Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Premiér navštívil očkovací centrum i vlakové nádraží
  • Mladí lidé dostali šanci v projektu Zelené stěny
  • Čtenáři už opět mohou navštěvovat knihovny

Premiér navštívil očkovací centrum i vlakové nádraží

Vládní delegace během návštěvy v Moravskoslezském kraji zamířila i do Havířova. Premiér s ministrem průmyslu Havlíčkem navštívili tamní vysokokapacitní očkovací centrum, které spustí pilotní projekt rezervací pomocí QR kódů. Prošli si i vlakové nádraží.

V Havířovském očkovacím centru se spustí pilotní projekt, kdy se lidé budou na místě do systému hlásit pomocí QR kódu. Moderní technologie značně zrychlí administraci. I to byl důvod, proč očkovací centrum navštívil premiér Babiš s vícepremiérem Havlíčkem.

Andrej Babiš (ANO), premiér Vlády ČR: “Pan hejtman je hlavní ajťák celého kraje. Tam jsou aplikované nejmodernější technologie ten QR kód a podobné to připravujeme v Praze v O2 Univerzum. Ta kapacita má být až 7 tisíc a tady to běží na 500 a kapacita je až 1300. Když v květnu, červnu přijdou podstatně větší dodávky vakcín, tak to bude velice dobře fungovat. Paní náměstkyně Tydlačková je energická, jde z ní cítit, jak je nadšená, jak to tam organizuje. Mám z toho skvělý dojem, jak to tam funguje.”


Vedení radnice ukázalo vládní delegaci také nově zrekonstruovaný přednádražní prostor a prohlédli si i bývalou výpravní halu, ve které město plánuje provozovat kulturně sportovní centrum.

Karel Havlíček (ANO), vicepremiér Vlády ČR: “Je to opravdu ojedinělý projekt, protože sama o sobě ta budova byla postavena v bruselském stylu ze 60. let a je naprosto unikátní. A je dobře, že se nakonec rozhodlo, že bude využitá. Takže se to udělalo chytře a z původní budovy se udělala budova pro cestující a z té hlavní budovy bude krásné sportovní a kulturní centrum. Takové propojení není skoro nikde, kdy část investuje Správa železnic, část město. Navíc město investovalo přednádražní prostor a teď se bude ještě pokračovat v té části perony a infrastruktura spojení Havířov, Havířov-Zastávka, což bude stát další tři miliardy korun. Takže obrovská investice. Obyvatelé to mají v nejlepším komfortu a zachoval se ten ráz.”

Andrej Babiš (ANO), premiér vlády ČR: “Já jsem tady byl v roce 2017 a viděl jsem to nádraží. Vždycky, když jsem potkal ředitele Správy železnic, tak jsem se ho ptal, co je nového v Havířově. A já jsem si myslel, že když jste teď otevírali to přednádraží, tak že jste otevírali to nádraží. To ale ještě není hotové, ale je to skvělý projekt a mám radost. Ta synergie mezi městem a Správou železnic funguje a Správa železnic je jedním z největších investorů za stát. Investují 60 miliard a já vždy chci, aby se investovalo hlavně do nádraží, protože do těch tratí, tam to nikdo nevidí. Já se vždy koukám na ty koleje a říkám si, kde jsou ty miliardy, ale tady je to jasně vidět a vypadá to skvěle.”

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Pro nás je to čest. Ta spolupráce na úrovni města, kraje a celostátní je velmi důležitá. A já bych chtěl panu premiérovi poděkovat, že se zasadil o to, aby Správa železnic ten projekt opravdu dokončila a my jsme za to moc rádi, Havířov to potřeboval. Já si toho vážím a celkově ta návštěva je pro nás čest, když přijede premiér této země k nám do města a my jsme velmi rádi a hrdí na to, že se máme čím pochlubit.”

Poslední zastávkou v rámci Moravskoslezského kraje byla prohlídka Národního centra stolního tenisu.

---

Mladí lidé dostali šanci v projektu Zelené stěny

V centru pro podporu podnikání a zaměstnanosti v Havířově vznikl další zajímavý projekt pro mladé lidi, a to Zelené stěny pro neziskové organizace.

Zuzana Palová, ředitelka Centra pro podporu podnikání a zaměstnanosti: "Když za mnou tito mladí lidé přišli, že chtějí udělat zelené stěny pro neziskové organizace, tak se mi to velmi líbilo a pomohli jsme jim ten projekt podat do Evropského sboru solidarity, který byl schválen a oni získali finanční prostředky, aby mohli pro čtyři neziskové organizace vyrobit tyto i jiné zelené stěny, které zpříjemní jejich prostředí.”

První zelenou stěnu získala humanitární organizace ADRA.

Marcela Holková, vedoucí charitativních obchodů: “Jsme rádi, že jsme dostali takový krásný dárek, protože Šumbarský obchod dostal nové výlohy a tam se to úplně nabízelo, abychom tento dárek dali do jedné výlohy."

Autorka ráda pracuje s přírodními materiály a věří, že prostředí ve kterém pracujeme má na člověka velký vliv.

Olga Martyna Michalska, autorka: "Představuji si svět, kde je hodně zeleně, ve kterém by lidé žili více v harmonii a díky tomu budou i lépe zvládat svou práci.”.

Evropský sbor solidarity je určen pro mladé lidi od 18 do třiceti let. Zkusit štěstí se svým projektem může každý.

Petr Kantor, místopředseda Správní rady Asociace středoškolských klubů ČR: "Podobně kdokoliv z Havířova či jiného města může přijít, setkat se se mnou, zkonzultovat ten nápad a pokud má přesah, to znamená pomoc pro místní komunitu, tak má možnost získat finance až na jeden rok na zajištění všeho, co je potřebné s tím daným projektem."

---

Čtenáři už opět mohou navštěvovat knihovny

Čtenáři už opět mohou navštěvovat knihovny. Právě ty se od pondělí dostaly do skupiny pro první mírné rozvolnění. Platí ale pravidlo, jeden návštěvník na 15 metrů čtverečních.

Knihovny po dobu nouzového stavu se snažily vyjít čtenářům vstříc pomocí výdejových okének. Například v Havířově si lidé mohli knihu půjčit bezkontaktně i pomocí výtahu. Zájem ze strany veřejnosti byl opravdu velký. Od 12. dubna mohou konečně knihovny lidi vpustit do budov opět i fyzicky.

Dagmar Čuntová, ředitelka Městské knihovny Havířov: “Sice v omezeném režimu, to znamená jeden čtenář na patnáct metrů půjčovní plochy. Počítají se i knihovnice, takže průměrně to vychází na osm až deset návštěvníků najednou na jednom oddělení. Samozřejmě musíme dodržovat rozestupy dvou metrové, více dezinfikovat, proto máme upravenou provozní dobu. Máme polední pauzu právě na tu zvýšenou dezinfekci prostor.”

Čtenáři postupně zjišťují, že pobočky už jsou opět otevřené. Tento tatínek si přišel se synem pro pohádky.

anketa: “Já mám rád knížky o dinosaurech.”

A půjčil sis hodně knížek dneska?

anketa: “Jo.”

anketa: “Konečně jsme se dočkali. Malý má radost. Budeme prohlížet a číst po večerech."

Jak jste to řešili, když byly knihovny zavřené?

anketa: “Čtení z mobilu.”

Dagmar Čuntová, ředitelka Městské knihovny Havířov: “Určitě jsme se snažili přes naše webové stránky i přes sociální sítě informovat naše čtenáře a zájem je. Je možná trochu menší, než se mohlo předpokládat a je to asi proto, že jsme měli od poloviny února již otevřená výdejní okénka.”

Kontakt se čtenáři chyběl i knihovnicím.

Kristýna Verešová, knihovnice: “Já si myslím, že mohu mluvit za všechny kolegyně, když řeknu, že jsme se hodně těšily, protože už nám ti lidé, čtenáři chyběli. Já osobně pracuji v dětském oddělení takže už se moc těším na děti, mládež a ta mi chyběla hodně.”

Knihovny věří, že už nedojde opět ke zhoršení situace a výdejová okénka zůstanou zavřená.

---Mohlo by Vás také zajímat