Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Havířovští studenti uspořádali druhý ročník Majálesu
  • Havířované se mohou zapojit do tvorby koncepce kultury
  • Kotulova dřevěnka zahájila sezonu tradičním Dnem řemesel
  • Májové slavnosti si Havířované užili plnými doušky

Havířovští studenti uspořádali druhý ročník Majálesu

Páteční den patřil havířovským studentům. Oslav příchodu máje a krás studentského života se zúčastnilo všech osm středních škol. Nechyběla volba královny a krále Majálesu a bohatý program až do večerních hodin.

V pátek studenti havířovských středních škol oslavili svůj svátek. Majáles vyvrcholil na náměstí Republiky. Tradici vzkřísilo Gymnázium Komenského v roce 2019. Nyní studenti uspořádali druhý ročník, tentokrát ve stylu retro.

Petr Šimek, ředitel Gymnázia Komenského: “Oni jsou velmi mladí, kreativní, mají spoustu neotřelých nápadů, tak v tom to má to kouzlo, protože oni přijdou na spoustu věcí, na které dospělí nepřijdou. A tímto způsobem bychom chtěli, aby se ta tradice přenášela dál. Je tady plno škol středních v Havířově. Je tady osm středních škol, jedna vysoká. Mohlo by to mít své místo.”

Během odpoledne nemohla chybět ani soutěž o volbu krále a královny Majálesu, kteří byli dekorováni a následně proběhla korunovační jízda v kočáru ulicemi Havířova. O hudební produkci až do večerních hodin se postaraly studentské skupiny.

Daniel Vrba, kapela Světlo: "Pro nás to je takový velký návrat domů, protože jsme se rozprchli po celé republice, ale začínali jsme všichni tady v Havířově. Jsme rádi, že si tady zahrajeme a doufáme, že to bude fajn. Jsme rádi, že to tady je a že ta iniciativa je právě na tom spodním lepším gymplu.”

anketa: “Já jsem tady přišel, stojím tady a najednou se dívám a říkám si, to je takový normální hoch a najednou vidím podobu. Já jsem měl totiž spolužáka na základní škole. Byl to můj nejlepší kamarád. Potom jsem odešel a už jsem se s ním nikdy neviděl. A on přišel a já ho v něm vidím a to je on. Teď se vidíme po tolika letech."

anketa: “Připravili jsme se tak, že jsme si oblékli nějaké věci v retro stylu a přišli jsme si to tady užít a kouknout se na nějaké akce a kapely.”

anketa: “Na dnešní den se moc těším a těším se na všechny kapely a zároveň jsem v očekávání, co nám dnešní den přinese. Podle mne je to super, že se to zase obnoví.”

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Mně se to líbí, protože před dvěma lety byl tady Majáles poprvé po dlouhé době a já sama jako studentka gymnázia jsem toto nezažila. Je to super, oni se tady potkají ze všech škol, ať už z gymnázií, středních škol, průmyslovek, učilišť a já si myslím, že si to tady krásně užijí. Já jsem měla přání, aby si zítra pamatovali to, co dělají dneska.”

Gymnázium Komenského předalo štafetu pořádání Majálesu další škole - Gymnáziu Studentská.

---

Havířované se mohou zapojit do tvorby koncepce kultury

Radnice v Havířově zpracovává novou koncepci kultury do roku 2030, do které chce zapojit i širokou veřejnost. Lidé tak mohou do 19. května vyplnit poměrně obsáhlý dotazník s nejrůznějšími otázky, které se týkají kultury ve městě.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Já sama si myslím, že máme širokou škálu oblastí v kultuře, které tady podporujeme. Ať už od výtvarníků, přes různé umělce, různé žánry, ale možná lidé na to mají jiný pohled a pomohou nám s tím, že nám ukážou jiné věci, které třeba nevidíme v té přípravě různých kulturních akcí. Budou třeba nové akce, které zatím ani neplánujeme, ale které si budou žádat občané, nebo různé aktivity, které zatím ani nemáme v plánu.”

Dotazník mohou občané vyplnit on-line na webových stránkách města, nebo si mohou vyzvednout papírovou formu, a to v informačním centru, v kulturních domech, knihovně či ve Středisku volného času Asterix.

---

Kotulova dřevěnka zahájila sezonu tradičním Dnem řemesel

Oblíbeným Dnem řemesel byla zahájena sezona v Kotulově dřevěnce v Havířově. Dochované stavení dokumentuje lidové bydlení na konci 19. století.

Lenka Ježová Bichlerová, mluvčí Těšínského muzea: “Dnes otevíráme Kotulovu dřevěnka po víceméně dvouleté pauze, kdy nám nebylo umožněno slavnostně zahájit sezonu. Jsme rádi, že se nám to dneska povedlo. Tradičně otevíráme Dnem řemesel, kdy je areál plný řemeslníků, jako například kovář, perníkářka, drátenice, krajkářka a spoustu dalších. Pozvali jsme si i řemeslníky, kteří vyrábějí výrobky, šperky z kostí, máme tady pána, který vyrábí píšťaly a fujary. Vše si mohou návštěvníci samozřejmě prohlédnout, mohou zhlédnout i výrobu sýra salašnickým způsobem, což je také velice zajímavé. No a samozřejmě nechybí ani tradiční prohlídka areálu. Na každém stanovišti máme kolegy průvodce, kteří povykládají například o tom, jak funguje větrný mlýn zvaný viatrak, povykládají o tom, co se nachází ve stodole, jaké tam máme sbírkové předměty a máme i kolegyni v chlívku. A v neposlední řadě zvu i na prohlídku chalupy. V letošním roce jsme obměnili část vnitřní expozice a nyní můžete zhlédnout tradiční oděv z přelomu 19. a 20. století, plus výzdobu interiéru, tam jste provedli drobné změny. Uvidíte obrázky na skle malované a drobné plastiky.”

Anketa: “To bydlení, to asi ne. To je moc náročné pro mě. Přijde mi to teď o hodně lehčí.”

Anketa: “Přijeli jsme ze Šenova s mamkou a dětmi. Beatka si tady vyzkoušela spoustu workshopů, co tady jsou, točila na hrnčířském kruhu, potom šlapala na kolovrátku a vytvořila si nějaké cingrlátka na sebe, Je tady strašně hezká atmosféra, chodíme tady už léta, vracíme se sem vždycky na toho 1. máje, je to tady fajn.”

---

Májové slavnosti si Havířované užili plnými doušky

Nedělní den patřil na náměstí Republiky v Havířově Májovým slavnostem. Lidé přišli v hojném počtu. Společné setkání u příjemné hudby a u vystoupení různých spolků všichni přivítali.

Uvolněná atmosféra, úsměvy na tvářích, šťastné skotačící ratolestí, spokojení senioři. To vše bylo vidět na náměstí Republiky během Májových slavností. A není divu. Lidem společné setkání už velmi chybělo. A když se k tomu přidalo ještě dobré občerstvení a bohatý kulturní program, bylo na krásný den zaděláno. Velký den to byl i pro havířovské soubory a spolky, které se opět mohly lidem ukázat.

anketa: “Já se těším na hraní Voničky a The Strings. Budeme hrát takové rokovky, normální písničky a ještě lidové. Jsem rád, že konečně budeme vystupovat po těch pár letech, kdy byla karanténa a už se hodně těším.”

anketa: ”Velice se těším na to, až se ztrapním tady. Protože určitě něco pokazím. A je to strašně malé a nevím, jak to tady zatancujeme. Jsme tady za TS Ldance.”

anketa: “Je to krásné. Doufám, že nám počasí vydrží a chce to více lidí. Jen tak dále, ať se to uvolní, ať se lidé seznamují, baví a pryč s koronavirem.”

anketa: “Já si je užívám velmi dobře. Je tady super, krásné počasí. Cimbálovka hraje krásně. Takové slavnosti už hodně chyběly.”

anketa: “Svátek práce, jsme vždy chodili do průvodu jako pionýři. Jinak svátek lásky. Hlavně mi chyběly vánoční trhy, bylo to takové smutné a teď je to takové veselé, příjemné.”

Atmosféra na náměstí potěšila i radnici, která doufá, že pořádání akcí už nebude nic bránit.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Já bych jim popřála, ať si ten dnešní den užijí. První máj se bere v této době už jako svátek zamilovaných a každý si to užije jinak. Lidé to berou jako den volna, bohužel to vyšlo na neděli, ale krásně to vyšlo a já bych popřála všem, ať jsme hlavně zdraví, ať si užíváme kultury, kterou tady máme nastartovanou zase po té dlouhé covidové době a budu ráda, když lidé na ty naše akce vždy přijdou a pobaví se a já myslím, že se budou bavit až do večera.”

---Mohlo by Vás také zajímat