Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Na zesnulé horníky dohlíží svatá Barbora
  • Kapela Střepy uspořádala koncert pro dětský domov
  • The Strings pořádali casting pro talentované děti

Na zesnulé horníky dohlíží svatá Barbora

Svatá Barbora je patronkou horníků. I proto nechala radnice vyrobit sochu, která ještě více podtrhne pietní místo na hřbitově v Havířově-Šumbarku, kde se nachází památník obětem důlního neštěstí.

V roce 2020 nechala radnice z průmyslové zóny přemístit památník obětem důlního neštěstí na Dole Dukla na centrální hřbitov. Nyní na 108 horníků, kteří v roce 1961 zahynuli, dohlíží i svatá Barbora, kterou vyrobil řezbář Čestmír Slíva.

Čestmír Slíva, řezbář: "Svatá Barbora je patronem horníků. Má určitou symboliku. Byla setnuta mečem, takže drží v ruce meč. Byla uvězněna ve věži, takže po její pravé ruce je věž, která má ještě tři okna symbolizující svatou trojici a v ruce má kalich, že se dala na křesťanství."

Jak náročné pro vás bylo sv. Barboru vyřezat?

Čestmír Slíva, řezbář: "Náročné ani ne. Na figurální řezbu se specializuji už delší dobu, už jsem děla sv. Barboru do Horní Suché, takže dělal jsem to rád.”

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Socha se mi líbí a do daného prostoru zapadla úplně úžasně. Díky soše Barborky celý ten prostor dostal nový nádech a ještě více podtrhuje pietní místo a důležitost vzpomínky na tak velkou tragédii."

Pietní akt k 61. výročí od tragédie se bude konat v červenci.

---

Kapela Střepy uspořádala koncert pro dětský domov

Evangelický kostel v Havířově-Bludovicích se stal místem, kde se pořádají benefiční koncerty. Udělat radost a pomoci dětem z dětského domova se opět rozhodla havířovská kapela Střepy. Peníze domov využije na letní výlety.

Kapela Střepy uspořádala další benefiční koncert v evangelickém kostele v Havířově-Bludovicích v rámci projektu Muzikanti s dětmi. Charitativní akci podpořil také pěvecký sbor Belcanto ZUŠ B. Martinů, kapela Tiket a písničkářka Veronika June.

Tomáš Lipina, kapela Střepy: "Náš projekt Muzikanti s dětmi už funguje třetím rokem letos a vrcholí koncertem. My jsme se v roce 2018 rozhodli, že bychom chtěli spojit hudbu a nějakou pomoc a jelikož jsme všichni vyrůstali na ZUŠ, tak jsme se rozhodli, že budeme pomáhat dětem, které také potřebují projevit svůj talent. Takže jsme si vybrali dětský domov, azylový dům a letos po covidové pauze je to opět Dětský domov Sluníčko.”

Všichni účinkující měli radost, že mohou podpořit dobrou věc.

anketa, účinkující: "My tady budeme zpívat pro děti, které nemají rodiče a budeme zpívat Ameriku a další." Jak se na to těšíš, jaké to je zpívat v kostele? "Teď tady budu zpívat podruhé a docela to tu mám ráda, líbí se mi to tu a je to super.”

Na koncert se samozřejmě těšily i děti z dětského domova.

Laura, Dětský domov Sluníčko: "Já se na to těším. Jsem nejšťastnější, jak bych mohla být, protože Střepy i když moc neznám, ale někdy si poslechnu písničky. Je to skvělý pocit pro nás pro domeček, že ten koncert je věnovaný zrovna nám a mohou nám vydělat i peníze na domeček."

Ladislava Hilbertová, ředitelka Dětského domova Sluníčko: “Dostalo se nám té cti, být už podruhé účastníky benefičního koncertu a jsme za to moc rádi a moc si toho vážíme a je to hlavně díky Tomášovi Lipinovi a jeho kapele Střepy, protože on má srdce na dlani a dokáže přetavit své sociální cítění zrovna třeba na benefiční koncert.”

Dneska se tady pro vás vyberou peníze, už víte na co je použijete?

Ladislava Hilbertová, ředitelka Dětského domova Sluníčko: “My to víme úplně přesně, protože vzhledem k tomu, že jsme byli zavřeni dva roky, takže my to využijeme na cestování v létě, na výlety, na různé vstupy, prostě na zážitky, které nám ty dva roky chyběly.”

---

The Strings pořádali casting pro talentované děti

Hudební uskupení The Strings uspořádalo casting pro chystanou koncertní megashow. Děti měly za úkol ukázat porotě své pohybové nadání. Na casting přijel i choreograf a tanečník Jan Onder.

Prostory ZUŠ L. Janáčka zaplnily děti, které se chtějí stát součásti připravované koncertní megashow. Projekt počítá s propojením hudebníků The Strings, tanečníků, profesionálního symfonického orchestru a celé těleso bude čítat na 150 účinkujících. Choreografem celého projektu je Jan Onder, který jako tanečník zasedl také v porotě.

Jan Onder, choreograf, tanečník: "Já to považuji za velkou výzvu. Děkuji, že mne do tohoto projektu organizátoři pozvali a moc se na to těším. Vlastně jsem nikdy takový velký komponovaný projekt nedělal. Myslím hudebníci, tanečníci a všechno dohromady. Takže se na to moc těším a je to výzva.”

Vy budete mít na starosti celou choreografii toho projektu. Takže pro vás je velmi důležité, aby ty děti byly kreativní, aby byly pružné. Dá se už na tom castingu poznat, jak ty děti na tom jsou a co potřebujete pro ten projekt?

Jan Onder, choreograf, tanečník: "Já si myslím, že se to poznat určitě dá. Člověk koukne a vidí, protože to dělá celý život a pro mne asi bude nejdůležitější samozřejmě talent, ale ochota a chuť pracovat.”

anketa, účastnice castingu: "Já jsem se tady přihlásila, protože chci zkusit něco nového a ukážu tady gymnastiku, něco z Limit Dance a nějaký tanec." Co by to pro tebe znamenalo, kdyby tě vybrali? "Byla bych šťastná.”

anketa, účastnice castingu: “Zaujmout porotu bych chtěla tím, že si myslím, že něco dokážu ukázat a představit styl, který zná sice dost lidí, ale pořád to není tak známé, jak by to mělo být podle mě." Co víš o tom projektu, do kterého se hlásíš? "Vím, že jsem teď na castingu, kde bude sedět hodně známých lidí, kteří se budou koukat na to, jak zatančím a pokud se dostanu, tak by se mělo jednat o nějakou megashow.”

anketa, účastnice castingu: "Chtěla bych zaujmout tím, co jsem se naučila za skoro osm let, co tančím. Byla bych moc ráda, kdybych se dostala, protože bych se chtěla podívat někam a zažít tu atmosféru, jak to bude vypadat a ukážu to, co umím.”

Poprvé se všichni účinkující seznámí v létě.

Iveta Kočí Palkovská, produkční The Strings: "Čeká je určitě start celého toho našeho mega projektu. Děti by měly se zúčastnit našeho hudebního soustředění, které se bude konat v srpnu, tam se seznámí také s hudebníky. Tam by celá ta parta měla odstartovat a pak už je čeká tvrdá práce, samozřejmě.”

Premiéra megashow by se měla uskutečnit v Havířově za dva roky v září.

---Mohlo by Vás také zajímat