Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Zastupitelé budou schvalovat prodej ZŠ Mánesova
  • Díky QR kódu ušetří očkovací centra desítky minut
  • V Havířově dopadli zloděje výfukových katalyzátorů

Zastupitelé budou schvalovat prodej ZŠ Mánesova

Zájemce o bývalou Základní školu Mánesova splnil radnicí stanovené podmínky a zastupitelé ještě v dubnu budou hlasovat o prodeji objektu. Město už také spravuje krytý bazén na Šumbarku, který získal od kraje.

Město se snaží prodat bývalou Základní školu Mánesova pro výstavbu sportovní haly s ledovou plochou. Zájemce, který se ale přihlásil, nesplnil podmínky, protože neakceptoval navrženou cenu. Město proces zopakovalo a napodruhé už se se zájemcem dohodlo.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: "Do tohoto záměru se přihlásil opět jeden zájemce, který ty podmínky splnil a na rozdíl od toho předchozího i vylepšil. Jedná se o toho samého zájemce, nebylo to jen o tom, že by nesplnil cenu, ale i cena byla předmětem té debaty a opravdu tuto nabídku vylepšil a Rada města Havířova v minulém týdnu tuto nabídku akceptovala a doporučila zastupitelstvu schválit. Mělo by to jít do dubnového zastupitelstva.”

Soukromý investor, kterým má být hokejový klub z Českého Těšína, bude muset nejdříve bývalou školu na vlastní náklady zdemolovat.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: "Vzhledem k tomu, že tento projekt závisí na dotacích z Národní sportovní agentury, nemyslím si, že by to mělo mít dlouhého trvání a já si dokážu představit, že koncem příštího roku by ta nová ledová plocha společně s parkovištěm, protože v této lokalitě jsou také problémy s parkovištěm, by mohla stát.”

Město má také velké plány s krytým bazénem, který od 1. března převzala Správa sportovních a rekreačních zařízení.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: "My bychom rádi nyní v současné době především snížili náklady na tento provoz z našich zdrojů a rozvoj té lokality bude záviset na dalších studiích, protože není tajemstvím, že bychom tam rádi udělali případně nějaké wellness centrum, nebo jiné odpočinkové zázemí, které by sloužilo zejména pro sportovce z nedalekých sportovišť."

Areál získalo město směnou od kraje. I nadále se počítá s výukou plavání žáků.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: "Opravdu jsme kraji za toto zařízení dopláceli cca dva miliony korun ročně, které jsme dávali za to, aby děti z havířovských škol mohly chodit plavat. My bychom velmi rádi tuto funkčnost zachovali s tím, že bychom tam ještě zkusili na základě těch studií tuto myšlenku rozvíjet. To znamená vybudování nějakého wellness centra, jednotlivé bazénky, bylo by to fajn.”

---

Díky QR kódu ušetří očkovací centra desítky minut

Očkovací centra už brzy ušetří desítky minut denně při potřebné administraci. Tím pádem zvládnou naočkovat i více zájemců. Lidem při rezervaci bude zasílán QR kód. Moderní technologie se testují v Havířově. Nyní vám ukážeme, jak to vypadá v praxi.

Samotná vakcinace v očkovacích centrech je záležitostí chvilky. Nejdelší čas stráví lidé u vstupu, kde se ověřují veškeré údaje. V pátek byl v havířovském centru představen moderní systém, který administraci značně urychlí.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MSK: "Tady budou moci chodit lidé jen QR kódem, se svou občankou, nebudou muset podávat žádné papíry, to znamená velmi urychlení čekání před vstupem do tohoto očkovacího centra. Jiná centra, která to ještě nemají, mají ten problém, že se jim mohou před vstupem hromadit lidé a jsou tam fronty."

Systém se nyní testuje a učí se s ním i všichni administrativní pracovníci.

Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči NsP Havířov: "Klient přijde, buď to bude mít v mobilním aplikaci, nebo na papíře, sjedeme QR kód a ten QR kód nám ukáže informace přímo v rezervačním systému o daném klientovi a my si zkontrolujeme identifikační údaje, vytiskneme zdravotní dotazník a ten klient je odbaven. Zrychlí to ten proces v řádu minut a pokud vezmeme kapacitu očkovacího místa 1300 lidí denně, tak to bude podstatnou změnou rychlosti odbavení klientů na recepci.”

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MSK: "Toto očkovací centrum je takovou laboratoří toho Reservaticu celostátního, kde vychytáváme ty věci a potom se to použije třeba v O2 Universum, které bude v Praze. To vše se odzkouší tady.”

Testování systému by mělo probíhat do konce měsíce. Od května pak QR kódy a čtečky budou moci využívat i ostatní očkovací centra. V místnosti, kde se připravují samotné vakcíny k očkování, mají v havířovském centru ještě další vychytávky. Automatický míchací systém vakcín a vzdálený monitoring teploty v lednicích.

Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči NsP Havířov: "Máme vzdálený monitoring teploty v lednicích. Máme zde i v nemocnici uloženy vakcíny. Máme sice lednice, kde je displej, který ukazuje teplotu zevně lednice, ale když tady nejsme o víkendech, večer potřebujeme, aby v rámci lékové politiky správného uložení léčiv byla teplota monitorována, a proto jsme přistoupili ke vzdálenému monitorování, který je běžný v laboratořích a celém medicínském světě.”

---

V Havířově dopadli zloděje výfukových katalyzátorů

Dobrou zprávu mají policisté pro majitele starších vozidel, ze kterých v minulých dnech v Havířově a okolí zloději kradli drahé katalyzátory. Dva pachatele, kterým prokázali 11 krádeží, dopadli přímo při činu. Starší a zkušenější recidivista už sedí ve vazbě.

Auta s rozřezanými výfuky nacházeli od března především motoristé v Havířově, dva případy byly hlášené v Karviné a jeden v Českém Těšíně. Zručným zlodějům stačí ke krádeži katalyzátoru jen pár minut.

Petr Maršálek, automechanik: “Katalyzátory se kradou především kvůli drahým kovům, které jsou uvnitř. Nový katalyzátor stojí řádově desítky tisíc korun.”

Zlatuše Viačková, mluvčí Policie ČR MSK: “Policisté v těchto dnech zadrželi dva muže ve věku 32 a 20 let. Důvodně podezřelým prokázali celkem 11 krádeží katalyzátorů z osobních vozidel. Majitelům měli způsobit škodu , která v tuto chvíli přesahuje 50 tisíc korun."

Katalyzátory jsou povinnou součástí výfukového systému kvůli snižování škodlivin. V tomto případě se zloději zaměřili zejména na Škody Felicie. Muži přiznali, že jeden z nich vždy hlídal, zatímco komplic řezal výfukové potrubí.

Petr Maršálek, automechanik: “Jsou určité modely, které mají těch drahých kovů více.”

Všech 11 aut zloději poškodili v průběhu posledních 6 týdnů. Past sklapla na havířovské Stromovce, kde byli oba zadrženi strážníky. Ti následně přivolali své kolegy od státní policie, kteří si pachatelé převzali.

Zlatuše Viačková, mluvčí Policie ČR MSK: "Komisař proti oběma mužům zahájil trestní stíhání a oba obvinil ze spáchání pokračujících přečinů krádeže a poškození cizí věci. Staršímu muži hrozí vězení od 3 měsíců do 3 let. Mladšímu, který ještě nebyl trestán, hrozí až dvouleté vězení.”

Zkušený recidivista byl soudem vzat do vazby, kde zřejmě vyčká až do rozsudku.

---Mohlo by Vás také zajímat