Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Pěstouni, kteří si vzali dítě z domova, přijdou o peníze
  • Policie hledá svědky loupežného přepadení
  • Rozhovor s tajemníkem úřadu k novým opatřením

Pěstouni, kteří si vzali dítě z domova, přijdou o peníze

Od 1. ledna se mění zákon při vyplácení dávek pro pěstouny. Ti, kteří jsou v příbuzenském vztahu s dítětem, budou dostávat nižší odměnu. Dotkne se to však i pěstounů, kterým nebylo dítě přiděleno úřadem, ale sami si ho vybrali v domově.

Paní Alena z Havířova pracovala před lety v Klokánku. K dětem měla citovou vazbu a nechtěla, aby skončily v domově. Proto se stala oficiální pěstounkou, tudíž státním zaměstnancem. Do péče soudně dostala pět děti, za což pobírá odměnu. Od 1. ledna se ale změnila pravidla. Jelikož si děti vybrala před sedmi lety sama a nebyly jí přiděleny úřadem, spadá nyní do kategorie nezprostředkovatelných pěstounů a o nemalou část peněz nyní přijde. Také už se jí nebude započítávat práce pěstouna do odpracovaných let do důchodu a musela se zaevidovat na úřad práce.

Alena Přívratská, pěstounka: “Novela mně strašně zklamala a hlavně překvapila, protože jsem tomu nevěřila, že něco takového mohl někdo vymyslet. Myslím si, že my pěstouni, kteří jsme takto nezprostředkovaní, my jsme si ty děti vzali třeba z Klokánku či dětských domovů a jenom proto, že my jsme si je vybrali a i když jsme podstoupili všechna školení a byli jsme zařazení do evidence uchazečů pěstounů, tak vůbec nevím ani já, ani ostatní pěstouni, se kterými jsem v kontaktu, proč se tohle stalo. Když vezmete, že já mám ty děti sedmý rok v pěstounské péči a kolik jsme my ušetřili státu peněz. Staráme se o ty děti, připravujeme je pro stát do budoucna, rozmazlujeme je, dáváme jim rodinu a najednou se vám stane něco takového, to je velká podpásovka. Týká se to i mých dětí, které chodí a jsou smutné a říkají, proč nás takto zradil stát?”

Ještě před změnou žena, která se sama nyní stará už jen o čtyři děti, celkově disponovala zhruba 55 tisíci korunami. Z toho 15 tisíc platí jen za bydlení.

Máš pocit Evo, že jste měli hodně peněz, že jste si žili v přepychu?

Eva, dítě v pěstounské péči: “Ne vůbec, i předtím, ale to se ještě dalo a teď je to ještě horší podle mně. Měl by se podle mně ten zákon změnit. Já si myslím, že to není vůbec spravedlivé a trápí mně to.”

Co by s vámi bylo, kdyby nebyla vaše mamka, která si vás vzala?

Eva, dítě v pěstounské péči: “Byli bychom v dětském domově a myslím si, že to není vůbec dobré pro děti, pro všechny, kteří tam teď jsou. Podle mně bychom byli úplně jiní, než jsme teď.”

Nové podmínky překvapily i rodinu paní Holkové, která se stará už jedenáct let o tři děti.

Marcela Holková, pěstounka: “Letos v lednu jsem zjistila, že dvě děti jsou vedeny jinak, než jedna dcera. A to proto, že dvě děti mi byly přiděleny státem a jednu dceru jsme si vybrali z dětského domova sami. Tu jednu dceru, kterou jsme si vybrali, tak úřad překvalifikoval tak, že je náš rodinný příslušník, což není, je úplně cizí dítě a na ni teď po té novele zákona nepřipadá to, že máme doklad o vhodnosti stát se pěstounem. Znamená to to, že dvě děti, které máme v pěstounské péči a ten papír mají, se budou vypočítávat úplně jinak podle jiných tabulek, než jedna dcera, která tento doklad nemá. Tato dcera se nebude ani připočítávat do důchodu. Překvapilo mně to, když jsem se nad tím zamyslela, tak jsem přišla na to, že spousta rodin bude mít asi problémy, protože jsme nebyli obeznámeni o té vhodnosti a takových věcech a po jedenácti letech, když se něco takového zjistí, tak je to překvapení.”


Do stejné kategorie nyní spadají i pěstouni, kteří mají v péči dítě, které je v příbuzenském vztahu. Novela zákona vzešla z toho důvodu, že v určitých případech docházelo ke zneužívání systému, a to nejčastěji v sociálně slabých rodinách, které na tom chtěly vydělat. Poctiví pěstouni, které chtějí dětem zabezpečit pěkný život, to vnímají jako nepromyšlený krok.

---

Policie hledá svědky loupežného přepadení

Policie hledá případné svědky loupežného přepadení. Žena byla oloupena ve vchodu, když vcházela do domu. Přesto, že nedošlo k fyzickému zranění, poškozená utrpěla značný šok.

Žena z domu v Gogolově ulici v Havířově-Podlesí se vracela podvečer z návštěvy. V ruce měla kabelku a tašku s nákupem. Když vcházela do vchodu, cítila, že jde někdo za ní, ale neohlédla se. Myslela si, že jdou do vchodu i sousedé. Následně cítila jen ránu do hlavy a zad. Během několika sekund byla oloupena. Ví jen, že pachatelé byli dva. Při přepadení nic neřekli a následně utekli.

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR Karviná: "Kriminalistům by pomohly jakékoliv informace k objasnění loupežného přepadení, ke kterému mělo dojít 9. ledna kolem 20 hodiny v Gogolově ulici. Dosud neznámí pachatel, či pachatelé měli poškozenou vtlačit do chodby domu, kde ji po fyzickém napadení měli odcizit její věci, které měla v tu chvíli u sebe."

Žena, která si nepřála být zveřejněna, věří, že policie brzy pachatele dopadne. Už se ale nezbaví pocitu strachu, když půjde sama.

---

Rozhovor s tajemníkem úřadu k novým opatřením

Všichni zaměstnanci magistrátu znají podmínky, jak bude vypadat od pondělí pravidelné testování. Úřad se bude snažit, aby z důvodu případných izolací, či karantén nebyl chod omezen. Více už v rozhovoru s tajemníkem havířovského magistrátu Milanem Menšíkem.

Magistrát zaměstnává i s veřejně prospěšnými pracovníky na 400 lidí. Testovat hromadně na jednom místě takové množství pracovníků a ještě dvakrát týdně, by byl logistický problém.

Milan Menšík, tajemník magistrátu: “Zvolili jsme systém sebetestování na jednotlivých oborech tak, abychom to zvládli v relativně krátkém čase, protože první testování v našem případě začíná v pondělí a v pondělí je úřední den, takže není možné, abychom třeba na půl dne zastavili provoz úřadu.”

Pokud se stane, že pracovník bude pozitivní, jaký bude postup? Potřebujete ty zaměstnance v práci, nebo jste třeba rozdělili odbory na skupinu AB, aby prostě byl zajištěn chod, pokud by byla nemocnost opravdu velká?


Milan Menšík, tajemník magistrátu: “Samozřejmě v případě, kde lze využít práci z domu, tak tento institut aplikujeme. Samozřejmě tam, kde je nezbytný styk s občany a v podstatě ten zaměstnanec by doma neměl téměř co udělat, tak tady postup neuplatňujeme. Jestliže se objeví pozitivně testovaný, tak mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví zná ten postup. Zaměstnanec se odebere domů, my ho oznámíme hygienické stanici a budeme čekat dalších pokynů.”

Může nastat situace, že byste museli nějakou agendu zavřít? Počítáte s tím, protože ten omikron opravdu má zasáhnout větší část společnosti?

Milan Menšík, tajemník magistrátu: “Pokud dojde k tomu, že na pracovišti nebudeme mít ani jednoho zaměstnance, který je schopen agendu vykonat, tak ji prostě vykonávat nebudeme moci. To je prostě skutečnost, s tím asi nikdo nic nenadělá. Takže jenom naše opatření, která přijímáme, by měla směřovat k tomu, že by k tomu nastat nemuselo, nicméně vyloučit to nelze.”

Měla by tam být ta výjimka, že nepostradatelní pracovníci budou moci chodit do práce i s pozitivním testem, pokud nebudu mít příznaky. Kterých zaměstnanců by se to týkalo, kteří jsou pro vás nepostradatelní?

Milan Menšík, tajemník magistrátu: “Tady o tom se v podstatě dozvídáme jen z médií. Je to naprosto neurčitá skupina lidí, není ničím definována. V našem případě si myslím, že by k tomu nemělo dojít. Domnívám se, že půjde opravdu o zaměstnance kritické infrastruktury, nikoli o zaměstnance úřadu.”

Každá organizace si musela koupit cesty. Byl to problém? Podařilo se vám třeba za dobrou cenu koupit testy a bude vám to uhrazeno?

Milan Menšík, tajemník magistrátu: “Nám se testy podařilo nakoupit na první týden a v současné době sháníme na další týdny. Nakupujeme testy i pro městskou policii, takže jich kupujeme řádově asi tisíc na týden. A musím říct, že cena zatím je relativně dobrá, možná i s ohledem, že kupujeme relativně velké množství těchto testů.”

---Mohlo by Vás také zajímat