Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Bývalá výpravní hala se mění na velké sportovní centrum
  • Domovy seniorů přistupují k zákazu návštěv
  • Kdo nezaplatí za dopravní přestupek, může přijít o SPZ

Bývalá výpravní hala se mění na velké sportovní centrum

V bývalé výpravní hale na vlakovém nádraží v Havířově intenzivně postupují práce na výstavbě kulturně sportovního centra. Nový areál by se měl otevřít v září. Radnice už má i návrhy, jak se bude hala jmenovat. Nápady vymysleli školáci.

Před lety se rozhodovalo, zda výpravní hala v Havířově půjde k zemi. Nakonec prošel celý přednádražní prostor rekonstrukcí a v budově vzniká velké sportovně-kulturní centrum.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Stavba neuvěřitelně pokročila. Já jsem se byl dneska opět podívat i do toho zázemí a jde vidět, že ty práce pokračují mílovými kroky. Jsem za to moc rád, protože to vypadá, že se termínově stihne dokončit rekonstrukce tak, jak máme naplánováno a tudíž v září tohoto roku už bychom mohli objekt zpřístupnit občanům a už by mohli plně využívat jeho kapacitu. To zázemí už začíná vypadat tak, jak se bude používat.”

Vyžití v hale bude opravdu velké, na své si přijdou příznivci různých sportů.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Tady se zrovna nacházíme u konstrukce horolezecké stěny. Tady v této spodní části se bude nacházet prostor pro hru basketbalu, volejbalu, nebo badmintonu. Když se dostaneme nahoru po schodech, tak tam je zázemí pro bowling a jeho zázemí. Takže tam bude možnost si dát i kávu, posedět, koukat se z ochozu, co se děje dole a zároveň si zahrát bowling. Samozřejmě nahoře jsou také tělocvičny, které budou využívané pro různé sportovní kategorie. Tady vpravo se bude nacházet zázemí pro městskou policii, kde budou napojeny jednotlivé kamery i z tohoto prostoru.”

Jak se bude nový areál nazývat, tak o tom radnice nechala rozhodnout školáky.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “My jsme se dneska o tom bavili v rámci porady vedení. Chceme to ještě prodiskutovat a v rámci nějaké diskuze s veřejností, ještě zvažujeme ten formát, ale ty návrhy, které jsme dostali z těch škol, jsou moc fajn. Mě se moc líbí. Já sám tam mám pár favoritů, takže doufám, že to dopadne dobře a nakonec to bude třeba H3, Havrland a je tam spoustu zajímavých nápadů."

Vnitřní rekonstrukce včetně vybavení bude stát více než padesát milionů korun. 

---

Domovy seniorů přistupují k zákazu návštěv

Domovy seniorů se i na doporučení hejtmana opět zavírají pro návštěvy. Ředitelé doufají, že opatření bude trvat jen pár týdnů. Uvědomují si, že kontakt seniorů s rodinnými příslušníky, je velice důležitý.

Počet pozitivních případů variantou omikron stále stoupá. Přesto, že tento typ viru zřejmě není tak nebezpečný, seniorům může ale ublížit i lehčí forma chřipky. Proto domovy opět vyhlašují zákazy návštěv. Stejně tak i v Havířově.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Předpokládám, že tento zákaz bude trvat dva až tři týdny. Záleží, jak se bude ta vlna omikronu chovat a samozřejmě to co nejdříve uvolníme do standardního režimu. V dnešní době je to především ochrana jak uživatelů, tak zaměstnanců, kteří potřebují být co nejvíce chráněni. Je to nepříjemné i z obou stran i pro nás, kteří provozujeme domovy seniorů, tak i pro příbuzné a nejvíce je to nepříjemné pro naše uživatele. Nicméně bych je chtěl požádat, aby pochopili, nebo chápali tu situaci, že to není svévolně řešeno. Je to prodiskutováno i s náměstkyni pro sociální oblast MmH a nejsme sami, kdo se uchyluje tady k těm krokům.”

Maminku paní Vlčkové zrovna budou stěhovat, a pro rodinu to bude náročné.

Ivana Vlčková, dcera klientky domova: “Chápu, že senioři musí být chráněni v epidemii, ale na druhé straně pro seniory umístěné v zařízeních je to velký stres. Moje máma vzhledem k zdravotnímu stavu má být přemístěna do střediska vyšší péči, takže v tu dobu, kdy ji nebudu moct navštívit po přestěhování, to pro ni bude ještě větší stres, tak jsme z toho pochopitelně nešťastní.”

Veškeré sociální služby mohou sice v případě nedostatku zaměstnanců nařídit pracovní karanténu, ředitel domova věří, že k tomu nedojde.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Ta pracovní karanténa je trochu sporná, co se týká těchto odvětví hlavně organizačně. Musí mít samostatné místnosti, samostatně se stravovat atd. Čili organizačně je to velmi náročné. Já osobně si myslím, že pokud to jen trochu půjde a pokud se nedostaneme do kritické situace, která by vyžadovala takové mezní řešení, tak tuto karanténu využívat nebudeme.”

Vláda ještě nerozhodla, jak to bude s povinným očkováním u vybraných skupin a lidí nad 60 let. Přitom termín od kdy má toto nařízení platit se blíží. Do prvního března musí mít zaměstnanci aplikovány obě dávky.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Potřebovali bychom to vědět co nejdříve. Máme 17. ledna a jestliže první dávka má probíhat 1. února, nebo 7. února, záleží na těch vakcínách, tak bychom to potřebovali vědět co nejdříve, samozřejmě.”

V domově se to týká zhruba 30 zaměstnanců, kteří by bez očkování nemohli v zařízení nadále pracovat.

---

Kdo nezaplatí za dopravní přestupek, může přijít o SPZ

Řidiči, kteří dluží za pokuty spáchané v dopravě, mohou přijít o registrační značky svých aut. Tuto novou pravomoc mají od nového roku kromě policistů, nebo celníků, také strážníci městských policií.

Nezaplatit pokutu za dopravní přestupek, může řidičům hodně znepříjemnit život. Strážníci se už chystají využívat novou pravomoc.

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: "Městská policie té se to týká pouze na území města. To znamená, že pokuty, které byly řidiči, nebo provozovateli vozidla, to znamená týká se to obou, pokud někomu půjčím vozidlo a dlužím, může být ta registrační značka odejmuta v obou případech. A my máme tu pravomoc že, pokud víme, že ten dluh je, to řešit. V této chvíli to prvotní, které budeme řešit my jako MP, to budou pokuty na místě nezaplacené, které nám řidič, nebo provozovatel dluží. Musíme mu nařídit, aby odstavil vozidlo na nejbližším vhodném místě a pak jsou dvě možnosti. Buď to mu odebereme registrační značky, on by nám měl je vydat, pokud ne, tak mu je odebereme a v případě, že ne, tak použijeme prostředek k zabezpečení odjezdu vozidla. On má možnost to namístě uhradit, tím pádem to padá celé a pokračuje dál."

Vy máte přehled, kolik je takových dlužníků na území města?

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: “My jako MP máme přehled o všech pokutách na místě nezaplacených, které jsme uložili a které zatím nejsou poslány na magistrát. Protože ve chvíli, kdy my to postoupíme na magistrát k dalšímu řešení, už to pro nás končí. My budeme moct, až se dostaneme do dalších evidencí, řešit i tyto přestupky, ale technicky je to složitý problém.”

Novou pravomoc strážníků vítá i radnice.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Tato praxe je v okolních zemích běžná. V Rakousku, když máte nezaplacenou pokutu, tak tam už příště na dovolenou nepojedete, nebo neprojedete, protože vás policie zastaví, vozidlo vám odstaví a musíte tu pokutu zaplatit. Tady se jedná o hříšníky, kteří stabilně neřeší pokuty, páchají přestupky a ten systém na ně nedosáhl, protože vymoct ty pokuty nebylo možné. Já jsme za tuto pravomoc pro MP rád. Ten proces není jednoduchý, nastavení toho systému, protože pro mne je důležitý ten systém. Tady nejde o to, někoho šikanovat, jde o to, aby ten systém byl unifikovaný, aby se aplikoval vždy stejně."

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry