíždět někam daleko.”

Speciální poradenství bude také věnováno pacientům trpícím nechutenstvím a poruchami výživy například v souvislosti s onkologickou léčbou. Centrum bude také pracovat s nejnovějšími telemedicínskými přístupy a technologiemi, pacient tak bude pod stálým monitoringem fyziologických funkcí, tzv. na dálku.

---

Defibrilátor může zachránit život, plavčíci prošli školením

Náhlá zástava srdce vyžaduje okamžitou reakci. Proto jsou na všech sportovištích defibrilátory. Školením na nově zakoupeném přístroji pro krytý bazén, nyní prošli i všichni plavčíci.

Plavčíci na krytém bazénu, či letním koupališti musí procházet pravidelným školením. Součástí je i znalost používání defibrilátoru, díky kterému mohou lidem zachránit život.

Ve světě už je běžný trend, že přístroj se nachází na všech veřejných exponovaných místech.

František Baláš, AED line: "Já myslím, že my jsme na startu, ale pracujeme intenzívně na tom, aby byly všude tam, kde je potřeba. Podle posledních statistik je zástava srdce největší zabiják na světě a v okamžiku, kdy se zastaví srdce a může se to stát i zdravému člověku, je to hlavně boj o čas.”

Marek Janičevský, plavčík: "Přístroj je udělaný tak, aby to bylo co nejjednodušší. Takže i já, i někdo neškolený, by dokázal s tímto přístrojem pracovat a určitě tady na bazénech na koupalištích, pokud jsou vedra a skáče se do studené vody, tak se může stát, že člověk dostane zástavu a je moc dobré mít tyto přístroje.”

Nový přístroj zakoupila Správa sportovních a rekreačních zařízení nyní právě pro areál krytého bazénu. Nicméně defibrilátor je součástí každého sportovního zařízení.

Jiří Matěj, ředitel SSRZ Havířov: “My jsme tento defibrilátor pořídili pro krytý bazén na Šumbarku z důvodu toho, že starý přístroj už byl zastaralý, tak jsme pořídili nový. A jinak je máme na všech významných sportovištích jako je zimní stadion, městský fotbalový areál, sportovní hala Slavie, Žákovská a samozřejmě zimní stadion a letní koupaliště Jindřich. Na všech těchto areálech je máme a jsme vybavení defibrilátorem.”

Krytý bazén bude otevřen přes celé prázdniny každý den o 9 do 19 hodin.

---

Knihovna i MKS připraví na prázdniny bohatý program

Dětem začaly prázdniny, to znamená i hodně volného času. Ten bude chtít ratolestem zpestřit i městská knihovna, která pořádá hned několik akcí. Bohatý program připravuje i MKS.

Dvě hry poběží celé léto. Jednou z nich je bingo, kartičky si mohou děti vyzvednout ve všech pobočkách. Stejně tak jako interaktivní Albi tužku, se kterou se dají hrát různé hry či kvízy.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Probíhají různé výstavy dětských prací, tentokrát na téma knížek Ondřeje Sekory, takže mohou pracovat děti i doma a potom se to vystaví v knihovně a zase se to v září vyhodnotí.”

Veškeré informace o pořádaných akcích si mohou zájemci přečíst na webových stránkách.

Městské kulturní středisko také na léto plánuje nedělní oblíbená pohádková představení za Kulturním domem Radost, na které budou navazovat promenádní koncerty různých žánrů.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Loni jsme začali takový nový projekt za Kulturákem na dece a s tím chceme pokračovat. V červenci to bude vždy ve čtvrtek. Budou tam pohádky pro děti a hopsalíni a různé taneční kreace a to si myslím, že bude pěkné. Mohou přijít všichni s dekou, piknikem. Posedět, pobavit se. Ve Výstavní síni Wünscheho výstava deskových her, kdy si budou moci děti i zahrát sedm různých her. Mohou stavět. Projekt se jmenuje Kostičky.”

Provoz už zahájilo také letní kino, které nabídne širokou škálu filmů pro děti i dospělé.

---

Klienti Santé v Havířov na své párty poznali i MISS Czech Republic

Klienti Santé, což je příspěvková organizace města, která pomáhá lidem s mentálním hendikepem, mohli opět zažít zahradní párty, která ale tentokrát byla obohacena o velké překvapení.

Zahradní letní párty patří do oblíbených akcí, na kterou se těší všichni klienti Santé, jejich rodiče, či opatrovníci. Od zahájení nechyběla hudba, dobré jídlo, různá vystoupení či prezentace vlastnoručně vyrobených obrazů, takzvaná živá galerie. Podávala se také speciální hokkaido polévka, kterou uvařil primátor.

Na žádné z akcí však nemůže chybět dlouholetý klient Marek. Opět měl velký úkol.

Marek: “Každým rokem je tradice to, že tady dělám didžeje. Pouštím tady hudbu, aby si lidé mohli zatancovat, pobavit se a užít si ten krásný den. Já si myslím, že si to užiji na plné pecky, budu hrát a bude vše ok a všechno se vydaří tak, jak má.”

Na slavnost se těšili i ostatní, včetně hudebního uskupení Souznění a samozřejmě rodiče klientů.

anketa: "Budeme tancovat a i zpívat. To je všechno. Rád chodím se bavit.”

anketa: "My tu budeme zpívat, protože jsme pro rodiče nachystali vystoupení a Souznění."

Jak se na to těšíš Verunko?

anketa: "Docela dobře a jsem ráda, že tady Bohdanka a Libunka, který nás tady vedou, že můžeme zpívat, kde se dá.”

anketa: "Jsem přišel, protože on také chodí do Santé, ale to, co dělá Santé, nedělá jen pro klienty, ale pro celou společnost. Já se těším hodně, ale hlavně, aby se těšili všichni dokola.”

Tentokrát ale na všechny čekalo i jedno velké překvapení.

Michaela Rosová, ředitelka Santé Havířov: "Tím, že se stala Miss Czech Republic pro rok 2022 Krystyna Pyszková, je to rodačka z Třince, takže jsme se domluvili a pro klienty jsme připravili překvapení. Její návštěvou. Ona má pro nás překvapení, o kterém nevím ani já.”

A překvapení to bylo velké a poměrně vysoké. Krystyna darovala organizaci dárek ze sbírky v hodnotě přes dvacet tisíc korun.

---Mohlo by Vás také zajímat