Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Nemocnice v kraji počítají s dalšími krizovými scénáři

Nemocnice v kraji počítají s dalšími krizovými scénáři

Nemocnice v celém Moravskoslezském kraji trnou strachem, zda počty hospitalizovaných pacientů nadále porostou a připravují další krizové scénáře. Shodují se na jednom. Lůžka budou schopny navýšit, personál nikoliv a tím pádem by došlo úplnému zastavení ostatní péče.

Covidová lůžka standard obsazenost 82 %. Lůžka intenzivní péče obsazenost 80 %. Taková je nyní situace za osmnáct nemocnic v kraji. Například v Bohumíně, Frýdku-Místku či Krnově hlásí v určité dny plně obsazená lůžka na JIP a pacienti musí být odkláněni do jiných zařízení.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Jsme schopni tu nemocnici pro covidové pacienty nafouknout už jenom maximálně o nějakých padesát lůžek. Co bude potom, to je věcí scénáře ala Itálie v první vlně, toho jsme si vědomi a okolní nemocnice jsou podobně vytížené jako Havířov. Je třeba si ale uvědomit, že to maximum znamená významné omezení už ne jen elektivní péče, ale už i subakutní péče. A ty nemocnice opravdu pojedou v totálně nouzovém režimu a jenom v bazální péči."

Dalším velkým problémem je nedostatek personálu.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "My v tuto chvíli nevíme, co se bude dít za čtrnáct dní, ale co víme s jistotou, že máme lůžka, my máme prostor, kam pacienty položíme. To, co je kritický moment, že nemáme personál. To znamená, že pokud bychom se měli dostávat do nějaké kritické varianty, tak to znamená další omezení péče tak, abychom ten personál mohli použít pro péči o pacienty s covidem.”

I kdyby se začala nyní křivka zplošťovat, nemocnice ví, že nápor bude na zdravotníky extrémní během vánočních svátků, jak předpokládá i ministerstvo zdravotnictví.

---Mohlo by Vás také zajímat