Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Primář dětského odd. v Havířově získal prestižní ocenění
  • Zájem o třetí dávku v Domově seniorů v Havířově roste
  • V Havířově ovládlo volby ANO, zvítězila ale koalice SPOLU

Primář dětského odd. v Havířově získal prestižní ocenění

Primář dětského oddělení havířovské nemocnice Hynek Canibal se stal vítězem 13. ročníku celonárodní ankety v kategorii lékař lůžkového zařízení. Z prestižního úspěchu má radost celé oddělení i vedení nemocnice.

Vstřícný a pozitivní vztah k malým pacientům i jejich rodičům stojí za úspěchem dětského oddělení v havířovské nemocnici. V celostátní anketě, kde bylo nominováno na 600 lékařů, získal primář Hynek Canibal první místo v kategorii lékař lůžkového zařízení.

Hynek Canibal, oceněný primář dětského oddělení: “Je třeba říct, že to není moje ocenění, já to beru jako ocenění celého týmu, všech lidí, kteří mi pomohli za ty tři roky, co jsme s Ivou Mikulenovou nastoupili. To, co jsme změnili, je spolupráce s rodiči a nastavení, my tomu říkáme Family centered care. To je něco, na co jsme pyšní a věříme, že jsme průkopníci v republice. Chceme, aby se rodič, který doprovází své nemocné dítě do nemocnice, se stal naším partnerem, byl rovnocenným partnerem a ty vztahy byly takové, že ho potřebujeme v té nemocnici. V tom si myslím, že jsme takový unikát a je to asi důsledek, proč ta cena zůstala u nás.”

Vy se také snažíte o specifický přístup k malým pacientům. Je už to tak, že děti jsou v nemocnici klidné, nepláčou?

Hynek Canibal, oceněný primář dětského oddělení: “Naše oddělení už jsou asi klidnější. Už to začíná na novorozencích, kde jsou děti v kontaktu kůži na kůži s maminkami a jsou klidnější. To oddělení už není takové uplakané, kdy ty děti leží v postýlkách a až začnou plakat, tak ty maminky si je vezmou k sobě. Tím, že jsou pořád spolu, tak ten pláč tam nejde tolik slyšet. Děti jsou spokojené. Tohle je napříč celým dětským, včetně JIP. Máme ty naše pacienty malé i větší vždy s rodiči a myslíme si, že je to takové klidnější pro ně.”

Citlivý přístup ocenila i paní Romana Zuková, která mohla se svým synem s autismem až na operační sál.

Romana Zuková, rodič: “Bylo úžasné, že sestřička ještě před operačním sálem mi nabídla, že mohu jít s ním a přímo ho uspat. Pan anesteziolog mi dal masku. Já jsem mu masku podržela přímo na puse, odpočítala jsem ho a on byl neuvěřitelně klidný a projevilo se to i na tom probuzení na JIP, kde jsem také okamžitě byla s ním.”

Ocenění si váží celá nemocnice.

Ivona Mikulenková, vrchní sestra dětského oddělení: “Pro nás, jako pro oddělení, je to ocenění nesmírně důležité. My jsme právem pyšní na pana primáře, který si to ocenění zaslouží. Byla to anketa o lékaře roku 2020, kde hlasovali pouze pacienti. Pro nás je to stěžejní z hlediska naší vize.”

Přání dětského oddělení je, aby rodiče s dětmi mohli být při zákrocích na všech odděleních, a aby si tento přístup osvojily nemocnice napříč Českou republikou.

---

Zájem o třetí dávku v Domově seniorů v Havířově roste

Díky osvětě ze strany personálu, ale i dobré spolupráci s opatrovníky, bude mít v Havířově o třetí dávku vakcíny proti covidu značná část seniorů. V domově začalo očkování také proti chřipce.

Z počátku to bylo velmi opatrné, konzervativní až negativní. Tak hodnotí přístup k třetí dávce očkování proti covidu ředitel Domova seniorů v Havířově. S postupem času, vysvětlováním, ale i nárůstem nemocných v regionu, se situace obrátila. A to i u přístupu opatrovníků, klientů a zaměstnanců.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Středisko Helios má 86 kapacitu a 60 vyjádřilo souhlas. Na Luně je ta kapacita 184 a prozatím máme souhlas zhruba 105 lidí. Tam je třeba zvážit i tu skutečnost, že ne všichni byli v únoru očkování dvěmi dávkami, ale že někteří z důvodu prodělání covidu, jiné nemoci, byli očkování podstatně později. Třeba v dubnu, květnu. Samozřejmě i naši zdravotníci a přímá péče mají zájem o očkování, ale tam je to zase dost provázané s tím, že mnozí prodělali covid a byli později očkování. Tam to spíš bude probíhat v delším časovém úseku, než v tom listopadu.”

91letá paní Anna se příliš dlouho nerozhodovala.

Anna Cichá, klientka Domova seniorů Havířov: “Nechám se očkovat, protože se bojím té nemoci a prostě nechci být omezována. Ještě jsem trochu pohyblivá, děcka mě ještě sem tam někam vyvedou, máme velkou rodinu.”

V současné době probíhá v domově očkování proti klasické chřipce, kde je ze strany klientů téměř stoprocentní zájem. Proti covidu může domov začít s vakcinací nejdříve po čtrnácti dnech.

---

V Havířově ovládlo volby ANO, zvítězila ale koalice SPOLU

V letošním roce přišlo k parlamentním volbám v Havířově 55% voličů, což je více než před čtyřmi lety. Nejvíce hlasů dali lidé hnutí ANO. V celorepublikovém měřítku ale zvítězila koalice Spolu. Co na výsledky voleb říkají obyvatelé Havířova?

Letošní parlamentní volby ukázaly mnohé. A bez ohledu na výsledek zejména to, že lidem není osud České republiky lhostejný. Už v průběhu sčítání hlasů bylo zřejmé, že letošní účast bude velká. To očekával i primátor Havířova, který se svými krajskými kolegy sledoval výsledky v poslanecké kanceláři.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova, poslanec: “Já si myslím, že ta volební účast, můj odhad byl někde kolem 65%. Předchozí volby byly těsně nad 60%. Takže, když bude ta volební účast růst i do budoucna, já za to budu jen rád.”

V Moravskoslezském kraji se číslo zastavilo lehce nad 60% a čistě v Havířově hodilo svůj platný hlas téměř 55% voličů.

Nakonec bude v poslanecké sněmovně kraj zastupovat 10 poslanců za hnutí ANO, šest za koalici Spolu, tři mandáty získala za kraji Svoboda a přímá demokracie, stejně tak jako koalice Piráti a Starostové. Všechny tři mandáty získali kandidáti za STAN.

Přesto, že v kraji ovládlo volby hnutí ANO, na celostátní úrovni jej přeskočila koalice Spolu. A jak jsou lidé s výsledky spokojeni?

anketa: “Účast byla prvotřídní, ale ty koalice mi vadí, protože to nemá žádný smysl a je to podvod na voliče. Není to dobré a ještě prezident je nemocný, hrom ví, jak to bude.”

anketa: “Já myslím, že to půjde jen k lepšímu, uvidíme, jak to bude. Oni hodně naslibovali, jestli to vůbec dodrží, jak ta zaměstnanost, péče o rodinu, v sociálních službách, zdravotní sestry, takže se uvidí, jak to bude. Doufám, že to bude dobré i pro mladé rodiny s dětmi a pro ty, co jsou na tom finančně slabší.”

anketa: “Jsem trochu zklamaný, protože byl trochu udělán na voliče podvod tady s tou trojkoalicí, že proti babišovsky vystoupilo pět stran. Já osobně jsem volil jednu z těch čtyř stran. Akorát teď bude těžší to povolební vyjednávání, jak se mezi sebou domluví, ale už teď jsou náznaky, že se hádají.”

anketa: “Já si myslím, že to je dobré. Sice byly jiné představy, ale nic jiného nezbývá, než co si lidi zvolili. Já myslím, že to je v pořádku. Určitě jsem chtěl změnu, protože celkově je hodně korupce a takových věcí, které se neřešily."

anketa: “Nejsem spokojená, protože jsem chtěla pana Babiše. Zas budeme na nule. Vracíme se zpátky. Na ty chudé lidi se nemyslí. Je to spíš pro ty bohaté.”

anketa: “Změnu jsem nechtěl. Jak to dopadlo, tak to dopadlo. Necháme to tak, uvidíme, co udělají. Koalice Spolu atd. Důvěru budu mít až potom. Sto dní necháme, jak se říká a pak uvidíme tu důvěru. Sto dní klidu.”

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry