Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • S prvním testováním pomáhali dětem ve školách i rodiče
  • Rozhovor s náměstkyní primátora na téma testování

S prvním testováním pomáhali dětem ve školách i rodiče

Den s velkým D pro školy nastal. Děti prvního stupně se mohou opět učit prezenčně, podmínkou je ale negativní test. Zejména rodiče malých dětí měli obavy, zda samotestování jejich ratolesti zvládnou, a tak někteří raději vyrazili napoprvé do školy s nimi.

V Základní škole F. Hrubína v Havířově na to vyčlenili část chodby.

anketa: “Já jsem přišla s dcerou z důvodu obavy, protože jsme nevěděli, co přesně je čeká, jak ten test bude probíhat. Malá se trochu bála jít do školy po tak dlouhé době, tak jsme nevěděli, co je čeká.”

Jak jste to zvládli to testování?

anketa: “Úplně v pohodě, je to zkraje nosu. Děti se nemusí vůbec bát. Je to otázka chvilky.”

anketa: “Bylo to dobré, já jsem se nebála.”

Příště už se budeš testovat bez maminky?

anketa: “Nevím.”

anketa: “My jsme byli na PCR testu v nemocnici a Ondrášek to strašně špatně snášel, protože mu strkali až dozadu tu vatičku a tak jsem se bál, jestli tady nebude dělat trochu scénu. Tak jsme pro jistotu přišli spolu. Ale zvládl to krásně, je šikovný.”

anketa: “Vůbec to nebolelo, spíše to lechtalo.”

Na tuto školu přišlo nakonec s dětmi patnáct rodičů.

Tomáš Ptáček, ředitel ZŠ F. Hrubína Havířov: “Podle doporučení MŠMT tak umožníme rodičům žáků prvních až třetích tříd, aby u toho testování byli pokaždé, pokud o to projeví zájem.”

Samotestování ve třídách dopadlo dobře, děti premiéru zvládly.

Monika Slívová, učitelka ZŠ F. Hrubína Havířov: “Největší obavy jsem měla z toho, aby si děti neublížily, aby si nedávaly tu tyčinku daleko do nosu. Potom jsem se také bála toho, jak to bude pokračovat, jestli to všichni zvládneme a myslím si, že jsem byla více nervózní než ty děti. Myslím, že to zvládly výborně.”

anketa: “Paní učitelka nám poslala video a měli jsme se podívat, jak se testuje. Šimralo to hodně, ale jinak dobré.”

anketa: “Já jsem se bála, že to bude bolet a že mi budou téct slzy, ale nakonec to spíše šimralo.”

Co ti říkali rodiče než jsi šla do školy?

anketa: “Že si to mám dělat opatrně, ať se nepíchnu.”

anketa: “Pro mě bylo nejlepší, že mi vyšel negativní test, protože kdybychom zase trčeli na distanční výuce, to by bylo pro každého hrůza hrůzoucí.”

Všechny školy se shodují, že poslední dny příprav byly náročné.

Tomáš Ptáček, ředitel ZŠ F. Hrubína Havířov: “První náročnou zkouškou bylo pozdní dodání materiálů ministerstva. Neříkám testy, ale těch podkladů, jak postupovat, abychom se vyznali v těch různých výjimkách. Když vám to přijde ve středu odpoledne, začnete to studovat, během čtvrtka to začnete chystat, aby to v pátek šlo k rodičům a ještě s těmi rodiči komunikovat, protože na to čekali, že to prostě přijde.”

Učitelé museli ukázat také lidovou tvořivost.

Tomáš Ptáček, ředitel ZŠ F. Hrubína Havířov: “Přišlo dvacet těch testovacích sad, ale k nim přišla krabička jen pro deset zkumavek. To byl první problém. Další problém, že tam je v pokynech jeden a půl metrů dodržovat rozestupy a má jednu krabičku pro těch deset zkumavek, to bylo nereálné. Takže jsme si to vyřešili tím, že jsme si vytvořili stojánky z dřevěného hranolu, kdy každé dítě mělo svůj. My jsme školství, takže my si s tím poradíme, protože školy a učitelé jsou v tomto zdatní a samozřejmě musíme poděkovat i rodičům, kteří věří, že děti to s námi zvládnou a úplně tady zbytečně nechodí, aby viděli, že to probíhá v pořádku. Takže velký dík patří rodičům i kantorům.”

Ze zhruba sto žáků nakonec s testováním nedalo souhlas deset procent rodičů. Těmto dětem bude připravován učební materiál na doma.

---

Rozhovor s náměstkyní primátora na téma testování

Zvládnout logisticky návrat dětí prvního stupně musely všechny školy. Přípravy byly náročné nejen pro učitelé, ale také pro rodiče, kteří měli mnoho otázek. Jak dopadl první den s antigenním testováním, ale také kolik dětí nakonec zůstalo doma, objasní náměstkyně primátora Jana Feberová.

Paní náměstkyně, základní školy mají za sebou první den antigenního testování. Jak to dopadlo na všech školách, s jakými problémy se třeba potýkaly?

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Já si myslím, že naši ředitelé základních i mateřských škol byli dobře připravení na testování. Já jsem na některých ZŠ i MŠ byla. Trochu měli obavy z rodičů, kteří už vysílali signály, že se jim nelíbí testování žáků, ale nakonec se to všechno ukočírovalo. Na základních školách ze zhruba 1450 žáků, kteří byli testováni, rodiče nepřivedli 162 žáků. To je zhruba tak 11%. Myslím si, že to dopadlo dobře. Měli jsme trochu obavy. Na jedné základní škole v Prostřední Suché musela být přivolána hlídka. Trochu tam aktivistky matky vytvářely takové nezdravé prostředí, ale uklidnilo se to a nakonec to dopadlo dobře.”

Jaká byla pozitivita testů?

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Na všech školách a školkách byly děti negativní až na jedno dítě. Na ZŠ Zelené bylo pozitivní. Tak to bohužel muselo jít domů s rodiči.”

Mnoho rodičů, ale nejen rodičů, ale i učitelů těmto antigenním testům nevěří. Mají rodiče možnost si donést svůj test, který je kvalitnější, ověřený?

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Zaznamenali jsme na pár školkách i školách, že přivedli dítě už otestované a dokonce pár případů máme, že děti měly s sebou své testy, které jsou oficiálně schváleny a mohly se testovat jiným způsobem, než má škola nebo školka k dispozici.”

Vypadá to, že antigenní testování bude žáky a rodiče doprovázet až do konce školního roku. Co by jste všem vzkázala?

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Já bych vzkázala všem, aby to vydrželi, protože učitelé chtějí mít děti ve škole a školce, ony děti to samy potřebují a vyžadují. Já si myslím, že takové to nejhorší máme za sebou, ten včerejšek a tak jako my se tady testujeme, bohužel děti chudáci musí dvakrát týdně, ale já si myslím, že oni to všichni zvládnou.”

---Mohlo by Vás také zajímat