Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Registrace seniorů nad 80 let je spuštěna
  • Dobrovolní hasiči z Havířov-Životic získali prestižní cenu
  • Radniční restaurace zvýšila komfort rozvozů jídel

Registrace seniorů nad 80 let je spuštěna

V pátek v osm hodin ráno se spustila registrace pro očkování seniorů nad 80 let. Systém byl ale hned přetížen. Úspěšná rezervace na daný termín se v celé České republice podařila jen pár tisícům lidí. Mezi nimi i rodině z Havířova.

Tisíce lidí seděly hned v osm hodin ráno u počítačů a snažily se zaregistrovat své blízké nad 80 let na očkování proti covidu. Paní Vlčková z Havířova má 93 letou maminku, která sice žije sama, ale v podstatě neví, co je to počítač. Ani pro manželé nebylo úplně jednoduché registraci a následně rezervaci úspěšně dokončit. Systém hlásil, že je přetížen.

Ivanka Vlčková, dcera seniorky: “Ze začátku to vypadalo, že to půjde rychle, dostali jsme první PIN, tak jsme se přihlásili, snažili jsme se zaregistrovat do zdravotnického zařízení, které mámu naočkuje. Dostali jsme další PIN a snažili jsme se zaregistrovat na čas, ale to znovu celé zkolabovalo. Děláme to přes hodinu.”

Zhruba v deset hodin ale rodině přišel email s potvrzením termínu a času očkování v havířovské nemocnici, a to na 20. ledna. Ostatní lidé ale takové štěstí neměli. Volné termíny byly do hodiny vyčerpány.

Senioři, kteří nezvládnou sami provést registraci, nebo nemají nikoho z rodiny, kdo by jim s tím pomohl, se mohou obrátit na jednotlivé radnice, nebo krajský úřad.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora Havířova: “V současné době se jedná o osoby ve věku nad 80 let, kterým s registrací pomohou pracovníci Sociálních služeb města Havířova, pracovníci odboru sociálních věcí magistrátu a pracovníci ADRY. Jedná se o systém, který je nastaven i pro další případy. Není vyloučeno, že i člověk mladší než 80 let, si nebude vědět rady, tak pro všechny občany je tato možnost.”

Podle lékárnické komoru budou seniorům s registrací pomáhat také pracovníci lékáren. Lidé také mohou volat na linku 1221. S registrací se seniorům budou snažit pomoci i praktičtí lékaři.

---

Dobrovolní hasiči z Havířov-Životic získali prestižní cenu

Odborná porota ocenila mimořádné zásahy v rámci Ankety Dobrovolní hasiči roku 2020. V Moravskoslezském kraji nejlepšího výsledku dosáhla jednotka z Havířova-Životic, která obsadila třetí místo za zásah při tragickém požáru.

V květnu loňského roku došlo k tragickému požáru v Havířově-Šumbarku. Po příjezdu na místo hasiči vyprostili z bytu dvě děti, které následně zemřely. Třetí dítě se podařilo zachránit díky obětavým lidem. Zásah byl náročný pro všechny složky. Na místě pomáhali také dobrovolní hasiči z Havířova-Životic.

Robert Ponzer, dobrovolný hasič Havířov-Životice: "Po příjezdu na místo po dohodě z velitelem jsme šli do toho bytu. Snažili jsme se zachránit, co se dalo. Po příjezdu byli všichni obyvatelé domu už pryč. Tam jsme se dozvěděli, že bohužel dvě děti bojují o život v sanitce. Pak se ukázalo, že ten boj nezvládly. Pracovat s tím, že někdo bojuje o život a nemyslet na to, je po psychické stránce strašně těžké. Na víc tam bylo velké množství zvířat, některé už byly uhynulé, ale podařilo se nám některá zvířata, hlavně štěňata a hada zachránit.”

Hasiči chtěli, aby široká veřejnost věděla o tomto náročném zásahu a práci všech složek a přihlásili se do 10. ročníku Ankety Dobrovolní hasičů roku. Kde získali třetí místo. Slavnostní předání cen se uskutečnilo v Brně.

Zoroslav Blaho, dobrovolný hasič Havířov-Životice: "Sledoval jsem některé jednotky, které se tam přihlásily, sledoval jsem tuto anketu na živo, když byla vysílána a jednoho dne jsem si řekl s kluky, že bychom to mohli také zkusit. Nečekali jsme to, zkusili jsme to a nepočítali jsme absolutně s tím, že si odvezeme nějakou cenu. Nás to velice mile potěšilo.”

Hasiči kromě finanční odměny dostali novou vysílačku a led světlo. Největší odměnou jim však bylo uznání za jejich práci.

---

Radniční restaurace zvýšila komfort rozvozů jídel

Restaurace Radnice rozveze každý den stovky jídel. Nyní na trasy mohou vyjet hned tři vozidla. O stravu mají zájem i lidé, kteří jsou v karanténě. Bohužel nákaza se nevyhnula ani zaměstnancům.

O rozvoz jídel až domů má v Havířově zájem stále více seniorů, rodin s dětmi, nebo i lidí, kteří jsou nyní v karanténě. Restaurace Radnice rozvoz zabezpečovala jedním vozidlem. To ale dosloužilo.

Iveta Kočí Palkovská, jednatelka společnosti Restaurace Radnice Havířov: “Zjistili jsme, že ani nejsme schopni jedním autem obsloužit tři trasy, které již v dnešní době rozvážíme. Rozhodla jsem se, že pořídíme místo jednoho velkého nákladného vozidla tři menší, které jsou pro tuto chvíli jednak finančně rentabilní, jednak je to všechno rychlejší, komfortnější, co se týče zákazníků, protože dostanou svůj oběd v čas.”

S novým způsobem rozvozu jsou spokojeni i zaměstnanci.

Bohuslav Uher, řidič: “Je tam výhoda obou dveří bočních, takže je to zase rychlejší a nepřekážím ani na cestě, když stojím. Tam je hlavně ta výhoda.”

Rozvoz obědů využívá i tato mladá maminka.

anketa: “Já jsem moc ráda, že doručují obědy až domů, protože většinu dne se starám o malého. Nemám už čas, ani sílu nakupovat a jsem ráda, že mám hotové teplé jídlo až domů a hodně mě překvapilo, že doručují až ke dveřím, až do třetího patra. Nemusím malého oblékat a chodit někde dolů. Jsem ráda, že v době koronaviru nemusím chodit ven do obchodu.”

Bohužel i zaměstnancům Restauraci Radnice se nevyhnula nákaza. Onemocněli v době svátků, kdy ale byli doma.

Iveta Kočí Palkovská, jednatelka společnosti Restaurace Radnice Havířov: “Takže nám volali, že se po těch dovolených nevrátí do práce, což pro nás bylo logisticky velmi náročné, protože nám zbývalo těch zdravých čím dál méně. Ale udělala jsem veškerá opatření proto, abychom zamezili té nákaze přímo na pracovišti.”

Jedním z opatření je, že restaurace nakoupila pro zaměstnance antigen testy, kterými je průběžně testují.

---Mohlo by Vás také zajímat