Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Havířov vyřešil problémovou křižovatku elipsoidem
  • Na ZŠ Školní v Havířově už chodí přes 40 dětí z Ukrajiny
  • Mladí havířovští boxeři opět uspěli na mistrovství ČR

Havířov vyřešil problémovou křižovatku elipsoidem

Řidiči v Havířově se konečně dočkali. Město ve středu ráno nainstalovalo plastové city-bloky v křižovatce v Prostřední Suché. Kruhový objezd je navržený tak, aby se na něj vešly i autobusy, či nákladní automobily.

Takto jednoduše šla nakonec vyřešit situace s problémovou křižovatkou v Havířově v Prostřední Suché, kde se tvořily velké zácpy a kde docházelo také k častým dopravním nehodám. Postavit kruhový objezd trvalo pracovníkům Technických služeb jen pár minut. Řidiči to hned ocenili.

anketa: “Určitě, protože byla strašně nepřehledná ta křižovatka. Když tady nejsou semafory, tak to bude přehlednější.”

anketa: “Bude lepší výjezd odtud. Tady se vždy dlouho stálo z této strany. Věřím, že to bude fungovat, každý kruháč funguje.”

Původně se zvažovala výstavba klasického kruhového objezdu. Což by bylo ale technicky náročné a hlavně finančně. Místo desítek milionů, město za tuto variantu zaplatí zhruba půl milionů korun.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Nejtěžší na celé variantě situace výběru bylo, nakreslit tvar tak, aby se všechna vozidla, která na něho najíždějí vyhla. Řešili jsme autobusy, řešili jsme tady Volvo, které je poblíž tak, aby i velké nákladní automobily byly schopny tento kruhový objezd používat. Takže opravdu poměr, cena, výkon bych řekl, že v tomto případě je velmi dobý a hlavně jsem rád, že nám to řeší tady problematickou situaci. Často vznikaly kolony, ale hlavně nebezpečné dopravní situace.”

Pracovníci museli v následujících dnech ještě vyznačit nové dopravní značení tak, aby řidiči najížděli na kruhový objezd správně a bezpečně. Podobný kruhový objezd je už i u vlakového nádraží.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Celkově zkoumáme ta naše jednotlivá místa krizová a hledáme řešení. Například na ulici Pujmanová na křižovatce tam zvažujeme, jestli je prostor a možnost tam takový kruhový objezd vložit, nebo by tam mohla být světelná křižovatka. Ještě je to ve fázi přípravy.”

---

Na ZŠ Školní v Havířově už chodí přes 40 dětí z Ukrajiny

Základní škola Školní v Havířově dlouhou dobu bojovala s nízkým počtem dětí. Nyní má kapacitu tří set žáků skoro plnou a to i díky dětem z Ukrajiny.

Základní škola Školní v Havířově se výzev nebojí. Veškerou volnou kapacitu nabídla dětem z Ukrajiny. Nyní jich tam chodí už 44. Škola, byť má nárok na adaptačního koordinátora, se rozhodla, že začlenění zvládne sama. Prioritou je, aby děti zvládly výuku v češtině.

Martin Svoboda, ředitel ZŠ Školní Havířov: “Nechtěli jsme vytvářet skupinky ukrajinských dětí. Našim cílem je, je plně začlenit. .Máme třeba texty, když učíme v té češtině, tak jim je nakopírujeme do ukrajinštiny, aby žáci pochopili tu danou látku a teprve potom si ji zapisují česky do sešitu. Tím se učí češtinu a mohou potom lépe i pracovat s učitelem. Děti pochopily, že to té školy mají chodit a chodí a musím říct, že ta docházka jejich je velice dobrá. Jsou tam děti, které se chtějí učit česky, chtějí se učit obecně, mají zájem o tu výuku. Ale pak se najdou i ty děti, které to berou tak nějak násilím, že tady jsou, moc se jim do té češtiny nechce a je dost složité je motivovat k té výuce. Ale snažíme se tak, aby každé dítě mohlo být na konci školního roku ohodnoceno.”

Kolja, žák: “Já jsem se naučil nová slova ve škole. Jak se jmenuješ? Jmenuji se Kolja. Džus, ahoj, třída. Mě se baví učit.”

Míša, žák: “Rozumím česky, je to podobné naší řeči, jsou to podobná slova.”


Na jaké úrovni jsou ty děti?

Martin Svoboda, ředitel ZŠ Školní Havířov: “Obecně můžeme říct, že jsou na vyšší úrovni, než u dětí našich, alespoň z toho počátku. Ale je tam ten řečový rozdíl a tím se to trochu vyrovnává. Takže oni už se vyrovnávají těm našim dětem, ale myslím si, že to ukrajinské školství nebylo špatné.”

V současné době chodí to havířovských škol 214 ukrajinských dětí.

---

Mladí havířovští boxeři opět uspěli na mistrovství ČR

Havířovští boxeři opět ukázali, že patří mezi ty nejlepší. Tentokrát si dovezli cenné kovy z mistrovství České republiky v kategorii kadetů. Pro některé to byly úplně první velké závody.

Boxeři pod vedením Jaroslava Kubíčka už dosáhli mnohých úspěchů. Nyní se měsíce tvrdé dřiny vyplatily i mladým sportovcům, kteří se zúčastnili mistrovství ČR kadetů. Denis Porubský získal zlato.

Denis Porubský, boxer: "V semifinále jsem vyhrál na body 3:0, dal jsem soupeře na body technicky. Ve finále jsem to ukončil v prvním kole KO. Jaké jsou tvé sny do budoucna? Jasně, že olympiáda. Teď bych se chtěl umístit na ME, protože jsem se nominoval už potřetí.”

Zatímco Denis má už se zápasy v ringu bohaté zkušenosti, pro jeho dva kamarády to byla premiéra.

Vojtěch Jány, boxer: “Teď jsem kadet, příští rok budu junior. Takže bych chtěl jet zase na MČR a tentokrát vyhrát první místo. To je můj život, by se dalo říct. Já to dělám už od malička. Já jsem chodil na judo, karate do Havířova, ale nikdy mne to nenaplňovalo úplně.”

Samuel Mirga, boxer: “Měl jsem více boxovat, měl jsem trému. Byla to moje premiéra a boxoval jsem s Ukrajincem a bylo to dobré.”

Náměstkyně primátora přišla sportovcům blahopřát přímo na jejich trénink.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Mají pořád úspěchy. Je to tím trenérem a je to obdivuhodné, protože oni jsou v takovém pubertálním věku a někdy by se jim ani nechtělo trénovat, ale jdou za tím trenérem, protože to je pro ně osobnost a mají výsledky a to je fajn, protože co se týče zápasů, nebo nominací na ME, MS, tak vždy přivezou medaili a to je moc pěkné.”

Jaroslav Kubíček, trenér: Je to super, ale jsou to nováčci, takže se musíme na to dívat, že ty úspěchy postupem času přijdou. A ti zkušení boxeři Denis Porubský, David Polák a další jsou už samozřejmě někde jinde a tam se očekává, že donesou zlaté medaile. Už jsou trojnásobní mistři republiky. Denis Porubský, David Polák trojnásobný vicemistr Evropy, dokonce trojnásobný mistr republiky a několikanásobný vítěz mezinárodních turnajů. Takže postupem času, když nám ty děti přijdou do tělocvičny, tak já myslím, že správný trenér půl roku, rok a jsou v ringu a očekáváme další medaile.”

---Mohlo by Vás také zajímat