Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Rekonstrukce budovy bývalých jeslí je v plném proudu
  • Dvě děti odešly ze školky, aniž by ti toho učitelky všimly
  • Posilovací dávku mohou dostat všechny věkové skupiny

Rekonstrukce budovy bývalých jeslí je v plném proudu

Práce na přestavbě bývalých havířovských jeslí na stacionář pro lidi s mentálním postižením jsou v plném proudu. Rekonstrukce by měla být dokončena v září tohoto roku.

Těžká technika najela do prostoru bývalých jeslí na Šumbarku. Z budovy, která bude po rekonstrukci sloužit organizaci Santé, zbyl jen skelet. Část šla úplně dolů, aby vznikl prostor pro výtah.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Zůstaly tady pouze svislé nosné konstrukce, střešní konstrukce a prakticky všechno ostatní bude nové. To znamená, přijdou tam nová okna, dveře, příčky, které budou rozdělovat místnosti. Budou tam nové rozvody elektřiny, nové rozvody zdravotechniky. Zakázku jsme soutěžili ještě v minulém roce, kdy ještě ceny nebyly tak vysoko. Takže myslím, že cena je dobrá a jsem za to rád.”

Tato rekonstrukce probíhá v zástavbě, bydlí tady lidé. Nebude je to příliš rušit?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Samozřejmě je to problém. Už předem se omlouvám lidem, že je tady přes den budeme rušit. Ale samozřejmě plníme hygienická opatření tak, aby se nestavělo v hodinách odpočinku. To znamená, ten provoz je tady v dopoledních a časných odpoledních hodinách. Nestaví se tady o sobotách, nedělích. Věřím, že se nám podaří tuto rekonstrukci udělat tak, abychom co nejméně zasahovali do pohodlí a klidu občanů, kteří tady žijí.”

Po rekonstrukci se stane tato budova nejmodernější pro sociální účely.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Bude plně bezbariérová. Bude určena pro klienty, kteří v současné době chodí do organizace Santé do denních stacionářů. Takže toto bude denní stacionář právě pro klienty s mentálním, nebo kombinovaným zdravotním postižením a tím, že tedy bude plně bezbariérová při vstupu i výstupu z budovy, tak tady najdou zázemí pro sebe vlastně zejména lidé, kteří jsou upoutáni na invalidní vozík, nebo jsou částečně imobilní. Zatím ale nedokážu říct, jestli to bude celý jeden stacionář přestěhovaný, nebo jestli to bude více klientů z více stacionářů. Záleží jednak na zdravotním stavu všech klientů a jednak vlastně i na tom, aby byli schopni se naučit novou cestu. Aby byli schopni docházet třeba sami. Ale nechci tím říct, že bude jenom pro klienty imobilní. To v žádném případě.”

Rekonstrukce by měla být dokončena do září a vyjde na zhruba 43 milionů korun. V další etapě bude následovat revitalizace zahrady.

---

Dvě děti odešly ze školky, aniž by ti toho učitelky všimly

Z Mateřské školy Petřvaldská v Havířově se v úterý ztratily dvě malé děti. Odešly ze zahrady a zamířily si to do obchodu, kdy musely přejít i silnici. Radnice vnímá incident jako nepřípustný.

Každý rodič doufá, že když dá dítě do školky, bude pod dozorem a nemůže se nic stát. Bohužel právě z této mateřské školy Petřvaldská v Havířově ze zahrady odešli dva tříletí chlapci, aniž by si toho někdo všiml. Došli až k nedalekému obchodu, kde si jich všimla majitelka.

Karin Valentová, majitelka obchodu: “Oni chtěli jít někde pryč, mně se to nezdálo, tak říkám počkáme na maminku. Nicméně žádná maminka se neobjevila ani po pěti minutách. Řekla jsem i holkám, že s nimi zajdu tady na policii, že to je takové divné a šel i pán okolo s tím, že děti se už nacházely i v Albertu. Už to bylo jasné, že musely odněkud odejít. Buď z domu, nebo ze školky. Já jsem nevěděla. Dětem jsem nemohla říct, že jdeme na policii. Mám syna o on by také asi reagoval špatně na slovo policie. Řekla jsem jim, že si jdeme přečíst nějaké knížky. Oni mi dali ruku a šli jsme. Já jsem měla také strach, protože oni byli fakt malincí.”

Školku, která v té době již děti postrádala, nakonec kontovali strážníci. Radnice následně zjistila, že branky do školky bývají otevřené.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “My jsme tam byly s vedoucí odboru školství hned ráno, jak jsme se to dozvěděly od pana primátora ze svodky městské policie . Bezpečnostně to je tam celé špatně, protože to tam je otevřené pro kohokoliv, kdo by chtěl zahradu školky navštívit. Takže jsme udělaly prvotní bezpečnostní opatření. Všechno musí být uzamčeno, tam je velká vstupní brána, která byla pořád otevřená kvůli zásobování, stravování. Ta musí být ode dneška uzamčena. Bohužel, přidá jim to trochu práce, ale nedá se nic dělat a ty dvě branky, které měla školka nonstop otevřené a zamykali je jenom, když byla doba hraní si na hřišti, musí být také uzamčené. Při posledního příchodu rodiče s dítětem se to uzamkne, jako u všech ostatních školek a odemkne se to až přijdou rodiče po obědě pro své děti a pak zase odpoledne. Ale nelze to dělat tak, jak to udělali tam benevolentně, že školka je otevřená a může tam kdokoliv vejít, kdokoliv se zdržovat na zahradě a není to vůbec pohlídané. S rodiči vedení školky mluvilo, omluvilo se jim, ale to nestačí.”

Přesto, že vedení mateřinky dostalo příkaz zabezpečit zahradu a uzavřít všechny vchody, školka to vyřešila po svém a umístila na zásobovací bránu ceduli. Brána je odemčená, po odjezdu ji opět zavřete. To radnici naštvalo ještě více a z celého incidentu vyvodí patřičné důsledky.

---

Posilovací dávku mohou dostat všechny věkové skupiny

Očkovací centrum v havířovské nemocnici zvládá každý den uspokojit všechny zájemce o vakcínu. Od tohoto týdne si mohou přijít pro posilovací dávku také lidé starší 18 let. Prozatím ale mezi mladými zájem není příliš velký.

V úterý se očkovací centra otevřela už pro všechny věkové skupiny. Na větší nápor lidí z kategorie 18+ byli připraveni i v Havířově.

Jana Nabielcová, vedoucí vakcinačního centra Nemocnice Havířov: “18+ bylo spuštěno 4. ledna a za ty dva dny za 4. a 5. nás navštívilo jenom osm zájemců, kteří přišli na třetí posilující dávku. Ten zájem zatím není tak velký. Je možné, že ta osvěta ještě není silná, že osmnáctiletí mohou přijít po pátém měsíci a dneska máme objednáno pouze tři zájemce.”

Tak jako ve zbytku kraje, je zájem o první dávky poměrně malý. Denně se zde naočkuje zhruba do třiceti zájemců. Naopak o bustrovací dávku je poměrně velký.

Jana Nabielcová, vedoucí vakcinačního centra Nemocnice Havířov: “Denně odbavujeme v průměru 550 lidí, ale jsou dny, kdy odbavíme i přes 600 lidí. Takže kapacita je naplněná. V pátek očkujeme převážně děti 12 až 15 let a ten průměr je první dávky kolem těch 30 až 40. Záleží, jaké je období. Před Vánocemi byl menší z důvodů prázdnin.”

V současné době se mohou očkovat také malé děti 5 až 11 let. Ty očkujete kde a za jakých podmínek a je zájem?

Jana Nabielcová, vedoucí vakcinačního centra Nemocnice Havířov: “Ano, je zájem. Očkujeme 5 až 11 kategorii. Očkujeme ji na dětské ambulanci, ne tady u nás a očkujeme každý pátek. Zájem je 30 až 40 dětí na očkování v ten daný den. Pomalu se to navyšuje, ale záleží také na kalendáři. Kalendáře jsou plné na celý měsíc, takže ten zájem je tak akorát v mezích těch dětí.”

Ministr zdravotnictví v posledních dnech několikrát uvedl, že každý kdo chce vakcínu, může přijít kamkoliv bez objednání.

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: “V tuto chvíli nám nepřišli žádné oficiální pokyny. Takže vyčkáváme. Jakmile nám přijdou, tak je budeme plně respektovat a podřídíme se jim. Ale zatím nemáme v ruce nic, čeho bychom se měli chytit. Naše nové očkovací centrum, které jsme přesunuli ze sportovní haly, má kapacitu přes 650 očkovanců, ale celkově ten prostor je daleko menší. Takže ve chvíli, kdy se vytvoří fronta, tak ti lidé musí stát venku a mnohdy to není komfortní z důvodu počasí. Takže by bylo asi lepší prozatím pokud to půjde a pokud nebudeme mít jiné pokyny, neustále respektovat to, že se budou rezervovat přes rezervační systém Reservatic.”

Stejný názor na věc má i krajská nemocnice v Karviné. I zde kvůli plynulosti prozatím upřednostňují objednávání přes rezervační systém.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry