Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Přechod před školou Frýdecká už je bezpečný
  • Na lince Havířov-Ostrava jezdí první vodíkový autobus v ČR
  • Nemocnice uspořádala 6. ročník benefičního koncertu

Přechod před školou Frýdecká už je bezpečný

Přechod pro chodce u Základní školy Frýdecká byl z pohledu BESIPU, ale i rodičů velmi rizikový, a to kvůli nedostatečnému nasvícení. Proto byl tento přechod zařazen do projektu Nadace ČEZ. Slavnostní pásku přestřihl Mikuláš společně s dětmi.

Děti ze ZŠ a MŠ Frýdecká dostaly neobvyklou mikulášskou nadílku. A tím byl Oranžový přechod.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Tak hlavně to pomůže bezpečnosti dětí. Ten přechod je přímo před školou a my máme strategického partnera v podobě ČEZ ESCO a ten nám velice pomáhá v realizaci těchto bezpečných řešení přechodů pro chodce tzv. Oranžové přechody. My jsme za to moc rádi, je to pátý přechod, který byl realizovaný v této spolupráci a skvěle to funguje.”

Tady to vaše osvětlení je natolik bezpečné, že opravdu ti chodci půjdou vidět, zlepší to bezpečnost?

Martin Václavek, představenstva společností ČEZ ENERGO a ENVEZ: “Zcela jistě. Protože, když se podíváte na ty sloupy a zejména na ta osvětlovací zařízení, tak jsou to bodová světla, která svítí přímo na vozovku a ve srovnání s klasickým osvětlením, které je ve městech, které je rozptýlené, tak toto funguje přímo na místo přechodu a lidé jsou opravdu vidět z velmi velké dálky.”

Největší nebezpečí před školou hrozilo dětem v ranních hodinách, kdy v úseku jezdí nejvíce aut.

Jiřina Sivá, ředitelka ZŠ a MŠ Frýdecká: "Rodiče tady tu situaci považují za hodně nebezpečnou a skoro každý rok se objeví rodiče, kteří žádají zvýšení bezpečnosti právě na tomto místě. Takže tím spíše jsme rádi, že tady nový bezpečnostní prvek vznikl.”

Nadace ČEZ ve spolupráci s městem má už vytipované další přechody, které se stanou bezpečnějšími.

Hosté byli také pozvání do školy, kde za dětmi přišel Mikuláš. My jsme se školáků zeptali, zda nemají obavy, že by si je čert odnesl do pekla.

anketa: “Já se nebojím čerta. Já se ho nebojím, protože to je jen postavička. No není to postavička, je to jen převlečený pán za čerta.” Aby ses nedivil, teď bude záležet na tom, jestli jsi zlobil, nebo nezlobil. “Myslím, že trochu jsem zlobil.” A co když si tě odnese čert? “Ale to nemá kam, to je jen převlečený pán.” Ale chodí i opravdový čert a ten si tě může odnést do pekla. “No to je pravda docela.”

Co se stane dětem, které zlobily? 

anketa: “Půjdou na trestnou lavičku a tam budou celý čertovský den sedět.” A nemůže se stát, že někoho čert odnese do pekla? “Nevím.” Jak ses těšila na dnešní den? “Těšila jsem se hodně. Budeme dělat soutěže a ještě hry.”

Jelikož jsou na škole jen samé hodné děti, čert zde nepochodil.

---

Na lince Havířov-Ostrava jezdí první vodíkový autobus v ČR

Autobusový dopravce ČSAD představil v Havířově první vodíkový autobus. Jedná se o testovací vozidlo, které bude zkušebně jezdit mezi Havířovem a Ostravou. S novinou se seznámila i radnice.

Havířov byl prvním městem, kde všechny autobusy začaly jezdit na stlačený zemní plyn. Nyní dopravce představil úplnou novinku, se kterou seznámil i vedení radnice.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Vodíkový autobus je první v ČR, který je zařazený do běžného provozu. Od zítřka bude jezdit na pravidelné lince mezi Havířovem a Ostravou. Je to úplně nová technologie. Takový autobus je vlastně první sériově vyráběný, jedná se zcela o bezemisní provoz na vodík. Je to skvělé a Havířov je opět na špici.”

K vodíkovým autobusům vám v příštím vysílání nabídneme obsáhlou reportáž.

---

Nemocnice uspořádala 6. ročník benefičního koncertu

Nemocnice uspořádala již šestý ročník benefičního koncertu v evangelickém kostele na podporu hematoonkologie. V předvánočním čase lidem zazpívali převážně začínající umělci. Celkově se nemocnici podařilo získat částku přesahující 70 tisíc korun.

Krásnou předvánoční atmosféru připravili v evangelickém kostele tito mladí zpěváci, kteří se rozhodli podpořit dobrou věc. A tou je pomoc druhým, kteří nemají v životě tolik štěstí a potřebují vyhrát svůj boj nad zákeřnou nemocí.

David Starostka, primář hematoonkologie Nemocnice Havířov: “Letos pořádáme již šestý ročník benefičního koncertu na podporu Centra hematoonkologie a klinické biochemie Nemocnice Havířov a samozřejmě, že výtěžek z tohoto koncertu půjde na podporu našeho centra a letos bychom chtěli věnovat výtěžek koncertu na zlepšení podmínek na hematoonkologickém stacionáři.”

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: “Letošní benefiční koncert je v několika ohledech výjimečný a je tady spoustu poprvé. Poprvé jsme třeba začali prodávat vstupenky on-line, poprvé jsme pozvali mladou nastupující generaci zpěváků, kterou doprovodí staří, myslím zkušení bardi naší hudební scény a vyvrcholením bude zpěvačka Národního divadla Moravskoslezského paní Soňa Jungová, která nám tady zazpívá krásné muzikálové písně. K dnešnímu ránu víme, že byl výtěžek již padesát tisíc korun z prodaných vstupenek, které jsme prodávali v nemocnici, ale i on-line formou, víme také, že spousta hostů si chtěla koupit lístek přímo na místě.”

Soňa Jungová, zpěvačka: “Pozvání na dnešní akci jsem přijala z několika důvodů. Za prvé, moc ráda zpívám a moc ráda těším lidi v adventním čase a protože ty lidi mám ráda, tak jsem chtěla podpořit dobrou věc a myslím, že peněz do zdravotnictví není nikdy dost a budu ráda, když každá z těch korun, které se vybraly, budou použity na správné věci.”

Lidé byli z benefičního koncertu v prostředí kostala nadšení. Celkově nemocnici podpořili částkou přesahující 70 tisíc korun.

---Mohlo by Vás také zajímat