Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Havířov uzavřel smlouvu o pronájmu bývalé výpravní haly
  • Pytlák v havířovské honitbě zabíjí srny
  • Budou mít školy dostatek testů?

Havířov uzavřel smlouvu o pronájmu bývalé výpravní haly

Vznik nového kulturně-sportovního centra v Havířově je zase o kus blíže. Zastupitelé odsouhlasili smlouvu o pronájmu bývalé výpravní haly na vlakovém nádraží. Centrum se začne stavět na podzim, kdy Správa železnic předpokládá dokončení rekonstrukce budovy.

Necelých třicet tisíc korun měsíčně. Takto vyjednal Havířov smlouvu se Správou železnic o pronájmu bývalé výpravní haly na vlakovém nádraží. V opravené budově by měla vzniknout lezecká stěna, prostor pro basketbal, volejbal, bowling a jiné sporty. Zázemí zde bude i pro pořádání kulturních akcí.Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Celková doba pronájmu je nastavená na třicet let, v průběhu toho můžeme jednat o odkupu té budovy. Uvidíme, jaká bude situace, co bude pro město výhodnější. Nájemné vychází ze znaleckého posudku, který říká, že cena v čase a místě obvyklém je právě 28 tisíc. Já si myslím, že při našem využívání to nájemné, které budeme za jednotlivá sportoviště vybírat bude, větší. To znamená, pro město to bude přínos.”

anketa: “Myslím si, že je to správné, že bude třeba tady rozvíjet kulturu i sport po té dlouhé pauze.”

anketa: “ V pořádku, líbí se mi to. Na odbavení jízdenek ta renovovaná část úplně stačí.”

anketa: “Mládež, děti i dospělí se potřebují sportovně aktivovat a vyžít.”

Město by mělo začít pracovat na vnitřním vybavení na podzim. Samotné centrum by se potom mohlo otevřít za rok.

---

Pytlák v havířovské honitbě zabíjí srny

Myslivci v Havířově při kontrole svých revírů nalezli ostatky srn. Ze způsobu, jakým byla zvířata usmrcena není pochyb, že v honitbě řádí pytlák. V lese myslivci nalezli i zakázané železné pasti.

Havířovští myslivci zažívají černou můru. V honitbě mají pytláka, který brutálně zabíjí srny.

Daniel Varga, hospodář Mysliveckého spolku Havířov: "Je to bezcitný predátor. Loví zvěř, není přesvědčen o tom, zda je zvěř mrtvá, uřeže zadní nohy a zvěř nechá na místě ležet. Loví srny před porodem, kdy ta srna by rodila do dvou dnů. Střelí srnu a nechá ji ležet, taky smutné. Tady bych poprosil veřejnost, aby kdykoliv když uslyší nějakou ránu a nezdá se jim to, viděli někoho podezřelého v lese i se zbraní, klidně volat policii.” 

Myslivci rozmístili po revíru desítky fotopastí a využívají i termokameru. Podali i trestní oznámení na neznámého pachatele, jelikož pytláctví je trestný čin. V lesoparku u Merkuru nalezli i zakázané železné pasti.

Jan Adámek, člen Mysliveckého spolku Havířov: "Viděl jsem nějaký drát ke stromu, potáhl jsem to a vytáhl jsem ta železa. Nebylo tam nic chycené, ale kdyby se tam chytl člověk, nebo dítě, tak se z toho nedostane.”

Myslivci především v tuto roční dobu, kdy se v přírodě rodí mláďata, rovněž prosí pejskaře, aby měli svá zvířata pod dohledem. 

Daniel Varga, hospodář Mysliveckého spolku Havířov: "Teď jsou zajíčci malí, srny začaly klást tento týden mladé. Jim nikdo nepomůže a jestli ten pes je neovladatelný a nebo ten majitel ví o tom, tak je třeba si uvědomit, že ta zvěř se strašně trápí. Majiteli hrozí postih. Máme sazebník upytlačené zvěře 14 tisíc korun a za srnce 15 tisíc. A pokud tam budou srnčata, tak si to může ještě vynásobit 12 tisíci. Ta škoda je obrovská, ale nejde o peníze, ale o to, aby se ta zvěř netrápila a měla svůj klid.”

---

Budou mít školy dostatek testů?

Stát nařídil povinné testování dětí ve školách. Testů je ale málo. Podle náměstkyně primátora Jany Feberové ještě chvíli školy vydrží. Ostatně více v natočeném rozhovoru.

Už v pondělí se vrátí do lavic také žáci druhého stupně. Školy tak budou muset testovat mnohem více dětí. Budou mít ale čím? Mají si začít shánět testy samy? Podle náměstkyně primátora prozatím ne.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Máme zatím na našich školách, neříkám hodně, ale máme testovací sady. Každá škola má určitou rezervu, se kterou si vystačí do příštího týdne. Pokud by někomu něco chybělo, tak se mohou obrátit na národní pedagogický institut v rámci kraje, kde mají ze správy státních hmotných rezerv určitou rezervu vytvořenou a pokud by opravdu došlo, že by škola neměla testy, tak jim to poskytnou. V termínu od 6. do 10. května školy budou vyplňovat dotazník do sběru dat a tam budou vyčíslovat své požadavky, kolik testů potřebují na květen a pak na červen. Já doufám, že testy dostanou, protože jinak bychom museli dělat nějaká opatření, nakoupit testy.”

Pokud by nastalo to, že by si školy musely zajišťovat testy samy, šlo by to nějak jednotně z magistrátu ta zakázka na objednávku, nebo by opravdu si musela každá škola sama zajišťovat testy?

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Lepší by bylo, kdyby si to školy nakupovaly samy, protože kdybychom to dělali jako hromadnou objednávku na magistrátu, tak bychom se dostali do režimu veřejné zakázky a muselo by být uděláno výběrové řízení a ta doba by se prodloužila. Z toho důvodu si myslím, že cesta by byla přes školy.”

Zatím ale informaci, že by si šly školy po své linii, nemáte?

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Mám, ale školy nejdou teď po své linii, protože zatím máme testy přes kraj a ministerstvo, ale uvidíme, co bude po 10. květnu až školy vyplní dotazníky, odešlou do sběru dat a uvidíme, co nám potom řekne kraj.”

Ministr školství ve čtvrtek oznámil, že školy, které si samy zajistí PCR testy, dostanou proplaceno 200 korun za jeden. I tuto možnost bude muset nyní radnice vyhodnotit.

---Mohlo by Vás také zajímat