Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Radnice v Havířově opravila další zdravotní středisko
  • MHD se kvůli zvýšení platů řidičů městům prodraží

Radnice v Havířově opravila další zdravotní středisko

Zhruba šest měsíců museli lékaři v Havířově ordinovat v náhradních prostorách, a to kvůli rozsáhlé rekonstrukci zdravotního střediska. Doktoři i pacienti oceňují především vybudování výtahu.

Zdravotní středisko v městské části Havířov Bludovice je jedním z pěti, které dlouhé roky chátralo. V loňském roce se všichni lékaři museli na několik měsíců odstěhovat, aby mohla být provedena rekonstrukce budovy. A tohle je výsledek.

"Tady ta rekonstrukce byla opravdu rozsáhlá. Vyměnilo se od sociálního zařízení, přes nový výtah, který tady nebyl. Což je asi největší plus tady toho střediska. Ordinace se předělávaly, elektřina, střecha se předělávala. Zateplení a okna,” řekl jednatel společnosti MRA Jiří Lankočí.

"Je to úžasné, všechno nové. Výtah tu máme, to jsme neměli. Pacienti museli po schodech, nebo jsem musela já za nimi dolů, takže spokojenost,” uvedla lékařka Věra Baarová.

"Určitě je to moc hezčí. Chyběl nám výtah. Já mám bolavé nohy,” řekla pacientka.

“Je to výborné, jak je to všechno předělané. Nemůžu si stěžovat. Plus ten výtah,” dodala jiná paní.

Rekonstrukce byla zaplacena z fondu nájemního bydlení a vyšla na 22 milionů korun. V současné době jsou opraveny tři střediska. Na dalších dvou práce ještě probíhají. Celkově město za všech pět budov zaplatí přes 80 milionů.

---

MHD se kvůli zvýšení platů řidičů městům prodraží

Havířov, Karviná nebo i Frýdek-Místek v letošním roce budou muset zaplatit o několik milionů více za městskou hromadnou dopravu. Přepravce musel ze zákona navýšit platy řidičům, a to se právě promítlo do prokazatelné ztráty.

Městská hromadná doprava se některým městům prodraží. Kvůli zvýšeným nákladům na platy řidičů se například zvýší Havířovu prokazatelná ztráta o šest milionů korun. Celkově město za dopravu doplácí v letošním roce přes 90 milionů.

"V minulém roce jsme nechali udělat analýzu dopravy ve městě, ze které vyšlo, že tato efektivita linek je velmi efektivní a pokud by tam docházelo k nějakým úsporám, tak v řádu jednotek procent. Nicméně my jsme ještě nějaké linky rozšiřovali. Tuším, že je to linka 410, jde o to, že město nemá zatím jinou alternativu, než se na těchto mínusech podílet,” řekl náměstek havířovského primátora Ondřej Baránek (ANO).

I Karviná v letošním roce zaplatí za dopravu o čtyři miliony korun více

"Ta cena skutečně roste na veřejnou dopravu. Od roku 2016 každý rok zhruba o dva miliony narůstá naše dotace směrem k dopravci. Nicméně, taková je doba, roste ekonomika, rostou mzdy, takže tam je to v pořádku, u té veřejné služby,” řekl náměstek karvinského primátora Vladimír Kolek (ANO).

Za zvýšenými náklady opravdu podle dopravce stojí vládní nařízení o zvýšení minimální mzdy. 

"Ve chvíli, kdy je ten systém MHD velký typicky právě v Havířově, ve Frýdku, Karviné, tak to zvýšení dělá poměrně vysokou částku pět, šest, sedm milionů podle velikosti systému. V Havířově máme na MHD 112 řidičů a navýšení meziroční dělá 9,3 procenta,” řekl ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD Jakub Vyvial.

Pokud dojde v budoucnu opět k navýšení minimální mzdy, bude to znamenat pro města  další výdaje navíc. 

---Mohlo by Vás také zajímat