Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • V Havířově začal světový pohár mládeže ve stolním tenise
  • V Havířově se po rozvolnění konal první festival
  • Nemocnice dopřává rodičkám kvalitní snídaně

V Havířově začal světový pohár mládeže ve stolním tenise

250 hráčů ze 22 zemí se v těchto dnech účastní světového poháru ve stolním tenise mládeže. Díky reprezentačnímu centru, které se otevřelo v loňském roce, se turnaj koná právě v Havířově.

V Havířově v pondělí začal sedmidenní historicky první světový pohár mládeže ve stolním tenise, a to v nově postaveném reprezentačním centru. Pro pořadatelé bylo kvůli striktním pravidlům velmi náročné vše zorganizovat.

Nikolas Endal, ředitel turnaje: "Kvůli covidovým opatřením se rozdělily kategorie na děvčata a chlapce zvlášť. To znamená první tři dny hrají děvčata, ve čtvrtek všechna děvčata odjedou a přijedou chlapci a od pátku do neděle hrají chlapci. Je to zajímavý formát, ale ta covidová opatření jsou nastavená světovou federaci velmi striktně. Všichni účastníci musí mít sedm dní předem zaslaný test, následně tři dny předem, po příjezdu se všichni testují. Jsou tady v takové bublině, všichni mají svůj tréninkový stůl, v restauraci mají svůj stůl na stravování. Snažíme se, aby se co nejméně potkali, aby se nikdo nenakazil.”

Celkově se turnaje zúčastní 250 hráčů v pěti věkových kategoriích ze 22 převážně evropských zemí. Tím, že je Česká republika pořadatelem, mohla do turnaje poslat více hráčů.

Nikolas Endal, ředitel turnaje: "Máme celkem 55 hráčů tady českých a z toho je osm havířovských. Takže všichni ti naši nejlepší, nejtalentovanější hrají. Samozřejmě Klára Hrabicová, která je mistryně republiky v kategorii juniorek z loňského roku. Ta určitě je takové to největší želízko v ohni, ale i všichni další, kteří budou hrát. Je to pro ně mimořádná příležitost a velká zkušenost získat nějaké body do světového žebříčku, což je také nemálo podstatné.”

Nela Hanáková, hráčka: “Příprava byla veliká, trénovali jsme celý rok v kuse. Snažili jsme se i teď na poslední chvíli všechno pilovat. A očekávání? Těžko říct po tak dlouhé době, ale určitě postup ze skupiny a budu se snažit bojovat co nejvíce to půjde.”

Helena Sommerová, hráčka: "Zatím se to povedlo, jsem ráda, že už se to rozběhlo, že máme nějaké zápasy. Věnuji se stolnímu tenisu už od tří let a moje největší úspěchy jsou 11. místo na světovém žebříčku a kadetské ME, kde jsem skončila mezi osmi.”

Největší reprezentační centrum stolního tenisu v České republice bylo otevřeno v loňském roce a jedná se tady o první velký mezinárodní turnaj.

---

V Havířově se po rozvolnění konal první festival

Lidé v Havířově mohli poprvé od rozvolnění ve větším počtu vyrazit za kulturou. V letním kině se o víkendu konal folklorní festival, na který se organizátorům podařilo pozvat i zahraniční hosty.

Přesto, že už se mohou pořádat různé akce s omezeným počtem lidí, uspořádat festival vyžaduje nějaký čas a mnoho organizátorů se do toho ani nepouští. Folklorní soubor Jagár věřil, že přijdou lepší časy a se svým festivalem v Havířově počítal.

Jiří Pospěch, vedoucí folklorního souboru Jagár: "Organizace byla nastavená tak, že my jsme rok dopředu věděli, že chceme něco udělat. Já jsem to pořád držel, držel a říkal jsem si, že akci zruším až na poslední chvíli. Vlastně jsem ji zrušil a pak pan ministr povolil akce konat, tak jsme za tři týdny museli všechno udělat. Největší problém bylo sehnat zahraniční hosty, to znamená ze Slovenska a Polska. Jedni Slováci museli bohužel odříct, naštěstí moji kamarádi ze Žiliny zastoupili jejich místo, protože se jim i v té krátké době podařilo nějaký program sestavit. Pro mě je skvělý pocit, že ta akce je, že se může konat, že jsme ji za tak krátkou dobu udělali a doufám, že si během odpoledne tady najde ještě více lidí cestu. Já jsem moc rád, že město Havířov nám poskytlo podporu finanční hlavně. MKS nám poskytlo technickou podporu, ale organizace celá leží na folklorním souboru Jagár. Tedy na mě a mých kamarádech, kteří se folklorem zabýváme.”

Lidé, kteří do areálu letního kina přišli, byli nadšení, že už opět mohou zažít příjemné chvíle s přáteli.

anketa: "Atmosféra je úžasná a jsme tady proto, že dcera už od šesti let tancovala ve Voničce a folklor s manželkou zbožňujeme.”

Jak moc vám za poslední rok chyběla kultura?

anketa: “Hodně.”

anketa: "Já jsem ráda, že tady můžeme být, že můžeme poslouchat muziku, folklor.”

anketa: "Po dvou letech zase festival folklorní, konečně nějaká akce, zábava.”

anketa: “Hrozně jsme se už na to těšili, že konečně může člověk někam vypadnout i z toho stereotypu a podívat se na nějaké hezké vystoupení.”

Další velká akce se bude konat na konci června na náměstí Republiky, které se během dvou dnů vrátí do doby císaře Rudolfa II. a nebude chybět ani Golem.

---

Nemocnice dopřává rodičkám kvalitní snídaně

V havířovské nemocnici se rodí čím dál tím více dětí. Novorozenecké oddělení se proto snaží rodičkám zpříjemnit prostředí po všech stránkách. Změnila se i forma stravování, definitivně odzvonilo klasice třeba v podobě rohlíku s pomazánkou a čajem.

Vyvážená strava u maminek po porodu je velmi důležitá. Přesto není prozatím běžné, že by ve všech nemocnicích měly rodičky takový výběr.

Lucie Kantorová, vrchní sestra porodního oddělení NsP Havířov: “Kdysi neměly na výběr. Dostaly rohlík s pomazánkou a to bylo vše. Teď mají výběr z různého druhu pečiva, ovoce, zelenina, různé druhy pomazánek, mléčné výrobky. Mohou si vybrat dle své chuti.”

Maminky jsou pod dozorem nutričních terapeutů.

Pavlína Vránová, vedoucí stravovacího provozu a nutričních terapeutek: “Naším cílem bylo hlavně, aby byla strava pestrá, nutričně vyvážená, aby se ztotožňovala se zdravým životním stylem. A hlavně, aby obsahovala vše, co kojící maminky potřebují. To znamená dostatek bílkovin, vlákniny, minerálních látek, vitamínů. Zavedli jsme tady i takovou novinku. Maminka si může z čerstvého ovoce i zeleniny kdykoliv rozmixovat čerstvou šťávu.”

anketa: “Myslím si, že to je obrovský krok kupředu. Je to pro každou maminku lepší volba, vybere si na co má chuť, co jí vyhovuje, nabere si kolik sní, nemusí čekat na to, co se jí pošle.”

V posledních letech porodů stále přibývá a ne jinak tomu je v tomto roce.

Irma Kaňová, manažer pro vztahy s veřejností a marketing NsP Havířov: “Nedokážeme vyhodnotit, jestli se opravdu jedná o covidové děti, anebo je to tím, že nárůst péče a trendy, které jsou možné aplikujeme právě tady u nás v havířovské porodnici, protože třeba oproti loňskému roku jsme dosáhli počtu narozených dětí, který bylo v loni v srpnu 450, už letos v květnu. Spíš si myslím, že to je dlouhodobější trend, poslední dva roky sledujeme, že nárůst porodů tady v havířovské nemocnici raketově narůstá a máme z toho obrovskou radost.”

Michal Mrózek, primář gynekologicko-porodního oddělení NsP Havířov: “Plánujeme další navýšení kapacity. Myslím, že takové číslo kolem tisíce porodů se jeví optimální, uvidíme, jak daleko se posuneme. Jsme rádi, že expandujeme, že počet porodů stoupá, rozhodně s tím souvisí i další zkulturňování porodního prostředí i hotelových služeb.”

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry