Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • I Havířov přistupuje k opatřením kvůli šíření koronaviru
  • Policie zatím neuzavřela případ smrti hokejového fanouška
  • Přechod pro chodce je díky nasvícení bezpečnější
  • Mladí hasiči si změřili síly na největší halové soutěži v ČR

I Havířov přistupuje k opatřením kvůli šíření koronaviru

Kraje i města zvyšují preventivní opatření kvůli možnému šíření koronaviru. Nemocnice proto přistoupily k zákazu návštěv. Od úterního dne se zavírají pro veřejnost i domovy seniorů.

První případy onemocnění, které způsobuje Covid-19 jsou v České republice. Přesto, že v Moravskoslezském kraji prozatím testy neprokázaly nákazu, přistupuje kraj k opatřením.

"My jsme schválili deset milionů korun, abychom dokázali pomoci tomuto kraji řešit problematiku koronaviru. Je to na nákup pomůcek, zajištění dalších služeb, které budou zapotřebí z pohledu epidemiologů. Každý kdo se vrací z Itálie, nebo postižené oblasti, my je žádáme, aby zůstali doma. Požádali přes číslo 112, případně přes číslo krajské hygienické stanice požádali, o konzultaci a epidemiolog určí další postup. Včetně toho, že dotyčný člověk bude muset zůstat 14 dnů doma v karanténě,” řekl hejtman MSK Ivo Vondrák (ANO).

V pondělí se na magistrátu sešla náměstkyně pro sociální oblast Stanislava Gorecká s řediteli příspěvkových organizací.

"Situaci budeme mapovat a budeme zjišťovat, jak se bude vyvíjet a s panem ředitelem můžeme nějaká opatření přijat,” řekla v pondělí odpoledne náměstkyně primátora Stanislava Gorecká (ANO).

V úterý se situace změnila a na základě doporučení krajské hygienické stanice a odboru sociálních věcí krajského úřadu uzavřely obě střediska domova seniorů svá zařízení pro návštěvy. 

"Z hlediska vývoje epidemiologického se mi jeví toto opatření jako účinné, ale pouze do jisté míry, protože naši zaměstnanci, kteří se budou pohybovat zcela volně, budou chodit na nákupy, budou se setkávat s přáteli a i když budou dodržovat hygienické návyky, tak si myslím, že to bude stejně riziková skupina jako návštěvy, které by hygienické návyky v domovech a zařízeních sociálních služeb dodržovaly,” sdělil ředitel domova seniorů Milan Dlábek.

Ředitel domova seniorů má obavy také z toho, jak dlouho budou opatření trvat. V zařízeních budou muset zrušit i veškeré společné aktivity jako jsou besedy, canisterapie a jiné. Dlouho trvající zákaz návštěv, může mít také neblahý vliv na psychiku seniorů. 

K opatřením přistoupí také Sociální služby města Havířova. Ty se už před několika týdny předzásobily ochrannými pomůcky, protože pracovníci se starají v terénu o stovky klientů. V současné době vedení pracuje na vytvoření krizového plánu. Zaměstnanci musí například hlásit kde byli na dovolené a nebo, kam se chystají. Do odvolání jsou zakázány návštěvy na respitní péči. Od pondělí platí také zákaz návštěv v nemocnici. O vývoji situace v Havířově vás budeme i nadále informovat.

---

Policie zatím neuzavřela případ smrti hokejového fanouška

Případ smrti hokejového fanouška v Havířově po loňském útoku člena bezpečnostní agentury je stále v policejním šetření. Čeká se na důležité vyjádření znalce.

Nešťastný případ se stal 26. října 2019. V průběhu hokejového utkání mezi AZ Havířov a týmem z Frýdku-Místku se dostal 41letý fanoušek Michal Čurda do konfliktu s bezpečnostní agenturou. K samotnému incidentu došlo před zimním stadionem. Videozáznam zachycuje osudný moment, kdy 20letý člen ochranky řeší do té doby slovní spor jediným úderem mířeným na hlavu fanouška. Ten okamžitě ztrácí vědomí a bezvládně padá na zem. Přestože po chvíli nabyl vědomí a se záchranáři komunikoval, později se jeho stav zhoršil a časně ráno byl ve stavu mozkové smrti převezen do ostravské fakultní nemocnice, k možnému darování orgánů. 

Hokejový klub přijal okamžitě opatření, kdy vyměnil bezpečnostní agenturu.

“Samozřejmě jsme museli chtít, aby ti pracovníci bezpečnostní služby byli lépe poučeni, jak postupovat při takových krizových situacích,” řekl prezident HC AZ Havířov Jaroslav Mrowiec

Policisté čekají na stanovisko znalců, kteří se mají vyjádřit, zda úmrtí fanouška přímo souviselo s úderem rukou do hlavy a následným pádem na zem. 

“Krajští kriminalisté i nadále pokračují ve vyšetřování uvedené trestní věci. Vyžádali si, kromě jiného, také znalecký posudek,” sdělila policejní mluvčí Soňa Štětínská. 

Právě od znaleckého posudku se bude odvíjet kvalifikace trestného činu a případná výše trestu u soudu.

---

Přechod pro chodce je díky nasvícení bezpečnější

Pokud není chodec na přechodu dobře vidět, je jen otázkou času, kdy se může stát neštěstí. Mnoho přechodů v Havířově už prošlo modernizací, nyní se stal bezpečnějším i ten na ulici 17. listopadu.

Přechod pro chodce na ulici 17. listopadu, který se nachází v blízkosti Základní školy Žákovská, patří mezi ty, kde se stalo už mnoho nehod. Nyní po úpravách by se úsek měl stát mnohem bezpečnějším.

“ČEZ se snaží zvyšovat bezpečnost v celé ČR. Úpravy spočívaly v těchto dvou sloupech, které mají LED osvětlení, které zvyšují viditelnost u řidičů aut. Tím se snižuje riziko střetu, je to až 65%,” řekl jednatel a generální ředitel ČEZ Energo David Bauer.

"Určitě to vítáme, jako pracovníci této školy, protože tady chodí spoustu dětí z naší školy přes přechody a bezpečnost je to nejdůležitější. Jsme velice rádi, že je to právě u naší školy,” řekla zástupkyně ředitele ZŠ Žákovská Dana Kusinová.

Nasvícení přechodu je správný krok i z pohledu BESIPU.

"Toto místo, když se podíváte, je frekventované. Je mezi dvěma křižovatkami. Je třeba se věnovat viditelnosti chodce. Často tady docházelo k nebezpečným situacím,” dodal koordinátor BESIP pro MSK Pavel Blahut.

“My jsme před nějakou dobou uzavřeli memorandum o spolupráci. Byl jsem v té době dotazován, co to bude mít za výsledky. Takže pokračujeme dál, toto je čtvrtý přechod na území města, který dramatickým způsobem zvyšuje bezpečnost chodců a předpokládám, že v těchto projektech budeme pokračovat,” doplnil primátor Havířova Josef Bělica (ANO).

---

Mladí hasiči si změřili síly na největší halové soutěži v ČR

V Havířově se konaly největší halové závody mládeže v požárním sportu. Disciplíny plnilo na 600 dětí nejen z České republiky, ale také Slovenska a Polska.

Dobrovolní hasiči mají své nezastupitelné místo při pomoci u dopravních nehod, požárů nebo, když řádí přírodní živly. I tyto děti mají sen se stát hasiči. Proto poctivě od útlého věku trénují a jednou v roce mohou vše zúročit na největších halových závodech v republice a to právě v Havířově.

“Jedná se o 31. ročník pohárové halové soutěže. Máme tady závodníky z České republiky, Slovenska a Polska. Soutěží družstva mladších a starších žáků. V mladších máme 29 týmů, ve starších 40. Soutěží se v tradičních disciplínách, a to uzlová štafeta, štafeta dvojic a štafeta 4 x 40 metrů,” popsal starosta pořádajícího SDH Havířov Město Ladislav Kotula. 

Za každou disciplínu družstva získávají body. V každé jde o rychlost a samozřejmě zručnost.

“Myslíme si, že jsme trénovali dostatečně a dali jsme do toho všechno,” řekla jedna závodnice. 

”Bohužel, uzlová štafeta, tam jsme měli 30 trestných bodů,” dodal závodník dalšího týmu. 

Vysokou úroveň závodů si pochvalovali i vedoucí družstev.

“Úroveň soutěže je vysoká. Přece jenom je vidět, kolik je tady družstev. Každý si to pochvaluje a každý se chce účastnit,” uvedl Václav Cieslar, vedoucí SDH Český Těšín

V kategorii mladších žáků si nakonec první místo odvezlo družstvo z Bludova. V kategorii starších žáků pak nejvíce bodů nasbírali hasiči z obce Lukavice.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry