Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Žáci na ZŠ v Havířově se učí pomocí virtuální reality
  • Městská policie v Havířově má novou laserovou střelnici
  • Primátor Havířova se setkal s ministryni Klárou Dostálovou
  • Navštivte unikátní výstavu obrazů malířky Very Siffner

Žáci na ZŠ v Havířově se učí pomocí virtuální reality

Základní škola M. Pujmanové je první ve městě, kde se děti učí pomocí virtuální reality, a to různé předměty. Žáci se touto moderní technologií mohou vzdělávat na prvním i druhém stupni.

Tito žáci z osmé třídy na Základní škole Marie Pujmanové v Havířově se mohou detailně podívat v rámci přírodopisu na to, jak vypadají orgány v těle. V zeměpise se pak mohou reálně ocitnout na jakémkoliv místě na světě. Škola je první ve městě, která využívá k výuce virtuální realitu.

Martin Irein, ředitel ZŠ M. Pujmanové Havířov: “Já jsme původně viděl tu myšlenku u žáků druhého stupně, ale nakonec to vyzkoušíme i u těch mladších, protože si myslím, že je to vhodné pro jakékoliv dítě. A ty předměty, dá se říct, že napříč celým spektrem. Připravují se chemické pokusy, fyzikální pokusy, stroje, jak fungují, v chemii atomy.”

anketa: “Je to dobré v tom, že si to mohu osahat a podívat se na to i zblízka. Zvětšit si to, zmenšit. Je to lepší, než normální výuka.”

anketa: “Zeměpis tam je zajímavý, podívat se třeba na nějaká místa, pláže.”

Pořízení moderní technologie vyšlo na třičtvrtě milionů korun. Město má v plánu virtuální realitu postupně rozšířit i do dalších škol.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “My opravdu chceme jít cestou moderních technologií a chceme, aby naše školy držely krok nejen s naším regionem, ale i s celou republikou, celou EU a celým světem a jestliže další generace má být motorem pro tuto zemi, tak do ní potřebujeme investovat.”

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “V březnu prostřednictvím pana ředitele se to nakoupilo, děti do školy nechodily, takže se to všechno odložilo a já jsem ráda, že teď, sice v závěru školního roku, to mohou děti vyzkoušet. Trochu se s tím sžít, aby od září a doufám, že už nastane běžná normální výuka, aby to tady bylo pěkně využíváno.”

Technologii pro školy vyvinula česká firma. Prozatím virtuální realitu využívá v kraji několik škol. Další už ale s firmou o pořízení jednají.

Andrej Braguca, spolumajitel Virtual Lab: “Ze stran učitelů je poměrně velký zájem, protože i je to baví, je to pro ně něco nového. Ze stran ředitelů ti mají strach právě třeba o financování, ale to se často vyřeší právě přes projekty, protože i z velkého pohledu z evropských fondů, nebo z českých státních fondů, hodně jde do této sféry financování. Takže i tato strana je vyřešena. Teď už je to jen o té ochotě, se naučit něco nového.”

---

Městská policie v Havířově má novou laserovou střelnici

Městská policie v Havířově si díky přeshraničnímu projektu pořídila novou laserovou střelnici. Během výcviku se zaměří zejména na odbourávání chyb, či zlozvyků, které někdy strážníci při střelbě mají.

Naučit se správně a hlavně bezpečně používat zbraň vyžaduje hodiny tréninku. Povinným výcvikem prochází i strážnici. V Havířově nyní mohou trénovat na laserové střelnici, což má značné výhody.

Lumír Braš, vedoucí pro výcvik a školení MP Havířov: “Jiné to je v tom, že v reálné střelbě vám ta zbraň tzv. kope. Tohle tu není, ale zase můžete se zaměřit na ty chyby, které dělají při té ostré střelbě. To znamená strhávání, ten základní postoj, dobré držení zbraně. Všechny tyhle věci můžeme učit a ty náklady jsou minimální, protože dneska náboje jsou drahé a i ekologicky je to v pořádku.”

Trenažér může simulovat různé situace.

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: “V rámci těch možností je tam fůra různých disciplín. Od základního nácviku, to znamená strážník si může všechny základní nácviky až po daný výstřel nacvičit dopředu, bez toho, že by musel střílet ostrou střelbou. To znamená ekonomicky nám to pomůže. Vidíme tam, jestli manipuluje dobře s tou zbraní, nebo má nějaké zlozvyky a potom na té střelnici už ten strážník realizuje přímou střelbu střelivem, které navíc dneska se hodně hovoří v rámci EU o ochraně před olovem, tak i tady ušetříme životní prostředí. Tam jsou možnosti opravdu od klasické mířené střelby až po situaci, která se natočí v terénu, kdy vlastně ti figuranti reagují. Jeden je rukojmí, jeden je pachatel, který vytáhne zbraň a ten strážním musí v daném časovém limitu střelit, jinak je zastřelen.”

Laserovou střelnici si mohli vyzkoušet i kolegové z Karviné a polského města Jastrzębie-Zdrój, kteří se v Havířově potkali díky společnému projektu.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: “Říkáme na to, že bychom měli více trénovat, ale jinak samozřejmě ve smyslu výcviku ve střelbě je to určitě výborný pomocník.”

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: “V rámci tohoto projektu každé město zpracovalo určitou část toho projektu. Kolegové z Jastrzebia pořizovaly minikamery, kolegové z Karviné fotopasti a my jsme si pořídili laserovou střelnici. Po mnoha letech, kdy jsme se snažili si sáhnout na ty peníze, se nám to podařilo.”

---

Primátor Havířova se setkal s ministryni Klárou Dostálovou

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová zavítala do Moravskoslezského kraje a zajímala se o bytovou politiku. V Havířově se také setkala s primátorem města.

Ministryně Klára Dostálová se setkala s primátorem na náměstí TGM na Šumbarku, kam ji pozval vlastník tamních bytových domů. Během krátkého setkání primátor ministryni informoval o realizovaných investicích.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Ty projekty stavební i investiční jsou významné a jde vidět, že i paní ministryni zajímá, co se děje v konečném důsledku s dotačními projekty, penězi. Jestli dopadnou dobře, nedopadnou dobře. Máme zrekonstruované školy, školky, chodníky, cesty. Ta spleť investic, které jsou ze strany města realizovány i díky ministerstev, je opravdu široká.”

V celé ČR se hovoří o rozvoji bydlení. Je to problém i Havířova? Budete se snažit budovat nové byty, nebo Havířov ten problém nemá?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “V Havířově co do počtu bytů, jakoby toho finanálního čísla, problém není. Těch bytů je dost. Problém je s tím, že některé ty byty nejsou v dostatečně kvalitním stavu a v minulosti i na tom městském majetku došlo k velmi výraznému podfinancování. My se samozřejmě snažíme do toho bytového fondu intenzivně investovat. Dneska celkový objem investic rozpočtovaný v rámci města se blíží k půl miliardě korun, to tady nikdy nebylo. Je to vidět, ale v tak krátkém čase neuděláme všechno. A my opravdu do bytového fondu a rekonstrukcí, zateplování investujeme obrovské prostředky a je to správně, protože občané to chtějí, občané si to zaslouží. A ta kvalita těch služeb, je prostě strašně důležitá.”

---

Navštivte unikátní výstavu obrazů malířky Very Siffner

Galerie v Havířově opět ožívají. V kulturním domě Leoše Janáčka jako první po rozvolnění vystavuje své obrazy malířka Vera Siffner, které opravdu stojí za shlédnutí.

V galerii Viléma Wünscheho je k vidění jedinečná výstava 57 obrazů od světoznámé autorky Very Siffner, která částečně žije v Kanadě a částečně v České republice. Každý, kdo výstavu navštíví, se může na chvíli ocitnout v harmonii s přírodou. Malířku v roce 2003 inspirovala překrásná zahrada, díky které naprosto změnila svůj styl tvorby. Zahradu zachytila na svých prvních třech obrazech. Další už vznikaly v ateliérech.

Vera Siffner, autorka obrazů: “Já bych chtěla přinášet pozitivitu a krásu. A když se já na to dívám a zdá se mi to krásné, tak si myslím, že někdo, nebo hodně lidí se najde, kteří to budou vidět také tak krásné. Na tady tomhle, každý kdo ho vidí, řekne, já se cítím, že tam mohu vejít do toho průhledu toho lesa. Toto je nejlepší ukázka té techniky, která spočívá v tom, že je tam mnoho vrstev, ale jemné, žádné hrubé barvy. Všechno je uhlazené, jak to dělali staří mistři, které obdivuji. A je to taková renesanční technika. V romantismu to bylo používáno takhle, že všechno bylo hladké, ale hluboké.”

Paní Vera maluje také na hedvábí, což je nesmírně unikátní a náročná technika.

Vera Siffner, autorka obrazů: “Když jsem to poprvé vystavila tak výtvarník, umělec Bém řekl, tak teď si došla k vrcholu a co teď budeš dělat? A skutečně. Co jsem tady udělala, už nejde dál. Jako můžu v tom pokračovat, ale vylepšit už to nejde. Hedvábí je zajímavé tím, že ta malba není na něm. Ona je v těch vláknech. To jsou duté trubičky a ta barva vsákne dovnitř, potom se to paří ve vysoké teplotě a znovu maluje a znovu paří a znovu maluje, až je to hotovo. Když dáte štětec s barvou na hedvábí, tak se rozplyne po celém. Tady jsou hranice. Jsou dvě věci, které jsou zajímavé. Některé jsou ohraničeny a některé, ty nádherné fleky. Jinak se to nedá udělat než na hedvábí.”

Výstava v KD L. Janáčka potrvá do 30. června a mohou ji navštívit celé rodiny. Pro děti je vytvořen interaktivní koutek, ve kterém si mohou sestavit svůj obraz.

---Mohlo by Vás také zajímat