Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Havířov investuje desítky milionů do nového sportoviště
  • Dětská hřiště jsou plná lidí bez roušek a rozestupů
  • S registrací na očkování pomáhá i magistrát

Havířov investuje desítky milionů do nového sportoviště

Necelých šedesát milionů korun chce Havířov investovat do multifunkčního sportoviště, které vznikne v bývalé hale vlakového nádraží. Někteří opoziční zastupitelé ale chtěli podrobnosti, kolik město bude Správě železnic platit za pronájem budovy.

Už v létě Správa železnic dokončí rekonstrukci bývalé výpravní haly v Havířově. Město je do projektu zapojeno, protože chce v budově vytvořit další sportovně-kulturní centrum. Do vnitřního vybavení chce investovat necelých 60 milionů korun. Opoziční zastupitelé z řad KSČM ale záměr nechtěli podpořit.

Eduard Heczko (KSČM), zastupitel: “To nádraží je majetek SŽDC. Pokud do toho budeme investovat těch 59 milionů korun, čili investujeme do cizího majetku a nevíme, jaké budou smluvní vztahy po ukončení této investice. Budeme v nájmu. SŽDC je státní podnik a ten bude chtít nějaké nájemné. Ideální by bylo, když tam tedy investujeme, abychom případně platili nájem jednu korunu a druhá věc. Těch sportovních a kulturních center je už v Havířově až moc. Čili budeme mít kulturu, budeme mít sport, ale důchodci se nebudou mít kde umísťovat, když budou potřebovat sociální péči.”

Město prozatím nechce smluvní vztahy se Správou železnic komentovat.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Chtěli bychom začít v září až Správa železnic dokončí svoji rekonstrukci, která teď aktuálně probíhá. Aktuálně jsme ve fázi, kdy finišujeme nájemní smlouvu se Správou železnic a dolaďujeme poslední detaily nájemního vztahu. Na základě tohoto nájemního vztahu bychom rádi vysoutěžili dodavatele a věříme, že v té soutěži se nám podaří tu cenu i trochu snížit. Já věřím, že určitě to bude výhodné pro město, ale ještě ta jednání nejsou u konce.”

Budova bývalé výpravní haly je prostorná a bude se dát využít k různým aktivitám.

Daniel Vachtarčík (HPH), radní pro sport: “Ve spodním patře bude k dispozici multifunkční hřiště pro basketbal, volejbal a badminton. Na jedné straně bude horolezecká stěna. V horním patře bude bowling s několika dráhami, bude tam občerstvení. Budou se tam vyrábět šatny, zázemí pro sportovce. Vznikne několik sálů, které zatím konkrétně nevíme, pro které sporty budou sloužit, ale budou multifunkčně využité ať už pro taneční, nebo cvičební aktivity, kterých máme ve městě spoustu.”

Město jedná také o tom, že by v budově mělo vzniknout i něco atraktivního, co není v širokém okolí.

---

Dětská hřiště jsou plná lidí bez roušek a rozestupů

V Havířově jsou dětská hřiště přeplněná lidmi, kteří většinou nedodržuj opatření. A nepomáhá ani opakované upozornění strážníků. Městská policie proto bude muset přistoupit i k pokutám. Z čehož rozhodně nemá radost.

Havířov vsadil na to, že lidé budou zodpovědní a nechal neoplocená dětská hřiště volně přístupná. A toto je výsledek. Na dětském hřišti v centru města to vypadá jako v létě na koupališti u dětského brouzdaliště.anketa: “Co se týče těch hřišť, to je nereálné. Kdyby to zavřeli, tak já nevím, kde bych s dětmi chodila. V lese to je plné, teď je krásné počasí A roušky tady? To vidíte sami, nikdo nemá. Mě se to nelíbí. Ona mi začala chodit do školky. Je to nesmyslné. Teď tu prošla policie, ale tady ani nedošli. Protože to ani nemá asi smysl, říkat těm lidem, aby si dali roušky."

anketa: “Je dobře, že to nechali otevřené a nemyslím si, že by se tady museli nosit roušky. Nemám obavu.”

anketa: “Mě to nevadí tak, jak to je. Já se nebojím.”

anketa: “Když je všechno zavřené, tak aby alespoň ty děti si měly kde hrát. Kde mají jít? Pořád chodit jen po lese, to také nejde v každém počasí. Já si myslím, že tohle je v pořádku.”

A co říkáte, že většina lidí nemá žádnou ochranu?

anketa: “Co na to říct, to je zodpovědnost každého, každý sám za sebe.”

anketa: “Jsem ráda, že to tu je otevřené.”

anketa: “Teď, když jsou tady všichni, tak jsou tady bez roušek a je to blbé."

Strážníci městské policie chodí na toto hřiště a upozorňují lidi, aby měli na sobě alespoň roušky. Bohužel ti to nerespektují.

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: “Ti občané jsou nezodpovědní, musím to říct tak, jak to je. Že oni se nebojí, to je jedna věc, ale ti ostatní z toho mají strach a povinností je mít ty roušky, rozestupy a všechna ta opatření dodržovat a buďme k sobě navzájem tolerantní. Ne, že já se něčeho nebojím, to je o nás o všech. Já bych požádal občany, aby byli tak laskaví a zkusili dodržovat ještě nějakou dobu všechna ta opatření. Nikdo z toho nemáme žádnou radost, ale myslím si, že je to velmi potřebné.”

Jelikož domluvy strážníků nepomohly, benevolence městské policie skončí. Za nedodržování opatření budou udělovat i pokuty.

---

S registrací na očkování pomáhá i magistrát

Nemocnice v Havířově zřídila informační centrum pro lidi, kteří si neví rady s registrací na očkování. To je ale na hranici svých kapacit. Přitom úplně stejnou službu poskytuje i magistrát a zájemci o očkování nemusí stát zbytečně dlouhé fronty.

V současné době se mohou registrovat na očkování senioři nad 80 a 70 tet a také učitelé i nepedagogičtí pracovníci. To ale způsobilo, že se v nemocnici tvoří velké fronty..

Irma Kaňová, PR manažer NsP Havířov: “V tuhle chvíli naše informační centrum, které jsme zřídili ve spolupráci s magistrátem v havířovské nemocnici, je nad kapacitu svých možností a chtěli bychom požádat všechny seniory, aby se zkusili zamyslet a porozhlédnout doma jestli nemají někoho schopného, kdo by jim pomohl s registrací z domova. Protože tohle místo bylo primárně určeno pro podávání informací pro ty, kteří si nemají možnost tu registraci udělat z domovů.”

Lidé, kteří si neví s registrací rady, nemusí však stát dlouhé fronty v nemocnici.

Irma Kaňová, PR manažer NsP Havířov: “Vzhledem k tomu, že zájem o registrace jsme zaznamenali velmi velký, tak v současné době jsme šťastní a vděční za to, že i v budově magistrátu si mohou senioři přijít udělat svou registraci k očkování.”

Bernarda Urbancová, vedoucí odboru sociálních věcí: “Je to v budově F magistrátu odboru sociálních věcí v přízemí, je to označeno. Myslím si, že každý toto místo najde. Využíváno začíná být. Je pravda, že zatím lidé chodí více do té nemocnice, ale už se to začíná trochu lámat. Máme informace i na webových stránkách, na budově, takže lidé tu informaci získat mohou. Tady se mohou registrovat v pondělí a ve středu vždy od 8 do 16:30, ve čtvrtek od 8 do 13:30.”

anketa: “Já jsem přišla tady, protože jsem prvně byla v nemocnici a tam mi paní řekla, že mám jít na magistrát, že tady nejsou žádní lidé. Tam bych dlouho čekala, tady do mám bez fronty. Výborné.”

anketa: “Dneska mi volala kamarádka, že byla za pět minut hotová, takže jsem honem sedla na autobus, abych tady byla dřív a nemusela čekat.”

anketa: “Dcera sice bydlí až v Čechách, ale volala mi dneska a ptala se, jestli jsem se už registrovala. Tak jsem jí řekla, že se chystám do nemocnice. Za chvilku mi volala zpátky, že v nemocnici jsou strašně dlouhé fronty a že volala sem a říkala “mami, sedni na nejbližší autobus a fič tam.”

Pracovníci na magistrátu používají stejný rezervační systém, jako v nemocnici.

---Mohlo by Vás také zajímat