Stáhnout video

Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Řecko bez testu, odběrová místa byla na nápor připravena
  • Domov seniorů v Havířově umožní opět návštěvy
  • V pobočkách knihovny v Havířově to žije i během prázdnin

Řecko bez testu, odběrová místa byla na nápor připravena

Lidé, kteří mají zaplacenou dovolenou v Řecku, zažívají asi perné chvíle. Dobrou zprávou je, že od 17. srpna nebudou potřebovat potvrzení o negativním testu na Covid-19. Systém odběrových míst byl na zvýšený počet samoplátců připraven.

Odběrová místa se připravovala na zvýšený počet samoplátců, kteří se chystali zejména do Řecka. Ne všechny nemocnice ale testují i o víkendu. Lidé začali volat na odběrové místo i v Havířově.

Dominika Hajná, zdravotní sestra NsP Havířov: "Dneska jsme třeba měli pět samoplátců, je to tak různé. Je to tak do deseti samoplátců denně a o to Řecko začíná být zájem až od pondělí 17. 8., kdy už se ti lidé objednávají na ty testy.”

Ve čtvrtek došlo k obratu a lidé do Řecka potvrzení nebudou potřebovat.

Šárka Pokorná, EXIM Tours: “Určitě to jsou zmatky, protože každým dnem je něco jiného. Mění se ty podmínky každý den jak pro nás, tak pro klienty. Teď je to úleva, že lidé nebudou muset na poslední chvíli řešit testy.”

Systém pro testování samoplátců se ale nemění. A to i proto, že situace se vyvíjí a může se kdykoliv změnit.

Irma Kaňová, PR manažer NsP Havířov: "Odběrové místo v havířovské nemocnici je otevřeno denně od pondělí do pátku od 8 do 14 hodin. O víkendech fungují tzv. víkendové služby, které jsou dané moravskoslezským krajem. Právě jsou otevřeny pro tyto cestovatelé, kteří potřebují test při výjezdu do zahraničí a tyto služby jsou rozepsány na jednotlivé nemocnice v MSK. Havířov do konce srpna mít žádnou službu mít nebude.”

Pokud samoplátci budou potřebovat PCR test v Havířově doporučují, aby se lidé nejdříve telefonicky objednali. Tel.: 596 491 773, 596 491 774.

---

Domov seniorů v Havířově umožní opět návštěvy

Havířovský domov seniorů, kde se v minulých týdnech prokázala nákaza u 27 klientů a zaměstnanců, se vrací opět k běžnému chodu. Testy už neprokázaly nikoho, kdo by byl nově pozitivní na Covid-19. Ve čtvrtek se budou moci klienti poprvé opět potkat i se svými blízkými.

Senioři v havířovském domově už mají opět důvod k radosti. Ve středisku Helios ani v Luně už nebyly odhaleny nové případy Covidu-19 a aktivizační pracovníci mohou pro ně opět plánovat program.

Milada Kubová, aktivizační pracovnice: "Jsme rádi, že můžeme při tak pěkném počasí klienty vzít tady na vzduch, aby viděli zeleň, aby mohli být na čerstvém vzduchu. Vyvážíme je ven a samozřejmě dodržujeme rozestupy. Vidíme to i na nich, jak jsou rádi."

Za seniory budou moci ve čtvrtek poprvé přijít po dlouhých týdnech také rodinní příslušníci.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "První návštěvy budou tento týden ve čtvrtek od půl druhé do půl čtvrté na obou dvou střediscích a pokud nebudu mít potvrzené žádné další případy pozitivity, zvažujeme obecně od příštího týdne, že ty návštěvy by byly úterý čtvrtek v tom čase od půl druhé do půl čtvrté."

anketa: "Špatné to bylo, nešlo nikde vyjet. Ven, nic. Teď je to fajné. Po třech měsících jsem rád. Já s dcerou sice každý den mluvím, ale je lepší, když přijde.”

Za jedním seniorem budou moci přijít najednou vždy jen dva rodinní příslušníci a musí být vybaveni respirátorem řady FFP 2.

---

V pobočkách knihovny v Havířově to žije i během prázdnin

Knihovna už dávno není místem, kde si lidé chodí půjčovat jen knihy. Havířovské pobočky se snaží nabízet i zábavně vzdělávací programy, a to zejména pro děti. Proto je v knihovnách živo i nyní o prázdninách.

Knihovna i během prázdnin pořádá různé akce pro děti a zejména pak pro ty, které tráví letní čas ve městě. I v druhé polovině srpna knihovnice připravily pro ratolesti několik zajímavých aktivit.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora:  "17.8. spouštějí další aktivity v dětském oddělení na Šrámkové ulici. 17.8. a 24.8. jsou tam připravené programy pro děti takové animační o pravěku o Mimoních, takže to je pro ty malé děti. Pak funguje dobře K-klub na Šrámkové ulici, to je pro ty větší. Mají tam různé moderní technologie, se kterými se mohou děti seznámit. Mají tam i drátování s černým drátem s korálky pro výrobu, ale je tam důležitá jedna akce 25.8., kde je setkání se zájemci o dobrovolnictví. Je to pro zájemce od 14 do 30 let, je to taková první schůzka, protože nám tady dobře funguje dobrovolnictví ať už přes ADRU, nebo Nadační fond Pavla Novotného.”

Program v knihovně využily i děti, které jsou na příměstském táboře ve středisku Asterix, nebo maminky s malými dětmi, pro které knihovna připravuje nový projekt Lekotéka. Ratolesti se mohou seznámit s didaktickými hrami a hračkami.

anketa: "Je to tady moc hezké, moc si to tady užíváme na táboře a přišli jsme tady, abychom se něco nového naučili a užili si to tady.”

anketa: “Mě se tady docela líbí v knihovně a asi tady budu chodit si půjčovat knížky, protože jsem dříve chodil do jiné knihovny na Podlesí, ale mě se tady líbí a určitě tu mají hodně dobrých knížek.”

Knihovna myslí i na vzdělávání pracovníků, protože jsou to právě oni, kteří se věnují dětem a připravila pro ně kurz pedagogických kompetencí.

Dagmar Čuntová, ředitelka Městské knihovny Havířov: "Je třeba, aby knihovnici při přípravě akcí, nebo knihovnických lekcí, měli i určité pedagogické kompetence a dovednosti, které ovšem zcela nemají. Proto jsme se rozhodli využít i dotace z ministerstva kultury na pořádání kurzu těchto pedagogických kompetencí pro knihovnickou odbornou veřejnost.”

Informace o veškerých připravovaných akcích naleznou rodiče i děti na webových stránkách knihovny.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry