Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • V Havířově se na Nový rok narodily hned tři děti
  • Nová pravidla testování ve školách
  • V Havířově stoupne cena za teplo o necelých osm procent

V Havířově se na Nový rok narodily hned tři děti

Havířovská nemocnice zaznamenala v loňském roce rekord v počtu narozených dětí. Na svět tam přišlo hned 1 120 novorozenců. První dítě v letošním roce se narodilo o půl třetí ráno.

Daniel, Klaudie a Lukáš. To jsou hned tři děti, které se narodily na Nový rok v havířovské nemocnici. Všechny jsou zdravé a maminky šťastné.

Monika Kubalová, maminka Lukáše: “Já jsem si vybrala tuto porodnici, protože je respektující. Je to Baby friendly porodnice. Pro mne bylo důležité, protože jsem po sekci, aby miminko nebylo separované, což se nám podařilo. Potom, když mě převezli na JIP, tak i tam byl po celou dobu s námi tatínek. Dítě mám neustále při sobě.”

Kdo vám pomáhal v tom předporodním období i u samotného porodu?

Monika Kubalová, maminka Lukáše: “U samého porodu jsme měli dulu, kterou jsem si sama našla, která mi byla nejvíce k srdci blízká a hrozně mi to u porodu pomohlo a porodnice Havířov je taková, že umožňuje i tyto duly u porodu mít.”

První narozené děti měly samozřejmě i gratulanty.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Tak letos padl v porodnici rekord 1 120 dětí. Je to opravdu úžasné číslo. Už loni to číslo bylo pěkné a blížilo se k tisícovce, ale letos naše porodnice tu magickou hranici překročila. Je to poprvé od roku 1994, takže je to skvělé a myslím, že ti v tomto směru v dnešní době slyšet takto pozitivní zprávy, je velmi dobré a všem novým novorozeňatům z Havířova přeji jen to nejlepší. Hodně zdraví a štěstí a mám velkou radost, že se naší nemocnici a porodnici daří.”

Lucie Kantorová, vrchní sestra gynekologicko-porodnického odd.: “První porod byl ve 2,33, poslední 15,19. K dnešnímu ránu už máme sedm porodů a další tři na porodním sále čekají na porod. Jinak bych chtěla poděkovat maminkám za projevenou důvěru a také personálu lékařskému i nelékařskému za dobře odvedenou práci.”

Oddělení čekají v letošním roce velké změny.

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: “Budeme hned na začátku roku, začneme v průběhu třech, čtyřech týdnů, budovat nový porodní box a v průběhu letošního roku zahájíme velkou rekonstrukci celého porodního a novorozeneckého oddělení, kdy vybudujeme nové rodinné pokoje, kdy dopřejeme maminkám ten komfort, který by měly mít v rámci požadavku této doby.”

Co u vás rodičky, nebo rodiče nejvíce oceňují?

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: “Je to přístup, protože ten u nás nacházejí a dostávají a je výjimečný. Máme naprosto jedinečné primáře, ať už porodního, nebo novorozeneckého oddělení, kteří přijímají veškeré nové trendy, které ve světě jsou, které se vracejí zpět k tomu přirozenu, k přírodě. Takže maminkám dovolujeme mít soukromí na porodních pokojích, nezasahovat do porodu, pokud je to možné. Velmi podporujeme kojení. U nás nenajdete dudlík, lahvičku. Takže veškeré trendy, které jsou a naši primáři sledují, u nás s okamžitě aplikujeme. To je hlavní důvod.”

---

Nová pravidla testování ve školách

Testování na školách po svátcích je časově více náročné. Antigenní test se provádí dvakrát týdně všem žákům i zaměstnancům bez ohledu na očkování, nebo prodělání nemoci. Při pozitivním výsledku se mění i režim ve třídách.

Žáci se po vánočních svátcích vrátili do tříd a opět na ně čekalo testování. Větší práci s organizací však mají ředitelé škol, pro které platí nová pravidla. Po dobu dvou týdnů se děti budou testovat vždy v pondělí a ve čtvrtek, a to včetně těch naočkovaných, nebo po prodělání covidu.

Tomáš Ptáček, ředitel ZŠ F. Hrubína: “Komplikace to pro nás je v tom časovém hledisku. To znamená, budeme muset posunout to testování asi dopředu před vyučování, protože teď i díky tomu, že se netestovaly děti očkované, nebo po prodělané nemoci jsme to stíhali na začátku hodiny těch několik dětí, hlavně na druhém stupni, ale teď už to budeme muset vymyslet tak, abychom to stihli ještě před tou první hodinou.”

Pokud test odhalí pozitivitu v pondělí, dítě jde domů a třída se učí v běžném provozu. Při čtvrtečním testování se pravidla mění.

Tomáš Ptáček, ředitel ZŠ F. Hrubína: “Pokud by bylo dítě už dva dny s tím kolektivem, tak samozřejmě dítě jde domů a děti zůstávají ve škole, ale přecházejí do toho systému, že pokud to pozitivní dítě zachycené nedonese negativní PCR test, tak se děti testují antigenními testy každý den. Plus musí dodržovat hygienická pravidla. To znamená vymezíme jim toaletu, budou muset nosit ochranu dýchacích cest.”

anketa: “Těšil jsem se a nevadilo mi to testování.”

Co by se stalo, kdyby si byl pozitivní, víš?

anketa: “Šel bych domů a byl bych v karanténě. Už jsem byl v karanténě minulý rok na Silvestra.”

V případě výskytu pozitivního testu ve více třídách jsou školy vesměs připraveny zajistit oddělené stravování. S toaletami to ale může být problém. Další novinkou je, že se musí testovat i všichni učitelé. I ti musí chodit nyní do školy dříve.

Čestmír Slíva, učitel, ZŠ F. Hrubína Havířov: “Osobně s tím problém nemám. Víme, že i očkovaní mohou přenášet. Spíše se dívám na to, jestli ty testy jsou účinné a zda mají ten záchyt, který očekáváme.”

Na škole je drtivá většina kantorů naočkována a to i posilovací dávkou. Zájem o vakcínu je i mezi dětmi.

Tomáš Ptáček, ředitel ZŠ F. Hrubína: “Postupně se to číslo zvyšuje. Začínali jsme na jedné půlce třídy. Teď už si myslím, že jak se ty možnosti rozšiřují pro ty jednotlivé věkové kategorie, tak na to rodiče slyší a mezi dětmi bych řekl, že je i móda být očkovaný. Je to divné, ale je to tak a i já sám mám dvě děti a ty se samy rozhodly, že to chtějí a nepůjdu proti tomu, když to chtějí.”


Při pondělním testování vyšel pozitivní výsledek ve všech základních školách pouze u 18 žáků a 2 učitelů. K testování jednou týdně se všechny školy vrátí od 17. ledna.

---

V Havířově stoupne cena za teplo o necelých osm procent

Vzhledem k nepříznivé situaci s cenami energií na trhu nájemníci čekali, o kolik a zda si připlatí za teplo. Jaké podmínky se podařily vyjednat při nákupu Havířovské teplárenské společnosti, sdělil primátor města.

Havířovská teplárenská společnost nakupuje teplo od společnosti Veolia. Městu se podařila pro letošní topnou sezonu vyjednat příznivá cena oproti ostatním regionům, kde cena za teplo vzroste mnohdy o desítky procent.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Já si myslím, že pro havířovské občany je velmi dobrá zpráva, že to navýšení v rámci rozvodné sítě, kterou má na starost naše společnost HTS, bude dle mých informací úplně nejnižší, ke které dojde. To navýšení bude pod hranicí osmi procent a vzhledem k tomu, že ty energie, cena jsou vždy fixované na topnou sezonu, tak si mohou být jistí, že k vyššímu nárůstu v průběhu roku nedojde."

Energetická problematika je velmi složitá a co bude po odklonu od uhlí, prozatím nikdo neví.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Já si myslím, že Havířov k tomu přistupuje velmi zodpovědně a troufám si říct, že jsme na tomto poli lídrem, protože hledáme alternativy do budoucna, jak vyřešit odchod od uhlí. Ten primární zdroj není a nikdy nebyl pod naší kontrolou. Troufám si říct, že dneska nikdo neví, jakým způsobem se to bude vyvíjet za půl roku a jestli ten plyn zůstane nakonec v těch zdrojích podporovaných, nebo ne. A když to vztáhnu na Havířov, dneska není nikdo schopen říct, zda toho plynu tady je dost. Když přejde Havířov na plyn a teď je jedno jestli to bude jeden zdroj, nebo více kombinovaných zdrojů, jestli tady toho plynu je dost. Já jsem konfrontován s otázkami, že tady má vzniknout spousta plynových kotelen, ale nikdo už se nezamyslí nad tím, že toho plynu tady vůbec není dost a ten střednětlaký přívod, který k nám vede, tak by musel být pravděpodobně posílen a já nevím v jakém stavu ty přípravné práce jsou. A proto se snažíme velmi aktivně v tomto pracovat, abychom dostali odpovědi na tyto otázky co nejdříve.”

Co je jisté, že prioritou pro Havířov bude zachování centrálního systému zásobování teplem.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry