Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Akce S BESIPEM do školy sklidila u dětí opět velký úspěch
  • Řidiči budou potřebovat na předjetí cyklisty 1,5 metru
  • Lidé s mentálním hendikepem si opět užili společnou zábavu

Akce S BESIPEM do školy sklidila u dětí opět velký úspěch

Komise Rady města Havířova pro BESIP mohla konečně uspořádat velkou akci pro děti i rodiče na dopravním hřišti. Tradičně se zábavného a poučného odpoledne zúčastnili také hasiči, policisté či zdravotníci.

Děti se vrátily po prázdninách opět do lavic a je velmi důležité, aby byly při cestě do školy opatrné. I proto se rozhodla Komise Rady města pro BESEIP uspořádat na dopravním hřišti na Šumbarku oblíbenou odpolední akci letos pod názvem S BESIPEM do školy.

Jiří Lankočí, předseda Komise BESIP: “Hlavně jsme rádi, že můžeme po dvou letech tuto akci uspořádat, protože naposledy byla před dvěma lety, potom doba covidová nám nedovolila tuto akci uspořádat. Prvotní myšlenka byla udělat tuto akci 31. srpna s tématem s BESIPEM do školy, bohužel počasí ten den nevyšlo, ale dneska zatím drží a věříme, že účast bude zase hojná. Všechny ty stánky, které se nám podařilo zajistit, tak jsou na tu školu také zaměřené. Máme i ceny připravené, věřím, že se to dětem bude líbit.”

Děti se formou her a soutěží učily dopravní značky, jak se mají rozhlížet, když chtějí přejít silnici, nebo jak bezpečně jezdit na kole či koloběžce. Velkým lákadlem byla i vozidla Integrovaného záchranného systému.

Jiří Lankočí, předseda Komise BESIP: “Hlavně si myslím, že ty děti nebyly nikdy uvnitř těch aut složek IZS. To znamená, všichni je vezmou do sanitky, hasičského auta, auta městské policie. Zda jim řeknou i něco o jejich práci, jak se chovat v daných situacích, já doufám, že ano.”

Patrik Parolek, strážník MP Havířov: “V prvé řadě tady ukazujeme dětem, jaké máme elektrokola. V druhé řadě se snažíme vštípit dětem myšlenku, co by takové kolo mělo obsahovat. Jaké prvky by mělo mít. Kolegyně naopak ukazují dopravní značení, jak vypadají dopravní značky. Hlavní cesta, dej přednost v jízdě.”

anketa: “Pán se mne ptal, jestli se mám pod přilbou nosit kšiltovku. Nemá se nosit, protože když spadneš, tak se to může posunout.”

anketa: “Já jsem tady byla předevčírem a jezdila jsem tu na kole. My jsme se tu učili značky. Dneska jsem viděla hasiče, policisty, sanitku.”

anketa: “Já jsem tady zjistila, že je tady hodně atrakcí pro zkušenost a dozvíš se něco nového. A já jsem šla tady proto, že jsem si chtěla užít zábavu a něco se dozvědět. Značky jsem se naučila. Pak mi policisté řekli, co se má a nemá dělat a naučila jsem se házet míčem.”

anketa: “Byla jsem u policistů, potom jsem házela míčem a ještě jsem to tady projela na koloběžce. Dozvěděla jsem se, že bych měla mít helmu a pořádně se držet.”

anketa: “Určitě si to užíváme, malá už tady vyzkoušela spoustu soutěží. Určitě to nějaký přínos mít bude, protože se také naučí některé dopravní značky. Pořád nám mluví do toho, když sedíme v autě. Kdo kam má jet a kdo má přednost.”

Organizátoři akce věří, že se na dopravním hřišti už bude preventivně zábavné odpoledne pro děti a rodič konat opět pravidelně.

---

Řidiči budou potřebovat na předjetí cyklisty 1,5 metru

V příštím roce začne platit, že řidiči budou muset dodržovat při předjíždění cyklistů vzdálenost 1,5 metru. Zeptali jsme se, jak se nápad zákonodárců dívá krajský koordinátor BESIPU, ale i samotní řidiči.

Objíždění cyklistů ve vzdálenosti 1,5 metru má zajistit zvýšení jejich bezpečnosti v silničním provozu. Alespoň to si myslí poslanci, kteří schválili senátní verzi novely zákona. Odborná veřejnost má různé názory. Z pohledu koordinátora BESIPU pro MSK jde zejména o prevenci.

Pavel Blahut, koordinátor BESIP pro MSK: “Z mého pohledu striktně dodržovat 1,5 metru může být na mnoha místech komplikované. Jsou vozovky, kde je úzký profil a mnohdy se tam nevejdou dvě protijedoucí vozidla. Každopádně, když ten řidič ví, že mu hrozí nějaká zvýšená sankce, když se bude neohleduplně chovat vůči tomu cyklistovi, řidič si více uvědomí následky.”

Odlišné názory panují i u samotných řidičů.

anketa: “Myslím si, že je nereálné dodržovat na našich komunikacích odstup, jelikož ty cesty nejsou tak široké, abychom mohli 1,5 metru kolem cyklistů prostě projet. Bude docházet ke kolizím, nesrovnalostmi mezi cyklisty a řidič vozidel. Nevím, jak se to bude vymáhat, protože bude to v průběhu jízdy, takže nebude možné změřit ten odstup cyklisty od auta. Maximálně to může být na kameru natočené”

anketa: “Já to jen schvaluji, protože také jezdím na kole i s dětmi a není to příjemné, když řidič s tím autem jede blízko toho cyklisty.”

Za nedodržení vzdálenosti bude hrozit řidiči pokuta do výše dvou tisíc korun. Pokud zákon podepíše prezident, účinnost nového předpisu začne platit od poloviny roku 2022.

---

Lidé s mentálním hendikepem si opět užili společnou zábavu

Pro lidi s mentálním hendikepem je důležitý sociální kontakt se svými kamarády. Covidová doba přinesla starosti jim i jejich rodičům. O to více projevili svou radost, když pro ně havířovská organizace Santé připravila společné setkání.

Bylo to pro nás i pro naše dětí velmi těžké, tak hodnotí rodiče covidovou dobu, kdy nemohli využívat zařízení Santé, které poskytuje v Havířově lidem s mentální hendikepem ambulantní i pobytové služby. Nyní se poprvé mohli opět všichni sejít na zahradní párty.

anketa, rodič: “Na slavnost jsme se těšili hodně a když byla covidová uzavírka, tak jsme seděli doma. Pouštěli jsme si hudbu, četli jsme a luštili jsme sudoku. Náročné to bylo hodně, protože syn potřebuje neustálou péči a když se člověk o něho nestará, tak se nudí a vymýšlí nesmysly. Takže jsme rádi, že už je to trochu volnější.”

anketa: “Určitě korona byla špatná. Moc jsme si to neužívali, protože Verunka byla špatná, celkem nervózní, protože nikam nemohla. Takže jí chyběli kamarádi, ale já myslím, že jsme to zvládli dobře a konečně už jsme tam, kde jsme chtěli být, že se tady můžeme zase sejít a děti mohou vystupovat, ukázat co umí a to je pro ně to nejlepší.”

anketa: “Líbilo se mi to moc, nacvičovali jsme to, nevím ani kdy, ale nacvičovali jsme to hodně dlouho.”

anketa: “Pěkně se mi to líbí, jsou to super akce.”

O klientech Santé se v celém městě ví, že jsou kreativní, nadšení do nacvičování různých vystoupení, rádi malují, účastní se soutěží, chodí na sportovní utkání.

Lukáš Hykel, zástupce ředitelky Santé: “Klienti měli omezený pohyb ven, což je mrzelo a nemohli se účastnit žádných akcí, které mají rádi. Těšili se až tato doba pomine a dnes pro ně pořádáme zahradní slavnost tak, jak jsme to dělali v předchozích letech a klienti se na akce velice těšili. Je tady možnost her, hledání fazolí, bosý chodník, máme pro ně připravenou canisterapii. Je tady pro ně připraveno i bohaté občerstvení, opékání špekáčků.”

O služby Santé je velký zájem. I proto se město rozhodlo, že přebuduje bývalou budovu jeslí na další denní stacionář.

---Mohlo by Vás také zajímat