Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Prvňáčci poprvé usedli do lavic, začal nový školní rok
  • Očkovací centrum v Havířově se přemístilo do nemocnice
  • Spojení sportovců a umělců, to je videoklip The Strings

Prvňáčci poprvé usedli do lavic, začal nový školní rok

Děti po prázdninách opět nastoupily do škol. Nejvíce zážitků z prvního dne si určitě odnesli prvňáčci. Těch do lavic v letošním roce usedlo přes 600. Hodně štěstí jim přišli popřát tradičně i zástupci radnice.

Pro malé prvňáčky přišel dlouho očekávaný den. I tyto děti ze ZŠ Gorkého poprvé přišly s aktovkou do školy, usedly vedle svého spolužáka za lavici a hlavně konečně mohly vidět svou paní učitelku. Do třídy je mohli doprovodit rodiče, kteří se také na slavnostní uvítání těšili.

anketa: “Já jsem se dneska těšila a mám tady sourozence.”

anketa: “Tady se budeme učit, že budu moct i číst a že tady budu moct všechno dělat. Že půjdeme na výlety a možná i na bazén.”

anketa: “Nemohl jsem spát a těšil jsem se na učitelky. Chtěl bych se naučit úplně všechno, co bude třeba.”

anketa: “Já jsem se těšil do školy, jsem fakt nemohl usnout a už umím matematiku.”

Lenka Kadlčíková, učitelka, ZŠ Gorkého: “Je to úplně stejné, jako u dětí. Já jsem se rovněž také nemohla dočkat, těšila jsem se na ně. Tak, jako oni říkají, že nemohli spát, tak je to u mě úplně stejné. To očekávání a ta radost potom tady ve třídě, to je krása se dívat na plnou třídu dětí a věřím, že to tak zůstane do konce školního roku.”

Prvňáčkům vždy na začátku školního roku přijdou popřát i zástupci města. I pro ně je tento den plný krásných vzpomínek.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Prvňáčkům bych popřál, aby se jim ve škole líbilo. V letošním roce máme přes 600 prvňáčků v rámci všech havířovských základních škol, což je skvělé číslo. My máme naplněnost v základních školách kolem 80 %, takže to je také skvělé. A rodičům přeji hodně trpělivosti a aby se jim dobře se školami spolupracovalo. Já věřím, že v tomto roce už nás nečeká to, co jsme zažili v tom loňském roce a děti budou do školy chodit. Věřím, že se ta situace natolik uklidní, že roušky a respirátory budeme moci brzy odložit.”.

Vy sám máte osobně tři děti. Když takto vejdete k těm prvňáčkům, vzpomínáte si na to, jak jste chodil se svými dětmi poprvé do školy?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Samozřejmě, na to se nedá zapomenout a já jsem to ostatně dneska i rodičům říkal. Toto jsou okamžiky, které si člověk zapamatuje po zbytek života.”

---

Očkovací centrum v Havířově se přemístilo do nemocnice

V budově stravovacího provozu v areálu havířovské nemocnice vzniklo po rekonstrukci nové očkovací centrum. Hala Slavie tak už bude moci sloužit opět sportovcům. Za pět měsíců zdravotníci naočkovali zhruba 100 tisíc lidí.

Začátek září byl ten ideální čas přestěhovat havířovské velkokapacitní očkovací centrum do areálu nemocnice. Na jaře a počátku léta měli lidé o očkování enormní zájem a za jeden den tam zdravotníci odbavili až 1200 zájemců. Postupem času ale čísla začala klesat.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Byl nejvyšší čas, protože ta kvóta těch zájemců o tu první dávku klesla na nějakých tři sta denně. Což jsme samozřejmě už běžně schopní dělat v provozu nemocnice a můžeme vrátit halu k původním účelům, k sportovním účelům, protože je třeba, aby se lidé právě v té poscovidové době začali hýbat a mladí začali sportovat. Jsme rádi, že jsme to tady dokončili, je to dneska skoro na den pět měsíců a za tu dobu jsme v Havířově naočkovali v hale Slavii kolem sto tisíc zájemců i z jiných okresů a regionů, kteří se k nám přihlásili.”

I kapacita menšího očkovacího centra je velká. Denně budou moci zdravotníci naočkovat až 600 lidí. Na nové prostory se přišel podívat i primátor havířova a náměstek hejtmana. Radnice sleduje, kolik obyvatel už se nechalo ve městě očkovat.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Já jsem moc rád, že je opět na špičkové úrovni, byť má třeba poloviční kapacitu toho, co mělo očkovací centrum na Slavii, tak i tak bude schopno pokrýt tu současnou potřebu, která zrovna je. Je to tady opravdu skvělé, proběhla zase rekonstrukce další části nemocnice, takže za to jsem opravdu rád. My poslední data, která máme, tak ta proočkovanost na území města, nebo respektive v rámci celé ORP, je 61%, což je dobré číslo, samozřejmě by mohlo být vyšší.”

První dávku očkování už dostala polovina všech obyvatel v MSK. Ukončené očkování pak má přes 45% lidí.

---

Spojení sportovců a umělců, to je videoklip The Strings

Videoklip hudebního uskupení The Strings z Havířova, který se natáčel v létě, je na světě. Celkem se do něho zapojilo na 150 dětí z řad mladých umělců a sportovců. V zaplněném kině Centrum sklidil klip velký potlesk.

Havířovský spolek Hudba nezná hranice nese příznačný název. Podařilo se mu propojit děti z kapely The Strings s dětmi ze sportovního světa a vytvořit unikátní videoklip, který vznikl pod taktovkou režiséra Davida Vignera. Premiéra se konala v kině Centrum.

Iveta Kočí Palkovská, autorka projektu, předsedkyně spolku Hudba nezná hranice: “Já myslím, že se to fakt povedlo. Ten videoklip je úžasný. Já jsem ani nepochybovala, že by byl jiný. Bylo to překvapení, řeknu vám tajemství. Já jsem ho do poslední chvíle neviděla, protože David řekl, že to musí být premiéra i pro mne. Takže jsem byla hodně, hodně napjatá a už při prvních tónech na začátku jsem měla slzy v očích.”

Překvapení pro režiséra vymyslel i spolek. Natočil dvacetiminutový sestřih z natáčení, který pobavil v sále každého.

David Vigner, režisér: “Bylo to úplně nádherné. Mě se hlavně líbilo to, že já jsme tedy vždy byl zvyklý u celovečerních filmů, že ten film o filmu byl vždy kratší, než ten celovečerní, tady to bylo naopak. Ale já si myslím, že to je potřeba trochu ukázat to zákulisí a hlavně ty prožitky těch dětí. Dnešní večer byl nádherný, protože tak, jak jsem si od začátku přál, byl věnovaný dětem a děti opravdu po té dlouhé době, kdy v podstatě doma trpěly, kdy jim chyběl sociální kontakt, tak se měly možnost propojit a propojit v našem videoklipu ať už jako sportovně, ať už sociálně včlenit, protože si mezi sebou vyměňovaly mnoho názorů během čekání na natáčení. Takže pro mě byl důležitý tento projekt v tom, že se potkaly děti.”

anketa: "Bylo to hodně náročné natáčet v takovém horku, ale líbilo se mi to hodně a pan režisér to krásně natočil a pořád nás chválil v tom videoklipu.”

anketa: "Bylo to dobré a hodně se mi to líbilo a ještě se mi líbilo, jak tady bylo zhasnuto a díval jsem se na to plátno.”

Chtěl by si ještě někdy natáčet videoklip?

anketa: “Chtěl, ale bude to asi za dlouho.”

Realizovat tak velký projekt s mnoha lokacemi, účinkujícími, bylo opravdu náročné. Pomocnou ruku spolku poskytla i radnice, která toho rozhodně nelituje.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Tak atmosféra byla výjimečná, ten projekt, jako takový je výjimečný, je úžasný, ten výsledek je skvělý. Já jsem plný emocí ještě pořád. Jde vidět, že ty děti si to užily společně s těmi sportovci, že štáb pracoval profesionálně. Mám velkou radost, že v Havířově vzniklo zase něco unikátního.”

---Mohlo by Vás také zajímat