Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Test na zahrádkách je absurdní, myslí si provozovatelé
  • Lidé už opět mohou navštívit Kotulovu dřevěnku
  • Děti ze ZŠ Frýdecká se během pandemie nenudily

Test na zahrádkách je absurdní, myslí si provozovatelé

Provozovatelé předzahrádek se bouří proti povinnosti vyžadovat od zákazníků potvrzení o antigenním testu. Nemohou ověřit jeho pravost a nejen z tohoto důvodu jim přijde nařízení nesmyslné.

Je to absurdní, směšné a možná i protiprávní. Tak reagují lidé, ale i samotní provozovatelé restaurací na povinnost, která začne platit od pondělí na předzahrádkách. Obsluha bude muset od zákazníků vyžadovat potvrzení o negativním platném testu na covid.

anketa: “Samozřejmě, že to je protiprávní a je to těžký nesmysl vlády, co nám tady nakazují a myslím, že to lidé nebudou respektovat.”

anketa: “Nesmysl, to nemá hlavu a patu, k tomu není, co dodat. Lidi nejsou hloupí.”

anketa: “Beru to jako realitu, takové je nařízení a nedá se nic dělat.”

anketa: “Na stojáka si dám pivo, na test nepůjdu kvůli piva. Je to blbost, co vám mám na to říct.”

Provozovatelé se otevřeně na kameru nechtěli moc k tématu vyjádřit. Názor ale měli vesměs stejný.

majitelka havířovské hosdpody: “Určitě nebudu dělat co je protiprávní, určitě si nedovolím po někom chtít občanku, jakýkoliv průkaz totožnosti, to nelze. Takto nemůžete člověka lustrovat. A to, že vám předloží kus papíru, opravdu nevím, co tím sleduje vládní nařízení, protože fakt to postrádá logiku. Považuji to fakt za diskriminaci restaurací. My jsme povinní všechno kontrolovat, ale vejdete do autobusu a tam jsou na sebe namačkaní lidé. Kde je dodržování 15 čtverečních na jednu osobu, kde stojí u vchodu do Globusu, Kauflandu, Lidlu jiných marketů, stojí tam nějaký člověk a kontroluje zda máte test? Nekontroluje.”

Po tvrdé kritice provozovatelů se zřejmě pravidla změní. Odpovědnost by měla přejít na samotné zákazníky. Předzahrádky budou mít povinnost vyvěsit opatření na viditelné místo. Dodržování bude hlídat hygiena. Zda dojde ještě k nějakým změnám, se uvidí od pondělí.

---

Lidé už opět mohou navštívit Kotulovu dřevěnku

Kotulova dřevěnka je místem v centru města, kde se zastavil čas. Dobrou zprávou je, že už mohou lidé opět areál navštívit. Prozatím však bez komentovaných prohlídek. Jakmile to bude možné, Muzeum Těšínska plánuje obnovit i různé akce.

Kotulova dřevěnka vždy zahajovala svou sezonu 1. května oblíbenou a hojně navštěvovanou akcí Dnem řemesel. Bohužel tuto letitou tradici narušila pandemie. Přesto nyní nastala doba, kdy lidé už mohou místo s jednou z nejstarších lidových roubených staveb na Těšínsku opět navštívit.

Lenka Ježová Bichlerová, mluvčí Muzea Těšínska: "Kotulova dřevěnka je otevřená tak, jako v uplynulých letech v tradiční otevírací době. To znamená od úterý do neděle od 9 do 17 hodin, o víkendech je ta pracovní doba zkrácená v sobotu od 9 do 13, v neděli od 13 do 17 hodin. Bohužel vládní opatření nedovolují, abychom dělali komentované prohlídky. Lidé si mohou projít jak venkovní areál, tak interiér, ale bohužel bez komentované prohlídky.”První den otevření Kotulovy dřevěnky si nenechala ujít ani kronikářka města.

Hana Dvořáková, kronikářka města: "To je místo úplně magické. To vejdete do pohádky z nejrušnějšího místa ve městě. Je to nádhera a jsem šťastná, že je konečně otevřeno a budu ještě šťastnější, až tu přijdu a bude tu plno a bude se něco dít.”Muzeum Těšínska má v Kotulově dřevěnce, která v letošním roce slaví 240 let, naplánovány akce na celý rok. Realizovat je začne jakmile se uvolní opatření.

Lenka Ježová Bichlerová, mluvčí Muzea Těšínska: “Samozřejmě lidé se mohou těšit jako v uplynulých letech na akce s hospodářskými zvířaty, různá povídání o bylinkách, o chlebu, různé tvořivé dílny. Myslím si, že každá věková kategorie si najde své.”

---

Děti ze ZŠ Frýdecká se během pandemie nenudily

Mapa, GPS souřadnice a hurá do přírody za novými vědomostmi a úkoly. Právě takové dobrodružství připravili na ZŠ Frýdecké ve spolupráci se Spolkem rodičů v zimních měsících pro děti, které nemohly chodit do školy. Nyní si žáci za svou snahu odnesly odměny.

Děti dlouhé měsíce strávily během distanční výuky u počítačů, nemohly navštěvovat kroužky. Spolek rodičů při Základní škole Frýdecká v lednu přišel s nápadem, jak dostat ratolesti i s rodinami na čerstvý vzduch a ještě tam zažít dobrodružství. Což se škole ihned zalíbilo. Akce Krokem rokem spočívala v tom, že bylo vytvořeno 12 stanovišť v různých částech města s 12 měsíci roku. Děti dostaly mapu, GPS souřadnice a vyrazily.

Ivana Sobolová, předsedkyně Spolku rodičů při ZŠ Frýdecká: “Každý tem měsíc nesl nějaký úkol, nějaké povídání o tom, co tam je třeba splnit. A pak nastaly situace, kdy musely s tím úkolem si doma poradit. Sepsat deník, vést si mapu. Samozřejmě děti vytáhly s sebou i rodiče, prarodiče i pejsky.”

Vše co k daným tématům děti doma vyrobily, prezentovaly na výstavě a samozřejmě dostaly i ocenění.

anketa: “Chodili jsme s celou rodinou, někdy jenom s taťkou. Bylo to po různých místech, byly tam schované papírky a my jsme je museli najít a byly tam i složky a z toho jsme si museli vzít jeden žetonek, abychom měli důkaz, že jsme tam byli. My jsme měli vytvořit lodičky, něco z šišky, tak to jsem také něco vytvořil.”

anketa: “Já jsem byl s mojí sestrou, mamkou, taťkou a hodně se mi to líbilo. Byli jsme například tady za školou, tam byla včela. Pak jsme byli u Lučiny a u zahradnictví.”

anketa: “Mě se to hodně líbilo, byl to originální nápad. Některé školy takovou zábavu nemají. Zvedli jsme se z gauče, prostě jsme šli někam ven. Byla jsem na všech stanovištích, bylo jich celkem dvanáct.”

Škola se nápadem inspirovala a v podobných akcích bude pokračovat.

---Mohlo by Vás také zajímat