Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Havířov chce přejít na ekologičtější zásobování teplem
  • Policisté přistihli partu, která pálila odpad u lesa
  • Školy se chtějí modernizovat, radnice jim půjčí peníze
  • Nemocnice v Havířově je on-line spojená se sanitkami

Havířov chce přejít na ekologičtější zásobování teplem

Členské státy EU se zavázaly ke snižování emisí skleníkových plynů. Česká republika musí nahradit uhlí obnovitelnými zdroji. Na ekologičtější přechod zásobováním teplem se připravují i v Havířově, kde uzavřeli spolupráci se společností ČEZ ESCO.

Útlum těžby, přechod na nové technologie, zachování stabilní ceny. To jsou tři faktory, na které se chtějí v krátkém čase zaměřit v Havířově. Proto radnice rozšířila spolupráci se společností ČEZ ESCO. Cílem bude zajistit efektivnější a ekologičtější systém zásobování teplem prostřednictvím společného podniku.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "My se snažíme najít model ve spolupráci s lídrem na trhu v těchto technologiích tak, abychom byli schopni zachovat dostupné ceny tepla a hlavně dlouhodobě tu energetiku udržitelnou. Dnes je jasné, že krajský odklon od vytápění uhlím je zcela evidentní. Tady do budoucna přejdeme na jiné technologie a město si nečiní ambici býti ten, kdo říká jaké technologie, proto jsem rád, že jsme se dohodli s tím nejlepším na trhu, kdo by byl schopný projektovat a případně ta jednotlivá řešení navrhovat. My chceme zachovat v co největší míře centrální zásobování teplem, ale ne vždy a za všech okolností jsme my, kdo určuje, jestli daný objekt bude dál zásobován z centrálního zdroje a v poslední době čelíme odpojování od centrálních zdrojů, legislativně je to v pořádku. My jsme až do teď nebyli schopni těm lidem, sdružením, nájemníkům, kteří se odpojovali, nabídnout jinou alternativu. Dnes jsme na prahu toho, že jim budeme schopni nabídnout řešení.”

V praxi by to mělo vypadat tak, že v Havířově bude postaveno několik kogeneračních jednotek, které budou vyrábět teplo z plynu. Další alternativou mohou být solární panely. Celou koncepci chce společnost představit i na kraji.

Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO: "Budeme se bavit s politickým vedením kraje a panem hejtmanem právě o budoucnosti centrální energetiky. A já strašně rád použiji Havířov jako příklad, který mimochodem jde příkladem všem městům v ČR. Za druhé naplňuje vládní koncepci tzv. ozelenění teplárenství, kterou nedávno představil ministr Havlíček.”

Pokud společnou vizi podpoří zastupitelé, zahájení dodávek “zeleného tepla” by mohlo v Havířově začít v topné sezóně roku 2025-2026.

---

Policisté přistihli partu, která pálila odpad u lesa

Dlouhodobý problém s vyvážením odpadu a pálením starých pneumatik a dalšího nepořádku řeší policisté i vlastníci lesů v lokalitě mezi Havířovem, Karvinou a Orlovou. V neděli se podařilo tři muže přistihnout přímo při činu. Pod dohledem policistů oheň uhasili a nepořádek uklidili. Pokuta je přesto nemine.

Požáry lesa v prostoru mezi šachtami na Karvinsku nejsou výjimečné. Často vznikají od ohňů, které zapalují sběrači drahých kovů, nebo lidé, kteří zakládají černé skládky. V neděli se policistům podařilo zadržet trojici pachatelů, kteří zapálili hromadu odpadu přivezeného dodávkou. Pomohla žena, která na pálení odpadu upozornila.

Svědkyně: “Šla jsem do lesa na procházku. Místo krásy přírody jsem “obdivovala” zakládání černé skládky. A protože mi to vadí, když lidé odpad místo do sběrných dvorů vozí na skládky, tak jsem kontaktovala policii. Ta přijela a chytila při činu tři muže, kteří vyndávali z nákladního auta nějaký domovní odpad a pak ho i zapálili.”

Podle lesního zákona hrozí pachatelům pokuta do výše 15 tisíc korun.

Zlatuše Viačková, mluvčí Policie ČR MSK: "Na základě oznámení občana na místo vyjela hlídka Obvodního oddělení Policie ČR v Horní Suché. Z přestupkového jednání proti lesnímu zákonu jsou podezřelí tři muži ročníků 1973, 1980 a 1985. Mimo jiného je jim za vinu kladeno založení ohně blíže než 50 metrů od lesa. Případ bude oznámen k dalšímu řešení Magistrátu města Havířova.”

Už druhý den přivezla na stejné místo odpad jiná trojice mužů. Když je však vyrušil dron, odpad uklidili a odjeli ho vysypat jinam.

---

Školy se chtějí modernizovat, radnice jim půjčí peníze

Vypracovat projekty například na modernizaci odborných učeben, či zahrad není pro školy jednoduchou záležitostí. Uvědomují si však, že z vlastních zdrojů na to nemají peníze a rozvíjet se chtějí. Proto školy požádaly o pomoc s předfinancováním zastupitelé.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “My jim vyjdeme vstříc bezúročnou půjčkou a až dostanou vyplaceno po realizaci těch učeben, tak ty peníze přijdou zpět městu. Jsem ráda, že to tak jde, protože by jim jinak všechno uteklo a neměly by nic.”

Havířov je velké město, má tady hodně školských zařízení. Jsou všechny školy, školky takto aktivní v projektech?

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Snaží se. Některé školy už to mají z minulých let vyřešeno, některé žádají teď. Já si myslím, že tady ty učebny, které jsou trendy jako fyzikální, chemické laboratoře, potřebují změnu, protože to byly zastaralé věci, které byly ve školách a už se takto neučí. Už se učí nově s novými pomůckami, tak já si myslím, že je dobře, že si ty školy žádají a že chtějí změnu.”

O předfinancování svých projektů požádaly školy Na Nábřeží, F. Hrubína, Frýdecká, nebo Mateřská škola Přímá.

---

Nemocnice v Havířově je on-line spojená se sanitkami

Na novém urgentním přijmu mají zdravotníci k dispozici systém, který jim umožní vidět, kde se zrovna nachází vůz rychlé záchranné služby. Pokud se tato novinka osvědčí, bude nabídnuta i ostatním nemocnicím.

O záchraně života mnohdy rozhodují minuty. V Havířově nyní přesně vědí, kdy do nemocnice dorazí posádka rychlé záchranné služby a mohou se na pacienta připravit.

Martin Sedláček, náměstek pro lékařskou péči NsP Havířov: "Jsme permanentně on-line informovaní o tom, jaká sanitka a s jakým případem se blíží do nemocnice. Takže my již víme a jsme schopné s tou posádkou komunikovat ještě v době, kdy je teprve na cestě. Je to systém, který máme jako jediní v MSK, plánuje se a je nabídka, aby se to rozšířilo do ostatních zdravotnických zařízení. My toto pilotujeme, zkoušíme a myslím si, že to je velice přínosné a navíc ten systém má možnost dalšího rozvoje. Sanitka může posílat i EKG přímo na naši ambulanci, nebo další pracoviště a těch možností je další řada.”

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “Pro záchrannou službu je důležité, aby informace o pacientovi a jeho aktuálním zdravotním stavu byly pro zdravotníky v cílovém zdravotnickém zařízení k dispozici v okamžiku příjezdu, aby byli případně nachystáni i pro akutní stav pacienta a mohli se o něho postarat a aby péče byla návazná a plynulá.”

Nový systém v nemocnici zavedli v rámci modernizace urgentního příjmu.

---Mohlo by Vás také zajímat