Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Havířov může očkovat až 4 tisíce lidí týdně
  • Lidé se mohou nechat otestovat před nákupním centrem
  • Knihovna uspořádala pátrací hru Najdi mě

Havířov může očkovat až 4 tisíce lidí týdně

Lidé z Havířova a okolí už se nemusí registrovat k očkování do Ostravy. V podstatě okamžitě dostanou termín do velkokapacitního centra v hale Slavii. Nemocnice nyní bude dostávat několik tisíc dávek vakcín týdně.

Velkokapacitní očkovací centrum v Havířově bude konečně plnit svůj účel. Až doposud největší množství vakcín v kraji putovalo do Ostravy. Nyní dochází k vyrovnání mezi okresy. Nemocnice bude schopná vyočkovat až 4 tisíce dávek týdně.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: "Dnes se tady přijde očkovat bezmála 900 lidí a jsme připravení v podstatě v těch skupinách tak, jak je strategie prioritizuje, tak očkovat všechny zájemce, kteří doteď museli jezdit do Ostravy. Já bych chtěl vyzvat Havířováky, aby se registrovali v systému a už si nevybírali ostravské očkovací místa. V tuto chvíli, když se dneska zaregistrují, tak během dneška přijdou dva piny včetně toho termínového a hned se během hodin, dnů dostanou k očkování.”

Nemocnice je na velký počet zájemců připravená.

Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči NsP Havířov: “Museli jsme navýšit personál a jsme připravení zajistit pět, šest i osm týmů, které budou očkovat. Máme velice dobré zázemí v našich lidech, ale i v okolí praktických lékařů a sester.”

anketa: "Hrozně rychle to tady jde. V úterý minulý týden mě dcera přihlásila a dneska už jsem tady. A už i na 20. května mám druhý termín.”

anketa: "Už to dávno mělo být, konečně se pohly ledy.”

anketa: "Přesně to vyjádřil Rychecký, předseda Ústavního soudu a řekl, že to jsou hlupáci a já to říkám taky a divím se, že 40% lidí nechce jít k očkování.”

I nadále platí, že přednost mají lidé 80+,70+, učitelé, sociální pracovníci a chroničtí pacienti.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: "Tam bez ohledu na věk v případě, že jim jejich specialista dá ten unikátní kód a jsou v péči u diabetologa, kardiologa. Na stránkách ministerstva, nemocnice jsou vyjmenovány všechny ty skupiny, tak je vyzývám, aby se nechali co nejrychleji očkovat, protože ty průběhy zejména u mladých lidí, kteří ty rizikové faktory mají, sledujeme dnes a denně v nemocnici. Vůbec to není sranda, ta čísla neklesají. Dokonce na JIP a ARO nám ty mladší ročníky stagnují, nebo v posledních dnech mírně rostou."

Nemocnice by uvítala, kdyby ministerstvo co nejdříve vpustilo do systému očkování i lidi 60+.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: “Já mám informace pouze od krajského koordinátora, ten komunikuje s tím hlavním, který byl včera vyměněn spolu s ministrem, takže uvidíme, jaká bude jejich strategie. Já pokud tuto reportáž uvidí, chci na ně apelovat, aby ty skupiny uvolnily co nejdříve a opravdu se k tomu nepřistupovalo plošně, ale podle toho zájmu v jednotlivých regionech.”

---

Lidé se mohou nechat otestovat před nákupním centrem

Parkoviště před velkým obchodním domem je místo, kde se během dne vystřídají stovky lidí. Před jedním takovým v Havířově umístil Český červený kříž testovací místo. A zájem je velký.

Barbora Čempelová, vyškolená dobrovolnice ČČK: "Mohou se nechat otestovat všichni lidé, kteří byli testování dříve než před třemi dny. To znamená jednou za tři dny, je to pro všechny zdarma, kdo mají pojištění. A ještě je tam jedna výjimka pokud jste 90 dní od prodělání covidu, tak tam to testování není nutné. Ten zájem se postupně zvyšuje, protože lidé zjišťují, že se tady mohou nechat otestovat. Jsou to lidé, kteří chtějí jít třeba navštívit příbuzné staré rodiče, nebo do senior domů. Musím říct, že jsem až překvapená, jak jsou lidé zodpovědní a přicházejí, aby nepřenesli nákazu někam dále."

anketa: "Já se na to dívám velice pozitivně, protože jsem s tím měl potíže, jelikož sem tam musím vycestovat z republiky a tady ta možnost nám otevírá situaci, kdy se můžeme přijít otestovat jak potřebujeme. A můžeme dělat profesně to, abychom se také uživili. Víme, že jsme zdraví a můžeme se setkávat s lidmi za stanovených opatření, která se tady dělají.”

Proč jste přišla?

anketa: "Protože tady pracuji a musíme se chodit testovat a myslím, že je to super věc a člověk alespoň ví, na čem je a neohrozí další lidi.”

anketa: “Potřebujeme jet za hranice na nákupy a tak jsme toho využily. Mezi tím jsme si zašly nakoupit.”

Testovací stanoviště bude zřejmě před obchodním domem několik měsíců a možná až do konce roku.

---

Knihovna uspořádala pátrací hru Najdi mě

Získat zajímavou knížku a ještě u toho zažít dobrodružství se ukázalo velkým lákadlem. Právě hru Najdi mě se rozhodla uspořádat Městská knihovna v Havířově.

Vždy dvakrát v týdnu vyrazí knihovnice do terénu a ukryjí někde knížku. Novou pátrací hru Najdi mě zorganizovaly pracovnice K-klubu.

Kateřina Bálintová, vedoucí K-klubu městské knihovny: "Nápad vznikl ve spolupráci se zlínskými knihomily, my jsme si od nich mohly vypůjčit jejich nápad a ten jsme si upravili. Jde o soutěž, kdy lidé pátrají po knihách. Dalo by se říct, že to je na stejný způsob, jako pátrání po keškách. Oni dostanou indicie, GPS souřadnice a podle toho hledají ukrytou knížku."

Co se stane, když knížku naleznou? Zůstane jim? 

Kateřina Bálintová, vedoucí K-klubu městské knihovny: “Přesně tak, knížka je jejich, ta jim zůstane, ale když si ji nechají, tak se musí řídit podle jednoduchých pravidel, která jsou i na knížce napsána. Jsou tam instrukce, že se musí zapojit přes Instagram, nebo Facebook městské knihovny. Na druhou stranu nemusí používat ani sociální sítě. Když najdou knížku, mohou nám poslat fotku i přes email.”

Karla Petrová, knihovnice: “Podle těch GPS souřadnic se knížka lehce najde, ale máme tam vždy i indicii a ta přiblíží to místo, kde je knížka ukrytá.”

Co když knížku někdo najde a neohlásí vám to?

Karla Petrová, knihovnice: “Pokud zmizí a nedají nám vědět, ale dají nám vědět jiní, kteří knížku hledají a není už tam ta knížka, tak dáme ještě šanci a dáme tam novou knížku.”

Kateřina Bálintová, vedoucí K-klubu městské knihovny: "Překvapilo nás, že zájem je opravdu veliký, lidé nám píší a jsou z toho nadšení. Rozhodli jsme se, že až ukončíme toto kolo, kdy lidé pátrají po knihách pro dospělé, tak v letních měsících uspořádáme podobnou soutěž a budou se hledat knížky pro děti a mládež.”

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry