Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Žáci 9. tříd se připravují na přijímací zkoušky
  • Tragédie v Havířově! Při požáru bytu zemřely dvě děti, třetí zachránil soused

Žáci 9. tříd se připravují na přijímací zkoušky

Už druhý týden se mohou žáci devátých tříd připravovat na přijímací zkoušky opět v lavicích. Na Základní škole Na Nábřeží tuto možnost využili téměř všichni budoucí studenti.

"Přijímací zkoušky bude dělat 33 žáků a z toho 31 tu možnost využilo a většinou jsou docela dobře motivovaní a natěšení. Já myslím, že to určitě pomůže. I když učitelé měli videokonference, tak přece jenom ten přímý kontakt se nedá nahradit,” řekl ředitel ZŠ Na Nábřeží Svatopluk Novák.

"Pomůže mi to určitě, ale přihlásila mě mamka. Ale i já jsem chtěla a pomůže mi to určitě,” řekla žákyně.

“Je to o hodně lepší, než se doma učit a je dobře, že se můžeme připravit na zkoušky. Slyšel jsem, že bude jen jedna šance, tak se budeme muset dobře připravit,” řekl budoucí student.

Celá situace není vůbec jednoduchá ani pro samotné učitelé.

"Sledujeme to, snažíme se reagovat na zprávy ministerstva. Myslím si, že na jednu stranu to byl obrovský zásah do té výuky, ale nutný, bohužel. Zase na druhou stranu nám to umožnilo najít si nějaký jiný způsob vyučování dětí. A kdo se s tím popasoval, jsou učitelé a ti zaslouží pochvalu,” řekla učitelka ZŠ Na Nábřeží Alena Borbélyová.

25. května se na školu mohou vrátit i žáci prvního stupně.

"Vypadá to, že by se mohlo vrátit tak 100 dětí a zajistit, aby všechno probíhalo dopoledne, odpoledne, obědy, bude mnohem těžší. Budeme se muset s tím poprat,” dodal ředitel.

Školám se snaží být nápomocná i radnice.

"Já myslím, že ředitelé jsou dost fundovaní na to, aby to podle ministerstva školství zvládli. I my jim dáváme instrukce. Máme počty, že 64 procent deváťáků nastoupilo na havířovských školách. Skupiny jsou dodržovány tak, jak mají být. Mám klidné svědomí, že se mohu spolehnout na naše ředitelé a ředitelky, že tu bude fungovat tak, jak to má,” řekla náměstkyně primátora Jana Feberová (ČSSD).

Přesto, že náměstkyně primátora věří, že školy situaci zvládnou, nevidí příliš smysl otevírat školy pro děti prvního stupně na pouhý měsíc.

---

Tragédie v Havířově! Při požáru bytu zemřely dvě děti, třetí zachránil soused

Obrovský požár zachvátil jeden z bytů v Havířově-Šumbarku na ulici SNP. Bohužel měl tragické následky, o život přišly dvě malé děti. Třetí vynesl z bytu v náručí duchapřítomný soused, který si požáru všiml. K dalším dětem už se kvůli ohni nedostal. Lékaři je hodinu oživovali, ale marně.

Desítky hasičů, policisté i záchranáři zasahovali v Havířově-Šumbarku u požáru bytu v prvním podlaží dvoupatrového domu. Při příjezdu na místo před tři čtvrtě na čtyři odpoledne se z oken valil hustý černý dým a šlehaly plameny. V bytě měly být podle svědků v tu chvíli tři děti.

"Viděl jsem, že tam hoří, přiběhl jsem k bytu, křičela tam malá holčička, vykopl jsem dveře a vynesl sem ji ven, dál do bytu už jsme se kvůli ohni nedostali," popsal televizi Polar přímo na místě zachránce malé dívenky.

Bohužel na místě podle našich informací zemřeli dva chlapci ve věku 3 a 5 let. Z hořícího bytu je dostali přivolaní hasiči a předali je záchranářům, kteří se je pokoušeli usilovně hodinu oživovat.

"Posádky ZZS ihned zahájily v sanitních vozech rozšířenou resuscitaci a za pomoci přístrojové techniky a léků se snažily obnovit jejich srdeční činnost. Přes veškeré nasazení týmů záchranné služby bylo hodinu trvající úsilí marné a zasahující lékaři museli nakonec konstatovat smrt obou dětí," uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl

Devítiletou holčičku zachránil soused a byla převezena do nemocnice v Havířově. K události byli proto vysláni i krizoví interventi.

"Do likvidace požáru se zapojilo 5 hasičských jednotek. Jedna holčička byla zachráněna ještě před příjezdem hasičů. Nám se podařilo vytáhnout dvě děti v bezvědomí. Vzhledem k rozsahu a stupni požáru to byl velice náročný zásah. V třípokojovém bytě byl také pes, štěňata a další domácí zvířata." řekl ředitel karvinského územního odboru hasičů Ivo Pieter.

"Na místě pracoval traumatým Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, který poskytoval psychologickou péči jak rodičům dětí, tak zasahujícím hasičům a policistům," doplnil mluvčí hasičů Petr Kůdela

Jak přesně začalo hořet se zatím neví. Celou událost už prověřují kromě hasičů i policisté, které bude určitě zajímat, kde byli v době vzniku požáru rodiče.

"Celá záležitost je nyní nadále ve stádiu intenzivního prověřování ze strany karvinských policistů a kriminalistů, zda nebyla naplněna skutková podstata některého z trestných činů či zda nedošlo k jinému protiprávní jednání a chování," uvedl policejní mluvčí René Černohorský.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry