Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • V Havířově vzniklo Národní centrum stolního tenisu
  • Ředitelé v Havířově ladí noty pro distanční výuku
  • Sanatorium Kochova oslavilo deset let

V Havířově vzniklo Národní centrum stolního tenisu

V Havířově otevřeli Národní tréninkové centrum stolního tenistu. Jedná se o první takto specializované zázemí v České republice. Svými parametry je centrum srovnatelné s nejmodernějšími sportovními zařízeními pro národní centra stolního tenisu v Evropě.

Až 32 stolů může být rozmístěno v této nové hale Národního tréninkového centra stolního tenisu v Havířově. Svými rozměry a zázemím patří mezi pět nejmodernějších v Evropě. Realizace celého projektu trvala osm let.

Nikolas Endal, manažer havířovského klubu stolního tenisu: "Je to osm let práce. Je rok 2020 a troufnu si říct, že se všechno podařilo tak, jak jsme chtěli. V průběhu těch let se projekt měnil, ale myslím si, že jen k lepšímu na základě osobních zkušeností a cestování po celém světě. Snažili jsme se inspirovat po celém světě. Centrum už dnes využívají hráči z celé republiky. Měli jsme tady už i spoustu reprezentací z Evropy. Měli jsme tady maďarskou reprezentaci, rakouskou, polskou, slovenskou. Tyto okolní země, jakmile zjistily, že jsme vybudovali v České republice něco takového evropských parametrů, tak okamžitě sami projevily zájem tady být. Máme za sebou první kempy a už domlouváme další termín.”

Kamil Koutný, trenér reprezentačního centra mládeže a Baníku Havířov: "Lepší už to snad být ani nemohlo, protože tak velká hala jen pro stolní tenis, to podle mě v Evropě neexistuje. Samozřejmě ten prostor, který tady je, se dá využít i k jiným věcem, jako je trénování kondice. Pro nás opravdu to zázemí je skoro až neskutečné.”

anketa: "Je tady skoro všechno. Posilovna, regenerace. Je tu všechno, co by tady mělo být.”

anketa: "Dobře se tu hraje, super prostředí. Není si na co stěžovat.”

Výstavba centra stála 110 milionů korun. Na financování se podílel stát, kraj i samotné město. Hala nebude sloužit jen stolnímu tenisu.

Daniel Vachtarčík (HPH), radní pro sport: “Město výraznou finanční částkou podpořilo výstavbu této haly, která na území města byla potřeba. Já chci říct, že mám obrovskou radost, že se tento projekt povedl dokončit, protože to byl opravdu běh na dlouhou trať. Stolní tenis k Havířovu neodmyslitelně patří a já se těším na spoustu národních i mezinárodních akcí, které se tady budou konat, protože to v Havířově také zvýší cestovní ruch, podpoří to gastronomii, hoteliéry. Bude to mít efekt v mnoha oblastech, kde Havířov tu podporu potřebuje. Když se tady rozhlédnete, tak uvidíte, že to není jen hala stolního tenisu. V dnešní době tady už trénují mladí florbalisté, fotbalisté, házenkáři, tenisté. Takže ta hala tady má každodenní využití až do večerních hodin a já si přeji, aby to tak dlouho i vydrželo.”

Centrum vzniklo v městské části Šumbark. A právě tam by chtěla radnice pokračovat v rozvoji a podpoře sportu.

---

Ředitelé v Havířově ladí noty pro distanční výuku

Seznámení s možnými technologiemi pro distanční výuku a výměna zkušeností z jara. V Havířově uspořádal magistrát školení pro všechny ředitele škol. Ti se shodli, že pokud by se situace zhoršila, doplatí na ni zejména děti z prvního stupně.

Situace kolem koronaviru se nevyvíjí dobře a může se stát, že během týdnů bude docházet k častějším karanténám ve školách, nebo k jejich úplnému zavření. V Havířově proto uspořádali pro všechny ředitele škol školení na téma distanční výuka.

Pavel Hamza, vedoucí odboru školství havířovského magistrátu: "My bychom chtěli našim ředitelům poskytnout co největší množství informací. Způsobů, možností, jak distanční výuku pojmout. Tento seminář je rozdělen do dvou částí. První je přednáška pana Jansy, jaké ty možnosti jsou a druhá, podle mě stejně důležitá, ředitelé by si měli vyměnit ty základní informace, protože každý z nich funguje na škole podle svého pojetí. Bylo by dobře, aby navzájem mezi nimi informace proudily a navzájem se mezi sebou inspirovali.”

Na trhu jsou různé technologické platformy, které umožňují distanční výuku.

Radovan Jansa, lektor: "Jsou tam nástroje, které jsou na videokonference, to znamená, že škola může komunikovat s rodiči, se žáky. Běžné využití v českých školách v době covidu byly informace vedení školy rodičům ve formě veřejných videokonferencí, vzdělávání žáků učiteli podle běžného rozvrhu, akorát, že to bylo on-line.”

Ředitelé si distanční výuku vyzkoušeli už na jaře a jsou vesměs na následující období připravení. Shodují se ale, že tu plnohodnotnou výuku nenahradí.

Martin Irein, ředitel ZŠ M. Pujmanové: "Nikdy nebude ta výuka plnohodnotná. Školu to nenahradí. Jde i o ten sociální kontakt. Děti potřebují být spolu, ne aby byly jen doma a hlavně ty nejmenší děti. Ty mají největší problém. Protože přes obrazovku děti nenaučíme, jak mají držet tužku. Tam to musí suplovat rodiče, protože bez toho to nejde. Já se přikláním k tomu, že kdyby se školy náhodou musely zavírat, tak ať aspoň ty nejmenší děti by mohly do té školy chodit.”

anketa: "Mě to moc nevadilo, ale škola je lepší. Doma jsem to trochu flákala.”

Jak probíhala na jaře distanční výuka?

anketa: “Celkem bez problému, sice se to ti učitelé teprve učili, ale myslím si, že to zvládli docela dobře:”

V Havířově prozatím museli omezit výuku z důvodu karantény jen v jedné škole.

---

Sanatorium Kochova oslavilo deset let

Sanatorium Kochova na Šumbarku se již deset let stará o pacienty, kteří už nepotřebují akutní nemocniční péči, ale nemohou být ani doma. O lůžka následné péče je velký zájem. Bohužel ani sanatoriu se nevyhnula nákaza Covid-19.

Populace v MSK stárne a to i v Havířově. Poptávka po lůžkách následné péče je velká. Tento problém pomáhá řešit i Sanatorium Kochova, které nyní oslavilo desetileté výročí. Bohužel kvůli koronaviru se akce nemohli pacienti zúčastnit.

Bedřich Wasserburger, Sanatorium Kochova: “Těch deset let hodnotím velice kladně. Myslím, že jde i vidět na našem zařízení, že jsme udělali kus práce. Před deseti lety jsme začínali s padesáti lůžky, dnes jich je 115 a téměř všechna jsou stále vytížená.”

Pokud by ta kapacita byla větší, byli byste schopni zabezpečit více klientů?

Bedřich Wasserburger, Sanatorium Kochova: “Samozřejmě, pokud by byla kapacita větší, tak bychom byli schopni zabezpečit péči pro více pacientů. Musím zdůraznit, že ta péče chybí v tomto regionu. Určitě těch pacientů bude do budoucna přibývat s tím, jak se zkvalitňuje medicínská péče a prodlužuje se věk a s tím všechny související komplikace. Momentálně jsem vytížení téměř až po střechu, ale v těchto prostorách není možné další rozšíření.”

Bohužel, ani sanatoriu se nákaza Covid-19 nevyhnula. Situaci se ale zařízení podařilo zvládnout díky obětavému personálu.

Gabriela Šarovská, vrchní sestra: “Pro všechny to byla nová situace a nevěděli jsme co a jak dělat. Ale vzhledem k tomu, že jsme byli jako jeden tým, všichni jsme drželi při sobě. Šily jsme si roušky, děvčata sháněla rukavice různě po externích firmách, chodila do práce. Na nemocenské byl minimální počet i na ošetřovném s dětmi. Skvělý tým. Pro pacienty a rodinné příslušníky to bylo velice nepříjemné, těžko to snáší. My také nejsme nadšeni z toho, že návštěvy jsou omezené, ale bohužel. Abychom chránili klienty před infekcí, musíme opatření dodržovat.”

Bedřich Wasserburger, Sanatorium Kochova: “Já bych v tento pro nás velmi zvláštní a výjimečný sváteční den chtěl poděkovat zejména všem našim zaměstnancům za opravdu kvalitní a přitom velice těžkou práci, kterou tady odvádějí.”

---Mohlo by Vás také zajímat