Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Město reaguje na další opatření nařízené vládou
  • Nemocnice zřizují mobilní odběrová místa
  • ADRA získala materiál na šití roušek, vyrobí jich přes dva tisíce

Město reaguje na další opatření nařízené vládou

Úprava úředních hodin a chodu magistrátu. Zajištění hlídání dětí pro zdravotníky a integrované záchranné složky. To jsou jen některá opatření, o kterých rozhodla radnice.

Vedení radnice opět musí pružně reagovat na nová opatření schválená vládou. 

“Už máme konkrétní opatření, která nyní musíme komunikovat s veřejností. Zaprvé je to omezení chodu magistrátu. V souladu s nařízením vlády budou úřední hodiny pondělí - středa od 13 do 16 hodin s tím, že poprosím všechny občany, aby své bezodkladné záležitosti řešili na základě domluvené schůzky, využili objednávkový systém. Potom jsme přijali opatření v součinnosti s krajem. Vyčlenili jsme základní školu, která je součástí krizového plánu. Jde o ZŠ M. Kudeříkové, která bude k dispozici lidem, zdravotníkům, složkám IZS a v souladu s usnesením vlády pro děti od tří do deseti let. Škola bude moci zajistit pobyt dětí na území města Havířova,” řekl primátor Havířova Josef Bělica (ANO).

Úředníci magistrátu budou normálně docházet do práce, přesto musí dojít k systémovým opatřením. 

“Funguje podatelna v běžnou pracovní dobu s tím ovšem, kdo chce tady doručit nějaký dopis nebo cokoliv jiného, tak si zazvoní a paní s ochrannými pomůckami, kterých se nám pár podařilo zajistit, si ten dopis nebo listinu vyzvedne, převezme. Samozřejmě zaměstnanci budou docházet do práce. Teď budeme řešit ještě další opatření, kdy na některých pracovištích jako je například matrika, evidence obyvatel, kde ten chod budeme muset mít v pondělí a ve středu zajištěn, tak jak to vyřešit, aby v práci pořád byli. Jinými slovy, když se nám objeví jeden člověk, který se dostal do karantény, okamžitě by šli do karantény všichni ostatní. Budeme o tom uvažovat tak, jako bychom měli na jedné židli dva úředníky, kteří se budou v čase střídat,” vysvětlil tajemník magistrátu Milan Menšík.

Radnice v pondělí musela přistoupit k ukončení ozdravného pobytu dětí na Moravce.

“Máme dvě školy na ozdravném pobytu v rámci dotačního titulu MSK. Jsou to školy Kpt. Jasioka a Školní. Na doporučení KHS je budeme stahovat zpět. Rodiče jsou již informováni. Některé děti si už odvezli o víkendu už rodiče,” dodala náměstkyně primátora Jana Feberová (ČSSD). 

Ve městě prozatím nedochází k plošnému uzavření mateřských škol. Z důvodu malého počtu dětí se pouze přerušuje provoz do odvolání na MŠ Lípová, docházka dětí bude zajištěna na odloučeném pracovišti na ulici K. Čapka. Na základě nařízení KHS se přerušuje provoz do 23.3. na MŠ Frýdecké v Bludovicích.

---

Nemocnice zřizují mobilní odběrová místa

Hasiči rozvezli do krajských nemocnic mobilní kontejnery a stany, kde budou lidem odebírat vzorky přímo v autech. Smyslem je, aby se mohlo otestovat co nejvíce lidí. První pacienty už například přijímá Havířov.

Odběrové sanity vyjíždějí k desítkám pacientům denně. Nyní by jim měly práci s odběry vzorků ulehčit nemocnice. A i tím by se měl zvýšit počet otestovaných lidí. V Havířově mohou lidé přijet k infekčnímu pavilonu bránou z ulice Moskevská, prozatím v době od 7 do 14 hodin.

"Ideální by bylo, aby pacienti přijížděli vlastním vozem jeli to možné, z auta nevystupovali. Na místě je budou instruovat hlídky městské policie, případně naši zdravotníci. Za mnou vidíte stan, do kterého vjede auto. Z auta si je už vyzve naše zdravotní hlídka. Odebere jim odběry z nosu, úst. Stále platí, že odběr musí indikovat a potvrdit epidemiolog, tedy krajská hygienická stanice," řekl ředitel NsP Havířov Norbert Schellong.

Jedním z prvních pacientů, který využil mobilní odběrové místo byl muž, který nejdříve volal na linku 1212.

"Potom na linku ministerstva zdravotnictví, potom na linku hygienické stanice do Ostravy a potom do Karviné. Chci to mít co nejrychleji za sebou. Takže autem to bylo operativnější, než bych musel čekat na sanitu,” řekl pacient.

Pacient, který nemá automobil, by měl přijít opět speciálním vchodem z Moskevské ulice. 

Spustit provoz odběrového centra se chytá od středy i krajská nemocnice v Třinci.

"Bude určen pouze pro pacienty, které po telefonické konzultaci na lince 112 doporučí krajská hygienická stanice. Odběry pro samoplátce se nyní neprovádějí. Nutné je, aby pacient dojel vlastním vozem,” řekl ředitel Nemocnice Třinec Zdeněk Matušek.

O negativním vzorku pacienty informuje dané odběrové místo. V případě pozitivního krajská hygienická stanice.

---

ADRA získala materiál na šití roušek, vyrobí jich přes dva tisíce

Humanitární organizaci ADRA se podařilo získat speciální materiál pro výrobu roušek. Dobrovolníci by jich mohli ušít téměř dva a půl tisíce. UPOZORNĚNÍ: ADRA roušky v návaznosti na rozhodnutí ředitele zatím nerozdává veřejnosti. Díky za pochopení.​​

ADRA musela kvůli opatření zavřít všechny své obchůdky. Přesto je v nich rušno. Dobrovolníci totiž šijí roušky.

"Jsme rádi, že se nám podařil sehnat materiál, který je výhradně pro roušky. Je hygienicky otestovaný a opravdu vhodný pro potřebu. V propočtu z tohoto materiálu, který nám došel, ušijeme 2400 roušek," řekla  vedoucí charitativních obchodů Marcela Holková.

"Náročné to není, akorát to dá více práce. Musí se to dělat pořádně, pořádně prošít, aby tam nebyla nikde dírka, aby to sloužilo k účelům, ke kterým má,” řekla pracovnice ADRY Jana Podová.

Původně měli roušky dostat sociálně slabí v Havířově, Orlové a Karviné zdarma. Ostatní lidé za mírný poplatek, protože materiál na výrobu nebyl levný. Padlo ale rozhodnutí, že ADRA musí roušky využít pro nejprve svou potřebu, především pro své dobrovolníky.

Rouška je z materiálu, který se dá vyprat ve vlažné vodě. Vyžehlením se zničí bakterie. 

ADRA by chtěla mít všech 2400 roušek ušitých co nejdříve, proto s výrobou až do večerních hodin budou pomáhat dobrovolníci.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry