Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Prodejci energií obtěžují lidi a tvrdí, že to mají povolené
  • Hokejisté A-týmu z Havířova pomohli přírodě
  • Kino Centrum mělo po dlouhé době opět plnou kapacitu

Prodejci energií obtěžují lidi a tvrdí, že to mají povolené

Radnice v Havířově varuje na svých webových stránkách před prodejci energií, kteří obcházejí nájemníky. Což je ve městě zakázáno. Zástupci společnosti však tvrdí, že spolupracují s Městskou realitní agenturou a mají to povolené. To však není pravda.

Před pár lety ve velké míře obcházeli prodejci energií jednotlivé domácnosti, a to i přes to, že je v Havířově podomní prodej zakázán. Takto to zkoušeli.

Jarmila Ranochová, seniorka: “Začal mi říkat, jestli už jsme dostali ten dopis, ve kterém nám píšou, že se mění elektřina. Já jsme mu říkala, že od podomních prodejců nic nekupuji”.

Nyní opět magistrát zaznamenává větší množství stížností a varuje, aby lidé vůbec prodejcům neotvírali dveře. Jenže jedna společnost láká na speciální nabídku a zaštiťuje se tím, že to má povoleno rovnou od Městské realitní agentury. Nájemník jim ale na to neskočil. Nejdříve zavolal strážníky a hned tři prodejce, kteří obcházeli byty, vyprovodil před dům.

nájemník bytu MRA: “Vy se jen ptáte na SIPO atd. a přijde nabídkový dopis. Tady pánové obcházejí domácnosti, mají průkazky. Chtějí kontrolovat čísla plynoměru a na SIPO se ptají. Takže já jsem měl podezření, že se jedná o podomní prodej.”

Městská realitní agentura tvrdí, že v žádném případě nedala souhlas, aby prodejci obcházeli jejich nájemníky.

Jiří Lankočí, jednatel společnosti MRA: “Celé to vzniklo tím, že jsme oslovili firmy, které nabízí elektřinu, nebo plyn, zda dají našim nájemníkům nějakou výhodnou nabídku. Firma, která tuto zajímavou nabídku dala nejlepší, tak má tu možnost dát nájemníkům do vitrín, schránek letáky se svými kontakty. A pokud nájemníci uznají za vhodné, tak je mohou kontaktovat. Důrazně jsme tuto vítěznou firmu prosili, žádali, aby neoslovovali napřímo nájemníky. Toto si opravdu nepřejeme a doufám, že se to v našich domech neděje. Pokud ano, tak my je opět oslovíme a budeme vyloženě trvat na tom, že jen na základě, že je nájemník osloví, ne že oni budou oslovovat nájemníky napřímo.”

Město varuje, že podomním prodejcům hrozí v Havířově postih až do výše sta tisíc korun.

---

Hokejisté A-týmu z Havířova pomohli přírodě

Prvoligoví hokejisté z Havířova se rozhodli pomoci přírodě a vyčistit lokalitu kolem Sušanských rybníků. Sami byli překvapení, kolik se tam nachází odpadků.

Sušanské rybníky v Dolní Suché v Havířově jsou lokalitou, kam chodí lidé na procházky, rybáři na ryby. Slouží ale také jako dobrý úkryt pro bezdomovce a nejrůznější individua. Podle toho i lokalita vypadá. Vyčistit od odpadků se ji rozhodli hokejisté A-týmu.

Michal Raszka, PR manažer AZ Heimstaden Havířov: “Je to i ve spolupráci s městem s odborem životního prostředí, kteří nám dali doporučení jít sem, protože tady je nepořádek ve velké míře. Měli jsme i jiné lokality z naší strany, ale tam je v podstatě čisto, naštěstí. Takže proto tyto Sušanské nádrže a dostali jsme informaci od pana Smoly, za což mu hodně děkuji za spolupráci při této akci, že je tady vzácný druh užovky a je škoda, že žije v takovém nepořádku.”

Hokejisté společně s několika fanoušky čistili lokalitu celé odpoledne.

Jakub Mrva, hráč AZ Heimstaden Havířov: “Vypadá to opravdu špatně tady. Nevěděl jsem, že ta příroda je až tak znečištěná a já jsem rád, že to mohu udělat pro přírodu i pro ty fanoušky, kteří se tu mohou s námi potkat, že uděláme dobrou věc.”

Co by si vzkázal lidem, kteří se takto chovají?

Jakub Mrva, hráč AZ Heimstaden Havířov: “Ať se tak nechovají, protože na to se nedá dívat.”

Jan Maruna, kapitán AZ Heimstaden Havířov: “Já bych takových akcí pořádal daleko více, aby si ti lidé uvědomili, že tu zem si ničíme sami. Což já osobně nemám rád. Já chodím hodně na hory s malým s rodinou a papírky si vždy dávám do batohu. V životě by mě nenapadlo, že bych to hodil na zem. Pro mne to je zarážející, že toho je tolik. Určitě jim to může pomoci.”

Michal Kořének, hráč AZ Heimstaden Havířov: “Pro mne to znamená dost, protože bychom měli chránit životní prostředí. Každý pro to nedělá to, co by měl. To tady sami vidíme a každý, kdo tady pomůže, něco pro tu přírodu udělá, je určitě dobře. Určitě jim chci vzkázat to, aby se chovali zodpovědně, abychom to za ně nemuseli uklízet. Když se budeme chovat všichni stejně, tak si té přírody budeme vážit a ona nám to vrátí jinak.”

Tým nakonec naplnil více než dvacet velkých pytlů odpadků. Hokejisté chtějí věřit, že až se zde zase vrátí, nebude to v lokalitě vypadat, jako před úklidem.

---

Kino Centrum mělo po dlouhé době opět plnou kapacitu

Návštěvníci kina musí při vstupu prokázat svou bezinfekčnost a mít ochranu dýchacích cest. Ani to je ale neodradilo, přijít se podívat na novou českou komedii. Kino Centrum tak po dlouhé době zažilo opět plnou kapacitu.

Takto zaplněné kino Centrum bylo v Havířově naposledy před pandemii. Do sálu přišlo 364 lidí, kteří si nechtěli nechat ujít dlouho očekávanou komedii od Patrika Hartla Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Film už se promítal také v letním kině, kde přišel rovněž rekordní počet diváků.

Katarína Freislerová, uvaděčka: “Přišlo, protože jsem tam zrovna dělala, 650 lidí v ten den. Bylo to úplně plné. Bylo to fakt pěkné. Chodí podle mne i na jiné tituly, ale hlavně na horory a ty horory táhnou mladou i starší generaci. Já bych řekla, že se to rozjíždí velice dobře.”

Všichni návštěvníci kina musí prokázat bezinfekčnost. Což znamená předložení buď ukončeného očkování, nebo musí lidé doložit doklad o provedeném PCR, či antigenním testu.

Katarína Freislerová, uvaděčka: “Už neplatí čestné prohlášení.”

Stává se, že lidé přijdou a nemají to potvrzení, protože si myslí, že jim stačí čestné prohlášení?

Katarína Freislerová, uvaděčka: “Stává se to, určitě to není stoprocentní, že by lidé měli úplně všechno, ale oni to pochopí.”

anketa: “Já jsem takový kinomaniak, takže já jsem hodně čekala, kdy to bude konečně možné, takže já se těším velice.”

Nevadí vám, že musí být respirátory, prokazovat se o očkování, nebo testování?

anketa: “Já myslím, že jsem už na to zvyklá celkem. Je to tak všude. Prokazovat se očkováním, nebo nějakým testem. A ty respirátory, tak ano. Asi je to nutné, jsem na to zvyklá z práce. Takže to budu muset vydržet.”

anketa: “Já se přiznám, že jsem už četla několik knížek pana Hartla a na tento film jsem se velice těšila už od doby, kdy jsem se dozvěděla, že se bude natáčet. A kultura mi chyběla tedy hodně, protože ráda si občas zajdu do kina, divadla. Člověk je pořád v práci zavřený, takže rád změní prostředí, zažije něco nového, hezkého. Jak kultura, cestování, tak všechno, co bylo teď uzavřeno, mi strašně moc chybělo. Těšila jsem se, až to bude zase v normálu.”

anketa: “Těším se moc na film a na atmosféru také. Chyběli ti lidé i kultura.”

anketa: “My jsme se tady do kina dostali jakoby náhodou, že jsme šli kolem. Viděli jsme poutač a jelikož oba máme Patrika Hartla rádi, tak jsme neváhali a říkali jsme si, že si zajdeme do kina.”

anketa: “My se těšíme hrozně moc, protože v kině jsem byla naposledy asi před rokem a půl a ještě takhle skvělý film stojí za to vidět.”

anketa: “Já jsem po patnácti letech, takže pro mne je to vzácná chvilka a moc jsem se na to těšila.”

Lidé po shlédnutí filmu odcházeli z kina opravdu v dobré náladě.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry