Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Maminky v Havířově čekají na porod v rodinném pokoji
  • MFK Havířov poskytl zázemí pro ME žen do 19 let
  • Děti soutěžily o Velkou cenu Havířova ve vzpírání

Maminky v Havířově čekají na porod v rodinném pokoji

Je to jako když se otevřou dveře hotelu. To jsou první reakce nastávajících maminek, které čekají v havířovské nemocnici, než jim začne samotný porod. I se svým doprovodem mohou tuto dobu strávit v rodinném pokoji přímo vedle porodních boxů.

Jakmile přijede nastávající maminka do nemocnice, mnohdy se ukáže, že samotný porod může přijít až za mnoho hodin. Paní Alžběta Stillerová byla jednou z prvních maminek, která se svým doprovodem, sestrou mohly zůstat společně, až chvíle porodu nastane, a to na novém rodinném pokoji.

Alžběta Stillerová, maminka: "Bylo to, jako když se otevřou dveře do hotelu. My jsme nevěděly, že tady takový pokoj je a vůbec ta možnost, že můžeme zůstat spolu a ještě přenocovat, byla skvělá. Je tady krásně. Bylo to velmi příjemné. Určitě to ulehčilo celý pobyt, bylo to milé.”

Michal Mrózek, primář gynekologicko-porodního oddělení: "Chtějí být spolu a situace je taková, že zatím ještě maminka nerodí, ale také nález je takový, že už to není na propuštění domů. Tady doba striktně uvedena není. Předpokládáme, že tady spolu stráví tak den, případně noc, než nastoupí ta pravá porodní činnost. Výhledově tak den pobytu, maximálně dva dny. Podle situace a vývoje porodního děje.”

Předporodní rodinný pokoj se nachází přímo vedle porodních boxů i operačního sálu.

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: "My jsme využili této příležitosti, že jsme tady tento volný pokoj měli a chtěli jsme nabídnout našim maminkám zase něco jiného, něco navíc. Takže jsme z toho relativně malého prostoru vybudovali předporodní rodinný pokoj, kde maminky čekají na porod. Je to všechno v areálu porodních sálů, takže ve chvíli, kdy maminka začne fakticky rodit, tak se z tohoto pokoje přesouvá na porodní box. Snažili jsme se, aby byl pěkný, aby se tady cítily jako doma, takže jsme si pozvali architektu Kristýnu Polakovičovou, která je z Havířova a chtěli jsme, aby nám v tomto pomáhali i lokální umělci.”

Gynekologicko-porodní oddělení čeká už brzy celková rekonstrukce a pokojů ve stylu domácího prostředí přibude. Vedle toho nemocnice otevřela také novou ambulanci porodní asistentky.

Kantorová: "Je prokázáno, že péče porodní asistentky těhotné ženy, snižuje riziko komplikací. Porodní asistentka má v kompetenci vést fyziologicky těhotnou ženu. Takže se jí věnuje od začátku těhotenství až do porodu. Tato péče je hrazena pojišťovnou.”

---

MFK Havířov poskytl zázemí pro ME žen do 19 let

Městský fotbalový stadion se stal místem, kde se připravovali hráčky z Anglie na své zápasy v rámci Mistrovství Evropy. Havířov klubu připravil ty nejlepší podmínky, což celý tým ocenil.

V MSK probíhá Mistrovství Evropy žen do 19 let ve fotbale. Soutěžní utkání se konají na stadionech v Ostravě, Frýdku-Místku v Opavě a Karviné. Kluby dostaly požadavek z Fotbalové asociace ČR, zda by byly schopny zajistit tréninkové podmínky týmům, které se mistrovství účastní. Městský fotbalový stadion v Havířově si vybral prestižní klub z Anglie.

Bronislav Šimša, předseda MFK Havířov: "Měli speciální požadavky. Měli vyklizené dvě kabiny, mají připravené hlavní hřiště, kde chtěli mít nalajnováno, posekáno, připravené hřiště jako k mistrovskému zápasu. V té době se na hřišti nepohybují žádní hráči MFK ani děti, nikdo. V určitých momentech potřebují mít i uzavřené tréninky, kdy si před těmi soutěžními utkáními připravují nějaké standardní situace, atd. Oni pracují na velice profesionální úrovni. Takže dvě hodiny před tréninkem přijedou kustodi, nachystají celý ten trénink a pak až přijedou hráčky a začínají trénovat.”


Gemma Davies, trenérka anglické reprezentace U-19: "Podmínky jsou tady skvělé. Kvalita trávníku je nadstandardní a přístup pana Šimši a jeho pohostinnost nám velice usnadnila pobyt reprezentace a její přípravu na finálový turnaj.”

Vstup do turnaje se Angličankám vydařil. V prvním zápase porazily Norky.

Gemma Davies, trenérka anglické reprezentace U-19: "S výsledkem jsme velice spokojeni. Získali jsme tři body od silného soupeře, ale na výkonu budeme ještě pracovat. Tento první zápas nám dává dobrý základ pro pilování dalších věcí pro utkání.”

Bohužel v dalších zápasech se Angličankám příliš nedařilo a o medaile si nezahrály.

---

Děti soutěžily o Velkou cenu Havířova ve vzpírání

Ve vzpěračské hale se konaly mezinárodní závody O velkou cenu Havířova dětí. Jednalo se o první závody po covidové pauze, a i proto byli mladí vzpěrači velmi motivováni.

V MSK je mnoho skvělých vzpěračů. Ať už to jsou odchovanci z Havířova, Ostravy, Horní Suché, či Bohumína. Možná, že i mezi těmito mladými vzpěrači se jednou objeví i nový mistr světa. Své výkony si mohly děti porovnat na čtvrtém ročníku mezinárodních závodů O velkou cenu Havířova.

Leoš Lukaštík, člen výboru SKV Baník Havířov: "Je to soutěž dětí v kategorii do 12, do 14 a 17 let. Jsme rádi, že po pauze způsobené covidem můžeme znovu tady přivítat děti ze Slovenka, z Polska a České republiky.

Říkal jste dva roky pauza, byl covid a spousta dětí se třeba přestala věnovat sportu. Jak je to ve vzpírání a je to i důvod ten turnaj, aby ty děti měly tu motivaci, aby zase soutěžily?

Leoš Lukaštík, člen výboru SKV Baník Havířov: “Ano, ten problém mají všichni, ne jen vzpírání, je to ve všech sportech. Děti si bohužel odvykly sportovat, sedí raději doma na počítači. Nicméně doufáme, že tímto turnajem zase nastartujeme ty děti, přitáhneme je ke sportu a zvláště k tomu našemu vzpírání.”

anketa: “Já už vzpírám skoro tři roky a baví mne na tom to, že to není moc aktivní pohyb, že se nemusím moc pohybovat rychle, ale je to zase náročné na tělo.”

anketa: Co říkáš na závody, jak ses těšil? “Hodně, mojí největší motivací jsou ty trofeje pro závodníka v týmu.”

anketa: "Vzpírám 2,5 roku. Baví mne to a jsem z Horní Suché." Na jakých závodech už jsi byl a jak se těšíš na dnešní turnaj? "Byl jsem v Rakousku, mockrát tady v Havířově, v Horní Suché.” Kam bys to chtěl jednou dotáhnout? "Abych se stal mistrem světa.”

Martin Štreichl, trenér: "Je to nejlepší mladší žák v ČR do 12 let, také se musím pochlubit, že to je můj synovec a já si myslím, že je to velký talent a když vydrží, tak to může dotáhnout hodně daleko. Je to hodně dobré, že se dělají tyto turnaje pro děti, protože to motivuje ty děti k tomu k pohybu, aby něco dělaly a jsem za to rád, že to dělají tady v Havířově už čtvrtý ročník, protože v létě je strašně málo turnajů a ty děti dva měsíce nevědí, co mají dělat. ”

Jak se vám celkově daří v Horní Suché v posledních letech?

Martin Štreichl, trenér: "V posledních letech dobře, ale trochu nám upadají řady mladších. Tam máme trochu problém, že někteří nechtějí chodit, ale snažíme se doplňovat řady dětí. Potřebovali bychom ještě trochu mladší krev.”

anketa: "“Jde mi to dobře a cítím se dobře, protože mám tento sport rád a věnuji se mu asi čtyři měsíce a baví mně.” Jaké jsou prozatím tvé výkony? “27 kg trh, nadhoz 37 kg." Kdo tě k tomu sportu přivedl? “Otcův kolega. On vzpírá. Já jsem se tam přišel podívat. Hned první den se mi tam zalíbilo.”


Kluby si přejí, aby takových nadšených dětí stále jen přibývalo.

---Mohlo by Vás také zajímat