Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Zdravotníci dejte děti do škol, prosí v nemocnicích
  • Opatření způsobila velké problémy v dětských domovech
  • Vyjádření primátora Havířova k současné situaci

Zdravotníci dejte děti do škol, prosí v nemocnicích

Zdravotníci potřebujeme vás v práci, dejte děti do škol. To je apel a prosba v nemocnicích směrem k zaměstnancům. Výuku pro pracovníky v kritické infrastruktuře zajišťuje v kraji zhruba 40 škol a mateřinek.

Marcela Stulová byla jako samoživitelka postavena před těžké rozhodnutí. Starat se v havířovské nemocnici na jednotce intenzivní péče o pacienty s covidem, nebo zůstat doma se sedmiletým synem. Rozhodnutí jí usnadnila možnost umístit dítě do vyčleněné školy.

Marcela Stulová, zdravotní sestra, NsP Havířov: "Já určitě toho využiji, je to pro mě velký přínos a syna tam budu vodit. Uvědomuji si, že je nás potřeba hodně, ten nárůst je větší, takže chci být nápomocná tady.”

Nemocnice se snaží co nejvíce zdravotníky o možnosti výuky informovat.

Irma Kaňová, mluvčí NsP Havířov: "Zatím tedy není úplně velký zájem o tuto službu, ale věříme tomu, že těch zdravotníků bude čím dál tím víc a že budou moci zůstat v práci, protože to je teď pro nás klíčové. Potřebujeme každou ruku a nohu, která bude pracovat a bude tady s námi v nemocnici.”

Ve Frýdku-Místku vyčlenili pro děti zaměstnanců kritické infrastruktury největší základní školu, která je hned vedle nemocnice. A hned první den po otevření přišlo zapsat své dětí sedm rodičů a další budou následovat.

Martin Macháč, ředitel ZŠ a MŠ E. Krásnohorské, Frýdek-Místek: “Jsme připravení i vyučovat, jsme v kontaktu s řediteli okolních škol, ze kterých k nám děti přicházejí. Jsme schopní během jednoho, dvou dnů spustit on-line výuku."

V celém Moravskoslezském kraji je vyčleněno pro děti pracovníků Integrovaného záchranného systému, zdravotníků nebo pracovníků v sociálních službách zhruba 40 základních a mateřských škol. 

---

Opatření způsobila velké problémy v dětských domovech

Při vyhlášení opatření ministerstvo školství zřejmě nedomyslelo dopady, které budou mít na dětské domovy. Alespoň tak to vnímají ředitelé. Vychovatelé musí být v práci celé dny na úkor svých rodin, děti nemají počítače pro on-line výuku. Problémů je ale daleko více.

Vychovatelé v dětském domově v Havířově chodí do práce od 13 do 21 hodin, protože v dopoledních hodinách jsou děti ve škole. Nyní jsou ale “doma” na distanční výuce. To znamená, že vychovatel musí být s dětmi celý den.

Ladislava Hilbertová, ředitelka Dětského domova Sluníčko Havířov: “Naši vychovatelé tím, že děti nechodí do školy, tak dopoledne plní funkci učitele, odpoledne dělají funkci vychovatele a k večeru s dětmi vaří. Takže dělají funkci kuchařky. To všechno bychom byli schopni nějakým způsobem zvládnout, ale je tady ještě další problém. Naši vychovatelé také mají děti, o které by se měli postarat, měli by se s nimi učit a na to nikdo nemyslel, že pro tyhle děti by také bylo vhodné nějaké zabezpečení a to bohužel v tom našem oboru na to nikdo nemyslel.”

A další problém. V domově mají jen omezený počet počítačů. Děti tak nemohou být připojené se svou školou na on-line výuce. Veškeré úkoly tak plní s vychovateli. Zvládnou učivo i s osmi dětmi různého věku ve skupině, je velice náročné.

Ladislava Hilbertová, ředitelka Dětského domova Sluníčko Havířov: “Nám by třeba stačilo, kdybychom to měli formou výpůjčky a přesto, že jsem se snažila nějaké notebooky tímto způsobem sehnat, tak nejsou k dispozici. To znamená, že musíme improvizovat a ne všem dětem můžeme tu on-line výuku zajistit. Nákup notebooku by pro nás byl velmi finančně náročný a stejně potom v tom běžném provozu by ty notebooky ležely, protože bychom pro ně neměli využití.”

Alena Zedníková, vychovatelka: “Od rána je to záhul, protože vzhledem k tomu, že děti se nemohou připojit na on-line výuku, konkrétně tady je skupinka nyní tří dětí z prvního stupně a všechny by v téhle chvíli měly být na on-line výuce, což nejde. My jsme domluveni s třídníma učitelkami, že nám posílají veškeré materiály na naše emaily, my si to tiskneme a co všechno jde, musíme probírat s dětmi my sami. Což je náročné hlavně časově, protože když si vezmete, že každé dítě je teď ve vyučování a má se učit a vy tady máte takto tři děti, tak musíte vždy ty dva něčím zabavit, třeba procvičováním, které si pro ně připravíme dopředu a můžu se věnovat jednomu dítěti.”

anketa, děti: “Já jsem se zatím neučila nic, protože paní učitelka má teď výuku s děckama a my teď procvičujeme to co máme v učebnicích a přepisujeme to do sešitu a potom odpoledne začneme dělat tu naši školu.”

anketa, děti: “Raději jsem ve škole, protože tady to děláme všechno sami a ve škole to děláme společně.”

Ministerstvo školství nevydalo pro domovy ani opatření, která by umožňovala snížit riziko šíření nákazy. Domov tak ze zákona musí umožnit návštěvy rodičů, děti mohou trávit svůj volný čas kdekoliv venku. Pokud by někdo onemocněl, nemají izolační pokoje, nemají kým nahradit vychovatele. Jedinou podporu ředitelé vnímají ze strany zřizovatele, což je kraj.

---

Vyjádření primátora Havířova k současné situaci

Situace v celé České republice se zhoršuje. Primátor však věří, že Havířov koronavirovou druhou vlnu zvládne a věří všem občanům.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Situace v Havířově je stabilizovaná. Já si troufám říct, že naši občané i organizace na území města tu situaci zvládají velmi dobře. Tak, jak jsme byli svědky řekněme u toho průběhu té první vlny, tak se to daří zvládat i v té druhé vlně. Řekněme, že kontroly, které probíhají na dodržování vládních opatření, tak až opravdu na výjimky v řádu jednotek, to lidé respektují a dodržují, jsou zodpovědní, což je moc dobře a za to bych jim chtěl poděkovat. Co se týče havířovských příspěvkových organizací ,tak školy a školky jedou v maximálním možném režimu, který umožňují nařízení. Alokovali jsme základní školu M. Kudeříkové pro pracovníky IZS. My jsme tuto iniciativu měli i v první vlně, myslím, že se to osvědčilo. Jde vidět, že jsou situace, kdy to ti lidé, kteří pracují v té první linii, potřebují. Opět to funguje a myslím, že to fungovat bude dobře. Ti lidé s tím mají už zkušenosti z té první vlny. Taky bych jim chtěl za to poděkovat, jak skvěle to zvládají. Máme opět alokovanou linku na náš odbor sociálních věcí, kdy lidé, kteří jsou třeba osamění, nebo jsou v karanténě, nemají nikoho, kdo by jim mohl nakoupit, nebo vyřídit nějaké záležitosti, tak se mohou obrátit na pracovníky. Spolupracujeme s dobrovolníky z ADRY v tomto projektu. Takže ty věci fungují, troufám si říct, že Havířov to zvládne dobře tak, jako v první vlně. My jsme na to připraveni. Ochranné pomůcky jdou tam, kam mají. Máme dostatek dezinfekcí. V tomto směru nás vlastně nezaskočila ani ta situace kolem řeky Lučiny a Sušanky. Teď, když se ty toky trochu rozvodnily, ale také to skončilo na druhém povodňovém stupni a nikde se nám ty toky nevylily. Městská policie to velmi intenzivně ve spolupráci s hasiči monitorovala. Řekněme, že i tato výjimečná situace v nouzovém stavu nás nezaskočila a byli jsme schopni to zvládnout.”

Primátor je v úzkém kontaktu s hejtmanem i ředitelem havířovské nemocnice.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Podle mých informací zatím ten zdravotní systém je dostatečně robustní na to, aby to zvládl. Samozřejmě k tomu přispívají i strukturální změny, které proběhly na konci minulého volebního období a samozřejmě ta restrukturalizace toho krajského zdravotnictví, která se povedla, tak přispívá i k té konsolidaci sil v jednotlivých nemocnicích. Já komunikuji s panem ředitelem havířovské nemocnice. Řekněme, že ta situace není lehká, ale podle informací, které mám, tak nemocnice tu situaci zvládá. Lékaři jsou schopni zajistit akutní péči. Zdravotnický personál, samozřejmě ti lidé pracují mnohdy až na hranici lidských možností. Takže to bychom si měli všichni uvědomit a měli bychom k tomu takto přistupovat.”

---Mohlo by Vás také zajímat