Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Havířované obdivují květinovou louku v areálu nemocnice
  • Středisko Don Bosko připravilo pro ukrajinské děti tábor
  • Akce Za kulturákem na dece sklidila velký úspěch

Havířované obdivují květinovou louku v areálu nemocnice

Velké nadšení vyvolala květinová louka, kterou nechala v areálu vysadit havířovská nemocnice. A proto, že si ji lidé hojně fotí, nemocnice se rozhodla vyhlásit i fotosoutěž. Veřejnost prosí, aby květiny netrhala.

Takto krásně barevně vypadá květinová louka, kterou nechala vysít havířovská nemocnice před hlavním vstupem. Lidé, kteří si rovněž mohou posedět či odpočinout na nových lavičkách, se nemohou vynadívat.

anketa: “Je to nádherná, proto jsme si tady sedli s manželem a kocháme se. Už jsem si to i vyfotila a i to sezení, nádhera.”

anketa: “Nádhera, člověk si to vychutná z celého srdce.”

anketa: “Je to docela dobrý. Škoda, že se nedají trhat, a to posezení je také dobrý. Už to tu dlouho chybělo. Neměla jsem si kde sednout.”

Petr Baránek, provozně-technický náměstek nemocnice Havířov: "Příprava této louky není jen tak. Je potřeba tu půdu připravit, přeorat, zbavit trávy, zasít, zaválcovat a hlavně hlídat ze začátku, kdy mladé rostlinky mají křehké období a nesmí zaschnout. Proto jsme také vydatně zavlažovali.”

Nemocnice apeluje, aby lidé květiny netrhali.

Petr Baránek, provozně-technický náměstek Nemocnice Havířov: "Má to obrovský úspěch, lidé se s tím hodně fotí, sedají si na vybudovaná posezení a někteří mají tendenci si natrhat. Například včera jsme museli vykázat paní, která měla velkou náruč natrhanou a stála uprostřed pozemku. Takže jsme ji po dobrém poprosili, ať už takové věci nedělá.”

Jelikož se stala květinová louka velkou atrakcí, nemocnice se rozhodla vyhlásit fotosoutěž

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: "Bude to jak pro amatérské fotografy, tak pro profesionální fotografy. Máme tři kategorie a to je rodina, láska, příroda. Konec bude na konci října, kdy chceme vyhodnotit ty nejlepší fotky. Podmínky budou na sociálních sítích, na našem facebooku a nemocničním instagramu. Jediné o co žádáme, aby lidé nevstupovali na louku doprostřed ti, kteří ty fotky budou pořizovat, protože se to nabízí, louka je krásná, ale my prosíme, aby ji zachovali pro všechny."

Nemocnice v příštím roce chystá velkou revitalizaci další části zahrady, kde vzniknou altánky a nové posezení.

---

Středisko Don Bosko připravilo pro ukrajinské děti tábor

Dva týdny plné zábavy a dobrodružství se rozhodlo připravit Středisko volného času Don Bosko pro ukrajinské děti v rámci příměstského táboru. Společně jezdili i mimo základu na výlety.

Společnou oslavou pátých narozenin malého Maxima ukončilo Středisko volného času Don Bosko 14 denní příměstský tábor, který byl určen pro ukrajinské děti.

Jindřich Honěk, ředitel CSVČ Don Bosko Havířov: “Ten záměr byl takový, že jsme chtěli čistě pro ukrajinské děti tábor, protože si myslíme, že hodně potřebují pomoct, hodně potřebují zažít nějaké pozitivní věci. Máme tady děti právě z Mariopolu, z Chersonu, z Kyjeva, Mykolajevka, kde se bombarduje. Takže chceme, aby u nás zažily něco pěkného a cítily se přijati. Takže čistě ukrajinský tábor. Během těch 14 dní jsme pro ně měli různé aktivity v budově. Hry, výtvarné aktivity, sportovní, ale kromě toho jsme navštívili také místní atrakce. Byli jsme na trampolínách, ve Slezském muzeu, v Bohumíně v zábavním parku, ve Světě techniky v Dolních Vítkovicích. Snažili jsme se, aby děti poznaly i okolí, kde teď žijí a ať se tady hlavně cítí dobře. To je naše krédo.”

Po celou dobu se dětem věnovala jedna ukrajinská maminka, které Don Bosko zajistilo ve středisku ubytování. Nicméně všichni se snažili mluvit co nejvíce česky.

anketa: "My jsme si hráli, jezdili jsme do jiných měst. Jak do Ostravy, do Opavy a do Bohumína. V Bohumíně jsme byli na hřišti, hráli jsme si. A v Opavě jsme byli v ZOO. Tábor se mi líbí velmi.”

Jak dlouho se učíš česky, že umíš tak hezky česky?

anketa: “Nevím. Tři měsíce, nebo čtyři. Já chodím do školy 1. Máje a líbí se mi tam.”

anketa: "My jsme byli na táboře na trampolínách, v muzeu. My jsme na trampolínách skákali. Tábor je krásný, hodně se mi líbí.”

Jindřich Honěk, ředitel CSVČ Don Bosko Havířov: "Začínají rozumět, někteří se snaží i mluvit, ale český jazyk, jako mluvnice, gramatika, je problém i pro naše děti, pro naše žáky. Tam bude hodně těžké pro ně, aby to děti vstřebaly všechno.”

Celkově do středisek chodí až 100 ukrajinských dětí. Mnohé z nich budou navštěvovat i další příměstské tábory s českými dětmi. Po prázdninách se pak mohou opět zapsat do různých kroužků, včetně výuky našeho jazyka.

---

Akce Za kulturákem na dece sklidila velký úspěch

I o letošních prázdninách připravil Havířov pro rodiče s dětmi akci Za kulturákem na dece. Děti se mohly těšit na Klauna z Balónkova, divadelní pohádku i malování na obličej.

Letní venkovní akce pod širým nebem mají své kouzlo. O tom se přesvědčily rodiny, které navštívily ve čtvrtek prostranství u KD. Petra Bezruče.

Kamila Charvátová, MKS Havířov: “Dneska tady bude Klaun z Balónkova od Davida Zbavitele a o půl šesté přijede brněnské divadlo Kejkle, které bude hrát pohádku o kůzlátkách."

Co říkáte prozatím na účast?

Kamila Charvátová, MKS Havířov: “Jsem překvapená a jsem ráda a doufám, že nám to počasí vydrží a přijde více dětí. A že by se ta akce mohla stát součástí každého roku, což je strašně fajn pro ty děti.”

Jak je zabavíte ty děti?

Klaun z Balónkova: “Já je zabavím velmi jednoduše. Tímhle, což jsou žížaly, které my jako Klauni z Balónkova používáme a vytváříme z toho nejrůznější výtvory. Zvířátka, kytičky. Máme ale také vlastní písničky, na které máme dětské choreografie, takže spolu budeme i tancovat a tento kufr, co mám dole, ten je navíc kouzelný.” 

anketa: “My jsme úplně nadšení, super. Domluvily jsme se s kamarádkou, vzaly jsme děti a jdeme se bavit.”

anketa: “Já se těším na balónky a na pohádku.”

anketa: “Moc se na to těšíme a doufám, že se to bude dětem líbit. Budeme chodit, pokud budeme moct."

Uvítala byste více takových venkovních akcí?

anketa: “Určitě a hlavně informace, protože kdyby mi to kamarádka připomněla, tak jsme na to zapomněly. Kdyby byly letáky vyvěšené, aby to vědělo i více maminek.”

anketa: “Já myslím, že to je super vymyšlené. Alespoň něco tady je pro děti o prázdninách. Něco uvidí, zabaví se. Myslím, že děti se těší.”

anketa: “S babičkou jsme přišli na klauna.”

anketa: "Je to super, alespoň venku nějaké vyžití pro děti. My jsme se to dočetli na internetu, takže jsme tady vyrazili a těšíme se. Jsme tady poprvé.”

anketa: “Tady bylo divadlo a já jsem se tady dívala s tatínkem a sedli jsme si na deku a dívali jsme se. Na dneska se těším hodně.”

Další zábavné odpoledne za kulturákem se bude konat 28. července.

---Mohlo by Vás také zajímat