Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Domovy se připravují na testování návštěv
  • Obcím se značně zvýší náklady za ukládání odpadu

Domovy se připravují na testování návštěv

Jakmile se rozhodlo, že vláda umožní návštěvy v domovech seniorů, začali lidé ihned volat a zjišťovat podmínky. Domovy se ale musely vypořádat během krátké doby s nákupem nových testů, i co dělat, pokud chtějí vzít rodinní příslušníci za svým seniorem děti.

Vymyslet během tří dnů organizační systém, tak aby se vše zvládlo, bylo pro domovy náročné. I v Havířově chtěli od soboty začít bezpečně pouštět ke klientům návštěvy. Do toho ještě museli nakoupit nové antigen testy, protože se nedoporučuje kvůli vyúčtování používat ty stávající. Testovat nemají domovy jako povinnost, nicméně v Havířově se rozhodli jít touto cestou. Na Heliosu se musí nejdříve návštěvy telefonicky objednat.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Rezervační systém jsme spustili ve čtvrtek. Mohu říct, že na sobotu je kapacita vyčerpána, ale lidé se průběžné hlásí na další dny. Pondělky a dál. Tady ten rezervační systém má pouze středisko Helios, a to především z důvodu jiné cílové skupiny uživatelů, kdy jsme opravdu nuceni tu kapacitu u těch návštěv omezit na přijatelnou úroveň. Když vezmu, že jedno poschodí má 26 klientů a mám tam ten rezervační systém nastavený na 24 návštěv denně."

Na středisku Luna mohl domov vyčlenit více pracovníků pro testování. Není tak nutné se rezervovat.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Antigenní test nemůže být starší 48 hodin, takže co tři dny, co se týká antigenního testu. Pokud prodělali covid infekci, tak je to 90 dnů. V podstatě mohou bez testu chodit na návštěvy a pokud je to PCR test, tak je to to samé, jako u antigen testu."

Paní Eva Wojnarová před několika týdny prodělala infekci. Už si vyžádala lékařské potvrzení.  Jaké myslíte, že bude setkání s otcem?

Eva Wojnarová, dcera klienta: “Chce se mi plakat, nechci ani na to myslet. Myslím, že se už těšíme obě strany. Ne jen já, ale i má sestra a všechny naše děti. Já si myslím, že to bude příjemné, možná trochu plačtivé a na závěr veselé.”

Lidé, kteří chtějí vzít do domova na návštěvu děti do 15 let, musí postupovat jinak.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Nedoporučujeme návštěvy dětí do 15 roků. Nejsme schopni udělat testy u těchto dětí. Ani ze zákona bychom neměli, nesmíme odebírat vzorky. Tady bych byl opravdu opatrný a pokud by někdo s dětmi chtěl, tak prosím, aby šli na odběrové místo, kde bude to dítě natestváno, aby to po nás nežádali."

Testování návštěv v domově Helios budou probíhat v budově. Lidé tak nebudou muset čekat venku.

Návštěvy v podstatě za stejných podmínek, co se týče testování, umožní i pobytové zařízení sociálních služeb.

Milan Černý, ředitel SsmH: "Návštěvy budou umožněny dvakrát v týdnu, a to ve středu a v sobotu od 15 hodin. Termín zahájení je od soboty 5. prosince. Za druhé návštěvy jsou omezeny v počtu osob a čase a samozřejmě po celou dobu návštěvy musí být používány osobní ochranné pomůcky dýchacích cest, což je respirátor FFP2.”

Veškeré důležité informace naleznou návštěvníci na webových stránkách domova seniorů i sociálních služeb.

---

Obcím se značně zvýší náklady za ukládání odpadu

Obce v prosinci čeká schvalování rozpočtů na příští rok. Nyní musí počítat s dalším výpadkem. Zákonodárci schválili zákony, které se týkají odpadového hospodářství. Ceny za ukládání odpadu značně stoupnou.

Poslanci schválili balíček zákonů k odpadovému hospodářství s účinností od 1. ledna 2021. Postupně se tak bude zvyšovat poplatek za ukládání odpadu na skládku, pro příští rok z 500 na 800 korun za tunu.

Václav Zyder, náměstek Technických služeb Havířov: "Dále je tam novinka v odpadovém hospodářství a to je tzv. třídící sleva, která umožňuje obcím a městům ukládat na skládku odpad ve snížené sazbě, ve stávajících pěti stech korunách s tím, že mohou na skládku uložit v množství ve výši 200 kg na občana daného města, nebo obce. Co uloží nad toto množství, už zaplatí 800 korun za tunu a tato třídící sleva se bude v následujících letech neustále snižovat.”

Sleva nepokryje náklady a tudíž to bude mít vliv i na rozpočty obcí. Ve městě jako je například Havířov, to bude v řádu několika milionů korun. O tom, zda se zvedne občanům poplatek, rozhodne zastupitelstvo.

Obyvatelé Karviné za odpad neplatí, a to se prý prozatím nezmění.

Lukáš Hudeček, mluvčí karvinského magistrátu: “Příští rok zatím neplánujeme, že bychom provedli nějakou změnu. Platí stále, že občané nebudou platit za svoz odpadu, že jim to bude odpuštěno. Pokud tedy nejsou dlužníky vůči městu. Samozřejmě, jak to bude v dalších letech, o tom se bude jednat v rámci rozpočtu pro rok 2022.”

S výpadkem počítají i menší obce.

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: "Samozřejmě, zdražení skládkovného nám nepřinese nic pozitivního. Pravděpodobně, pokud by šlo prudce nahoru, tak budeme muset trochu zdražit, ale my se snažíme v Rychvaldě třídit co nejvíc a nemáme to úplně špatné.”

Cena za ukládání odpadu na skládky se bude zvyšovat až do výše 1850 korun za tunu do roku 2029. Po tomto roce začne platit zákaz skládkování využitelných odpadů. A i proto se v Havířově začne stavět obří zařízení pro využití komunálního odpadu CEVYKO. Obce se postupně do projektu zapojují. Kapacita je nyní zaplněna ze zhruba 65%.

---Mohlo by Vás také zajímat